Контактни леќи

Cuore |nter

inter4life
Член од
14 јануари 2010
Мислења
504
Поени од реакции
140
Исто и јас Cuore |nter. Истите леки. Удобни, лесни за употреба ама...имаат тенденција да се вртат, особено навечер, светлата ми изгледаат како лајт шоу во дискотека и страв ми е зад волан да седнам со нив додека преку ден постабилни се. Дали си пробал полутврди?
Прелесни се за ставање и се остало. Не не сум пробал полутврди, ти ?
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
ЗДраво. Имам еден проблем со леките па се надевам дека некој ке знае да ми каже што може да биде причината. Првите леки кои што ги земав не ми се погодија баш, надалеку многу поубаво гледав со нив отколку со наочарите а за од блиску ( за читање) многу ми сметаа , што пак не е случај со наочарите. Сменив лекар, отика, пробав и друга марка на леки но и со нив го имам истиот проблем за од блиску. Инаку имам диоптер -4 со цилиндар од 0.25, и бидејки е минимален ниту наочарите ниту леките не ми се со цилиндар .Инаку леките се меки. Дали тоа што ми сметаат за од блиску може да биде поради што имам цилиндар а леките ми се без, или можно е со леки да не се корегира мојот вид,??Ај ве молам некој поупатен ако знае нека ми одговори...
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
271
Јас си купив пред 2 дена , од оптика Марија , во Велес! И сум немал никакви проблеми! Се земаат 350 за леќа а иначе одат во парови скапи се но може и како сакате!+Течноста е Bausch & Lomb 350 денари , од иста фирма и леќите!Неколку пати ми се свиткале во во течноста одма се пуштаат! Ми беше тешко првиот пат кога ми ги ставија а и уште не сум толку навикнат па ми требаат 3 мин да си ги наместам!Овие траат 1-2 месеца , но сакам да си земам во боја , читав дека се тие поскапи(иначе диоптер имам -3 .75 на двете) но продавачката(Иначе многу љубезна) рече дека не биле и следниот пат такви може да си земам!А има и некои што само сакаат да продадат и дома да си одат а женава остана со мене саат повеќе од работното време да ми објасни :) Не сумм имал проблеми и се надевам дека ќе немам во иднина! И вака е 1000 пати поубаво , можам и наочари за сонце да си носам!
:гик:- Glasses! F*** you! I have contact lenses now!
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
115
Поени од реакции
13
Јас носам леќи веќе една година, која е потребата да се простиш од долги нокти? Нема со ноките да ги фаќаш леќите па да се оштетат:confused:...
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
65
Носам леќи за месечна употреба.. и еве помина месец и една недела и незнам дали да ги фрлам леќите и да почнам да ги користам новите/ значи некој шо е поискусен ако можи да ми кажи кога ќе знам дали леќите се за фрлање?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Носам леќи за месечна употреба.. и еве помина месец и една недела и незнам дали да ги фрлам леќите и да почнам да ги користам новите/ значи некој шо е поискусен ако можи да ми кажи кога ќе знам дали леќите се за фрлање?
Повеќе зависи од тоа колку често ги носиш, дали заспиваш со нив, каква течност користиш, колку често ја менуваш таа течност а и од квалитетот на леќите, ако ти се суви и почнат да ти сметаат тогаш се за фрлање...најчесто можеш да тераш барем уште еден месец плус а понекогаш и повеќе.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.978
Поени од реакции
6.246
Носам леќи за месечна употреба.. и еве помина месец и една недела и незнам дали да ги фрлам леќите и да почнам да ги користам новите/ значи некој шо е поискусен ако можи да ми кажи кога ќе знам дали леќите се за фрлање?
Смени си ги. Време им е, ако се едномесечни.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
65
Еднаш досега со нив имам заспано, течноста секој ден ја менувам , од време на време последниве дена ми се заматува видот така да мислам дека му е време на крај краева не вреди да ризикувам и да си создадам поголеми проблеми
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
271
Носам леќи за месечна употреба.. и еве помина месец и една недела и незнам дали да ги фрлам леќите и да почнам да ги користам новите/ значи некој шо е поискусен ако можи да ми кажи кога ќе знам дали леќите се за фрлање?
Да ти кажам право , НЕ! Намерно се наменети за тоа време да се трошат побргу рокот на траење!Се сменуваат само ако им се смалува диоптријата, ако ти станува матно!
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Јас си купив пред 2 дена , од оптика Марија , во Велес! И сум немал никакви проблеми! Се земаат 350 за леќа а иначе одат во парови скапи се но може и како сакате!+Течноста е Bausch & Lomb 350 денари , од иста фирма и леќите!Неколку пати ми се свиткале во во течноста одма се пуштаат! Ми беше тешко првиот пат кога ми ги ставија а и уште не сум толку навикнат па ми требаат 3 мин да си ги наместам!Овие траат 1-2 месеца , но сакам да си земам во боја , читав дека се тие поскапи(иначе диоптер имам -3 .75 на двете) но продавачката(Иначе многу љубезна) рече дека не биле и следниот пат такви може да си земам!А има и некои што само сакаат да продадат и дома да си одат а женава остана со мене саат повеќе од работното време да ми објасни :) Не сумм имал проблеми и се надевам дека ќе немам во иднина! И вака е 1000 пати поубаво , можам и наочари за сонце да си носам!
:гик:- Glasses! F*** you! I have contact lenses now!
Чекај малку дај кажи точно колку пари се леќите, кој тип (меки, тврди), колку пари е течноста и од кај ги зимаш нешто многу ефтино ми звучи ова? Кај е таа оптика Марија поточно нешо адреса имаш?
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
271
Чекај малку дај кажи точно колку пари се леќите, кој тип (меки, тврди), колку пари е течноста и од кај ги зимаш нешто многу ефтино ми звучи ова? Кај е таа оптика Марија поточно нешо адреса имаш?
Оптика Марија

адреса: Благој Ѓорев 82
место: Велес
телефон: (043) 231 245
Еден пар меки безбојни леќи од 1-2 месеци(се носат до 6 месеци) е 700 ден, течноста Рену(Бауш и Ломб) е 350денари.И леќите се од истата фирма.Има и леќи во боја, сакам да си купам ама тие се 2000денари.
Ти од Велес си?
--- надополнето: 4 јули 2012 во 10:38 ---
Само 350 денари?
Да за леќа , иако несмеат да се продаваат така :) Пар е 700 а 2400 се неколку пара.А ако зборуваш за течноста и таа е толку!

 

Coldhorror

ESTJ
Член од
4 јуни 2012
Мислења
140
Поени од реакции
107
Дали знае некој каде можам да најдам леќи без диоптрија во боја, и колку би ме чинеле (нека биде во Скопје по можност :) )
. Благодарам однапред.
--- надополнето: 4 јули 2012 во 10:48 ---
Исто така би било убаво кога некој би пишал кои бои ги има на располагање :)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
271
Дали знае некој каде можам да најдам леќи без диоптрија во боја, и колку би ме чинеле (нека биде во Скопје по можност :) )
. Благодарам однапред.
Јас вчера прашав.1800 денари!Некаде е различно ама тука се цените приближно!
--- надополнето: 4 јули 2012 во 10:50 ---
Дали знае некој каде можам да најдам леќи без диоптрија во боја, и колку би ме чинеле (нека биде во Скопје по можност :) )
. Благодарам однапред.
--- надополнето: 4 јули 2012 во 10:48 ---
Исто така би било убаво кога некој би пишал кои бои ги има на располагање :)
Би треба да ги има повеќето, сиви , сини , зелени кафени...Јас каде што прашав вчера имаа само 3 бои , сина , кафена и сива!Тоа е зошто не сакаат за џабе да им стојат а да не им се продадат!Ама ако има некоја оптика многу откаде што купуваат ќе имаат повеќе бои, имаат и каталогче!И можеш да си нарачаш во друга боја ако сакаш!

 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Оптика Марија

адреса: Благој Ѓорев 82
место: Велес
телефон: (043) 231 245
Еден пар меки безбојни леќи од 1-2 месеци(се носат до 6 месеци) е 700 ден, течноста Рену(Бауш и Ломб) е 350денари.И леќите се од истата фирма.Има и леќи во боја, сакам да си купам ама тие се 2000денари.
Ти од Велес си?
--- надополнето: 4 јули 2012 во 10:38 ---

Да за леќа , иако несмеат да се продаваат така :) Пар е 700 а 2400 се неколку пара.А ако зборуваш за течноста и таа е толку!

Течноста има 240 мл како на сликава така или е од 360 мл? Од скопје сум не сум од велес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom