Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 ноември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
237
Dr Simon Goddek - vaccination madness in a nutshell..jpg

Ред да се има.

февруари 2021. Секаде во секоја земја се превземаат мерки, само ние уште не сме превземале чекори да се обезбедиме од короната. Погледај Германија...

февруари 1941. Секаде во секоја земја се превземаат мерки, само ние уште не сме превземале чекори да се обезбедиме од комунизмот. Погледај Германија...

Германија, со в. (воена / в.... ) кампања ќе победи. Со к. (комунизмот / к... ) нема компромис! На к. мора да се стави стоп, или ќе не’ ништи. Не е можен компромис! Читаш по весници: кластер ваму, кластер таму. Врие!

Гледај што е Германија : Само есеноска го остварија она што со столетија беше сон, ја ставија под свое цела Франција. Воена и геополитичка сила без конкуренција, сила индустриска и научно-технолошка, народ домаќински и витален, со професионализам на кој му нема рамен, прифаќање на најсовремените достигања во секое поле.

Секој од нас е на животна крстосница. И нека избере правец:

Дали да се интегрираш во модерниот свет, се образуваш, научиш јазик и -
- правец Германија. Сега, ’41, да одиш Германија, ќе видиш живот!

Или насело.... Па, од таму, во шума! На гранки со мајмуните! Ха ха ха

Централизиран систем втемелен на технологија, наречен цивилизација. Дисциплина, региментација, технологија. Со тие адути ќе победиме овој и секој друг див предизвик од „мајката“ природа!

Природа

... само да ја сретнам, море ќе ја убијам!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
... имам уште замерки, не може на ваков начин да се презентираат пред јавен медиум медицинските сестри при вакцинирање со вакцина, па да се нема ниту почит кон присутниот министер за здравство иако во цивилка, ниту почит пак кон својата професија завршуваајќи студии за висока медицинска сестра, што значи нешто повисоко знаење во својата сестринска пракса, а тие основните етички однесување на медицинска сестра за себе да не се применува, а не пак да се грижи за пациентот или да ја одржува стерилна околината околу пацинетот, дезинфекцијата си има правила не смее да се контаминира средината токму од медицинското лице,
ice_screenshot_20210218-192431.jpeg ice_screenshot_20210218-192915.jpeg ice_screenshot_20210218-192835.jpeg ice_screenshot_20210218-192852.jpeg ice_screenshot_20210218-193220.jpeg ice_screenshot_20210218-193250.jpeg

...не може медицинската сестра прво да си ја пофати заштитната маска, па потоа да го зема истото шише со алкохол да си ги дезинфицира рацете кое служи за аплицирање во овој случај на вакцината, тоа шише не е за свенаменска употреба да си ги размачка рацете, а во исто време другата медицинска сестра да го земе на парче вата за дезинфецира кожата при инјектирање на вакцината? која стерилност е тоа?
ice_screenshot_20210218-193110.jpeg ice_screenshot_20210218-192339.jpeg ice_screenshot_20210218-192941.jpeg ice_screenshot_20210218-201243.jpeg

... што значи ова распуштена коса, таму ваму или свитканава коса во реп што не личи на никаков реп за медицинска сестра, што се овие силно црно нашминкани очи со дигнати наочари на глава како на плажа или со пластична штипка фатена коса како во фризерница, личи на медицинска сестра за пример?

ice_screenshot_20210218-192055.jpeg ice_screenshot_20210218-192133.jpeg ice_screenshot_20210218-201842.jpeg ice_screenshot_20210218-201920.jpeg

...не е дозволиво масовен и многуброен накит што пречи во манипулирање, а и нестерилно работење како медицинско лице, ниту панкерски разни трендови, тетоважи видливи кога се дава здравствена услуга пациентот не би имал верба и доверба кон вакво медицинско лице,

ice_screenshot_20210218-191658.jpeg ice_screenshot_20210218-202010.jpeg ice_screenshot_20210218-192013.jpeg ice_screenshot_20210218-201435.jpeg ice_screenshot_20210218-201454.jpeg

... работна униформа за здравствен работник има правилник кој што треба да носи и каква боја на мантил или костим треба да носи на работно место, не откопчано како каубоец, не со скратени ногавици и погрешно испеглани ивици, не со фармерки, не со два пара наочари нависнати околу грло, не со наочари тури вади додека вакцинира давајќи можност за контаминирање на рака која ќе вакцинира, а и самата себе, сето ова е во интерес на мутираниот коронавирус кој е уште повирулентен, ако ние не внимаваме на овие основни правила кои се учат за време на медицинска пракса додека се образуваат, етика на облекување, однесување при давање на здравствена помош искрено да бев јас министер не би дозволила истиве да бидат снимени од јавен медиум, за да се види колку сме неажурни, како да си играме здравство,
...за да бидеме успешни, не само со вакцинирање, туку треба да ги почитување превентивни мерки во вакви болнички услови што треба да се разликува од другите професии и работни простории, прашање дали овие медицински сестри биле испитани со брзи тестови дека се негативни на коронавирус, за да вакцинирааат други со вакцина против коронавирус?

П.С.
... лично јас не би дозволила овој медицински персонал да ме вакцинира, преферирам сама себе си да си ја убризгам вакцината!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
... имам уште замерки, не може на ваков начин да се презентираат пред јавен медиум медицинските сестри при вакцинирање со вакцина, па да се нема ниту почит кон присутниот министер за здравство иако во цивилка, ниту почит пак кон својата професија завршуваајќи студии за висока медицинска сестра, што значи нешто повисоко знаење во својата сестринска пракса, а тие основните етички однесување на медицинска сестра за себе да не се применува, а не пак да се грижи за пациентот или да ја одржува стерилна околината околу пацинетот, дезинфекцијата си има правила не смее да се контаминира средината токму од медицинското лице,
Прегледај го приврзокот 284857 Прегледај го приврзокот 284861 Прегледај го приврзокот 284858 Прегледај го приврзокот 284860 Прегледај го приврзокот 284863 Прегледај го приврзокот 284864

...не може медицинската сестра прво да си ја пофати заштитната маска, па потоа да го зема истото шише со алкохол да си ги дезинфицира рацете кое служи за аплицирање во овој случај на вакцината, тоа шише не е за свенаменска употреба да си ги размачка рацете, а во исто време другата медицинска сестра да го земе на парче вата за дезинфецира кожата при инјектирање на вакцината? која стерилност е тоа?
Прегледај го приврзокот 284866 Прегледај го приврзокот 284867 Прегледај го приврзокот 284868 Прегледај го приврзокот 284873

... што значи ова распуштена коса, таму ваму или свитканава коса во реп што не личи на никаков реп за медицинска сестра, што се овие силно црно нашминкани очи со дигнати наочари на глава како на плажа или со пластична штипка фатена коса како во фризерница, личи на медицинска сестра за пример?

Прегледај го приврзокот 284870 Прегледај го приврзокот 284871 Прегледај го приврзокот 284874 Прегледај го приврзокот 284875

...не е дозволиво масовен и многуброен накит што пречи во манипулирање, а и нестерилно работење како медицинско лице, ниту панкерски разни трендови, тетоважи видливи кога се дава здравствена услуга пациентот не би имал верба и доверба кон вакво медицинско лице,

Прегледај го приврзокот 284876 Прегледај го приврзокот 284877 Прегледај го приврзокот 284879 Прегледај го приврзокот 284880 Прегледај го приврзокот 284881

... работна униформа за здравствен работник има правилник кој што треба да носи и каква боја на мантил или костим треба да носи на работно место, не откопчано како каубоец, не со скратени ногавици и погрешно испеглани ивици, не со фармерки, не со два пара наочари нависнати околу грло, не со наочари тури вади додека вакцинира давајќи можност за контаминирање на рака која ќе вакцинира, а и самата себе, сето ова е во интерес на мутираниот коронавирус кој е уште повирулентен, ако ние не внимаваме на овие основни правила кои се учат за време на медицинска пракса додека се образуваат, етика на облекување, однесување при давање на здравствена помош искрено да бев јас министер не би дозволила истиве да бидат снимени од јавен медиум, за да се види колку сме неажурни, како да си играме здравство,
...за да бидеме успешни, не само со вакцинирање, туку треба да ги почитување превентивни мерки во вакви болнички услови што треба да се разликува од другите професии и работни простории, прашање дали овие медицински сестри биле испитани со брзи тестови дека се негативни на коронавирус, за да вакцинирааат други со вакцина против коронавирус?

П.С.
... лично јас не би дозволила овој медицински персонал да ме вакцинира, преферирам сама себе си да си ја убризгам вакцината!
Каква врска имаат тетоважите тука ? Во Европа да видиш каков персонал има ова е гола вода.
Другарка ми кога се породи во Шведска медицинската сестра беше целата испирсана, немаше празно место на телото а да нема тетоважа, па никому ништо, мене ќе ми остани во сеќавање нејзиниот однос медицинско лице - пациент, насмеана, ведра, јас толку позитивна личност немам сретнато во тој сектор, секоја чест на исклучоците тука ама поголем број се намрштени, се нешто не им чини, не се наспани, не се јадени ...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Се сложувам со се што напиша @bijons
Многу распашана држава сме, очајно ни фали ред и дисциплина.

п.с. Океј, освен делот со тетоважите :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Каква врска имаат тетоважите тука ? Во Европа да видиш каков персонал има ова е гола вода.
Другарка ми кога се породи во Шведска медицинската сестра беше целата испирсана, немаше празно место на телото а да нема тетоважа, па никому ништо, мене ќе ми остани во сеќавање нејзиниот однос медицинско лице - пациент, насмеана, ведра, јас толку позитивна личност немам сретнато во тој сектор, секоја чест на исклучоците тука ама поголем број се намрштени, се нешто не им чини, не се наспани, не се јадени ...
...све што е негативно, во последно време нормално ние го прифаќаме затоа што мислиме дека ќе бидеме на исто ниво напредни до тие држави, само лаик може вака да размислува, оти во болнички услови нема да лечи насмевка ако закачи некој ,,МРСА,, , најголем проблем се токму тие ,,болнички патогени, бактерии,, што може да биде фатално за пациентот , а не од основната болест за што болнички се лекува,
...кој сака тетоважа, а сака да биде и работи во болнички услови со пациенти ќе си ја направи ,,скриена,, а не да се гледа, штом тетоважата и е поважна од тоа како треба да изгледа еден медицински работник, па сака да се гледа со разни закачени пирсови, местото не и во медицината и во лечење на пациентот и би требало секој од општа култура да знае како треба да изгледа и однесува еден здравствен работник, затоа што додека пациентот чека терапија или боца кислород при тешката болест КОВИД19 сестрата ќе лакира нокти, а докторот ќе гледа фудбал зошто тоа било кул во друга држава,
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
...све што е негативно, во последно време нормално ние го прифаќаме затоа што мислиме дека ќе бидеме на исто ниво напредни до тие држави, само лаик може вака да размислува, оти во болнички услови нема да лечи насмевка ако закачи некој ,,МРСА,, , најголем проблем се токму тие ,,болнички патогени, бактерии,, што може да биде фатално за пациентот , а не од основната болест за што болнички се лекува,
...кој сака тетоважа, а сака да биде и работи во болнички услови со пациенти ќе си ја направи ,,скриена,, а не да се гледа, штом тетоважата и е поважна од тоа како треба да изгледа еден медицински работник, па сака да се гледа со разни закачени пирсови, местото не и во медицината и во лечење на пациентот и би требало секој од општа култура да знае како треба да изгледа и однесува еден здравствен работник, затоа што додека пациентот чека терапија или боца кислород при тешката болест КОВИД19 сестрата ќе лакира нокти, а докторот ќе гледа фудбал зошто тоа било кул во друга држава,
Каде бе со ова размислување т.е. има каде у Азија таму уште табу тема се тетоважите. Нека има цело тело истетовирано и фаца нека има истетовирана ако е најдобар лекар он ќе ме прегледа и тоа е тоа. Страшно
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
кој сака тетоважа, а сака да биде и работи во болнички услови со пациенти ќе си ја направи ,,скриена,, а не да се гледа, штом тетоважата и е поважна од тоа како треба да изгледа еден медицински работник, па сака да се гледа со разни закачени пирсови, местото не и во медицината и во лечење на пациентот и би требало секој од општа култура да знае како треба да изгледа и однесува еден здравствен работник,
Ова сериозно го пишуваш? Па мене Аспасија нпр ми е страшна и ме тревожи и? Сакаш да кажеш дека медицинско лице треба да биде како излезено од католичко училиште и не смее да има видливи тетоважи? Браво! Стереотип пред квалитет и стручност. Тетоважа во 21 век е најнормална работа. И мене ми пречи неуредноста ама тука има губење во муабети.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Каде бе со ова размислување т.е. има каде у Азија таму уште табу тема се тетоважите. Нека има цело тело истетовирано и фаца нека има истетовирана ако е најдобар лекар он ќе ме прегледа и тоа е тоа. Страшно
...токму тоа, најдобар лекар нема тоа да си го дозволи, затоа е најдобар!

во тој контекс што ако според тебе, најдобар лекар при преглед на пациенти на главна визита ќе облече сукња, штикли и обетки? а пациентот со сатурација испод нормала сврзан со кислородни довод уплашен од болеста КОВИД19 ќе го види?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Ова со тетоважите најјако е. Што има врска битно да се стручни. Ете во Германија има и вакви високи докторки, оваа во Ессен е и токму работи со ковид-пациенти:

1613683819214.png
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
...токму тоа, најдобар лекар нема тоа да си го дозволи, затоа е најдобар!

во тој контекс што ако според тебе, најдобар лекар при преглед на пациенти на главна визита ќе облече сукња, штикли и обетки? а пациентот со сатурација испод нормала сврзан со кислородни довод уплашен од болеста КОВИД19 ќе го види?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
,,....Percepcija medicinskih sestara oduvijek se temelji na urednom te lijepo njegovanom izgledu, uredne kose, nenapadne šminke, urednih ruku, čistih, njegovanih i podrezanih noktiju bez laka, te uredne uniforme. Unatoč tome, veliki broj medicinskih sestara i tehničara imaju tetovaže koje uglavnom nisu vidljive.

Prema ANA (American Nurse Association) ne postoji pravilnik o zabrani tetoviranja medicinskog osoblja. Iako se u pravilnicima ne spominje zabrana tetoviranja, pojedinim poslodavcima su tetovaže na vidljivim mjestima jedan od kriterija prilikom zaposlenja.

Kao vlasnik određenog broja tetovaža od kojih je nekoliko djelomično vidljivo, na zadnjem radnom mjestu, nadređena osoba zahtijevala je prekrivanje tih vidljivih dijelova nošenjem dodatnih odjevnih predmeta....,,

1613687477734.png 1613687647390.png
carola holzner, јас нема да коментирам за посочениот пример, макар таа лечела во Ковид центар во Германија,

...никој не брани да се има тетоважа на препона, дупе, цицка или до интимата, тетоважата не смее да биде видлива за едно медицинско лице, тогаш која е смислата и на белиот костим и мантил, со тренерки е многу порелаксирано да се работи, нели не е важно како е облечен, туку дали е добар лекар...и пак ќе кажам тој што е профи добар нема да си го дозволи тоа,
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
у право е бијонс, тетоважите и да ги има некој треба да се покриени. Делува скроз непрофесионално да гледам некој со костурска глава да ми се шета наоколу а сум дошол да се вакцинирам.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.257
у право е бијонс, тетоважите и да ги има некој треба да се покриени. Делува скроз непрофесионално да гледам некој со костурска глава да ми се шета наоколу а сум дошол да се вакцинирам.
Ти е страв да не го повика Грим Рипер?
Стварно не го сфаќам муабетот со пречење на тетоважи, може да има истетовирана цела рака и да бидне најдобар лекар/ка или најдобар болничар/сестра кој ќе те боцне без и да почувствуваш у споредба со некоја тип топ според правилник уредна што при земање крв ќе ти избуши вени и ќе носиш оток.

Глупо е да се генерализира и да се носат заклучоци базирани на некои размислувања у доцен 20ти век, а за тие правилници и сите тие јавни установи и организации ич не ми е гајле. Се виде со пандемијава дека сите тие организации и асоцијации си тераат како ќе им дојде од рака. Утре ради нечиј интерес да треба некој што ќе ја води СЗО а да има тетоважи на рака ќе рипнат ќе сменат правилник и тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom