Константинопол | Мегалополис на Византија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.224
Поени од реакции
4.569
Преку глава од тоа уништавачите на Византија да се ложат по темава. Грозни бугари и албанци се сметаат себе компетентни да говорат на оваа тема. Какви бесрамници. Не ве плаши ли бога?

Еве слики од наследници на Јустинија (илири а?) како се пезлат по крстови.
Од 2000та до 2004та се уништени вкупно 150 Цркви на косово, овие на сликите се понови. Гревот е поголем затоа што 80% од Црквите биле Средновековни Оригинали - по архитектура типично доцно византиски стил како нашите во Охрид.
Срам да ви е. Господ ќе ви врати.


А ти златен пуно, сонувај ја уште Македонија. Ќе ја имате Македонија - само преку Грција и Србија мртви. Слушај ми го зборот. Работам на ова.
Можеби не знаеш затоа ќе ти објаснам.
Настанот од 2004 почна кога беа убиени 3 деца албанци од србите, од тоа почнаа немирите и се оштетени околу 40 верски објекти, има 27 мртви, 15 албанци и 12 срби.
Главните лидери на институциите на Косово излегуваа јавно против немириве и повикуваа да запрат. Сепак сите 40 верски објекти се репарирани од страна на Косово и денеска постојат.
Автоматски споено мислење:

Дај ти извор дека Скопје некогаш бил Дарданска територија.
Еве ти малку поголем извор:
Тоа се учи во основно, ама бог знае што сте учеле вие во основно.

Ти барав извор за првата слика.
 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.475
Поени од реакции
5.792
Какви - репарирано, бе багро. Во која илузија живееш ти? На Англиската википедија стои - во периодот од 2000та до 2004та се уништени 150 Цркви.

Тоа од 2004та беше 'само' еден инцидент во кој нагло одеднаш беа спалени и сквернавени 40 Светилишта - истото го правевте веќе деценија на назад. Провокација до провокација. Вие малку Српски деца убивте.

Бог го продавате и го менувате ко чорапите. Со секоја нова држава вие имате и нова Религија. Кој поминал тој изебал. Ама Госпот не е валута за да тргуваш со него.
Што велеше Тоше Проески - ако можат би го продале и Бога.
Ако можат? Овие и на Берза го дадоја веќе. Креаторот им е важен колку една хартија од вредност.


Немој мене да ми глумиш наивен и невин. Ти си последниот шо треба да ја дебатира Византија. Со двете раце Македонски попрво ќе им ја потпишам на Грците ако треба. Не ти е од работа да дебатираш Христијански Царства. Магла од темава.

Туку кажи сега, Турците ги нема веќе, па сега за Католицизам се решивте а? Бог е валута.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.224
Поени од реакции
4.569
Дај ти извор дека Скопје некогаш бил Дарданска територија.
Еве ти малку поголем извор:
Historical affiliations
Никаде не пишува дека Скопје бил под Македонија.
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.475
Поени од реакции
5.792
Historical affiliations

Никаде не пишува дека Скопје бил под Македонија.
Магла од темава немаш од работа да дебатираш Христијански Царства. Посебно не Православниот Свет.

Оти читај како Мухамед ја тепал Ајша (ова имала негде 8 години ко ја зедол за жена) дур да позелени од чотек.

Ние 500 години под Турско останавме Хрстијани.
Ние сме 2000 години Христијани. Ќе бидиме Христијани уште 20.000 години. Без разлика кој не притиска и ни фрла бомби. Вчера одбележавме ете 2 децении од НАТО бомбите врз Србија, во кои умреа ДЕЦА. Тоа нема да го смениш.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.048
Поени од реакции
8.473
Historical affiliations

Никаде не пишува дека Скопје бил под Македонија.
Ете само кај Ottoman Empire и Roman Empire ти најдов грешки. Ме мрзи сега да барам по другите твои "докази" МАКЕДОНСКИ град кој не бил во склоп на МАКЕДОНИЈА. А народот?
;)
Автоматски споено мислење:

Historical affiliations

Никаде не пишува дека Скопје бил под Македонија.
Никаде не се спомнуваат "лажни Илири"....
Screenshot_2022-03-25-22-23-49-90_cbf47468f7ecfbd8ebcc46bf9cc626da.jpg
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.224
Поени од реакции
4.569
Магла од темава немаш од работа да дебатираш Христијански Царства. Посебно не Православниот Свет.

Оти читај како Мухамед ја тепал Ајша (ова имала негде 8 години ко ја зедол за жена) дур да позелени од чотек.

Ние 500 години под Турско останавме Хрстијани.
Ние сме 2000 години Христијани. Ќе бидиме Христијани уште 20.000 години. Без разлика кој не притиска и ни фрла бомби. Вчера одбележавме ете 2 децении од НАТО бомбите врз Србија, во кои умреа ДЕЦА. Тоа нема да го смениш.
2000 години Христијани:pos: а во 6 век првпат словените имаат контакт со христијанството, имаш проблеми или со Математика или со Историја, а јас мислам со двете, чим си религиозен.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.048
Поени од реакции
8.473
2000 години Христијани:pos: а во 6 век првпат словените имаат контакт со христијанството, имаш проблеми или со Математика или со Историја, а јас мислам со двете, чим си религиозен.
А апостол Павле кога и каде почнал прво да го шири христијанството? Кои се тие "Словени во 6-ти век" камо докази за тоа?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.224
Поени од реакции
4.569
Какви - репарирано, бе багро. Во која илузија живееш ти? На Англиската википедија стои - во периодот од 2000та до 2004та се уништени 150 Цркви.

Тоа од 2004та беше 'само' еден инцидент во кој нагло одеднаш беа спалени и сквернавени 40 Светилишта - истото го правевте веќе деценија на назад. Провокација до провокација. Вие малку Српски деца убивте.

Бог го продавате и го менувате ко чорапите. Со секоја нова држава вие имате и нова Религија. Кој поминал тој изебал. Ама Госпот не е валута за да тргуваш со него.
Што велеше Тоше Проески - ако можат би го продале и Бога.
Ако можат? Овие и на Берза го дадоја веќе. Креаторот им е важен колку една хартија од вредност.


Немој мене да ми глумиш наивен и невин. Ти си последниот шо треба да ја дебатира Византија. Со двете раце Македонски попрво ќе им ја потпишам на Грците ако треба. Не ти е од работа да дебатираш Христијански Царства. Магла од темава.

Туку кажи сега, Турците ги нема веќе, па сега за Католицизам се решивте а? Бог е валута.
Србоман и религиозен, безпрекорен таднем.
Автоматски споено мислење:

А апостол Павле кога и каде почнал прво да го шири христијанството? Кои се тие "Словени во 6-ти век" камо докази за тоа?
Ау извини, ти си од тие.... Извини пак
 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.475
Поени од реакции
5.792
Србоман и религиозен, безпрекорен таднем.
Тандем беспрекорен како Ѓорѓија Кастриот.
Србоман и религиозен - кога херојов ваш бегал од Турците - на Хиландар се криел. Најголемиот Српски Манастир на Светагора во Грција е Хиландар.
И ти тврдиш дека тој религиозен србоман, бил твој најголем херој? абе незнајте во кој агол терате. Бруко. Би се срамел од вас Кастриот кога би ги видел сликине погоре. Врз цело негово дело згазивте, исто како на српските крстој шо газевте.


Ако тебе не те интерсираат религиозните приказни (вака атеистички просветлен) тогаш шо време трошиш во тема за една од најрелигиозните најултра Христијански Империи од овие простори. Не си добредојден овде во оваа тема.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.398
Поени од реакции
17.571
Преку глава од тоа уништавачите на Византија да се ложат по темава. Грозни бугари и албанци се сметаат себе компетентни да говорат на оваа тема. Какви бесрамници. Не ве плаши ли бога?

Да имаше барем капка крв од Јустинијан и барем нешто Илирско во вас, немаше да гледаме вакви слики. Избагале Илирите од вас, во 18ти и 19ти век сето е заминато Белград.


А ти златен пуно, сонувај ја уште Македонија. Ќе ја имате Македонија - само преку Грција и Србија мртви. Слушај ми го зборот. Работам на ова.
Гркоманчето добива напади, има привиденија и ги преточува во бисери на темава. Гркоманчето не знае дека погрдниот грчки назив за негрци-словени бил вулгари, додека латинскиот бил серви. Не му е јасно дека првото име на Београд било Alba Bulgarica/Vulgarica, по негова логика таму косооки татари живееле. :)

Србија и Грција стануваат сојузници во балканските војни, за време на Ромејското Царство пепел се имаат направено.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.461
Поени од реакции
19.885
Ако тебе не те интерсираат религиозните приказни (вака атеистички просветлен) тогаш шо време трошиш во тема за една од најрелигиозните најултра Христијански Империи од овие простори. Не си добредојден овде во оваа тема.
Немој така . Он кога ќе отвори тема за Кавказски Имамат нема нас да не пушта да коментираме таму.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.224
Поени од реакции
4.569
Тандем беспрекорен како Ѓорѓија Кастриот.
Србоман и религиозен - кога херојов ваш бегал од Турците - на Хиландар се криел. Најголемиот Српски Манастир на Светагора во Грција е Хиландар.
И ти тврдиш дека тој религиозен србоман, бил твој најголем херој? абе незнајте во кој агол терате. Бруко. Би се срамел од вас Кастриот кога би ги видел сликине погоре. Врз цело негово дело згазивте, исто како на српските крстој шо газевте.


Ако тебе не те интерсираат религиозните приказни (вака атеистички просветлен) тогаш шо време трошиш во тема за една од најрелигиозните најултра Христијански Империи од овие простори. Не си добредојден овде во оваа тема.
Византија не е религиозна приказна бе ненормален.
Ама тоа е проблемот, кога некој верува во религиозни приказни нема простор за дебата за историја.
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.475
Поени од реакции
5.792
хаахахахаха Византија не била религиозна приказна, каков оксиморон и контрадикторност од изјава.

Кога некој верува во Мохамет (и тепаната Ајша), нема простор да ја дебатира Византија, ако глуми атеист, уште помалце.


Еве го Хиландар. Изграден од Свети Сава во 1000да и некоја година на Атос. Го замислувам Ѓорѓија Кастриот кај што тука се засолнува од Туците, негде на 18се години му го пресекле курот. Затоа пробувал свесно да се бори против тоа зло и да им докажи на Јаничарите дека и тие се крадени деца од Балканот.

Инаку, Хиландар е во моментов под огромна реставрација. Слично на нашиот Бигорски.
Годишно Хиландар го посетуваат илјадници мажи од Србија (и Македонија).
Во него исто како и кај нас во Бигорски можат да се видат жолти знамиња со двоглав орел (христијански симбол) - знамето на Грчката Православна Црква.
Пунче не ти кажува ова нешто за иднината на нашите народи? Ние сме Православни Христијани.
Овај нема да го турните. Исто и Бигорски. Пошто бел двоглав орел од Цариград ги штити под своите крила.Автоматски споено мислење:

Гркоманчето добива напади, има привиденија и ги преточува во бисери на темава. Гркоманчето не знае дека погрдниот грчки назив за негрци-словени бил вулгари, додека латинскиот бил серви. Не му е јасно дека првото име на Београд било Alba Bulgarica/Vulgarica, по негова логика таму косооки татари живееле. :)

Србија и Грција стануваат сојузници во балканските војни, за време на Ромејското Царство пепел се имаат направено.
Хахаха ајдее и Белгард е бугарски сега. Си се нашле бугар и шкип и си дебатирале за Византија. Абе ова само овде го има.

А за српско - грчкото сојузништо убо си научил. Заради Македонија се здружиле, за да не биди бугарска.
Грција не го признава Косово. Официјален претставник после само прогласувањето во 2008ма излезе и кажа дека таму се погазени сите човечки права и принципи, се рушат светилишта и се сквернави култура од ендемско значење. Ова ја здрма меѓународната, пошто и се слуша гласот на јужнава сосетка.

Кога важна земја од регионот не го признава Косово, не гледам светла иднина за него.
Мислам единствената од сите директни сосетки која го призна, е Македонија. Со притисоци и пак со пезлење и газење на крстој, по она што требаше да биде обнова на византиска црква на кале. Не ни замеруваат, знаат како е.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.398
Поени од реакции
17.571
хаахахахаха Византија не била религиозна приказна, каков оксиморон и контрадикторност од изјава.

Кога некој верува во Мохамет (и тепаната Ајша), нема простор да ја дебатира Византија, ако глуми атеист, уште помалце.


Еве го Хиландар. Изграден од Свети Сава во 1000да и некоја година на Атос. Го замислувам Ѓорѓија Кастриот кај што тука се засолнува од Туците, негде на 18се години му го пресекле курот. Затоа пробувал свесно да се бори против тоа зло и да им докажи на Јаничарите дека и тие се крадени деца од Балканот.

Инаку, Хиландар е во моментов под огромна реставрација. Слично на нашиот Бигорски.
Годишно Хиландар го посетуваат илјадници мажи од Србија (и Македонија).
Во него исто како и кај нас во Бигорски можат да се видат жолти знамиња со двоглав орел (христијански симбол) - знамето на Грчката Православна Црква.
Пунче не ти кажува ова нешто за иднината на нашите народи? Ние сме Православни Христијани.
Овај нема да го турните. Исто и Бигорски. Пошто бел двоглав орел од Цариград ги штити под своите крила.Автоматски споено мислење:Хахаха ајдее и Белгард е бугарски сега. Си се нашле бугар и шкип и си дебатирале за Византија. Абе ова само овде го има.

А за српско - грчкото сојузништо убо си научил. Заради Македонија се здружиле, за да не биди бугарска.
Грција не го признава Косово. Официјален претставник после само прогласувањето во 2008ма излезе и кажа дека таму се погазени сите човечки права и принципи, се рушат светилишта и се сквернави култура од ендемско значење. Ова ја здрма меѓународната, пошто и се слуша гласот на јужнава сосетка.

Кога важна земја од регионот не го признава Косово, не гледам светла иднина за него.
Мислам единствената од сите директни сосетки која го призна, е Македонија. Со притисоци и пак со пезлење и газење на крстој, по она што требаше да биде обнова на византиска црква на кале. Не ни замеруваат, знаат како е.
Тркни до Београд, Србите сами ги имаат поставено сите имиња на градот, не се комплексаши ко тебе

1648291385359.png

Од друга страна според македонскиот проф. Иван Микулчиќ, после освојувањата на Византиските земји од страна на бугарскиот владетел Симеон, словенските племиња на широкиот простор од Дунав до Егејот и од Јадранот до Црното Море го биле прифатиле заедничкиот етникон "Бугари".[6] Ова, заедно со покрстувањето и прифаќањето на словенскиот јазик за официјален, имале ефект на спречување на асимилацијата на тие Словени во византиската култура, кое го промовирало формирањето на посебен идентитет.
Во однос на сојузот Грција-Србија, тоа многу лесно може да се смени кога се Грците во прашање. Грците и Србите поддржуваат политики на две различни империјални сили...

А има и една поговорка за Грците која произлегува од една поема на Вергилиј

Timeo Danaos et dona ferentes

Така да најмногу што ти можеш да бидеш е Коте од Руља или да не го кршам византијскиот тон Константинос Котас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom