Контактни леќи

Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Ај некој нека ми објасни што е разликата меѓу цилиндрични и обични леќи? Знам само дека се поскапи цилиндричните (а такви треба да носам)
 
S

staycalm

Гостин
Заштита за понатаму секому е потребна. Твоето мислење е како еднаш веќе да си накачил диоптер и понатаму веќе нема шанси.
Да али сигурно и ќе го намалам седењето пред пц нели :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.061
Поени од реакции
12.951
Ви се случило некогаш да заспиете со леќи? Имало нешто посериозни последици после или? Јас еднаш ептен бев уморен и одма што се прибрав заспав, ама сабајлето ништо не ми беше посериозно, ги извадив одма и така, па си викам дал сум имал среќа или кај сите е така :D
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Ви се случило некогаш да заспиете со леќи? Имало нешто посериозни последици после или? Јас еднаш ептен бев уморен и одма што се прибрав заспав, ама сабајлето ништо не ми беше посериозно, ги извадив одма и така, па си викам дал сум имал среќа или кај сите е така :D
Да ми се има случено, после враќање од град одма си легнав....
Немаше ништо, ни црвенило ни ништо.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.474
Поени од реакции
4.630
Koja e razlikata pomegu Mekite i Tvrdite leki?? Tvrdite tolku li se teski za adaptacija kako sto kazuvaat ?
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Да али сигурно и ќе го намалам седењето пред пц нели :)
Еднаш ми се случи имав некоја инфекција и ставав маст секоја вечер во очите пред спиење :) ми помина за 2 недели
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Ај некој нека ми објасни што е разликата меѓу цилиндрични и обични леќи? Знам само дека се поскапи цилиндричните (а такви треба да носам)
Poteski za naviknuvanje, podebeli se i osekjas deka vo sekoj moment ke ti ispadnat.
 
Член од
10 април 2014
Мислења
12
Поени од реакции
23
На странава visiondirect.co.uk има дупло поефтини леќи од кај нас. Јас ги купував месечните леќи Bausch & Lomb - SofLens 59 од Getaldus за 4000 ден (12 леќи), а на странава истите коштаат 1765ден. со вклучени трошоци за испорака.
Порачав лани летото, ги добив за помалку од 1 недела на домашна адреса :)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Каква марка и тип на леќи користите?

И дали некој ги пробал Ciba Vision - Air Optix Night & Day Aqua (со овие може да се спие)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
3 пара Air Optix со цилиндар во Оптика Елени во ГТЦ - 4800ден! Ке се убијам!!!
Нешто, поефтино, некој, некаде?
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Прашував на неколку места за меки торични леки со цилиндар и има драстична разлика во цена. Во Диоптра и во Зенит ми побараа околу 6000ден. за три месеци, а во Капитол во таа оптиката некаде за околу 4000 ден ми кажаа дека же ме коштаат за цела година. Прв пат сега ќе купувам леки, па ако има некој поупатен да ми каже дали треба оваа разлика да ми е сомнителна? o_O:unsure:
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Прашував на неколку места за меки торични леки со цилиндар и има драстична разлика во цена. Во Диоптра и во Зенит ми побараа околу 6000ден. за три месеци, а во Капитол во таа оптиката некаде за околу 4000 ден ми кажаа дека же ме коштаат за цела година. Прв пат сега ќе купувам леки, па ако има некој поупатен да ми каже дали треба оваа разлика да ми е сомнителна? o_O:unsure:
Не е сомнителна цената, во Диоптра накачуваат цени генерално, увек биле такви...И на други места се околу 4000, поефтино од тоа не верувам дека ќе најдеш.
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Не е сомнителна цената, во Диоптра накачуваат цени генерално, увек биле такви...И на други места се околу 4000, поефтино од тоа не верувам дека ќе најдеш.
Мислиш 4000 за леки кои ќе ги користам цела година?
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Јас користам Аir Optix меки леќи, 3 леќи во пакување 1700 денари беа. И многу удобни за носење се.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Мислиш 4000 за леки кои ќе ги користам цела година?
Да, еден пар 3-4 месеци оптимално се носат, а има 3 во пакување, значи цела година...Толку и ја знам 4000 ден дека се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom