Контактни леќи

Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
3 пара
--- надополнето: 1 јуни 2013 во 19:46 ---

Немој само да идеш во поликлиниката Букурешт...

Можеш да ми образложиш зошто? Јас треба да одам баш таму па затоа те прашувам :)
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Можеш да ми образложиш зошто? Јас треба да одам баш таму па затоа те прашувам :)
Па има таа докторката што е Данка бара стриктно да се купуваат леќи од продавница што таа ќе ти ја каже, Елени. Ако не земеш од таму ќе те врати, а мислам дека се таму поскапи и таа си има некој договор со нив и си зема процент. Имаше на темава само побарај од други членови негативни искуства со неа. Плус тие спремите за прегледување што ги има се доста обични, ништо посебно...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Не знам дали е споделено на темава, ама еве интересно сајтче за правење вежби.
Најголем дел од нас што носиме леќи иаме и висока диоптрија, така да не шкоди малце и да ги вежбаме очите. :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.951
Aj ako moze preporaka kade da napravam Ocen pregled niz Skopje?

12 godini bev kaj Dr. Evegenija Stojanoska Kamilova. do skoro vrabotena vo Poliklinika Bukurest i imav jasno utvrdena dijagnoza i terapija
Ona zamina v penzija.
Me prezede Dr. Danka Noveska...
Dr. Noveska mi vaga druga dijagnoza!!! Cilindri kurci palci
Neznam jas koj e tuka kompetenten a koj ne.Uopste ne mi se logicni. Ako ja imam Rak imam i u Voena i u Drzavna i Vo Bolivija i vo Germanija i na Antartik!
Bolesta ne se menja zaedno so promena na doktorot!!!!

Znaci mi treba nekoj sto dolgi godini si ja raboti svojata rabota...Ne kako onie mockovci od 25-26 godini Vo European Eye Hospital koj za cel stepen mi vagaat razlika megu dioptar odreden na aparat i so menuvanje staklenca. Na sto mi se pravda deka ne bilo nasteluvan dobro kompjuterot.

Znaci apsiha doktor. Mi preporacaa vo Getaldus...Drugi nekoj?!?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Aj ako moze preporaka kade da napravam Ocen pregled niz Skopje?

12 godini bev kaj Dr. Evegenija Stojanoska Kamilova. do skoro vrabotena vo Poliklinika Bukurest i imav jasno utvrdena dijagnoza i terapija
Ona zamina v penzija.
Me prezede Dr. Danka Noveska...
Dr. Noveska mi vaga druga dijagnoza!!! Cilindri kurci palci
Neznam jas koj e tuka kompetenten a koj ne.Uopste ne mi se logicni. Ako ja imam Rak imam i u Voena i u Drzavna i Vo Bolivija i vo Germanija i na Antartik!
Bolesta ne se menja zaedno so promena na doktorot!!!!

Znaci mi treba nekoj sto dolgi godini si ja raboti svojata rabota...Ne kako onie mockovci od 25-26 godini Vo European Eye Hospital koj za cel stepen mi vagaat razlika megu dioptar odreden na aparat i so menuvanje staklenca. Na sto mi se pravda deka ne bilo nasteluvan dobro kompjuterot.

Znaci apsiha doktor. Mi preporacaa vo Getaldus...Drugi nekoj?!?

Oди во Визија. Многу професионално работат. 800 ден е преглед и се наоѓа во Карпош 4 (ќе видиш подетално на странава)
http://vizia.com.mk/VIZIA/Za_Nas.html
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
110
Како се движат цените за плави леќи во Македонија? :)
 
S

staycalm

Гостин
Колку пари отприлика чинат леќите? Како оди тоа неделни, месечни ако може некој да ми објасни..
И според вас дали е подобро леќи или очила? Итно ми е па ако знае некој го замолувам да не го мрзи и да ми објасни. Фала !
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
За цената најбитно ти е дали имаш цилиндричен диоптер на некое око или на двете, цилиндричните леќи се поскапи и одат околу 1500денари од око а обичните 1000ка :) Пробај земи месечни одприлика 3 до 4 месеци ќе ти траат зависи колку ќе ги носиш,со се течност за леќите околу 2500 денари ќе те кошта. За пред компјутер или слично, очила се подобри да не го заморуваш окото.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.287
Поени од реакции
29.762
Mустафа, заборави најважното да го кажеш. Леќите значајно го намалуваат дотокот на кислород во рожницата (или сосема го спречуваат, зависи од квалитетот на леќите).

- Од аспект на личното здравје, правилен избор се секогаш очилата (наочари).
- Од аспект на имиџ, или други потреби (спорт можеби), може и леќи да се носат повремено, односно тогаш кога се има потреба. Во ваков случај за мене се најдобри леќите со најмало траење.

Од аспект на коштањето, леќите се секако поскапи (пошто редовно треба нови). Плус тука се други трошкови, како специјални течности за миење/чување на леќите.
Треба да се нагласи дека со леќите мора да се води грижа за беспрекорна хигиена.
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Mr. Obvious, се подразбира дека пропустливоста на кислород преку леќите е помала, затоа се викаат леќи и затоа имаш страно тело во окото (y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.287
Поени од реакции
29.762
Mr. Obvious, се подразбира дека пропустливоста на кислород преку леќите е помала, затоа се викаат леќи и затоа имаш страно тело во окото (y)
Мустафа, тоа што го нарекуваш очигледно и не е толку очигледно колку што мислиш дека е.
Се кладам во една аркадна машина со Cadillacs and Dinosaurs, дека проблемот со недостаток од кислород не го знаат повеќето овде што немаат искуство со леќи (а очигледно немаат искуство штом отвараат теми на форум).

Иначе Мустафа, ако веќе ситничариме, леќите не се ставаат ВО окото, туку ВРЗ окото. Очигледно? ;)
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Ok Vanlokpedia, без ситничарење пошто ситничарењето е за тапкарошите низ чаршија. :)
 
S

staycalm

Гостин
За цената најбитно ти е дали имаш цилиндричен диоптер на некое око или на двете, цилиндричните леќи се поскапи и одат околу 1500денари од око а обичните 1000ка :) Пробај земи месечни одприлика 3 до 4 месеци ќе ти траат зависи колку ќе ги носиш,со се течност за леќите околу 2500 денари ќе те кошта. За пред компјутер или слично, очила се подобри да не го заморуваш окото.
Веќе е касно тоа да не го заморувам окото, по 12 саати седев и сега касно е заштита
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Веќе е касно тоа да не го заморувам окото, по 12 саати седев и сега касно е заштита
Заштита за понатаму секому е потребна. Твоето мислење е како еднаш веќе да си накачил диоптер и понатаму веќе нема шанси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom