Контактни леќи

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Готово си купив и јас леќи ама мака мачам 2 сати неможам да ги стам :D
Никој досега не успеа да ми ги стајт :(
Јас значит го отворам оково и се гледам нагоре.Ја земам леќава и ја лепам за оково.Го тргам прстов та е залепена за оково.Трепкам и паѓат!
Аман кажете совет!Само еднаш успеав така,др пати ми останвеше залепена за прстов...
Кажете некоја техника како ги ги стам аман ве молам :D
Очиве ми истекоја се запустија....:(
Прво правило, убаво отвори го окото(сигурно те научиле коа си ги зимала леќите), второ, не гледај нагоре туку право у огледало и ставија раката(со која ја ставаш леќата)на биро или сл.(зависи каде ги ставаш леќите)за да имаш некаква стабилност и да не ти трепери.Полека доближија до окото и види убаво кога ќе се стаи целосно, не трепкај одма туку после неколку секунди а потоа трепни полека, немој неколку пати брзо едно по друго.Пробај како што рече членов, со прстот малку да ја допреш и да ја наместиш како алтернатива и тоа е тоа.Ја мислам подетален извештај од овој нема да добиеш..:)
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
232
Поени од реакции
41
Meki ili polumeki ? Pretpostavuvam meki imas. Nema nekoja posebna tehnika, ednostavno gledaj koga ke ja stavis lekata da nema meurcinja so vozduh zs toa e pricinata koga ke trepnes da paga. I ova so gledanje nagore prvpat od tebe slusam...
Jas direktiva u lekata gledam i nema problem. I koga ti e veke na oko ne trepkaj odma, mozes so prstot da ja podmestis, ne se plasi nema da ti bide nisto.
i daj pofali se koga ke zavrsis :helou:
леле, само тренинг, да ме видиш мене какви проблеми имав. се измачив додека научив. Потребно е да си опуштена, да ти се измиени рацете, стави ја леќата на врвот на средниот прст, но леќата мора да има сводна површина, доколку има некоја неправилност си ја свртила на погрешна страна. Потоа гледај со другото око, не го затворај, и полека со левата рака (ако си деснак) крени го ГОРНИОТ очниот капак, со десната рака надолу повлечи го ДОЛНИОТ очен капак. Откако ќе ги повлечеш, најдобрата техника е да ја потпикнеш леќата оддолу нагоре наспрема црнката. Пази леќата мора навистина да стои на врвот. Колку помала површина од леќата е на прстот, толку е поголема веројатноста за успех. Потоа затвори го окото и продвижи лево десно горе долу за да се поднамести леќата. Навистина одоздола треба да влезе а да се помери нагоре, не се плаши, почувствувај со прстот дека можеш да го допреш окото и дека ништо не се случува. Ако имаш чувство на песок во окото, извади ја леќата. Мене прво ми беше полесно да ја извадам, отколку да ја ставам, но имаше кој да ми покаже. Ако не знае никој околу тебе, пробај со лекарот. Но, мислам дека би успеала и сама.
Откако ќе ги извадиш ги ставаш во раствор да мируваат, нежно ги миеш и повторно ги ставаш следниот пат.
Најважно е да си опуштена, да го почувствуваш окото со врвот од прстот. Да видиш дека ништо страшно не се случува! Но, внимателно! Не трепкај, не ги затворај очите, диши длабоко.

Поздрав
СикиДики
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Не и не!:(
Најголем проблем ми е мене ова гледањево...неможам да гледам кај шо си го пикам прстов во оково.Одма почвам да трепкам...:(Зато јас се гледав нагоре ко ќе ја ставав.
Не знам како ви успеват стварно.
Се обесхрабрив веќе....

--- надополнето ---

ја срадов,ја стадов,ја стадов,ја стадов:vozbud:
Некако бојава бе...чудна е хаха
Колку сум среќна еј.Фала ви на сите.
Сега уште и на другово да успеам :)
 
С

сашенко

Гостин
Не и не!:(
Најголем проблем ми е мене ова гледањево...неможам да гледам кај шо си го пикам прстов во оково.Одма почвам да трепкам...:(Зато јас се гледав нагоре ко ќе ја ставав.
Не знам како ви успеват стварно.
Се обесхрабрив веќе....

--- надополнето ---

ја срадов,ја стадов,ја стадов,ја стадов:vozbud:
Некако бојава бе...чудна е хаха
Колку сум среќна еј.Фала ви на сите.
Сега уште и на другово да успеам :)
Хаха сега пола пола си? :pos2:
 

zakaculko

skinhead '03
Член од
24 март 2009
Мислења
201
Поени од реакции
33
само вежбајте и ќе се испраксираш после, и јас сум се мачил порано, сеа дури со една рака ги вадам само, за полесно ставање мој совет е да ја дигнеш главата нагоре и гледај право и само широко ги отвори капаците на очите и само ја добри до окото, и намокри го прстот со кој ја ставаш леќата од течностане многу ама да не ти биде сув
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Никакво мрдање лево-десно со зеницата, после тоа цело време неудобности чувствуваш додека ги носиш, најубаво е директно на зеница да ја залепиш и да го видиш тоа во огледало дека легнала правилно и отпосле трепкање.
Јас мака мачев со разни техники на крај испадна дека целата проблематика е да го победиш инстинктот да не трепнеш. :)
 
Член од
30 јуни 2010
Мислења
27
Поени од реакции
0
Zrdavo na site. Ako moze nekoj da mi kazevdali lekite moze da se kupat i so socijalno za poeftino. Do sega dve godini nosam leki ama ne mi ni teknalo za socijalno, Znam za naocari deka moze ama za leki neam pojma. utre treba da odam na pregled pa ako moze brz odgovor.
fala.
 
Член од
2 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
20
денес првпат земав меки контактни леќи ...едната успеав да ја ставам со мала мака..но другата незнам како пред да ја ставам ми се преклопи и залепи....како да ја одвојам...???некако не иде...ми стој ептен залепена не пробувам на сила...?????
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
Стави ја леќата назат во кутивчето кај што ги чуваш леќите, во растворот да стои некое време и после само лабаво со прстот ќе ја допираш како кога ги чистиш и би требало да се одлепи. Никако немој на суво да ја тегнеш, многу лесно се кинат.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Цел месец веќе кога носам полутврди леќи и уште се немам навикнато ко што треба :):). Значи до некни се мачев 10 минути да ги извадам, али сега си најдов добра техника и ги вадам за 5 секунди. Ставањето уште ми е проблем, дека трепнувам често пред да ги наместам и мора да ги мијам одново и одново да не се закачи нешто на нив ..... Како и да е, поарно ми е од отколку со наочари ..... Ма да, месецов се исплакав многу ради нив :):):)
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
јас планирам да земам леки и сакав да прашам дали со леките можеш да спортуваш и да се бањаш ?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Ај поупатените да ми кажат како се движат цените за меки леќи во боја со диоптер.
И ако има некој што носи да ми каже дали природно изгледа бојата? Ја сакам да земам плави, а природната боја на очи ми е светло зелена. Мислам дека не би требало чудно да изгледа :ѕ
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
@ MAJA 345 Земи си меки и не се замарај со овие.

@ Gunner_L Можеш да играш фудбал, кошарка... само ако ти е за пливање неможеш, а за бањање све дур не ти влегува вода во очи можеш да се бањаш со нив :D

@ ~Redhead~ Цената не зависи само од бојата и од диоптерот. Види дали имаш и цилиндар на некое око.
Иначе мое мислење ти е дека светло зелени ти се каде каде подобри од плави очи, така да земи си најобични меки леќи :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom