Контактни леќи

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Би сакал да споделам со вас еден голем проблем со растворот за леќи.
Со години наназад го употребував растворот на сликата лево наречен "Optic Pro", беше раствор што само Зегин го увезуваа, од 360 мл и изнесуваше 400 денари. Идеално беше за цена-квалитет, окото ми го прифаќаше, иако требаше да се менува на два дена, некогаш при патувања обично и на три дена вадење ставење, не правеше проблем. Но Зегин престанаа од некоја причина да го увезуваат и го препорачаа овој Прокулин од Алкалоид како на сликата десно, ме убедуваа дека е скроз ист состав, само цената е поефтина дека македонски бренд. Си реков па добро ова е 400мл за 300 денари, и бидејќи го немаше Optic Pro веќе го земав овој, но веќе од прво ставање огромни проблеи, очите премногу печат од растворот. Болката е како пот кога ти паѓа во очите, пече не се издржува, ја сменив уште еднаш пак истата течност, пече ненормално многу, многу бев во брзање и морав да излезам од дома, па некако печењето потпрестана, но откако извадив дома леќите, очите ми се како некој со прсти да ми ги стискал капаците, како да сум седел со денови пред екран без да легнам...

50294452_219644208988406_441818303577456640_n.jpg

Сега како втора опција и последна морав да го земам Optic Free, кој е видно поскап, 640 беа во Зегин, а во една друга аптека беа 682, како што гледате 355мл е. Се јавив по аптеките и голем број ми се чудеа како сум можел Прокулин да земам, ми враќаа "па тоа раствор ли е". Сега не знам каков ќе е овој Optic Free, еднаш пред 5 години го имам купено по грешка, добар беше, но окото тотално од тогаш ми се навикна на Optic Pro, се надевам добро ќе е се, бидејќи не знам више што би правел, бидејќи нема и многу избор по аптекиве, настрана што цениве се бајги солени за другиве. Само тоа да кажев, дека од Прокулинов со ист состав, уште ме пржат очи, спиење не ме оправи, најлошо потрошени триста денари во животот.

50099125_382126642540536_7318723022272069632_n.jpg

Ако имате некој друг совет за добар раствор, или да споделите кој раствор вие го користите и од која аптека, слободно пишувајте. Со мама во 5 различни аптеки бевме.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
41
Би сакал да споделам со вас еден голем проблем со растворот за леќи.
Со години наназад го употребував растворот на сликата лево наречен "Optic Pro", беше раствор што само Зегин го увезуваа, од 360 мл и изнесуваше 400 денари. Идеално беше за цена-квалитет, окото ми го прифаќаше, иако требаше да се менува на два дена, некогаш при патувања обично и на три дена вадење ставење, не правеше проблем. Но Зегин престанаа од некоја причина да го увезуваат и го препорачаа овој Прокулин од Алкалоид како на сликата десно, ме убедуваа дека е скроз ист состав, само цената е поефтина дека македонски бренд. Си реков па добро ова е 400мл за 300 денари, и бидејќи го немаше Optic Pro веќе го земав овој, но веќе од прво ставање огромни проблеи, очите премногу печат од растворот. Болката е како пот кога ти паѓа во очите, пече не се издржува, ја сменив уште еднаш пак истата течност, пече ненормално многу, многу бев во брзање и морав да излезам од дома, па некако печењето потпрестана, но откако извадив дома леќите, очите ми се како некој со прсти да ми ги стискал капаците, како да сум седел со денови пред екран без да легнам...

Прегледај го приврзокот 203211

Сега како втора опција и последна морав да го земам Optic Free, кој е видно поскап, 640 беа во Зегин, а во една друга аптека беа 682, како што гледате 355мл е. Се јавив по аптеките и голем број ми се чудеа како сум можел Прокулин да земам, ми враќаа "па тоа раствор ли е". Сега не знам каков ќе е овој Optic Free, еднаш пред 5 години го имам купено по грешка, добар беше, но окото тотално од тогаш ми се навикна на Optic Pro, се надевам добро ќе е се, бидејќи не знам више што би правел, бидејќи нема и многу избор по аптекиве, настрана што цениве се бајги солени за другиве. Само тоа да кажев, дека од Прокулинов со ист состав, уште ме пржат очи, спиење не ме оправи, најлошо потрошени триста денари во животот.

Прегледај го приврзокот 203212

Ако имате некој друг совет за добар раствор, или да споделите кој раствор вие го користите и од која аптека, слободно пишувајте. Со мама во 5 различни аптеки бевме.
Најдобро е да посетиш офталмолог, можеби имаш некоја инфекција, за тоа ќе ти препишат капки Tobradex 029fe987584d3cbb8a82a84e66073465c5bc453d.jpg
А за леќите земи UNItears 46795311_359628937936764_7312465388065783808_n.jpg 420 денари се и поквалитетни не верувам дека ќе најдеш.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Најдобро е да посетиш офталмолог, можеби имаш некоја инфекција, за тоа ќе ти препишат капки Tobradex Прегледај го приврзокот 203215
А за леќите земи UNItears Прегледај го приврзокот 203216 420 денари се и поквалитетни не верувам дека ќе најдеш.
Не станува збор за инфекција, еве два раствора не ми прават проблеми, само едне ми прави, најголичното решение е да го заобиколам само тој. Ова што ми препорача се капки како што разбрав, според милимитрите во пакувањето? Еднаш користев капки ги ставав заедно во растворот, на почетокот ептен кога не бев уходан со леќи. Конкретно муабетот ми беше за растворот за чување, ќе имам иначе на ум ако капки ми затребаат твојот предлог.
 
S

staycalm

Гостин
Би сакал да споделам со вас еден голем проблем со растворот за леќи.
Со години наназад го употребував растворот на сликата лево наречен "Optic Pro", беше раствор што само Зегин го увезуваа, од 360 мл и изнесуваше 400 денари. Идеално беше за цена-квалитет, окото ми го прифаќаше, иако требаше да се менува на два дена, некогаш при патувања обично и на три дена вадење ставење, не правеше проблем. Но Зегин престанаа од некоја причина да го увезуваат и го препорачаа овој Прокулин од Алкалоид како на сликата десно, ме убедуваа дека е скроз ист состав, само цената е поефтина дека македонски бренд. Си реков па добро ова е 400мл за 300 денари, и бидејќи го немаше Optic Pro веќе го земав овој, но веќе од прво ставање огромни проблеи, очите премногу печат од растворот. Болката е како пот кога ти паѓа во очите, пече не се издржува, ја сменив уште еднаш пак истата течност, пече ненормално многу, многу бев во брзање и морав да излезам од дома, па некако печењето потпрестана, но откако извадив дома леќите, очите ми се како некој со прсти да ми ги стискал капаците, како да сум седел со денови пред екран без да легнам...

Прегледај го приврзокот 203211

Сега како втора опција и последна морав да го земам Optic Free, кој е видно поскап, 640 беа во Зегин, а во една друга аптека беа 682, како што гледате 355мл е. Се јавив по аптеките и голем број ми се чудеа како сум можел Прокулин да земам, ми враќаа "па тоа раствор ли е". Сега не знам каков ќе е овој Optic Free, еднаш пред 5 години го имам купено по грешка, добар беше, но окото тотално од тогаш ми се навикна на Optic Pro, се надевам добро ќе е се, бидејќи не знам више што би правел, бидејќи нема и многу избор по аптекиве, настрана што цениве се бајги солени за другиве. Само тоа да кажев, дека од Прокулинов со ист состав, уште ме пржат очи, спиење не ме оправи, најлошо потрошени триста денари во животот.

Прегледај го приврзокот 203212

Ако имате некој друг совет за добар раствор, или да споделите кој раствор вие го користите и од која аптека, слободно пишувајте. Со мама во 5 различни аптеки бевме.
Јас користам avizor alvera и немам никаков проблем со печење и слично, кога бев да си земам леќи ми рекоа да не купувам прокулин течност ниту капки, штетни биле за леќите.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Јас користам avizor alvera и немам никаков проблем со печење и слично, кога бев да си земам леќи ми рекоа да не купувам прокулин течност ниту капки, штетни биле за леќите.
Како се со цена, во која аптека ги има и колку милилитарско е пакувањето? Фала на предлог.
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
64
До сега само Рену имам користено како течност за очи и се има покажано доста солидно никогаш сум немал проблем со неа. Отприлка 700денари 350мл е ги има и во поголеми шишенца.




Инаку користам леки веке 7 години и стално нарачувам од e-bay ( да од ebay ). Скептик бев од прва и јас но се работи за чешка продавница и се топ скоро 99позитивен рејтинг со постојани нарачки. Неколку пати имам нарачувано и за мене и за пријатели и досега сум немал никаков проблем. Имам нарачувано и во боја но гледам сега ги немаат на сајтот, привремено или не незнам.
Сменете само да ви прикажува на англиски и имате внатре опции за диоптер да изберете. Доколку имате исти диоптер на 2те очи не мора да правите 2 посебни нарачки.
SofLens 6 леќи односно 3 пара исти диоптер им се 700 денари со фрее шипинг. Имате и избор на други брендови, Е сега само шипингот им е спор сите знаеме но 15-20 дена стигаат.
Дали има поевтино овде, незнам порано кога барав овие ми се видоа нај евтини а истите се, и ми остана навика од ваму да нарачувам немам разгледано што има на понудата и како им се движат цените кај нас.

https://www.ebay.com/str/billiglinsenonline?_sop=15&rt=nc
 
Последно уредено:
Член од
19 јануари 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво. Ми препишаа леќи+наочари и имам неколку прашања, бидејќи досега немам носено, носам наочари 6 години. Диоптерот ми е -3,75 и -4, а досега ми беше -2,50 и -2,75. Ми дадоа мултифокални леќи Air optix multifocal,а првин Dialies aqua comfort plus дневни да ми се привикне окото. Разгледав неколку мислења на форумов и сум збунета, не знам од каде какви раствори на колку се мењаат одржување... па ако може да ме упати некој.
Прашав во неколку оптики во Скопје, ми кажаа околу 2950ден се мултифокалните. Видов овде некој имаше пишано дека од ebay.com ги нарачува, ама малку ми е шубе од странава. Видов исто така и во прима оптика 1200ден се, што е на пола од другите во кои прашав.
секакви мислења се добредојдени. Фала однапред :)
 
S

staycalm

Гостин
Здраво. Ми препишаа леќи+наочари и имам неколку прашања, бидејќи досега немам носено, носам наочари 6 години. Диоптерот ми е -3,75 и -4, а досега ми беше -2,50 и -2,75. Ми дадоа мултифокални леќи Air optix multifocal,а првин Dialies aqua comfort plus дневни да ми се привикне окото. Разгледав неколку мислења на форумов и сум збунета, не знам од каде какви раствори на колку се мењаат одржување... па ако може да ме упати некој.
Прашав во неколку оптики во Скопје, ми кажаа околу 2950ден се мултифокалните. Видов овде некој имаше пишано дека од ebay.com ги нарачува, ама малку ми е шубе од странава. Видов исто така и во прима оптика 1200ден се, што е на пола од другите во кои прашав.
секакви мислења се добредојдени. Фала однапред :)
Како што кажав и погоре, користам avizor alvera, и немам никаков проблем со печење и слично.

имаш и поевтини, само според она мене што ми го кажаа, да не земаш прокулин течност или капки, иако се со привлечна цена.
Јас течноста ја менувам најчесто на секое вадење на леќите затоа што собирам многу прашина на нив и течноста се валка. Ги „измивам“ со мал млаз од течноста додека се во пластичното (заборавив како се вика) и го дополнувам. Тоа ќе да ти е одржувањето :D Сигурно ти кажале, мораш со чисти раце, да не ти се обратно извртени леќите оти ќе чувствуваш неудобност. Доколку имаш проблем со брзо сушење на очите купи си вештачки солзи. Јас користам некои од најевтините, не знам ни како се викаат, и ок се.
 

>>ЕкО<<

ЕкологисТ
Член од
18 октомври 2011
Мислења
109
Поени од реакции
20
За раствор се зависи од тоа како окото ке го прифати. Јас можам само да кажам од мое искуство Прокулинот можеби е најефтин но е катастрофа. Многу раствори сум пробал но само со Прокулин осеќам разлика и тоа на полошо. Јас би го забранил.
Сепак за око се работи секојдневно се користи и мислам дека невреди да се ризикува.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 март 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Ми препишаа леќи+наочари и имам неколку прашања, бидејќи досега немам носено, носам наочари 6 години. Диоптерот ми е -3,75 и -4, а досега ми беше -2,50 и -2,75. Ми дадоа мултифокални леќи Air optix multifocal,а првин Dialies aqua comfort plus дневни да ми се привикне окото. Разгледав неколку мислења на форумов и сум збунета, не знам од каде какви раствори на колку се мењаат одржување... па ако може да ме упати некој.
Прашав во неколку оптики во Скопје, ми кажаа околу 2950ден се мултифокалните. Видов овде некој имаше пишано дека од ebay.com ги нарачува, ама малку ми е шубе од странава. Видов исто така и во прима оптика 1200ден се, што е на пола од другите во кои прашав.
секакви мислења се добредојдени. Фала однапред :)
Во која ординација/кај кој лекар беше на преглед? Дали ти препишаа мултифокални леќи за да се стопира растењето на диоптерот?[DOUBLEPOST=1552981253][/DOUBLEPOST]Искуства со прогресивна миопија? Се работи за 11-годишен пациент чиј диоптер расте за -0,75 годишно и веќе е -4,5.
Препорака за очна ординација/лекар за контактни леќи?
 
Член од
19 јануари 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Во која ординација/кај кој лекар беше на преглед? Дали ти препишаа мултифокални леќи за да се стопира растењето на диоптерот?[DOUBLEPOST=1552981253][/DOUBLEPOST]Искуства со прогресивна миопија? Се работи за 11-годишен пациент чиј диоптер расте за -0,75 годишно и веќе е -4,5.
Препорака за очна ординација/лекар за контактни леќи?
Во МедикаС во Скопје. Да, за да се стопира растењето на диоптерот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кои превари се раствориве скапи, а поготово тие капките што ги продаваат, тежок snake oil.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.097
Поени од реакции
16.293
Ми треба совет. Носам наочари веќе активно неколку години. Диоптерот ми е -0.75 и едното ми е 0.50 со 0.25 цилиндар бар така разбрав. Ме интересира тоа што ми рекоа дека леќи има од 0.75 подолу неможи и можело 2те да се 0.75 без проблем и ќе сум немал мака го смисла немало да ми се оштетат очите дополнително, вистина е ова или?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.596
Поени од реакции
34.791
Ми треба совет. Носам наочари веќе активно неколку години. Диоптерот ми е -0.75 и едното ми е 0.50 со 0.25 цилиндар бар така разбрав. Ме интересира тоа што ми рекоа дека леќи има од 0.75 подолу неможи и можело 2те да се 0.75 без проблем и ќе сум немал мака го смисла немало да ми се оштетат очите дополнително, вистина е ова или?
...кај контактни сочива / леќи постои нешто што мора да се надокнади како врв на одалеченост т.е. vertex distance што преставува растојание помеѓу задната површина на корективната леќа, односно очилата (очилата) или контактните леќи и на предната страна на рожницата, така да во случај да некои има (+) диоптрија или сочиво кое зголемува колку е поблиску до око тоа станува послабо и затоа тие ќе имаат поголема (+) диоптрија за контактните леќи!
... кај тие што имаат (-) диоптрија или сочиво кое смалува, т.е колку е сочивото поблиску до окото тоа станува посилно и затоа тие ќе имаат помала (-) диоптрија на контактните леќи!



... кај нас ќе кажат дека све што е под - 3,5 диоптер се изработува иста диоптрија на контактни леќи како очилата (демек не се приметува разлика што не е точно), што според горното објаснување кога ќе ги носиме истата диоптрија од очила на контактни леќи ќе осетиме повисока јасност и силина на видливоста што би дошло оптоварување на окото и тоа не е добро и затоа на табелата се гледа доколку диоптрија над 4,00 и тоа за кратковидни со -4,25 диоптрија се намалува на - 4,00, а за далекувидните со диоптрија на очила + 4,25 ќе имаат контактни леќи со диоптрија зголемена +4,50 !
...според тоа кај тебе случајот на (-) диоптријата на очила -0,75 / -0,50 за изработка на контактните леќи ќе биде со уште помала диоптрија т.е. ќе се намали за - 0,25 така да контактните леќи би ти биле со диоптрија -0,50 / -0,25, ако се размислува логички и правилно!
...но постојат т.н. торични контактни леќи специјални за астигматизам, иако станува збор само ако очилата за астигматизам е најмалку -0,75 диоптер (во спротивно се комбинираат цилиндар и сферични како очила така и контактната леќа)!
...одговор на твоето прашање- не е вистина! според горното објаснување, ако носиш контактни леќи со предложената повисока диоптрија -0,75 на двете очи кај да е со време ќе имаш проблем во смисол на дополнително заморување на окото, а можни се и главоболки!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom