Контактни леќи

Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Дали се доволни овие податоци за да можам сам да нарачам леќи преку интернет?
п.с
Ова се мерки за стакла за очила

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
26
Поени од реакции
2
Zdravo baram sovet iskustvo sakam da kupam leki sto ke gi nosam nekolku dena i sto mozam da spijam so niv sto ke mi dadete vie sovet kakvi leki da zemam i dali ima rizik ako se spie so niv?
Gi gledav ovie marki na leki
Air optix hydraglade
Air optix night and day aqua
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Zdravo baram sovet iskustvo sakam da kupam leki sto ke gi nosam nekolku dena i sto mozam da spijam so niv sto ke mi dadete vie sovet kakvi leki da zemam i dali ima rizik ako se spie so niv?
Gi gledav ovie marki na leki
Air optix hydraglade
Air optix night and day aqua
Самото носење на леќи претставува ризик, кога ги носиш леќите и за време на спиење преставува екстра ризик. Имаш неколку леќи што се одобрени за спиење, јас ги имам користено диспобио (по ново coopervision biofinity) и сум немал проблем, но најубаво ќе ти биде со очниот да зборуваш зошто можно е и да имаш некои проблеми што не си ги приметил, а да направат компликации ако носиш леќи повеќе од Х саати на ден.

Моментално носам acuvue oasys (порачани од полската страна) и една од причините зошто ги земав беше баш зошто можеш да спиеш во нив, едни од ретките леќи што се одобрени за носење како "фластер" после операција, на пример PRK, до 7 дена, но немам спиено така што не можам да ти кажам какви се.


Доколку ти се само за неколку дена во месецот тогаш можеш да разгледаш и денски леќи. Доста поскапи се, но најхигиенски.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Имам еден проблем.
Нарачав леќи од полската страна, а после неколку дена нарачав уште еден пар леќи од истата страна.
Првата пратка стигна, се регуларно.
Втората пратка пристигнала во Мк, но немало никакви информации за адреса на кутијата и нашиве ја вратиле во Полска.
Им пишав на полјаците два пати преку меил, не ми враќаат, пробав сега и преку страната им пишав порака.
Што може да се направи во мојов случај?
Дали може некако да ми се вратат парите или повторно да ги пратат леќите? Некој со искуство?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Совет за офталмолошки преглед на државно, освен кај Данка во Букурешт?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
А што и фали на Данка?
Очигледно нешто и фали, на многу форуми, многу луѓе бараат алтернатива...
3 години одам кај неа, често ми го греши диоптерот, нервозна е, не смееш да си купиш леќи од каде сакаш, туку само од таму каде што она ќе ти каже.
Ако одиш на прегледи и и кажеш дека си купил леќи од друго место, не сака ни да те прегледа, се откажува.
Води инает, тврдоглава е за своетознаење, како замислила, така ќе биде.
Ниту е разбирлива, ниту толерантна, ниту знае доволно во однос на нејзиното искуство.
Стара опрема користи, нема хигиена, а кога се работи за очи, не би било лошо да се потруди да најде најдобро решение зашто луѓето си имаат мака штом одат на офталмолог.
Автоматски споено мислење:

А што и фали на Данка?
Очигледно нешто и фали, на многу форуми, многу луѓе бараат алтернатива...
3 години одам кај неа, често ми го греши диоптерот, нервозна е, не смееш да си купиш леќи од каде сакаш, туку само од таму каде што она ќе ти каже.
Ако одиш на прегледи и и кажеш дека си купил леќи од друго место, не сака ни да те прегледа, се откажува.
Води инает, тврдоглава е за своетознаење, како замислила, така ќе биде.
Ниту е разбирлива, ниту толерантна, ниту знае доволно во однос на нејзиното искуство.
Стара опрема користи, нема хигиена, а кога се работи за очи, не би било лошо да се потруди да најде најдобро решение зашто луѓето си имаат мака штом одат на офталмолог.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
31
Поени од реакции
9
Совет за офталмолошки преглед на државно, освен кај Данка во Букурешт?
Доктор Ристовски. Човекот е скроз обратното од Данка и секој пат кај него одам. Единствениот проблем е што многу пациенти има и треба да чекаш месец за термин.
 
Член од
1 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
1
Sakam da prasam,kolku vreme e potrebno za ocite da se prilagodat na leki? Prv den kako gi staviv i na momenti gledam zamagleno,na momenti ne pa zatoa me interesira
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Sakam da prasam,kolku vreme e potrebno za ocite da se prilagodat na leki? Prv den kako gi staviv i na momenti gledam zamagleno,na momenti ne pa zatoa me interesira
...адаптација на контактните сочива трае недела, две зависи индивидуално, со носење неколку минути од почеток до неколку часа по неколку дена, проблемот би бил во смисла на чувство како ,,туѓо тело,, во око (чешање, црвенило, тежина на око, солзење), но не и замаглување, тогаш или квалитетот на сочивото е во прашање или не е исчистено и измиено како треба пред да се стави на око.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.249
Sakam da prasam,kolku vreme e potrebno za ocite da se prilagodat na leki? Prv den kako gi staviv i na momenti gledam zamagleno,na momenti ne pa zatoa me interesira
Може да гледаш замаглено на почеток додека се навикне окото. Мене ми беше многу невообичаено, па гледав замаглено првите два три дена, се додека не се прилагоди окото. Сега после толку години, не ни чувствувам дека носам леќи.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Дали имате проблем со леќите кога гледате на пример во екран некое време.
Мене многу брзо ми се суши окото тогаш и дури и неколку пати ми има испаднато од окото.
 
Член од
9 април 2020
Мислења
27
Поени од реакции
71
Дали се доволни овие податоци за да можам сам да нарачам леќи преку интернет?
п.с
Ова се мерки за стакла за очила

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
Не е доволно диоптријата за очила и контактни леќи никогаш не е иста. Потребно е нов преглед за контактни леќи. Откако докторот ќе го изврши прегледот и ќе ти препише диоптрија за контактни леќи тогаш ќе можеш да си ги порачаш.
Автоматски споено мислење:

Sakam da prasam,kolku vreme e potrebno za ocite da se prilagodat na leki? Prv den kako gi staviv i na momenti gledam zamagleno,na momenti ne pa zatoa me interesira
На почетокот не ги носи постојано почни со 20ина минути или пола час, наредниот ден еден час, па саат и пол или два, па четири часа. Кога ќе ти се навикне окото ќе можеш да ги носиш и по цел ден без никаков проблем. Јс уште од почетекот ги носев постојано но немав никакви проблеми и нелагодности кога ги носев.
Автоматски споено мислење:

Дали имате проблем со леќите кога гледате на пример во екран некое време.
Мене многу брзо ми се суши окото тогаш и дури и неколку пати ми има испаднато од окото.
Тоа е сосем норамално бидејќи поретко трепкаме кога седиме пред компјутер или користиме телефон, но и поради зрачењето кое го емитираат овие уреди. Најдобро е да користиш вештачки солзи или течност за одржување на контактни леќи која може да се користи и како вештачки солзи. Или пак да си направиш осчила без диоптрија со стакла кои имаат заштита од таа сина светлина која ја емитираат овие уреди.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Tie sto nosite leki za astigmatizam na ednoto oko, i obicni na drugoto, koi leki gi korsitite, od kaj gi zemate i koja cena se?
Bev na pregled kaj dr Stojan Pandov, mi predlozi lekji od kaj nego 4600den za 6 meseci, sekoj par po 2 meseci se nosi bez vadenje.
Isto, i ako nekoj ima poracuvano od polskata strana, koi leki se najdobri i najisplatlivi?
Iskreno ne mi se davaat povekje od 3-4000den.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Tie sto nosite leki za astigmatizam na ednoto oko, i obicni na drugoto, koi leki gi korsitite, od kaj gi zemate i koja cena se?
Bev na pregled kaj dr Stojan Pandov, mi predlozi lekji od kaj nego 4600den za 6 meseci, sekoj par po 2 meseci se nosi bez vadenje.
Isto, i ako nekoj ima poracuvano od polskata strana, koi leki se najdobri i najisplatlivi?
Iskreno ne mi se davaat povekje od 3-4000den.
Јас нарачувам или од полската страна или од lentekontakti од Косово, вториве се малку поскапи од полјаците но за побрзо ги носат леќите преку карго додека полјаците праќаат преку пошта па може да си почекаш.
Од мое искуство засега најмалку проблематични ми се Biofinity.
Земи си по една кутија (3 леќи) за едното и една кутија за другото око бидејќи се различни диоптрии, и ќе издржиш некои 7-9 месеци.
Мене ме чинат околу 40-50е вкупно за двете очи. Таа е цената бидејќи и јас носам за астигматизам и тие се поскапи од нормалните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom