Константинопол | Мегалополис на Византија

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.395
Поени од реакции
5.610
ХАХАХА бугарот е љубоморен.

Ете ги Алба Гријега - одма после Алба Вулгарика, и Грихиш Вајзенбург (буквално преведен во грчки белград од германски средновековен избор). Бајди имиња сменеил.
Вие од друга страна, секош си останавте вулгари.

Иначе секој шо че дојдел од негде а незнае да го зборува јазикот на империјата бил Варвар. Кога ние велиме Блабла - Грците и Римјаните велеле Варвар - демек незнај да зборува, вар вар, бла бла. Дрско, не велам не. Барбара е најчесто име во Унгарија, на пример. Тебе да ти дојди некој да ти земи се - баш би сакал да знам како ти би го нарекол. Не биди хипокрит.


Еве ги Србите и Грците денес. Византијката Наталиа Тханоу живее во Белград и научила Српски, иако грчкиот и е мајчин, злато убаво. :pipi:
Песната ја има и на Грчки, ист спот.

 
Последно уредено:

Capo Verde

MMA .
Член од
15 март 2022
Мислења
32
Поени од реакции
70
Historical affiliations

Никаде не пишува дека Скопје бил под Македонија.
Abe shoson eden vie istorija nemate geneticki otpad ste ti najde da zboris ebave izmestenite pa iliri.bile hahahahah odi crna gora ke vidis sto e ilir ebave toa strumfovite vi ide krajot
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.051
Поени од реакции
74.567
Византија не е религиозна приказна бе ненормален.
Ама тоа е проблемот, кога некој верува во религиозни приказни нема простор за дебата за историја.
ауф
Византија е мегарелигиозна приказна

Албанците како и многу други народи земале за свој грб византиски религиозен симбол.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.104
Поени од реакции
4.392
Abe shoson eden vie istorija nemate geneticki otpad ste ti najde da zboris ebave izmestenite pa iliri.bile hahahahah odi crna gora ke vidis sto e ilir ebave toa strumfovite vi ide krajot
Не знам кој со сите соседи има спор за историја, еј, спор за историја имате.
Имате универзитетски професор кој јавно вика Господ специјално ве направил во 6-от ден.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.734
Поени од реакции
8.025
@puno да ама Каплан Ресули пишува дека вие албанците немате корени со староседелците на Балканскиот Полуостров. Прво гледај ти од таа страна не се мешај во нашата историја.
Screenshot_2022-03-28-21-45-58-67_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Последно уредено:

Capo Verde

MMA .
Член од
15 март 2022
Мислења
32
Поени од реакции
70
@puno да ама Каплан Ресули пишува дека вие албанците немате корени со староседелците на Балканскиот Полуостров. Прво гледај ти од таа страна не се мешај во нашата историја.
Ovoj na profilnava so mu e poubav e od prosechen shoson
Автоматски споено мислење:

Не знам кој со сите соседи има спор за историја, еј, спор за историја имате.
Имате универзитетски професор кој јавно вика Господ специјално ве направил во 6-от ден.
Idi pukaj se u ukrajna ne mi go ligavi tuka ne rasipuvaj tema
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.395
Поени од реакции
5.610
Одам со тура Српски Православно Христијански Манастири од Среден Век за да фати магла од темава.

Погледнете колку претпазливо овие примери (изградени пред повеќе од 1000да години), го следат доцно-Византискиот стил, застапен насекаде кај нас во Македонија и во Грција.

@puno Овие не можите да ги урните пошто не се на Косово. Во централна Србија се.


Автоматски споено мислење:

Примери за доцно-византиска Православна Христијанска Архитектура од Македонија.


Holy Mary Peribleptos Church, Ohrid
by Michael Toussaint, on Flickr


IMG_2516
by Michael Kragh, on Flickr


Holy Mary Perybleptos church, Ohrid
by Kathleen Kam, on Flickr


Ohrid, Macedonia
by John Loach, on Flickr


Ohrid, Macedonia
by Dan Bachmann, on Flickr


Saint Naum Monastery
by Andrey Khrobostov, on Flickr


Holy
by Jason Drury, on Flickr


Small window
by Quinn Dombrowski, on Flickr


Dusk at St. John
by Quinn Dombrowski, on Flickr
Автоматски споено мислење:

Пример за доцно-византиска Православна Архитектура во Грција.

Хосиос Лукас е изграден од Македонската Династија на Канстантинопол (нејзините членови во 11ти век).
Се наоѓа во Епирус. Кога ќе ги погледниш полињата од манастирскиот двор над ридовите - истите се комплетно обраснати со диви Олеандари - Зокуми.

На Фреските од Богороица и Исус има сонца скоро идентични на тие од Вергина.


Hosios Loukas
by Sab Vzr, on Flickr


Hosios Loukas Monastery
by MCAD Library, on Flickr


Hosios Loukas
by Sab Vzr, on Flickr


Hosios Loukas
by Brad Hostetler, on Flickr


Hosios Loukas
by Brad Hostetler, on Flickr


Hosios Loukas
by Brad Hostetler, on Flickr


Hosios Loukas
by Szabolcs Mosonyi, on Flickr


Hosios Loukas Monastery
by Thomas Mulchi, on Flickr


Hosios Loukas
by Sab Vzr, on Flickr
Автоматски споено мислење:

Не знам кој со сите соседи има спор за историја, еј, спор за историја имате.
Ние нашите спорови ги решаваме со Дипломатија, а не со туркање на крстови. Кога ќе турниш крст со нога - ти никогаш нема да воспоставиш добри односи со нацијата на која што си и го направил тоа.

За нас и за Грција не му ја мисли многу. Ние имаме 40ет метарски Александар на нашиот главен плоштад. Не заборавај дека ликов може да биде подеднакво голем симбол на обединување, колку што беше и на раздор.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Србоман и религиозен, безпрекорен таднем.
Автоматски споено мислење:


Ау извини, ти си од тие.... Извини пак
ok... biblijata e los izvor, tvojte se valjda bolji...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.855
Поени од реакции
18.174
Византијо си го посетил тој српскиот манастир што се наоѓа во средина на тврдина (на последните 3 слики) ?
За таму знам дека и организираат средновековен настан, нешто како панаѓур. Продаваат ракотворби, се облекуваат во средновековни носии и оклопи, продаваат храна и пијалоци наводно по средновековни рецепти.

Ова лето планирам да идам да го посетам и заради манастирот и заради настанот.
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.395
Поени од реакции
5.610
Не, ме викаше една Србинка од Нови Сад, ама до сега не сум го посетил.
Таа имаше направено презентација на еден настан за Манастирот. Јас имав за Охрид, одушевена беше.

Би го посетил со радо задоволство. Балканската средновековна архитектура е ретка како дијамант. Штета што некои и дијаманти туркаат.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.104
Поени од реакции
4.392
@puno Овие не можите да ги урните пошто не се на Косово. Во централна Србија се.
....Ние нашите спорови ги решаваме со Дипломатија...
И Косово беше централна и срце Србије...

Кои се тие Ние? Не ми е јасно.
Автоматски споено мислење:

ok... biblijata e los izvor, tvojte se valjda bolji...
Кои се тие мои?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom