Контактни леќи

Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
Jas zemav leki pred 1 mesec no ne bev bas zadovolna od niv, pa sega sakam da probam so druga marka...Dali pak treba da posetam oftalmolog za da mi odobri drug vid na leki ili mozam da zemam na svoja raka druga marka a so istiot diopter ili pak vo optika moze da mi izmerat???I uste edno prasanje..Dali mekite leki koi traat po eden mesec mozat i podolgo da se nosat ako ne se mnogu koristeni?? P.S. Se izvinuvam za fontot no nesaka nikako da se smeni,
Не треба, земи си слободно :) иначе зависи од квалитетот на леќите, подобрите може и по месец ипол да се носат
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Пред некоја година носев леки (полутврди) но некако не ми беа добри, неможев да се адаптирам на нив и после 4-5 месеци ги оставив. Сега планирам пак да ставам, но би сакал да одам со таа варијанта сега да бидат меки. Некој така поупатен да ми каже дали има зависност видот на леките од диоптерот, годините и некои други фактори ? Исто, и колку се движи цената на еден пар вакви леки ?
Не ти дале полутврди леќи туку така.Биди сигурен дека има причина зашто е тоа така затоа што инаку сите би користеле меки леќи.
Тврди или полутврди леќи најчесто се препорачуваат за оние кои покрај поголемо оштетување на видот имаат и проблеми со очниот нерв.
Пробај врати се пак на тие леќи кои што ти се препорачани или пак иди на преглед кај друг доктор и види он што ќе ти рече.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Има некој што ги носи и спие со нив? Пред некое време дознав дека не е баш препорачливо:)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Има некој што ги носи и спие со нив? Пред некое време дознав дека не е баш препорачливо:)
Не е препорачливо пошто може уз спиење да ти отиде позади око и после беља =]
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Не е препорачливо пошто може уз спиење да ти отиде позади око и после беља =]
Па да поради тоа, а и поради тоа што тогаш се суши окото па може да се развие и некоја бактерија/вирус (ова од искуство:) ) Во секој случај не е препорачливо:)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Има некој што ги носи и спие со нив? Пред некое време дознав дека не е баш препорачливо:)
Никој не го препорачува ова, иако имам спиено несакајќи неколку пати, некогаш и по осум часа. Кога ќе се разбудев имав некое непријатно чувство, најверојатно од сувоста на окото.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Не ти дале полутврди леќи туку така.Биди сигурен дека има причина зашто е тоа така затоа што инаку сите би користеле меки леќи.
Тврди или полутврди леќи најчесто се препорачуваат за оние кои покрај поголемо оштетување на видот имаат и проблеми со очниот нерв.
Пробај врати се пак на тие леќи кои што ти се препорачани или пак иди на преглед кај друг доктор и види он што ќе ти рече.
Ау неможам сега да се вратам на старите, едно поради тоа што поминаа 6 години и изгубив осет како се местеа, друго поради тоа што диоптерот од тогаш сигурно е променет. Инаку, не беше некој голем, мислам некаде околу 2, а зошто ми дале полутврди којзнае. Сепак ќе направам уште еден преглед, па да видам што ќе ми кажат.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Па да поради тоа, а и поради тоа што тогаш се суши окото па може да се развие и некоја бактерија/вирус (ова од искуство:) ) Во секој случај не е препорачливо:)
Јас сум спиела со нив, некогаш дури и по 5 дена не ги извадев ( т.е ги вадев па 5 дена континуирано не ги вадев, пак така итн). Ам сега приметувам дека очите ми се многу суви. Сега веке секоја вечер ги вадам, ама, штетата е веке направена.

Па да те прашам, дали е многу лошо тоа со "сувоста" на очите??
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Јас сум спиела со нив, некогаш дури и по 5 дена не ги извадев ( т.е ги вадев па 5 дена континуирано не ги вадев, пак така итн). Ам сега приметувам дека очите ми се многу суви. Сега веке секоја вечер ги вадам, ама, штетата е веке направена.

Па да те прашам, дали е многу лошо тоа со "сувоста" на очите??
Да да може да биде поврзано, најдобро вади ги пред спиење, а ако имаш синдром на суви очи може да ставаш вештачки солзи.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Да да може да биде поврзано, најдобро вади ги пред спиење, а ако имаш синдром на суви очи може да ставаш вештачки солзи.
Нешто сериозно не е? Или пак е?
На преглед сум била кај Визија, и не ми кажа ништо, ни кога пак да одам ни ништоо.
Само диоптрија и толку.
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Нешто сериозно не е? Или пак е?
На преглед сум била кај Визија, и не ми кажа ништо, ни кога пак да одам ни ништоо.
Само диоптрија и толку.
Може да се развие во сериозно, да речеме во вирус или инфекција.Е тогаш ке треба да паузираш од леките минимум 2 месеца. Е сега и тоа е релативно бидејки си зависи од едни очи до други.Јас имав некој вирус кој најверојатно сум го добил од тоа што спиев со нив.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали има досега некој искуство со меки торични леќи? Оној што ги носи знае за што зборувам. Јас во последно време ги пробувам но едноставно премногу ротираат. Дали е вашето искуство исто така лошо за да се префлите на полутврди леќи?
 

Cuore |nter

inter4life
Член од
14 јануари 2010
Мислења
504
Поени од реакции
140
Јас користам Soflens Toric од Bausch & Lomb месец дена веќе. Лесни се за ставање, вадење, одржување ништо посебно не бараат, самошто во мојот случај, гледањето со наочари е класа над гледањево со леќи.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас користам Soflens Toric од Bausch & Lomb месец дена веќе. Лесни се за ставање, вадење, одржување ништо посебно не бараат, самошто во мојот случај, гледањето со наочари е класа над гледањево со леќи.
Исто и јас Cuore |nter. Истите леки. Удобни, лесни за употреба ама...имаат тенденција да се вртат, особено навечер, светлата ми изгледаат како лајт шоу во дискотека и страв ми е зад волан да седнам со нив додека преку ден постабилни се. Дали си пробал полутврди?
 
Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
Смеам да ставам вештачки солзи додека ми се ставени леќите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom