Контактни леќи

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Што е прашањвто на темата? Ме интересира бидејќи јас носам контакти леќи и ме интересираат вашите искуства доколку носите. Поздрав:smir:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Ги заборајф над машинана за перење и утредента беа како пластика напраени , си ги стадов "тегливе" на мене и уште еднаш не земам леќи .... плус грдо ми е да копам в око
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
И јас еднаш ги заборавив, ама утредента ги оставив цел ден во течноста и ОК си беа пак!
Инаку јас веќе 2 години носам леќи, со паузи од неколку месеци после секој пар :-D Прво носев безбојни па во боја, и во почетокот ми требаа 40 минути за да ги ставам, додека не се научив како треба. Ама сега ми рекоа сум морал покрај нив и наочарчиња да носам (за дома), па ќе видиме, сега за сега немам ништо од двете!
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
јас леќи носам уште од прва средно и имам поприлично искуство со нив. Беше смешно првиот пат кога требаше да ми стават леќи во ординацијата едвај успејаа зошто рефлексите на очните капаци не можев да ги исконтролирам. А кога требаше моите први леќи да ги ставам не успеа сестрата и морав сама хехе :) Од тогаш до сега носам леќи задоволна сум но со последниов пар леќи не сум задоволна. Сменив и ординација.. денес сум на контрола.. ќе видам како ќе биде.. каде одите на преглед?? какви леќи носите??
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Сменив и ординација.. денес сум на контрола.. ќе видам како ќе биде.. каде одите на преглед?? какви леќи носите??
На очен преглед сум бил еднаш, во поликлиника “Бит-Пазар“ и лекарката остај што ми рече дека ич не сум за леќи, туку и дека сум требало да јадам овошје и зеленчук :baeh: После тоа бев кај една докторка што има ординација во Карпош 4, не знам како се викаше, беше многу фина и ми рече и леќи да носам ама и наочари!
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Носам леќи од осмо одделение. Никогаш не сум имала никаков проблем досега со нив. Само еднаш очите не ми ги прифаќаја леќите, али то беше заради тоа што им помина рокот на леќите. Користам O2 леќи, месечни и тие се најприлагодни за моето око.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Ај кажете од каде ги купувате леќите и колку се? Јас во Диоптра, бев еднаш во една друга продавница и таму ми бараа лекарска дијагноза, некакви медицински поими спомнуваа, тетиви на окото или што ли беше и ми кажаа едни астрономски цени!
Во Диоптра само кажуваш од кој диоптер и боја и за 2-3 дена ги носат. А и мислам дека безбојните се 900 ден а во боја 1900, ако добро се сеќавам
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Јас леќи најчесто земам од Орбис во ГТЦ. Они се едни од најефтините зошто колку што знам се прва рака. Колку чинат зависи и какви леќи се во прашање. Јас моментално носам годишни леќи Durasoft D2LT

и тие чинат околу 2900 денари (пар). Имам носено и месечни кои ги менував на три месеци, тие беа на Ciba Vision focus monthly и ги носев 18 месеци. Тие чинат околу 4000 денари (пар). Ова што набројав се леќи безбојни. Инаку внимавајте зошто по ординациите може да ве зезнат и да ви ги продадат директно за многу поскапо 1000-2000 денари! Од лично искуство кажувам. А течност? каква користите? Јас порано користев ReNu

но одкога искочи работата дека се штетни за окото и одкога беа повлечени користам Opti Free на Alcon 355ml
,
чини околу 550 денари од Zegin го земам, а исто во Zegin има и Solo Care 360ml
околу 650 денари е ама мене не ми пријаше баш многу. Ви советувам течности да купувате од аптека зошто во оптиките ги продаваат многу поскапо.:smir:
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
користам леќи веке 3 год.нон стоп освен за дома носам наочари.прво имав леки во боја FRESH LOOK,а имам течност од истата фирма.сеа носам безбојни.супер ми е неам главоболка поке си се навикнав.подобро ми е со леќи во секој случај.освен кога ми е мака да ги ставам па со наочари ама то ептен ретко.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Шеста година си носам леќи и не би ги менувала ни за најфенси наочарите на светов:)
Не сум си иста со наочари а леќите се и многу попрактични,...
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ej fala, epten ste mi od pomos!! Jas nosam cvik vekje 4 godini so istiot diopter.. i konechno se reshavam za lekji. Dali ima neshto posebno na shto treba da se pazi?? Na pr dali treba nekoja pretpazlivost okolu sminka, ili nesto slicno ako se setite na sto treba da se obrne vnimanie?? Kolku ste ljubezni, vednas go zasakav forumov :eek:jea:
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Ej fala, epten ste mi od pomos!! Jas nosam cvik vekje 4 godini so istiot diopter.. i konechno se reshavam za lekji. Dali ima neshto posebno na shto treba da se pazi?? Na pr dali treba nekoja pretpazlivost okolu sminka, ili nesto slicno ako se setite na sto treba da se obrne vnimanie?? Kolku ste ljubezni, vednas go zasakav forumov :eek:jea:
Епа вака, најпрво кога ќе одиш на преглед ќе ти кажат кој тип на леќи најмногу ти одговара за твојот вид на проблем. Најчесто користен тип на леќи се меки леќи бидејќи се полесни за адаптација и притоа комфорни за голем дел од популацијата. И од нив има многу под видови во зависност од твојата потреба но во глобала типот на леќата е тој. Има и друг тип на леќи тоа се гас пропусливи леќи попознати како тврди (полутврди, полумеки) истото значи. Тие поретко се препорачуваат бидејќи се малку потешки за адаптација а обично се препорачуваат доколку потребите на окото се малку поголеми. Сепак и тие леќи имаат голема предност поради тоа што дозволуваат кислородот да продира до окото (гас пропусни) а исто така даваат поостар вид и корекција на многу недостатоци. Доколку не знаеш каде да појдеш на преглед, јас до пред некое време одев во Букурешт во одделот за контактни леќи кај Доктор Данка Новевска. Во глобала бев задоволна се додека не почне да инсиситира на тоа од каде да купам леќи а исто така не врши компјутерски преглед туку само со класична апаратура. Инаку за таму е потребен упат од матичен лекар + син картон + 50ден. Сега веќе некое време одам кај Доктор Благоја Стојановски, приватна офталмолошка ординација веднаш до гимназија Јосип Броз Тито. Доколку отвориш картон кај нив прегледот исто ќе те чини упат од матичен лекар + син картон + 50ден. Тука се врши и компјутрски преглед и презадоволна сум барем засега. Сум слушнала за ординацијата Визија дека има пофални зборови, немам искуство. Тие работат само приватно и преглед мислам дека е 800ден. :helou:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.673
Епа вака, најпрво кога ќе одиш на преглед ќе ти кажат кој тип на леќи најмногу ти одговара за твојот вид на проблем. Најчесто користен тип на леќи се меки леќи бидејќи се полесни за адаптација и притоа комфорни за голем дел од популацијата. И од нив има многу под видови во зависност од твојата потреба но во глобала типот на леќата е тој. Има и друг тип на леќи тоа се гас пропусливи леќи попознати како тврди (полутврди, полумеки) истото значи. Тие поретко се препорачуваат бидејќи се малку потешки за адаптација а обично се препорачуваат доколку потребите на окото се малку поголеми. Сепак и тие леќи имаат голема предност поради тоа што дозволуваат кислородот да продира до окото (гас пропусни) а исто така даваат поостар вид и корекција на многу недостатоци. Доколку не знаеш каде да појдеш на преглед, јас до пред некое време одев во Букурешт во одделот за контактни леќи кај Доктор Данка Новевска. Во глобала бев задоволна се додека не почне да инсиситира на тоа од каде да купам леќи а исто така не врчи компјутерски преглед туку само со класична апаратура. Инаку за таму е потребен упат од матичен лекар + син картон + 50ден. Сега веќе некое време одам кај Доктор Благоја Стојановски, приватна офталмолошка ординација веднаш до гимназија Јосип Броз Тито. Доколку отвориш картон кај нив прегледот исто ќе те чини упат од матичен лекар + син картон + 50ден. Тука се врши и компјутрси преглед и презадоволна сум барем засега. Сум слушнала за ординацијата Визија дека ма пофални зборови, немам искуство. Тие работат само приватно и преглед мислам дека е 800ден. :helou:
Ова и мене ме снајде кај женава после падна едно пцуење и од тогаш немам стапнато кај неа sd погано женче

Немам отидено на преглед кој знае од кога а ти ако знаеш некој да вршиали онака добро кажи те молам да се пуштам некој ден да не напраам беља
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Не кажав за одржување.. одржувањето кај обете не е ништо особено тешко.. станува секојдневна рутина како четкањето заби. За шминка нема никаков проблем. Ставаш леќи па се шминкаш. Вадиш шминка па вадиш леќи. Толку :) Значи ништо сложено ! :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom