Контактни леќи

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Сакам да ве прашам дали некој употребува "PureVision 2HD" од " Bausch + Lomb" ? Јас за прв пат носам леќи,погоренаведените,и се супер,веднаш се навикнав,не ми сметаат на никаков начин.
Моето прашање е,бидејќи овие се едномесечни леќи,но предвидени се да се носат по цели денови,затоа и се поскапи,но ја ги носам по 6 7 саати дневно..Дали тоа значи дека може да ги употребувам подолго,на пример еден и пол месец или два ???????
И јас носам вакви леќи. Не можам да кажам дали се подобри од другите видови кои сум ги користел, бидејќи сите кои сум ги носел до сега ми се исти. Ако се вели дека траат еден месец ќе ти траат многу повеќе, мене еден пар ми трае минимум два. Во секој случај, како што ти кажаа погоре, кога ќе почне да им минува рокот сам ќе приметиш бидејќи ќе ти се замаглат и ќе прават да ти биде неудобно носењето.
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
И јас носам вакви леќи. Не можам да кажам дали се подобри од другите видови кои сум ги користел, бидејќи сите кои сум ги носел до сега ми се исти. Ако се вели дека траат еден месец ќе ти траат многу повеќе, мене еден пар ми трае минимум два. Во секој случај, како што ти кажаа погоре, кога ќе почне да им минува рокот сам ќе приметиш бидејќи ќе ти се замаглат и ќе прават да ти биде неудобно носењето.
А кажи ми која течност ја користиш?Јас ја користам "Bio True" но сакам да те прашам доколку ја користиш истата течност,на колку денови ја менуваш водата?На секој ден или на два три?Сум забележал но не сум сигурен,доколку ја оставам два дена водичката,кога ќе ги ставам леќите чуствувам неугодност во првиот еден час од носење на леќите..Можно ли е да е од тоа или ??
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
А кажи ми која течност ја користиш?Јас ја користам "Bio True" но сакам да те прашам доколку ја користиш истата течност,на колку денови ја менуваш водата?На секој ден или на два три?Сум забележал но не сум сигурен,доколку ја оставам два дена водичката,кога ќе ги ставам леќите чуствувам неугодност во првиот еден час од носење на леќите..Можно ли е да е од тоа или ??
Имам користено многу видови течности, моментално користам Multic Pro. Исто, сите ми се исти. Водата ја менувам на два-три дена. Можно е да чувствуваш неугодност кога ќе ги ставиш леќите од водата, да. Колку и да пазиш некогаш ќе влезе некоја прашинка која потоа не се тргнала од леќата при миењето. Во секој случај загледувај убаво во водата кога ќе осетиш нешто.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како така мењате вода на неколку дена??:confused:
Ја знам дека водата се празни секогаш коа ги вадиш леќите од кутијата и се полни нова коа ги враќаш.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ако прашуваш за "PureVison 2HD" тие ја ги купив 2900 денари ... Во пакетчето има 6 леќи ...
Јас за овој месец купив PureVison, едномесечни, кои може и да не се вадат на спиење. 1000 ден за двете дадов. Толку фалење ми удрија, па окото повеќе ќе ми дише, па поголема влажност, па поголем процент на вода... Тикви, ич не сум задоволна, ги осеќам во око, а тоа досега не ми се случило со други леќи (3 месечните ), ми се изместуваат, ми се јавуваат белковини. Цел месец можело да не ги извадиш, глупости...

Туку кажете и како сте задоволни од Air Optix Aqua, досега не сум ги користела. И 2 000 за колку месечни леќи.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Јас за овој месец купив PureVison, едномесечни, кои може и да не се вадат на спиење. 1000 ден за двете дадов. Толку фалење ми удрија, па окото повеќе ќе ми дише, па поголема влажност, па поголем процент на вода... Тикви, ич не сум задоволна, ги осеќам во око, а тоа досега не ми се случило со други леќи (3 месечните ), ми се изместуваат, ми се јавуваат белковини. Цел месец можело да не ги извадиш, глупости...

Туку кажете и како сте задоволни од Air Optix Aqua, досега не сум ги користела. И 2 000 за колку месечни леќи.
Сестра ми ги користи долго време, јас скоро месец дена. Супер сум задоволен, уште првиот ден коа ги стаив не ги ни осетив на око и цел ден ги носев. Никаков проблем немам со сушење на очи и такви работи. Во едно пакување има 3 леќи.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Сестра ми ги користи долго време, јас скоро месец дена. Супер сум задоволен, уште првиот ден коа ги стаив не ги ни осетив на око и цел ден ги носев. Никаков проблем немам со сушење на очи и такви работи. Во едно пакување има 3 леќи.
3 пара леќи има во едно пакување? едно месечни?
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Jas zemav leki pred 1 mesec no ne bev bas zadovolna od niv, pa sega sakam da probam so druga marka...Dali pak treba da posetam oftalmolog za da mi odobri drug vid na leki ili mozam da zemam na svoja raka druga marka a so istiot diopter ili pak vo optika moze da mi izmerat???I uste edno prasanje..Dali mekite leki koi traat po eden mesec mozat i podolgo da se nosat ako ne se mnogu koristeni?? P.S. Se izvinuvam za fontot no nesaka nikako da se smeni,
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Пред некоја година носев леки (полутврди) но некако не ми беа добри, неможев да се адаптирам на нив и после 4-5 месеци ги оставив. Сега планирам пак да ставам, но би сакал да одам со таа варијанта сега да бидат меки. Некој така поупатен да ми каже дали има зависност видот на леките од диоптерот, годините и некои други фактори ? Исто, и колку се движи цената на еден пар вакви леки ?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
59
Поени од реакции
22
‘‘
Во овие 3-4 години со полутврди леќи имам слично искуство како тебе. Носев само неколку месеци ама крајно со сила.. Сите други леќи ми се тука така. Леќи од Pure Vision ми беа првите што ги пробав. хммз.. Ако добро се сеќавам, и немаше некоја разлика со сите други.

Што се однесува до прашањата, факторите се само ти и твоите очи.

Конкретно, дали ти можеш/сакаш да се навикниш на нив. Полутврдите и тврдите леки се доста тешки за повеќето луѓе. Меките леќи и не се така страшни.

Диоптерот нема врска со видот на леќи (порано колку што знам за висок диоптер и не беше лесно да најдеш мека леќа. Но, денес имаш апсолустно секаков вид за секаква потреба).

Од меки леќи по познати се:

- Ciba Vision. Одат по 3 пара и еден пар трае минимум 3 месеци, можат да се носат со денови и вкупна цена е околу 3800. Сеуште немам пробано лично вакви, па доколку некој има веќе искуство не би било лошо да го сподели (можеби е спомнато назад низ страните за темава. За жал и постов го пишувам на брзање па не успеав да ги разлистам. Доколку некој веќе напишал, нека посочи и само линк).

Доколку има добри искуства со истите, утре/задутре планирам да ги порачам.

- Друг тип на леќи што ми ги препорачаа се: Bausch&Lomb Optima FW. Погоре има член со такво искуство, но незнам..

И покрај тоа што немам до сега носено леќи со можност за менување на неколку дена, во случајов ситуацијава и работава ми е таква, што едноставно морам да купам такви - леќи погодни за патување, бидејќи за не цел месец правам доста долгичок лет од Скопје - Виена - Вашинтон - Бостон.

Доколку некој има добро искуство со леќи од овој тип, нека посоветува.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
‘‘
Во овие 3-4 години со полутврди леќи имам слично искуство како тебе. Носев само неколку месеци ама крајно со сила.. Сите други леќи ми се тука така. Леќи од Pure Vision ми беа првите што ги пробав. хммз.. Ако добро се сеќавам, и немаше некоја разлика со сите други.
.
Баш ти фала за одговорот :) Намерно не го цитирав целото мислење за да не излезе многу долго. Инаку, кога јас носев ми рекоа дека морам да користам полутврди леки (диоптерот ми го одредија во болницата Букурешт, ако не се лажам така се викаше) и се сеќавам дека ги плативме околу 100 евра (еден пар + течностите за одржување).

Добро би било да некој што има користено вакви меки леки ми објасни дали постапката за одржување и ставање е иста како и онаа за полутврдите, значи, миење со една бела течност после вадење од кутијата, миење со вода, нанесување на гел пред да се стават во очите, менување на водата во кутијата на некоклу денови и слично.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Како така мењате вода на неколку дена??:confused:
Ја знам дека водата се празни секогаш коа ги вадиш леќите од кутијата и се полни нова коа ги враќаш.
Да тоа викаат овие по оптиките како и лекарите само се прашувам зошто веројатно им е гајле за твоето здравје. :facepalm: Ај пробај мењај ја на два дена и не ја пуни цела да видиш дали нешо ќе се смени мислам освен парички нешо помалку шо ќе трошиш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Да тоа викаат овие по оптиките како и лекарите само се прашувам зошто веројатно им е гајле за твоето здравје. :facepalm: Ај пробај мењај ја на два дена и не ја пуни цела да видиш дали нешо ќе се смени мислам освен парички нешо помалку шо ќе трошиш.
Хах да бе и ја тоа си мислев пред некој ден, ама почетник сум со леќиве уште па знаеш, све по прописи праам.
А иначе со порастот на технологијава, компјутери, ова, она, си цути оптичката индустрија :)
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
322
Поени од реакции
196
Eвропска очна болница...некој искуство со нив?Ги фалат доста турциве,ласерска операција на двете очи чини околу 1500 е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom