Контактни леќи

Член од
14 март 2010
Мислења
146
Поени од реакции
6
Air optix aqua, шо мислење имате за овие леќи?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
870
Да не знае некој за овие леќи "Dispo Bio"?Јас ги купувам 3 пара за 2800 и ги менувам секој месец.Да не знае некој колку пари се во другите ординации и дали се добри и квалитетни???Поздрав...
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Јас ги купувам од ординација ИРИС што се наоѓа кај Три бисери, над Седмица, во малиот трговски центар. И многу сум задоволна. Bausch & lomb, се знае. Флексибилни се, со нив можеш и да спиеш две вечери. Супер за почетници, не мора да ги вадиш и ставаш секој ден.[/quot

колку пари ги купуваш овие леќи ??
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Јас купувам од Бисер оптик ЕЛИ е сеа скапо ми ги наплатија викаат поскапале Bausch & lomb све на све околу 8600 ден. 6 пара леќи порано беа дупло поевтини.Дали е таа цената и на други места? Искуства??
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
користам месечни леќи.Понекогаш ги користам и по месец и пол,два месеци.Очниот лекар ми рече дека не е проблем,ако не ми прават проблем.
друг некој искуства???
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
користам месечни леќи.Понекогаш ги користам и по месец и пол,два месеци.Очниот лекар ми рече дека не е проблем,ако не ми прават проблем.
друг некој искуства???
не е никаков проблем повеќе од препорачаното да ги користиш и сам ке приметиш кога ке изидат ке почнат да те грепкаат или печат по малце..и суви ке бидат....јас моите се тримесечни и ги удоговлекувам и по 5 максимум..и ок се до тогаш;) и све зависи од одржувањето;)
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Да не знае некој колку пари се движат естетките леќи оние за менување на бојата на окото,каде ги има и како се користат?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Јас купувам од Бисер оптик ЕЛИ е сеа скапо ми ги наплатија викаат поскапале Bausch & lomb све на све околу 8600 ден. 6 пара леќи порано беа дупло поевтини.Дали е таа цената и на други места? Искуства??
Тука некаде се. Јас купувам од Диоптра во ГТЦ, супер услужливи се пред секое купување и преглед бесплатен ми прават. Мислев дека се најскапи во Скопје но еве ти си нашла нешто поскапо :) Јас не се осудувам да дадам толку пари одеднаш, па зимам 3 месечни по еден пар, ако не се лажам некаде 1800 се. Последниот пат ми нудеа месечни леќи многу поквалитетни од тие јас што ги користам Bausch&Lomb, пар чинеше некаде 2400, но сепак не сум одлучила да земам нешто поскапо од 2000 ден.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Сега ја видов темата, и од постарите мислења има нешто за Данка лекарката. Јас сум кај неа, а носам леќи веќе 2 месеци. Кои се другите фирм дали знае некој? Исто така користам ReNu, но не ги знам и другите течности, а овој го нема во мојов град... help?
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
Да не знае некој колку пари се движат естетките леќи оние за менување на бојата на окото,каде ги има и како се користат?
Скоро во секоја оптика, освен обични, има и леќи во боја, би требало цената да е иста како и за обичните (со диоптер), околу 2000 ден. за пар, плус треба и течност за чистење која е околу 600-800 ден. Прашај прво во оптика или на очен лекар дали треба и преглед, зошто обично леќи без рецепта не се продаваат.
Но, јас лично, да не ми е диоптерот, никогаш не би брцала во очиве, најмалку заради естетски некакви моменти, леќите бараат многу пазење, хигиена и пак, колку и да пазиш може да дојде до инфекции, воспаленија и слични чуда. Непотребен , демек моден, додаток за мене се леќи у боја, размисли убаво пред да си играш со очите.
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
322
Поени од реакции
196
Тука некаде се. Јас купувам од Диоптра во ГТЦ, супер услужливи се пред секое купување и преглед бесплатен ми прават. Мислев дека се најскапи во Скопје но еве ти си нашла нешто поскапо :) Јас не се осудувам да дадам толку пари одеднаш, па зимам 3 месечни по еден пар, ако не се лажам некаде 1800 се. Последниот пат ми нудеа месечни леќи многу поквалитетни од тие јас што ги користам Bausch&Lomb, пар чинеше некаде 2400, но сепак не сум одлучила да земам нешто поскапо од 2000 ден.
Ако те сватив добро земаш...1 пар леќи кои траат 3 месеци и ги плаќаш 1800?Јас користам 4 пара за цела год и ги платив околу 4 000,ама несум задоволен и сакам да ги сменам:)
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
146
Поени од реакции
15
Јас сега скоро земав, баш тоа ми беше и мотивација да видам и други искуства тука. Инаку меки носам, на левото око е обична со -2 диоптер, а на десното е торична со -5, и заради големата разлика морав да носам леќи. На десното имам и астигматизам што е причина плус за леќи. Многу брзо ги навикнав и не прават никакви проблеми, на почеток тешко се ставаат но се е до пракса :D
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Едно прашање до колегите леќари :) носам меки леќи подолго време. Немам проблем да ги носам по неколку часа, ама имам проблем со работи кои го замараат окото (читање или седење пред компјутер). После саат време веќе чувствувам замор на окото, исушено е. Добро, ќе земеш течност(оптифри,рену,оптикпро) ќе ги посипеш ќе ги ставиш пак и полесно ама работата е што не можеш течноста да ја влечкаш насекаде не е баш практично. Прашањето е дали може/смее/треба во такви ситуации да се користат капки за очи или вештачки солзи(значи без да се вадат леќите) и се разбира доколку да кои од нив.
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
Едно прашање до колегите леќари :) носам меки леќи подолго време. Немам проблем да ги носам по неколку часа, ама имам проблем со работи кои го замараат окото (читање или седење пред компјутер). После саат време веќе чувствувам замор на окото, исушено е. Добро, ќе земеш течност(оптифри,рену,оптикпро) ќе ги посипеш ќе ги ставиш пак и полесно ама работата е што не можеш течноста да ја влечкаш насекаде не е баш практично. Прашањето е дали може/смее/треба во такви ситуации да се користат капки за очи или вештачки солзи(значи без да се вадат леќите) и се разбира доколку да кои од нив.
Па вештачките солзи баш за тоа се, за ситуации кога се сушат очите, а капки за очи не, никакви капки не треба. Тоа предходно што си го праел, со вади-стави на леќите ти е непотребно малтретирање. За тоа кои вештачки капки, ќе ти кажат најдобро во аптека или кај што идеш на преглед на оптичар. Сепак, не би требало да праи некоја разлика од која фирма ќе се, знам дека Алкалоид имаат вештачки солзи, Прокулин се викаат, ама најдобро види по аптекиве кои ќе ти ги препорачаат.
 
Член од
4 март 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
ve molam ako znaete da mi pomognete:/
za nekolku dena treba da odam kaj oftamolog bidejci od letoto mnogu mi se oshteti vidot, skoro nishto ne gledam:( na uchilishte ne mozam da citam od na tabla a i doma ne mozam nitu od tv da go citam prevodot ili od podaleku da go vidam casovnikot.
Koga majka mi me vide deka mn ne gledam pocna da mi vika deka nema da mozelo da mi dadat leci(bidejci jas i rekov prvo da prashame za leci) i mi vika deka ce mi dadele nekoi naocari so mn debeli stakla:( saga sakam da ve prasham dali moze ako nemash noseno naocari da nosiv vednash leci (normalno preporacani od oftamolog i se po negov izbor ) ???:(:place::facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom