Контактни леќи

Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
Од која полска страна порачувате леќи?
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Jas koristam edna srpska strana i si imaat super ceni, napola od ovie po optikive. Dodusa cekav eden mesec i kusur duri da stignat radi greska vo kargoto ama se isplati. Ako saka nekoj ke mu ja pratam stranata vo PP da ne pravam reklami tuka
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Каде во Скопје може да се најде најефтино растврот за леќи Opti-Free Express 355ml од Alcon? Во Зегин е 771, да не сретнал некој поефтино од тоа?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Каде во Скопје може да се најде најефтино растврот за леќи Opti-Free Express 355ml од Alcon? Во Зегин е 771, да не сретнал некој поефтино од тоа?
...а ако ги чуваш во дестилирана вода што ќе се случи?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
...а ако ги чуваш во дестилирана вода што ќе се случи?
Не сум пробал, ама сум пробал со други раствори, последно пред 5 години пробав со од Алкалоид еден раствор го рекламираа, ми ги уништи очите тотално ми распукаа капиларите, 2-3 саати ги носев дека морав испит полагав и не престанаа очите да солзат, плус како да се затегнуваше окото од растворот, лом ми беа очите после, 2 дена капки ставав. Така да, не би експериментирал, шубе ми е, се фатив за ова проверено и си терам со тоа.

Иначе fun fact кога почнав да носам леќи течноста беше 350-400 денари и беше 400ml, сега е 355ml и е 770, додека промената во цената за леќи е далеку помала, 880->980 за пар.:rolleyes:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Не сум пробал, ама сум пробал со други раствори, последно пред 5 години пробав со од Алкалоид еден раствор го рекламираа, ми ги уништи очите тотално ми распукаа капиларите, 2-3 саати ги носев дека морав испит полагав и не престанаа очите да солзат, плус како да се затегнуваше окото од растворот, лом ми беа очите после, 2 дена капки ставав. Така да, не би експериментирал, шубе ми е, се фатив за ова проверено и си терам со тоа.

Иначе fun fact кога почнав да носам леќи течноста беше 350-400 денари и беше 400ml, сега е 355ml и е 770, додека промената во цената за леќи е далеку помала, 880->980 за пар.:rolleyes:
...ништо не е проверено, сите овие течности за контактни сочива имаат несакани ефекти врз окото, кај некој ги чувствуваш веднаш кај некој покасно, чување во дестилирана вода е најдобро за окото, но маркетингот го прави своето, а и меките сочива за разлика од тврдите се поподложни на разни бактериски инфекции и оштетување на окото токму од составот на овие течности, џабе Алкон нема адвокатска канцеларија при такви проблеми со пријава од пациенти и исплата на оштета.
...го знаеш составот што содржи?
 
Член од
9 април 2020
Мислења
27
Поени од реакции
71
Каде во Скопје може да се најде најефтино растврот за леќи Opti-Free Express 355ml од Alcon? Во Зегин е 771, да не сретнал некој поефтино од тоа?
какви контактни леќи користиш и дали си пробал со течности на Avizor конкретно Unica Sensitive или Alvera?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
какви контактни леќи користиш и дали си пробал со течности на Avizor конкретно Unica Sensitive или Alvera?
PureVision2 (светло сини) од Bausch+Lomb. Не сум пробал со Avizor, гледам горе-долу исти се со цените со Opti-free, позадоволен си од нив ти? Генерално јас задоволен сум од Opti-free.

...ништо не е проверено, сите овие течности за контактни сочива имаат несакани ефекти врз окото, кај некој ги чувствуваш веднаш кај некој покасно, чување во дестилирана вода е најдобро за окото, но маркетингот го прави своето, а и меките сочива за разлика од тврдите се поподложни на разни бактериски инфекции и оштетување на окото токму од составот на овие течности, џабе Алкон нема адвокатска канцеларија при такви проблеми со пријава од пациенти и исплата на оштета.
...го знаеш составот што содржи?
Ова е составот, ако има нешто на што треба да внимавам, посочи ми да припазам. Со нешто од ова си имала мака ти?
1699316290558.png
 
Член од
9 април 2020
Мислења
27
Поени од реакции
71
PureVision2 (светло сини) од Bausch+Lomb. Не сум пробал со Avizor, гледам горе-долу исти се со цените со Opti-free, позадоволен си од нив ти? Генерално јас задоволен сум од Opti-free.

не користам контактни леќи и не знам меѓутоа знам од искуства на луѓе кои користеле рену или други течности имале проблеми или евентуално не можеле да обноват залихи на истата течност. па пробале со овие и не се пожалиле. Пробај на крај краева ништо не губиш мислам дека ќе ти биде подобро особено со Unica-та бидејќи составот и е таков да е најблиска со човеччката солза и може доколку почувствуваш сувост на окото да си капнеш директно во око додека ги носиш леќите.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
PureVision2 (светло сини) од Bausch+Lomb. Не сум пробал со Avizor, гледам горе-долу исти се со цените со Opti-free, позадоволен си од нив ти? Генерално јас задоволен сум од Opti-free.


Ова е составот, ако има нешто на што треба да внимавам, посочи ми да припазам. Со нешто од ова си имала мака ти?
Прегледај го приврзокот 396992
Како си задоволен од леќите и колку долго ги користиш?
Јас користам од air optix веќе со години, ама искрено сакам да направам промена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
PureVision2 (светло сини) од Bausch+Lomb. Не сум пробал со Avizor, гледам горе-долу исти се со цените со Opti-free, позадоволен си од нив ти? Генерално јас задоволен сум од Opti-free.


Ова е составот, ако има нешто на што треба да внимавам, посочи ми да припазам. Со нешто од ова си имала мака ти?
Прегледај го приврзокот 396992
...па ти посочив, што има да се чува контактните сочива во хемикалии кои потоа секојднево се внесуваат во окото? што мислиш дека тоа така преку ноќ се остранува со миење од контактното сочиво? што мислиш дека окото не трпи секојдневно и кај да е ќе делува на видот или попратни проблеми со окото?
... еве преведи ми го крајот, онака што мислиш што сака да каже, на тоа што си го поставил „ it is generally considered, or safe in eye care products“ што се однесува како наменски производ за чување, но не укажуваат што ако се аплицира истото со сочивото во око?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.493
Дестилираната вода ги нема потребните својства за дезинфекција и нема да ги отстрани протеинските наслаги или другите остатоци од леќите. Само ќе ви го зголеми ризикот за инфекции. Така да no, си има причина зошто постојат наменски раствори за леќи.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Имам проблеми со видот на очите ама никогаш не би се охрабрил леќи да носам затоа што
Си бараат хигиена.
Страв и гадно ми е да си чепкам во око
Не знам дали може да се носат леќи и за спиење поточно еднаш да ги ставиш и да ги извадиш кога ќе им пројде рокот или кога ќе треба нов диоптер да ти одредат?
Друго сигурно скапа е течноста во кој треба да стојат леќите.

Така да безболно е наочари, ги чистиш кога ќе ти се замачкаат и испрља стаклото со крпчето, не чепкаш во око.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
PureVision2 (светло сини) од Bausch+Lomb. Не сум пробал со Avizor, гледам горе-долу исти се со цените со Opti-free, позадоволен си од нив ти? Генерално јас задоволен сум од Opti-free. Ова е составот, ако има нешто на што треба да внимавам, посочи ми да припазам. Со нешто од ова си имала мака ти?
Прегледај го приврзокот 396992
...на пример, што му фали на физиолошки раствор, што има да се чува контактните сочива во хемикалии кои потоа секојднево се внесуваат во окото? ќе се одбраниме од бактерии, ама од хемикалиите? фабриката гарантира? што ако токму тие хемикаали со секојдневно колку толку допир со окото предизвикуваат токму тaa бактериска инфекција?
:toe:

Alcon Opti-Free Express :
Preservative and concentration (конзерванс): Polyquaternium (PQ-1) 0.001% , Myristamidopropyl dimethylamine (MAPD) 0.0005% ,
Chelator (хелат_ор врзува органска молекула): Ethylenediamine tetraacetic acid - EDTA
Surfactant wetting agent (го намалува површинскиот напон конкретно делува како навлажнувач): Tetronic 1304
Buffer (пуферот на борна киселина -борат се користи за одржување на pH вредноста во тесен опсег) : Boric acid, Sodium citrate.
pH 7.8 (нивото на pH 7,8 во човечкото тело би укажало дека е во малку алкална состојба).

216_pH_Scale-01_shadow.png 71y0TSanvBL.jpg


Sorbitol, неговата улога е позната како навлажнувач што ги врзува молекулите на H2O за површината на контактните сочива.

Sodium Cloride, натриум хлорид како капки за очи се користат за извлекување на водата од отечената рожница, зашто дополнителната вода во рожницата може да предизвика слаб вид, создавање кругови и точки кон светлината, како и во лекувањето на црвенило и иритација посебно кога се „суви“ очите, но во течности за чување на контактни сочива улогата е (барем за мене) за дезинфекција, впрочем зошто стоматолозите го замениле јодниот, хидрогенскиот раствор за плакнење на уста со физиолошки раствор, би ги прашала сите тие кои стриктно препорачуваат специјална вода за чување на контактни сочива и ништо друго!
Дестилираната вода ги нема потребните својства за дезинфекција и нема да ги отстрани протеинските наслаги или другите остатоци од леќите. Само ќе ви го зголеми ризикот за инфекции. Така да no, си има причина зошто постојат наменски раствори за леќи.
...за една, две вечери ништо нема да бидне со дестилирана вода, а за подолг период еве нека биде физиолошки раствор, долгорочно многу поздраво отколку да се чуваат во тие хемикалии кои нормално се наменети за чување на контактни сочива, NO ??

20231107_122923.jpg

...критичен е моментот на аплицирање на тоа сочиво секојдневно во око, што мислиш ги острануваш тие хемикалии за од наменската вода за чување со САМО миење со два прста пред да го внесеш сочивото во око?

...и Да, повеќе проблеми со очите се јавуваат од тие наменски води за чување и води за миење, отколку некогаш да самото контактно сочиво „зафати бактерии“, све во име на „ќе„, „ќе“ внесуваме непотребни хемикалии во окото секојдневно, би рекла неферски комерцијален маркетинг, секојдневно, како да не!

...протеински наслаги и други остатоци на контактно сочиво, од еднодневно носење, ги имаш видено или само по тоа што пишуваат во упаството??? зашто? ние го миеме окото како забите?
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Како си задоволен од леќите и колку долго ги користиш?
Јас користам од air optix веќе со години, ама искрено сакам да направам промена.
Препорачливо е да се менуваат на 2 месеци, јас првите неколку години ги менував на 2 месеци, но потоа почнав да ги менувам на 3-4 месеци, сам приметувам коге е готова, почнува полесно да се суши, ја нема мекоста, погруба е итн. Ги носам 8-12 часа дневно, ги вадам кога сум дома. Немам други користено, па не можам да ти направам некоја паралела за леќи. Океј сум задоволен од овие, летно време со море бањање рипање, никогаш не ми направиле проблем, така да тоа мислам е добар плус.

@bijons Не сум почувствувал негативни ефекти од растворот, не велам дека не се можни кај некој друг. Ќе пробам да ставам некогаш преку ноќ и во дестилирана вода, па ќе ти пишам дали чувствувам некаква промена, како ми прифатило окото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom