Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

C

CoolIris

Гостин
@santelli јас не сум доктор, но те молам реагирај и дајте му на @Saber Rider казнени или тргајте го од модератор.
Срамота за тебе сајбер рајбер:sakasuste:

@CoolIris Реагирај те молам, а и вие сите доктори што сте на форумов.
А зошто сега дури реагирате?
Зошто не реагиравте пред една недела кога све и свашта се збореше за медицински персонал?!

Јас го читам редовно дечкото и знам дека тоа што го пишал не е генерализација, туку се однесува на некои поединци кои не заслужуваат да бидат дел од докторската фела.

Ако сте го читале редовно, ќе знаевте дека е еден од малкуте кои се на страната на медицинарите. :)
 
B

Beginner

Гостин
... да бев админ на форумов веднаш ќе ти ја ,,скинев,, модераторската функција, без разлика од твое оправдување дека овој коментар општо си напишал, не си цитирал, не се тагнал никого, ова е веќе говор на омраза и негативно именување на медицински лица, кои се исто како други членови на форумов обични членови кои си ги кажува своите мислења за кои ти ако ги читаш можеш да прифатиш или не, но не ваков начин да осудуваш и да вреѓаш со добивање ветар во грбот дека си модератор, па можеш да си дозволиш вакво однесување и никој ништо не ти може,

...при зачленување на форумов никој не приложува диплома или сведителство што и како завршил и што му е професија па да биде одговорен за изнесеното мислење, а најмалку заради тоа да биде ,,глуп,, затоа што не се поклопува со твое мислење, наместо да цените вакви членови што се дел од најосетливиот сегмент ,,здравството,, вие на ваков начин ги отргнувате од постирање во вакви теми обвинувајќи со навреда, не знам од каде тој менталитет да не се почитува соговорникот,
... да се каже дека е глуп и готово завршена работа од дебатирање да објасниш зошто се глупи со факт...а не тука некои ,,лекари на форумов,, еве јас како член не знам кои се лекарите?
Прашање... кога се оди кај матичната, специјалистот се гледа да имаат ,,убави фаци,, дали им се бара дипломата и лиценцата за работа пред да прегледаат или специјалистичка консултативна здавствена услуга е на поверение или сознанието е само овде ,, како чист пример за глупоста и раритетни фаци,, ?

... факт дека треба да бидеме внимателни и да се разгледат двете страни и за тоа што ни е смешно, глупо, а и другата што е наше мислење и веруваме слепо, лично се сомневам во многу работи со болеста КОВИД19, ете на пример за брзи тестовите кои од официјални лица кажуваат дека се ,,антигенски тестови,, а не се...туку тоа се поинакви брзи тестови т.е. серолошки (антитела IgM & IgG) , наместо да се размисли за суштината на ,,видеото,, важно било дали особата рекла ,, нула пати еден,, , штом има сомнеж дека ,,тестовите,, биле произведени многу порано, по таа логика зошто не би биле сегашните нови вакцините ,,реконструирани,, од порано?

Прегледај го приврзокот 276521 Прегледај го приврзокот 276526

еве на Гугл се води каталошкиот број на тест КОВИД19 (300215) кој бил продаван уште од 2017/ 18...па и сега 2019/20... во опција се различни размислувања од ,,заговор до вистина,, што е вистина е дискутабилно, ама што е матно нешто ...је, и тоа е факт да бидеме внимателни!
Ти си истата "докторка" што пишуваше дека им зимале брис намерно на луѓето само за Бил Гејтс да ни го има на сите ДНКто.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
А зошто сега дури реагирате?
Зошто не реагиравте пред една недела кога све и свашта се збореше за медицински персонал?!

Јас го читам редовно дечкото и знам дека тоа што го пишал не е генерализација, туку се однесува на некои поединци кои не заслужуваат да бидат дел од докторската фела.

Ако сте го читале редовно, ќе знаевте дека е еден од малкуте кои се на страната на медицинарите. :)
Сакаш да кажеш дека имаме доктори на форумов кој не заслужуваат да бидат дел од докторска фела? :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
А зошто сега дури реагирате?
Зошто не реагиравте пред една недела кога све и свашта се збореше за медицински персонал?!

Јас го читам редовно дечкото и знам дека тоа што го пишал не е генерализација, туку се однесува на некои поединци кои не заслужуваат да бидат дел од докторската фела.

Ако сте го читале редовно, ќе знаевте дека е еден од малкуте кои се на страната на медицинарите. :)
Е ај извини што те спомнав:yid:
 
C

CoolIris

Гостин
Сакаш да кажеш дека имаме доктори на форумов кој не заслужуваат да бидат дел од докторска фела? :D
Ментална дијареа ме фати од консумирање погрешни информации.

П.С кои, не научивте и не научивте. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
Ментална дијареа ме фати од консумирање погрешни информации.

П.С кои, не научивте и не научивте. :D
Не е до учење, туку прво беше женски род еднина, па промена во машки род, демек да се биде родово неутрален, зошто доктор, машки род... Па на крај реков ајде да не ги налутиме топлите поздрави, и ете, се промакна нешто. :/
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Сигурна сум дека никој тука не генерализира...И без пандемијата доктори и судии биле често предмет на дискусија и како и во секоја професија има и позитивни и негативни ликови.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Многу е просто. Кога човек има мака.....здравствена, оди на лекар за да му се помогне.
Ако општо земено "не ги бива докторите" што мајка бараме на лекар, сами ќе се лекуваме....дијагноза гоогле, бабини лекови или што рекол гоогле и се останато.
Меѓу лекарите секогаш има вакви/такви, подобри/послаби.....како и во секоја можна друга професија.
Сите сме имале и позитивни и негативни искуства, затоа бараме препораки каде и кој да не лекува....дали се работи за дијагноза, операција итн.
Често се неопходни врски, но така функционира се кај нас.....за жал навикнати сме на тој систем. Па дури и кога се лекуваме приватно и таму повторно си го бараме "нашиот" доктор. Не е во ред сите во ист пакет.....не чинат, зошто реално не е така.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
Ima ogromna razlika od lekar do lekar. MNogu e poverojatno Packa od ambulanta Ilinden da ne se soglasuva so nekoj lekar od infektivno posto Packa ne procitala nisto za korona vo sredno medicinsko koga ucela pred 40 godini i nema nikakva dopirna tocka so sars familija na virusi.

Ako ste zarazeni so covid19 ne vi ni preporacuvam da gi vmeshuvate matichnite lekari za nishto povekje od recept za antibiotici. Ako imate poseriozni respiratorni problemi odete na pregled direktno vo infektivno vo klinicki ili vo voena. Batalete gi ovie Packi
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.996

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Во најголем број случаи, да.
Да не се лажеме дека знаат матичниве што прават... клаваат превентивно без врска, најчесто.
И сега некој ќе рече „хур дур вирусот често знае да отвори простор и за бактериска инфекција ако не пиел ќе поминел полошо“ и така ќе си се утешиме дека добро било шо се пиеле антибиотиците И многуте лекарства што беа спомнати.
Еве ти го нашиот здравствен систем опишан уште пред повеќе од 10год.

Инаку матичните се исти и во посериозни е болници, јас се префрлив во Неуромедика демек за поарно, ама бетер се.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Аман, никого одредено не навредил. Општо зборува.
Така де, јас скокам така бадијала,ми доаѓа од климаксот изгледа наливи на бес и вруќина:P

Денес ја слушав на Јутуб Др.Ана Гликиќ, во емисијата на Васко Ефтов " во центар"
Жената ме воодушеви и предлагам секој да ја чуе или да прочита што кажува.
Докторка која се борела против вирусот вариола вера, која, како што она раскажува тогаш немале, визери, скафандери и други средства за заштита и пак успевале да не дозволат заразата да се прошири кај медицинскиот персонал......тоа е чудно вели, најголема контаминицација се болниците и први заразени се медицинскиот персонал....поред толкава современа заштита.
За коронава вели дека е нова епидемија во пандемија и.,....
Изгуглајте, прочитајте што оваа позната светска докторка вирусолог предвидува за коронава.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.698
@santelli јас не сум доктор, но те молам реагирај и дајте му на @Saber Rider казнени или тргајте го од модератор.
Срамота за тебе сајбер рајбер:sakasuste:

@CoolIris Реагирај те молам, а и вие сите доктори што сте на форумов.
@pozdrav eden topol и @bijons ваш пост во животов не сум прочитал, па уште да знам дека сте биле докторки.
@CoolIris ми е најсрце на цел свет <3
Постот повеќе се однесуваше на забарот што пишува километарски постови со теории на заговор.
Автоматски споено мислење:

Треба сите доктори да се убави?
Кој зборува за убавина?
Раритетни во смисла дека во фаца им се гледа дека интелигенција не им е најјака страна. Пола шпонови се во медицинско, на тој не би му дал дворот да ми го навади, не па да ме лечи. Ги гледам во 50ка колкав им е дометот. Има добри деца, ама тие не остануваат да работат овде, не се будали.
Мојата матична уште седи како крт затворена, остава само упати на гелендерот во двор.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
@pozdrav eden topol и @bijons ваш пост во животов не сум прочитал, па уште да знам дека сте биле докторки.
@CoolIris ми е најсрце на цел свет <3
Постот повеќе се однесуваше на забарот што пишува километарски постови со теории на заговор.
Автоматски споено мислење:


Кој зборува за убавина?
Раритетни во смисла дека во фаца им се гледа дека интелигенција не им е најјака страна. Пола шпонови се во медицинско, на тој не би му дал дворот да ми го навади, не па да ме лечи. Ги гледам во 50ка колкав им е дометот. Има добри деца, ама тие не остануваат да работат овде, не се будали.
Мојата матична уште седи како крт затворена, остава само упати на гелендерот во двор.
Опа бато..љубав на видику:D..она ти е срце а јас и Бјонс дебело и слепо црево....и јас не сум доктор, научи веќе еднаш....и лажеш дека не не читаш:свиркам:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.945
... факт дека треба да бидеме внимателни и да се разгледат двете страни и за тоа што ни е смешно, глупо, а и другата што е наше мислење и веруваме слепо, лично се сомневам во многу работи со болеста КОВИД19, ете на пример за брзи тестовите кои од официјални лица кажуваат дека се ,,антигенски тестови,, а не се...туку тоа се поинакви брзи тестови т.е. серолошки (антитела IgM & IgG) , наместо да се размисли за суштината на ,,видеото,, важно било дали особата рекла ,, нула пати еден,, , штом има сомнеж дека ,,тестовите,, биле произведени многу порано, по таа логика зошто не би биле сегашните нови вакцините ,,реконструирани,, од порано?

Прегледај го приврзокот 276521 Прегледај го приврзокот 276526

еве на Гугл се води каталошкиот број на тест КОВИД19 (300215) кој бил продаван уште од 2017/ 18...па и сега 2019/20... во опција се различни размислувања од ,,заговор до вистина,, што е вистина е дискутабилно, ама што е матно нешто ...је, и тоа е факт да бидеме внимателни!
300215 не е никаков каталошки број на тестот туку е хармонизиран царински тарифен број, кој и во 2020 и во 2017 означувал Immunological products, put up in measured doses or in forms or packings for retail sale.


Пред 2017, овој тарифен број не постоел, туку се користел 30021098, кој означува Blood fractions and immunological products, whether or not modified or obtained by means of biotechnological processes (excl. antisera, haemoglobin, blood globulins and serum globulins)


И еве ја страната на WITS, каде што пишува

Medical Test kits (300215) exports by country
in 2018
Additional Product information: Diagnostic reagents based on immunological reactions
Category: Medical Test kits/ Instruments, apparatus used in Diagnostic Testing
The data here track previously existing medical devices that are now classified by the World Customs Organization as critical to tackling COVID-19

 

Kajgana Shop

На врв Bottom