Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фатив малку на КОД, имаше некои податоци за тоа колку боци со кислород досега нарачувале болниците на одреден временски интервал (дали беше ден или недела или месец, поим немам). Имаше споредби за градовите, во Куманово пред короната нарачувале во просек по 2 тони, сега 80 тони. Може грешам со бројкиве, ептен на нога ја фатив емисијата (не знам ниту дали е стара, ниту дали е од денес, ќе побарам видео попосле).
Останува да видиме како ќе го објаснат ова теоретичарите, пошто нели секоја година иста била ситуацијата. Веројатно објаснувањето е дека намерно ги нарачуваат, да бидат поубедливи лагите.
пред ова имаше суфицит од кислородни боци, често и на пациенти за кои се знаеше дека им се одбројани деновите и ги пуштаа дома по нивна желба им даваа боца, да не се мачат.
 
C

CoolIris

Гостин
Фатив малку на КОД, имаше некои податоци за тоа колку боци со кислород досега нарачувале болниците на одреден временски интервал (дали беше ден или недела или месец, поим немам). Имаше споредби за градовите, во Куманово пред короната нарачувале во просек по 2 тони, сега 80 тони. Може грешам со бројкиве, ептен на нога ја фатив емисијата (не знам ниту дали е стара, ниту дали е од денес, ќе побарам видео попосле).
Останува да видиме како ќе го објаснат ова теоретичарите, пошто нели секоја година иста била ситуацијата. Веројатно објаснувањето е дека намерно ги нарачуваат, да бидат поубедливи лагите.
А за ова мислам вечер ќе биди емисијата. Имаше најава, дека наместо 300-500 кг дневно ко што трошеле порано, сега трошат 2 тони дневно.
Автоматски споено мислење:

Да. Еве ви ја најавата!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.739
Ги полант со кемтрејлс и ги трујат пациентите дека не можат да прскаат од авЈон? Ќе си најдат одговор, не им е тоа мака.
нема потреба да трошат кемтрајлс, нека ги пунат боците со фрее скопски воздух обогатен со ПМ10 и ПМ2.5:cool:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
@bijons ваш пост во животов не сум прочитал, па уште да знам дека сте биле докторки.
... постовите напишани ќе ги читаат тие што ги интересира, нема принуда, ниту па репер дека ако биде прочитан од модератор значи дека е добар пост, тука на Кајгана има читатели кои воопшто не се членови, туку едноставно ги следат подтемите кои ги интересираат, но тоа не ти дава за право да не наречеш „глупи“
Глупавоста не бира професија. Чист пример се неколку доктори од форумов. Којзнае на кој факултет земале дипломи. Иако доволно е да поминеш крај Медицински факултет, да видиш какви раритетни фаци студираат, така што и УКИМ не е некое мерило за знаење.
...тоа е исто како би оделе во подтема оперативни системи и софтерски апликации и би коментирале сите ИТ дипломирани се онака „глупави“ иако ете имат некоја професија која не може било кој да ја работи, па да видам дали никој нема да се пронајде и да се јави од прва, нели?
Бре ама пронаоѓање од прва. :pos:
... мислиш на фитбекот што се појавија бајаги од кајгана администрација во моментот тука дополнително да му земат страна на нешто што не држи? (исклучок сантели)?
а кога ќе ти ја тргнат лиценцата то што препорачуваш диети по хороскопски знак или на невидено кронова болест и констатира на еден член овде?
... види, јас би рекла што е подобра и аткинс диетата, кроно диета, млечна диета, кето диета што е препорачана токму во лекарските ординации, а зошто не би била соодветна и астролошка диета предложена на форум? не знам што е проблем ако се каже дека хороскопски знаци кои се „месари“ пример ,,стрелец,, со исхрана никогаш не можат да ослабнат со држење диета само со храна од растително потекло, или кога е во прашање диета според крвната група на тој што се труди да ослабне?
... велиш дека дека се констатира некоја болест тука (крон)? па зошто постојат теми во здравје со прашање, совети? само да се насочи каде да се обрати? не сме до толку необразовани, па да не знаеме дека треба да се иде соодветно на специјалист во претпоставка за некоја болест ? јас топло ти ја препорачувам членката Анче89 со двомесечното бебе што патешесвие по вистински лекари, педијатри ги имала/немала, а помош и патоказ нашла токму тука на Кајгана,
Не се секирај, пријавена е веќе за тоа.
...ова е нешто закана? пријавена каде? како„бијонс“ или пријавена со компромитирачки фотографии или со ИП адресата? доколку се однесува за мене пошто цитираш член/модератор кој ме цитира мене, највероватно се однесува на мене или не?
...се извинувам за оф опикот, ама по логиката дека бев цитирана од сите овие што одговорив, а пошто нивниот коментар како офтопик не беше избришен, тогаш и мојот одговор не би бил офтопик!
300215 не е никаков каталошки број на тестот туку е хармонизиран царински тарифен број, кој и во 2020 и во 2017 означувал Immunological products, put up in measured doses or in forms or packings for retail sale.

Пред 2017, овој тарифен број не постоел, туку се користел 30021098, кој означува Blood fractions and immunological products, whether or not modified or obtained by means of biotechnological processes (excl. antisera, haemoglobin, blood globulins and serum globulins)
И еве ја страната на WITS, каде што пишува
Medical Test kits (300215) exports by country
in 2018
Additional Product information: Diagnostic reagents based on immunological reactions
Category: Medical Test kits/ Instruments, apparatus used in Diagnostic Testing
The data here track previously existing medical devices that are now classified by the World Customs Organization as critical to tackling COVID-19
ice_screenshot_20201129-182715.jpeg
... кога еден ист производ даден/купен во различен временски период си има нели број- како сериски број, па католошки број кој е единствен за тој производ, дури кога се нарачува нешто не мора да се каже призводот туку доволно е каталошкиот број, е сега ти го преицизираш дека е „хармонизиран царински тарифен број“ за да после пак го кажеш истото што јас сакав да го кажам „кој означува Blood fractions and immunological products, whether or not modified or obtained by means of biotechnological processes (excl. antisera, haemoglobin, blood globulins and serum globulins)“...
ice_screenshot_20201129-182641.jpeg
...ете, да бидеме попрецизни ќе кажеме дека царински број за имунолошки производи конкретно „имунолошки тестови“ дали под тој царински број може да биде нешто друго? НЕ! точно се знае дека тој број „300215“ е Medical Test kits само и само за имунолошки тестови, постави табела за тие тестови, е сега ќе поставам табела за тестови со намена за што ,,КОВИД19“,
ice_screenshot_20201129-182757.jpeg
прашањето ми беше како може да се испорачат такви тестови низ цел свет 2017/18 со назнака за болест што е појавена сега во 2019/2020 , тоа ми беше поентата, а ти се фати за „католошки & царински број“насочувајќи ја дискусијата на друга страна од моето прашање околу тестовите!
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
...тоа е исто како би оделе во подтема оперативни системи и софтерски апликации и би коментирале сите ИТ дипломирани се онака „глупави“ иако ете имат некоја професија која не може било кој да ја работи, па да видам дали никој нема да се пронајде и да се јави од прва, нели?
Јас би те поддржал. Еден куп глупи има во ИТ, со лопата да ги ринеш.
... мислиш на фитбекот што се појавија бајаги од кајгана администрација во моментот тука дополнително да му земат страна на нето што не држи? (исклучок сантели)?
Секта е тоа, не е администрација. Администрација биле Бугарите, овие се бетер. Цело време колективно напаѓаат и се бранат. Ама игнорирај ги.
 
C

CoolIris

Гостин
не може секој втор да се претставува као доктор и да дава терапии и медицински совети на луѓе.
Тоа да. Ама и не може да очекувате дека некој ќе ве излечи преку форумов. Реални да бидеме, се што читате на форумов читајте со резерва. И најискусен и најврвен лекар да е, може да ви промаши дијагноза на невидено.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не можам да ви се изначудам, сте ја пријавиле Бјонс да ја проверат. Добро бе знаете какви глупости има на фејсбук во темите за здравја од природата?

Таму има 'доктори' по природна медицина со диплома од српски сајт за 800 еур.

Знаете колку членови имаат тие групи ?
Оваа група има 30 илјади членови

Досега единствено нешто што можам да и замерам на Бјонс, се теорите на заговор.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Започнува да се гледа крајот на заразава!

"Американската Воздухопловната компанија „United Airlines“ вчера започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Pfizer“ во магацините во САД и Европа"

"Податоците покажуваат дека вакцината Спутник V е доста ефикасна. Овие податоци се совпаѓаат со оние што ги видовме со други вакцини ", рече Стивен Еванс, професор по фармакоепидемиологија на Лондонското училиште за хигиена и тропска медицина.

"Околу 60 до 70% од населението треба да биде имуно преку имунизација со што ќе постигнеме намалување или прекин на трансмисија на вирусот."
 
C

CoolIris

Гостин
Душо мала, докториве во последно време промашуваат дијагнози и на видено, лупа да им дадеш или уште три пара очи, пак ке утнат...а знаеш ли кои се тие доктори,!?
Тие како тебе што се палат на типови како Џон Траволта, Ставрогин и Берик.
Толку ти сече умот.
@Джонтра Вохохолта, не си го рекламирај пимпекот како трамбулинче за скокање, мене дечиња раздразливи не ме занимаат.
Душо голема, јас тебе во ниту еден момент не те навредив. Кажи ми те молам со што го заслужив ваквиот третман? :)
Јас јес да сум толерантна кон тоа што го пишуваш и се шалам на своја сметка, ама немој да ги преминуваш сите граници.
 
B

Beginner

Гостин
... би ти рекла каде тоа сум го напишала и да ми дадеш линк каде сум го спомнала дотичниот во тој контекс? со додавање сопствени зборови, имиња и извртување на смислата може да биде само изобличување на искажаното и клевета, али пошто е ова е форум опростено ти е ваквото однесување!
... немаат клеточна структура, па ни сопствен метаболизам за да биде живо, па ниту самостојно да се размножуваат, па затоа ја напаѓаат живата клетка и ги добива сите особини, ама тој нивни генетски материјал РНК или ДНК ни ја пореметува нашата клетка, ама ај што го прави тоа, во име на сплотеност на генетскиот материјал се базираат и молекуларните (ПЦР) тестови и сега седам и размислувам дека сите што се тестираме покрај серолошки (антитела) тестови ги правиме и тие молекуларни (ДНК визуелна секвенца), а секој што се тестира дава свои податоци на матичен број име презиме, адреса цело портфолио на идентитетот кој после тестирањето се складира во „банка на податоци“ со се’ сопствената ДНК која се испитала со молекуларниот тест, што има да ја чепкаат ДНК којa кај секој човек е единствена, секој за себе како посебен генетски материјал, :(
Си заборавила Гејтс да го спомнеш ама вака напишано нели целиш на тоа да не се тестираат луѓето?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Па на што да спаднат, не може секој втор да се претставува као доктор и да дава терапии и медицински совети на луѓе. Милион пати е дискутирано тоа низ форумов, опиплива тема е здравство за секој да си зема право да дели совети и лечи. Не знаеш што мозок носи тој на кого му делиш совет, има луѓе што веруваат у све што ќе прочитаат на форум.

Не и е прв пат на бијонс да треска глупости. Тоа со хороскопот некој член го носеше у потпис, само не ми текнува кој беше.

Јас у темата дежурна ординација побарав совет за маст за повреден мускул, освен Фрос која не е ни докторка ниеден не се појави. Да пишам дека ме боли цицкава ќе ми се нафрлат 15 души да ми објаснуваат дека иам рак, сида, корона, инфаркт и хепатит.
Процедурално.
На пиплива веројатно си мислел, не на опиплива. Или пипава, што викаат Србите.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Што им е филмов на нашиве со се помалку тестирања?
Стварно така мислат да го намалат бројот на новозаразени?

Знам, ќе речат - ете помалку се пријавиле за тестирање, а оваму илјада и едно сведоштво за тоа дека нема термини за тестирање.

Нека не ве залажува бројката, 30-40% е сеуште.


Бројката на почината е сеуште астрономска, за волкава земја. Четврти у свет бевме, нешто...
Таму негде сме и по воздушно загадување и нема логика тоа да не е поврзано со високата бројка на смртни случаи, поврзани со вирусов.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Досега единствено нешто што можам да и замерам на Бјонс, се теорите на заговор.
... види и јас не верувам до пред неколку месеци 100% си велев глиупости, ама како иде тоа што гледам со сопствени очи нешто ми е матно, не велам дека не постои непознат вирулентен вирус кој заебано игра со нашиот имунолошки систем посебно ако не е спремен, ама вакво однесување ми дава сомнеж дека има нешто тука необјасливо како се однесуваат, никој не еказнет за светскава пандемија, никој не одговара ниту се трудат нешто испитат и осудат,
инаку никаде не спомнав „теорија на заговор“ не ми препишувај такво нешто, тоа што гледам и го кажувам, за тестовите, за коментарот пред неколку месеци кога се пишуваше дека сите болници се преполни, а јас велев САМО ИНФЕКТИВНИТЕ се преполни другите оддели се празни, па овде коментари не па не...болниците преполни, што и до ден денешен зјапат оддели празни без пациенти све потенцирано на К19 и ништо друго!
... и ова со кислородните боци, не се дава така кислород пушти тоа нека тече додека не се испразни, ама тоа понатака ако добијам желба да напишам!
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.726
Што им е филмов на нашиве со се помалку тестирања?
Стварно така мислат да го намалат бројот на новозаразени?

Знам, ќе речат - ете помалку се пријавиле за тестирање, а оваму илјада и едно сведоштво за тоа дека нема термини за тестирање.

Нека не ве залажува бројката, 30-40% е сеуште.


Бројката на почината е сеуште астрономска, за волкава земја. Четврти у свет бевме, нешто...
Таму негде сме и по воздушно загадување и нема логика тоа да не е поврзано со високата бројка на смртни случаи, поврзани со вирусов.
Може не утре, ама за 2 дена ќе избиеме и на 8то високо место по мртви на милион и ќе ја поминеме и Аргентина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
... види и јас не верувам до пред неколку месеци 100% си велев глиупости, ама како иде тоа што гледам со сопствени очи нешто ми е матно, не велам дека не постои непознат вирулентен вирус кој заебано игра со нашиот имунолошки систем посебно ако не е спремен, ама вакво однесување ми дава сомнеж дека има нешто тука необјасливо како се однесуваат, никој не еказнет за светскава пандемија, никој не одговара ниту се трудат нешто испитат и осудат,
инаку никаде не спомнав „теорија на заговор“ не ми препишувај такво нешто, тоа што гледам и го кажувам, за тестовите, за коментарот пред неколку месеци кога се пишуваше дека сите болници се преполни, а јас велев САМО ИНФЕКТИВНИТЕ се преполни другите оддели се празни, па овде коментари не па не...болниците преполни, што и до ден денешен зјапат оддели празни без пациенти све потенцирано на К19 и ништо друго!
... и ова со кислородните боци, не се дава така кислород пушти тоа нека тече додека не се испразни, ама тоа понатака ако добијам желба да напишам!
Абе многу детално ги објаснуваш сите со слики со линкови. И јас имам читано се и сешто, ама не се осмелувам ништо да постирам, и само спомнувам дека е можно.

Проблем е кога човек од авторитет детално објаснува работи кои многу тешко, а најверојатно никогаш нема да се докажат. За потоа на некој како @Bafra што ништо не разбира и не му јасно како 'мртво' нешто може да се размножува ќе си смисли триста глупости.

Сега кога гледам како вирусов интезивно мутира кога ќе се најде во нов хост, како на пример на фармите со ласици, пренесен од човек на животно, поинаку гледам на работиве, за тоа како вирусов се ширел. Така да се помалку верувам во вештачка креација на вирусов. Т.е. да бидам попрецизен, едноставно ние луѓето со сета злоупотреба на животните во разни фарми, го имаме креирано на природен начин.
Автоматски споено мислење:

Еве јас сум наводно шкорпија, па ајде кажи ми која ми е омилена храна.
Сарма
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom