Контрола

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Јас сум општо радознал (како прво).... може да се деси секогаш да прашам.... може некој пат да "промашам".... било како.... важно е дека тоа не го правам дека се сомневам во нешто.... или дека сум екстремно љубоморен.... чисто онака си прашувам колку што можам по благо (за да не бидам грешно сватен).... добивам брз одговор (најчесто ми вели дека бил Швалерот :icon_lol: ).... и такаааа.... доколку би била обратна ситуација.... т.е. да не ми кажува.... да ми рече: "Што те боли ... тебе кој беше".... и тнт.... тогаш само се отвораат непотребни муабети :lud: :icon_lol: :icon_lol:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.711
Поени од реакции
943
Дивне...во право си за она never say never,меѓутоа навистина ме нервираат прашања од типот кај беше,со кого беше,кој ти се јави итн...и затоа кога прв пат девојката ќе ми постави такви идиотски прашања ја предупредувам никогаш повеќе да не ме прашува такви прашања...значи,ниту поставувам ниту сакам да ми се поставуваат такви прашања инаку е КРАЈ
П.С. Честито за мажачката :)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Хм...
ако де, нека праша од кој ми е пораката, нека ме праша кај сум била, со кој сум била, кој ми се јавил, зашто ми се јавил... има право да ме праша...
али ако почне со она...не смееш таму да идеш, ова да правиш, со овој/оваа да се гедаш, е тогаш е сериозно....
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Мразам поставување граници во врската. Не ми смета да ме праша, каде сум била на пример, ама кога ќе му одговорам најкутлурно , веќе да не ме прашува за тоа. Тоа е веќе лошо, а дури и убаво ми е кога ќе ме праша каде бев, со кого зборев по телефон..... ама додека тоа не прераснува во опседнатост и голема љубомора.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
koga edniot partner se interesira kade bil so kogo bil zasto bil drugiot mislam deka mnogu e vazno na koj nacin ke se zapocne muabetot vo vrska so nejzinoto ili negovoto izlaganje,SMS poraki i dzvonenje na telefon.

dokolku vednas napadno izreagiras,so visok ton i pregolema doza na serioznost togas recisi i nisto nema da se postigne od baranoto tuku moze samo i na loso da prodolzi iako dvajcata se sakaat itn......

dokolku na osobata i se pristapi so eden lezeren,opusten i humoristicen odnos po ova prasanje 99% ke si go dobiete odgovorot em odnosite nema da se narusat poradi vasata mudrost da dojdete do posakuvaniot odgovor
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Нит прашам нит сакам да ме прашаат, ако знам дека не ме лаже шо ми е гајле кој бил на телефон. Може да ми дојде чудно и да прашам само ако некој се јавил у 12-1 навечер ама да љубоморам или да се траќам од земја тешко, затоа ако било пишано да останеме заедно ќе останаме ако не џабе ми е цела љубомора и сите прашања коа тоа е тоа.
 
Член од
14 август 2007
Мислења
93
Поени од реакции
0
Koga se raboti za obicno prasanje ili malku "kontrola" ne mi smeta no koga stanuva zbor za ljubomora mnogu me nervira...:pishtoldz
I togas jas sednuvam i pocnuvam ::zlo:
dali cuvstvuvas nesigurnost vo sebe,:pos::pos: dali ....... bla bla bla i red drugi takvi prasanja koi gi postavuva psihologot na pacientot,:lud: a toj mrazi da go analiziram i taka da se ponasam i vednas prestanuva.:baeh: :kez: :pipi:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Во врска сте. На почетокот не, ама подоцна веќе почнува да ви пречи преголемата контрола од страна на вашиот партнер. Постојано ве прашува кај кого вртите, кој ви ѕвонал, кој ви пратил смс, кој е тој со кого сте се поздравиле и слично.. Што мислите што е резултат на таквото однесување? Преголемата доза на љубомора, радозналоста или нешто трето? И како реагирате на таквото контролирање?:coffee:
Резултат на таквото однесување е недоволна доверба,а не љубомората или радозналоста.
А како би реагирала?
Ептен многу се нервирам кога некој нон стоп ме контролира и испрашува,а и не гледам зашто би останала во врска со некој кој што нема доверба во мене.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Има моменти кога не ми пречи. Ако веќе прерасне во глупава навика па кај си, со кој си, зошто си и како си, што бараш таму...многу логично дека ми пречи. Се чувствувам како да немам слобода и како да сум ограничена да му одговарам за секоја моја постапка. Кога ќе дојде тоа нема зошто да продолжиме. Не сакам болно љубоморни суштества до мене.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Пречи такво нешто,особено на личности како мене кои си ја љубат својат слобода,несакам по секоја цена да си се изгубам себе во тие тон прашања и во еден момент за да престане да ме прашува,да го изгубам сопствениот социјален живот во кој не е вклучен тој или па не дај боже да го влечкам со себе.

Така може само да ме изгуби,колку и да го сакам,ама штом осетам дека со нешто прави да се осеќам потиштено,не почитувано,се тргам,неможам да поднесам притисок...Ми пречи и тоа,прашува со кој,каде,зашто и на крај се мршти,епа затоа за да се поштедиш ти од лоши одговори и јас од твоето мрчење не ме прашувај воопшто.Ми се десило такво нешто,личноста која е со мене да несака одредени личности околу мене и после да настане караница,зашто јас се дружам со тие личности,излегувам и сл.Не го поднесувам тоа и со секој таков испад осеќам некој замислен сантиметар далечина меѓу нас.

А јас,знам да прашам да,ама онака,не дека нешто ќе ми смени,туку чисто да бидам у тек со настаните или па да не се совпаднеме со местата или да бидеме во иста околина па да се видиме ако се има можност да се искористат барем 5мин. инаку не ми смета,ниту пак се лутам,ако сака да оди некаде,нека оди,несакам да ме мрази и да не ме поднесува ради некоја таква глупост.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Резултат на таквото однесување е недоволна доверба,а не љубомората или радозналоста.
Значи кога прашувам некој мој близок каде и со кого бил немам доверба во него? Нема везе.

Секогаш прашувам вакви прашања. А што е уствари толку страшно? Нормално е да се праша како му поминал денот на партнерот. Најнормални прашања, најнормални одговори, никакво правење фаци, мрштење или љубомора.

Не ми пречи ни кога тој ми поставува вакви прашања.:jaj:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Значи кога прашувам некој мој близок каде и со кого бил немам доверба во него? Нема везе.

Секогаш прашувам вакви прашања. А што е уствари толку страшно? Нормално е да се праша како му поминал денот на партнерот. Најнормални прашања, најнормални одговори, никакво правење фаци, мрштење или љубомора.

Не ми пречи ни кога тој ми поставува вакви прашања.:jaj:
Абе види,едно е кога ќе те праша како ти поминал денот,кај си бил,што си правел...
А друго е кога те ИСПРАШУВА како да нема доволно доверба и мисли дека правиш мучки позади негов грб.
:smir:
Првата варијанта ни мене не ми смета,ама да ме испрашува и не би се осеќала пријатно...уште сијалица да ми впери:pos:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Не сум имала таква ситуација во која парнеротпреку поминат граница прашува со кој сум била кој ми вртел и што сум правела. Тој прашува и јас исто но со одредена мера нормално зашто сакам да си имам некоја слобода па му ја давам на него истата. Немало претерување за кое читав погоре, на некој начин тоа е љубомора која треба да се реши но од друга страна партнерот сака со вас се да сподели и сака да биде дел од секој сегмент на вашиот живот и вие тогаш тоа не го гледате.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
sum bila vo stiuacija koga partnerot ,,me isprasuvase" toa vekje bese neizdrzlivo... mnogu e loso da treba da mu kazuvas na nekogo za sekoja minutka kaj bese, so kogo bese, pa zasto tamu bese 15min. i slicni gluposti... toa e loso, toa samo moze da unisti neso a ne da popravi.
a prasanja vo smisol kako go pominal denot (pa taka ke ti kaze kade bil so kogo bil) se osnovni prasanja, toa e duri i ubavo da se prasa, znaci deka ti doslo do nego ne ti e onake...
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
abe ima razlika od kontrola do kontrola
ne e isto koa nekoj ke te prasa samo taka, i koga nekoj ke ti se javuva na sekoj saat, zboruva u tvoe ime i red drugi raboti
mislam deka na sekoj mu preci toa
no sepak po malku treba, so partnerot, zaedno ste, i treba da dejstvuvate kako par, ne... idi natam, begi navam :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom