Контактни леќи

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Течноста има 240 мл како на сликава така или е од 360 мл? Од скопје сум не сум од велес.
Сега ќе видам...ау кај баба го оставив вчера ама незнам точно колку , евее леќите до сега ги користам ни пола не сум потрошил..па незнам.. :)
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Оптика Марија

адреса: Благој Ѓорев 82
место: Велес
телефон: (043) 231 245
Еден пар меки безбојни леќи од 1-2 месеци(се носат до 6 месеци) е 700 ден, течноста Рену(Бауш и Ломб) е 350денари.И леќите се од истата фирма.Има и леќи во боја, сакам да си купам ама тие се 2000денари.
Ти од Велес си?
--- надополнето: 4 јули 2012 во 10:38 ---

Да за леќа , иако несмеат да се продаваат така :) Пар е 700 а 2400 се неколку пара.А ако зборуваш за течноста и таа е толку!
Јас сум од Куманово. Се зачудив, дека Рену го купив 800 денари, а леќи од ciba vision ги купувам 3100 , 3 пара. Сега користам течност од истата фирма како леќите, ама е 600-700 денари. Некако голема ми е разликата во цените.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Јас сум од Куманово. Се зачудив, дека Рену го купив 800 денари, а леќи од ciba vision ги купувам 3100 , 3 пара. Сега користам течност од истата фирма како леќите, ама е 600-700 денари. Некако голема ми е разликата во цените.
Зависи..сега си нарачав и плави леќи, сакав аметист или топаз сини ама таа ми рече дека ќе ми бидат темни и ја реков ако и она вика абе нема да ти се убави..па поже и плавите ќе бидат убави.Има различни цени, у каталогот нејзин за леќи има од 1900 денари ама има и од 20 000(многу се убави,сакам такви ама скапо ми е)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Го користи некој растворот Proculin Lens на Алкалоид? Знае некој дали го има во сите аптеки и колку чини? Фала.
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Го користи некој растворот Proculin Lens на Алкалоид? Знае некој дали го има во сите аптеки и колку чини? Фала.
Да, јас имам неколку и на Алкалоид и на Бауш и Ломб... Иначе незнам колку пари е одамна ми е ама од Бауш и Ломбот поскапо беше!отиди до Алкалоид и прашај!
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
ЗДраво. Имам еден проблем со леките па се надевам дека некој ке знае да ми каже што може да биде причината. Првите леки кои што ги земав не ми се погодија баш, надалеку многу поубаво гледав со нив отколку со наочарите а за од блиску ( за читање) многу ми сметаа , што пак не е случај со наочарите. Сменив лекар, отика, пробав и друга марка на леки но и со нив го имам истиот проблем за од блиску. Инаку имам диоптер -4 со цилиндар од 0.25, и бидејки е минимален ниту наочарите ниту леките не ми се со цилиндар .Инаку леките се меки. Дали тоа што ми сметаат за од блиску може да биде поради што имам цилиндар а леките ми се без, или можно е со леки да не се корегира мојот вид,??Ај ве молам некој поупатен ако знае нека ми одговори...
Јас кога отидов прв пат да земам леќи, докторката ми рече дека ако не можам да учам, т.е. да читам со леќите, дека тоа е од што не сум навикнала. Ми беше тешко да учам со нив, па не ги носев кога читав и слично. Ама како минуваше времето, ми помина, се навикнав. Сега само ми се случува кога ќе се загледам и не трепнувам неколку секунди да ми се изместат, а кога ќе трепнам, се’ е во ред. За цилиндарот, не знам, ама мислам дека не би требало тоа да е проблем. :)
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Го користи некој растворот Proculin Lens на Алкалоид? Знае некој дали го има во сите аптеки и колку чини? Фала.
370 денари беше во охрид во една аптека
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Нормално е на почеток, да не ми се гледа најдобро? Значи денес ставив леќи и некако замаглено ми делува...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Нормално е на почеток, да не ми се гледа најдобро? Значи денес ставив леќи и некако замаглено ми делува...
Не. Треба да гледаш чисто.
Можеби си ги извалкал со прстите ставајќи ги, извади ги измиј ги убаво со растворот и стави ги пак.
Може да ти делува само некако чудно на почеток, не и замаглено.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Не. Треба да гледаш чисто.
Можеби си ги извалкал со прстите ставајќи ги, извади ги измиј ги убаво со растворот и стави ги пак.
Може да ти делува само некако чудно на почеток, не и замаглено.
Што подразбираш под чудно?:)

И пробав да ги ставам наочарите, кога веќе имам леќи, пак не беше најдобар.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Што подразбираш под чудно?:)

И пробав да ги ставам наочарите, кога веќе имам леќи, пак не беше најдобар.
Чудно во смисла дека го опфаќаш цело видно поле и гледаш кристално чисто, без рамки, без чуда. :)

Врз леќите не се носат очила, бидејќи веќе видот тие донесен на 0, тоа е исто како да стави очила човек кој нема проблеми со видот. Најлоша варијанта е да ти го промашиле диоптерот. А можно е и да си ги заменлил, лева леќа на десно око и десна на лево?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Чудно во смисла дека го опфаќаш цело видно поле и гледаш кристално чисто, без рамки, без чуда. :)

Врз леќите не се носат очила, бидејќи веќе видот тие донесен на 0, тоа е исто како да стави очила човек кој нема проблеми со видот. Најлоша варијанта е да ти го промашиле диоптерот. А можно е и да си ги заменлил, лева леќа на десно око и десна на лево?
Значи јас имам на лево око -1,5 со цилиндар -0,75, а на десно -1,5 со цилиндар -2,75. Сега ги сменив леќите и пак имам сличен вид. Не знам што да мислам, затоа што не би требало да е така, поради огромната разлика.
 
В

влијателен

Гостин
Значи јас имам на лево око -1,5 со цилиндар -0,75, а на десно -1,5 со цилиндар -2,75. Сега ги сменив леќите и пак имам сличен вид. Не знам што да мислам, затоа што не би требало да е така, поради огромната разлика.
Колку ги плати леќите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom