Константинопол | Мегалополис на Византија

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Зависи шо си запознал. Како шо ти кажав, бајди се тероризирани од Турците. Се на самиот раб од Европа, а до еден од најсуровите предели на светот од каде што потекнуваат и турците.

Назад кон Византијските теми, бите.
Автоматски споено мислење:

Јозеп Сталин е Грузијец. Тука ќе видиш зошто Русија толку се натега со нив. Фазла не кажувам.
Автоматски споено мислење:

И ако е така си влечат накај Русите.
Не воопшто. Ама Русија ги гледа ко Trophy Wife шо мора да ја има.
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.569
Зависи шо си запознал. Како шо ти кажав, бајди се тероризирани од Турците. Се на самиот раб од Европа, а до еден од најсуровите предели на светот од каде што потекнуваат и турците.

Назад кон Византијските теми, бите.
Автоматски споено мислење:

Јозеп Сталин е Грузијец. Тука ќе видиш зошто Русија толку се натега со нив. Фазла не кажувам.
Автоматски споено мислење:



Не воопшто. Ама Русија ги гледа ко Trophy Wife шо мора да ја има.
Турците не се од Кавказ. Од централна Азија се од каде што потекнуваат и нашиве источни соседи.

Инаку во средниот век синоним за убавина била Албанската жена ( не на качациве жените туку од регионот Албанија во северна Грузија и регионот околу денешен Сочи во Русија).
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
"Уморен сум...
Се уморив градејќи цивилизација за други. Да се одмориме малку Теодора."
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Турците не се од Кавказ. Од централна Азија се од каде што потекнуваат и нашиве источни соседи.
Треба да се цитирам

Зависи шо си запознал. Како шо ти кажав, бајди се тероризирани од Турците. Се на самиот раб од Европа, а до еден од најсуровите предели на светот од каде што потекнуваат и турците.
Не реков дека Турците се од Кавказ. Туку нивните централно азиски степи се веднаш до Кавказ, на 2 чекори биле од работ на Европа.


Инаку во средниот век синоним за убавина била Албанската жена ( не на качациве жените туку од регионот Албанија во северна Грузија и регионот околу денешен Сочи во Русија).
Незнам шо ги влечкате Албанците во темава. Намалете со српски теории за потеклото на баграта. Споредувате православна нација Ѓорѓија (од памти век) и некој што страдал за христијански идеали, со некој што најсвирепо убива христијани и руши манастири од среден век - Албанци. До кај ви е АјКјуТо? Се чини она мапата со народи со најниско IQ беше сепак релевантна. Шо е следно? Дека се един нарот со Азербејџанците пошто и тие се до нив? Срамота.

Еве примери за Џорџијанци (алооо, земјата им е крстена по Св. Ѓорѓија) од Инстаграм.
Ова се токму тие прави носој и крупни очи за кои јас зборувам. Во Византијските времијна биле горе-долу недопрени. Шо значи и Јустинијан и Грците ко се опседнувале со нив ко народ, се опседнувале заради вакви битија. А гледаме дека ги има уште меѓу нивните редови.
Сите Ѓорѓијци кои јас ги запознав Германија имаат и по 2 метра. Јас тотално разбирам зошто важни блакански луѓе се опседнувале со нив.

Tako Natsvlishvili - метро и 90.






Kakhaber Kaladze






Назад во Византија. Не го влечкам појче офтопиков, имам цркви за постирање.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.554
Поени од реакции
9.116
Споредувате православна нација Ѓорѓија (од памти век) и некој што страдал за христијански идеали, со некој што најсвирепо убива христијани и руши манастири од среден век
Па само Ерменија има повеќе историја од нив а на нас може да ни се фатат. Не знам зошто толку ги фураш и си опседнат со нив? Нема потреба :toe:
Автоматски споено мислење:

Шо значи и Јустинијан и Грците ко се опседнувале со нив ко народ, се опседнувале заради вакви битија.
Кај најде народ "Грци" во "Византија"?
Инаку и терминот "Византија" е измислен за да се сокрие вистинскиот термин Македонско Царство (второ).
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Балканското е во мене.
Ерменија ја сакам подеднакво многу. Во идеален Свет, Балканот е една држава, Турците си седат по азиските степи а Византија е до Ерменија и Ѓорѓија.
Во модерни услови ова е можно само со некој ЕУ концепт, во кој секоја држава ќе продолжи да функционира што е можно понезависно од другите. Види ги нив, од Португалија до Естонија и Латвија, колку народи се, па пак функционира. Сите свои на своето, ама заедно.


Ајде да се вратиме на балканските афери. Ние како Македонци сме многу увредени од фактот што Грција ни го зеде излезот на Егејско Море, на свиреп ужасен начин.

Но, ако Грција беше до Ѓорѓија, мислиш дека Грците ќе се натегаја со Солун? Смешно.
Нивната Мегала Идеа (го вкулучувала Константинопол како главен град по спасот од турско не е реализирана). Со една таква Мегала Идеа, нив баш им дреми за Солун и за Егејско и кој живее таму.

После крахот на Империјата, сите изгубивме многу. Сите бевме стеснати и збиени. Буквално државите ни се инвалидни. Не изгубивме само ние како Македонци. Грците се во суштина најголеми губитници од цела таа пропадната балканска афера.

Но јас сум оптимист, посебно затоа што сум бил по светот, а пак никој не сакам поќе од балканските народи. Вијам да се вратам меѓу свое. Непоправлив ко Ана Комнина. Таа била свесна за мааните на нашите народи. Познавала како секој балкански воин дишел. Мажотје Никифор бил Македонец, таткому негов (исто Македонец) војувал со Алексис Комненос - нејзиниот татко (Алексис Комненос победил, се плашеле од синму Никифор и го натерале да се земи со Ана за да се смират семејствата). И таа пак лудо била вљубена во Никифор. Кога одел да војува против Арапи, пишува дека леала солзи поголеми од брановите на морето од Адријан. Како што пишувала по хартијата и капеле солзи. Го познавала Балканот со секоја негова шума, лист, поток, извор, рид и планина. Опседната била со своите.

Незнам да пејам, че и напишев песна. Жениште.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Балканското е во мене.
Ерменија ја сакам подеднакво многу. Во идеален Свет, Балканот е една држава, Турците си седат по азиските степи а Византија е до Ерменија и Ѓорѓија.
Во модерни услови ова е можно само со некој ЕУ концепт, во кој секоја држава ќе продолжи да функционира што е можно понезависно од другите. Види ги нив, од Португалија до Естонија и Латвија, колку народи се, па пак функционира. Сите свои на своето, ама заедно.


Ајде да се вратиме на балканските афери. Ние како Македонци сме многу увредени од фактот што Грција ни го зеде излезот на Егејско Море, на свиреп ужасен начин.

Но, ако Грција беше до Ѓорѓија, мислиш дека Грците ќе се натегаја со Солун? Смешно.
Нивната Мегала Идеа (го вкулучувала Константинопол како главен град по спасот од турско не е реализирана). Со една таква Мегала Идеа, нив баш им дреми за Солун и за Егејско и кој живее таму.

После крахот на Империјата, сите изгубивме многу. Сите бевме стеснати и збиени. Буквално државите ни се инвалидни. Не изгубивме само ние како Македонци. Грците се во суштина најголеми губитници од цела таа пропадната балканска афера.

Но јас сум оптимист, посебно затоа што сум бил по светот, а пак никој не сакам поќе од балканските народи. Вијам да се вратам меѓу свое. Непоправлив ко Ана Комнина. Таа била свесна за мааните на нашите народи. Познавала како секој балкански воин дишел. Мажотје Никифор бил Македонец, таткому негов (исто Македонец) војувал со Алексис Комненос - нејзиниот татко (Алексис Комненос победил, се плашеле од синму Никифор и го натерале да се земи со Ана за да се смират семејствата). И таа пак лудо била вљубена во Никифор. Кога одел да војува против Арапи, пишува дека леала солзи поголеми од брановите на морето од Адријан. Како што пишувала по хартијата и капеле солзи. Го познавала Балканот со секоја негова шума, лист, поток, извор, рид и планина. Опседната била со своите.

Незнам да пејам, че и напишев песна. Жениште.
Им се сере на Византиците за заедничка држава со луѓе кои ги нарекувале Вулгарос/сељак и Сервус/слуга. Кажи му ги глупостиве на некој Грк, има да се моча од смеење, и све тоа напишано на вулгарски, нема појака шизофренија од ова.

Све тоа што го класифицираш ко византијска култура, а не е, го имаат и едни луѓе кои исто се нарекувани Бугари, ама од Украина

 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Пријавено. Доволно беше офтопик во темава.
Автоматски споено мислење:

Им се сере на Византиците за заедничка држава со луѓе кои ги нарекувале Вулгарос/сељак и Сервус/слуга. Кажи му ги глупостиве на некој Грк, има да се моча од смеење, и све тоа напишано на вулгарски, нема појака шизофренија од ова.
Во право си, за со бугарите не се. Повеќе се оди на Грција, Македонија, Србија варијанта.
ПС, имам другари од Атина. Едниот е од кругот на Мицотакис.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Пријавено. Доволно беше офтопик во темава.
Автоматски споено мислење:



Во право си, за со бугарите не се. Повеќе се оди на Грција, Македонија, Србија варијанта.
ПС, имам другари од Атина. Едниот е од кругот на Мицотакис.
Ја не знам за другар ти, ниту зборам за идни држави, само правам reality check на некои од "фактите" што се изнесуваат тука. Види како ти го нарекувале народот тие Грци и какво значење имал називот.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Ријалити чек? на бугар? па то и нема баш врска со реалноста.
То е појче ко имагинарен чек. Разбираш?

Е сега вака. Мојот народ од Ана е наречен Македонски. Словените си се наречени Словени.
Кога сме кај бугарите (вулгари) - бајди отров плука за вас убавицава на Никифор. Имено вели дека косооките којнаници, дојдени од Азиските Степи, во она што некогаш било Тракија, прават свиреп раскол, имаат огромен гнев за христијанските населенија, и кога тие крумови убиваат, тие не прават разлика дали се убиваат тракијски, словенски или македонски луѓе. Сета среќа, половина и повеќе од тие косооки коњаници, паднале под сабјата на таткои Комненос. Нејзини зборови од Алексијадата.

Грците имаат громогласна почит за Србите. Ете ти еден Ријалити Чек. За Македонците - денес се задумани. Со векови мислеа дека сме бугари заради вашите агресивни политики на сичко е блгарско. Но јас ти ветувам дека работам на тоа овај став да се смени. А и нив им одговра Македонија да е своја и далеку од вас. Сето е интереси. Србија има огромен интерес кон нас - ние сме единствената земја со која се нема замерено и не планира да го наруши тоа во скоро.

Грците и Србите, општо гледано, бугарите не ги фермаат за три посто, на таа тема нема многу што да се кажи.
Слично гледаат и на Албанците.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Ријалити чек? на бугар? па то и нема баш врска со реалноста.
То е појче ко имагинарен чек. Разбираш?

Е сега вака. Мојот народ од Ана е наречен Македонски. Словените си се наречени Словени.
Кога сме кај бугарите (вулгари) - бајди отров плука за вас убавицава на Никифор. Имено вели дека косооките којнаници, дојдени од Азиските Степи, во она што некогаш било Тракија, прават свиреп раскол, имаат огромен гнев за христијанските населенија, и кога тие крумови убиваат, тие не прават разлика дали се убиваат тракијски, словенски или македонски луѓе. Сета среќа, половина и повеќе од тие косооки коњаници, паднале под сабјата на таткои Комненос. Нејзини зборови од Алексијадата.

Грците имаат громогласна почит за Србите. Ете ти еден Ријалити Чек. За Македонците - денес се задумани. Со векови мислеа дека сме бугари заради вашите агресивни политики на сичко е блгарско. Но јас ти ветувам дека работам на тоа овај став да се смени. А и нив им одговра Македонија да е своја и далеку од вас. Сето е интереси. Србија има огромен интерес кон нас - ние сме единствената земја со која се нема замерено и не планира да го наруши тоа во скоро.

Грците и Србите, општо гледано, бугарите не ги фермаат за три посто, на таа тема нема многу што да се кажи.
Слично гледаат и на Албанците.
Друже Византиец, зошто не пишуваш на латински, грчки? Може твојот народ се Грци?

Inter vero Traciam vel Macedoniam et Mysiam inferiorem modo Bulgari habitant, qui ex supra scripta maiore Scythia egressi sunt.

напишано од византиски историчар
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Сега ќе бидиш напорен? верувај то никој не го радува и не му е интересно за читање, само ќе опадни читаноста на темата.

После ви е криво дека не ве дружиме, жнеј шо си сеел - или опрај се.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Сега ќе бидиш напорен? верувај то никој не го радува и не му е интересно за читање, само ќе опадни читаноста на темата.

После ви е криво дека не ве дружиме, жнеј шо си сеел - или опрај се.
Нема потреба од дружење, само помалку зелени тресење.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.569
Треба да се цитирам



Не реков дека Турците се од Кавказ. Туку нивните централно азиски степи се веднаш до Кавказ, на 2 чекори биле од работ на Европа.




Незнам шо ги влечкате Албанците во темава. Намалете со српски теории за потеклото на баграта. Споредувате православна нација Ѓорѓија (од памти век) и некој што страдал за христијански идеали, со некој што најсвирепо убива христијани и руши манастири од среден век - Албанци. До кај ви е АјКјуТо? Се чини она мапата со народи со најниско IQ беше сепак релевантна. Шо е следно? Дека се един нарот со Азербејџанците пошто и тие се до нив? Срамота.

Еве примери за Џорџијанци (алооо, земјата им е крстена по Св. Ѓорѓија) од Инстаграм.
Ова се токму тие прави носој и крупни очи за кои јас зборувам. Во Византијските времијна биле горе-долу недопрени. Шо значи и Јустинијан и Грците ко се опседнувале со нив ко народ, се опседнувале заради вакви битија. А гледаме дека ги има уште меѓу нивните редови.
Сите Ѓорѓијци кои јас ги запознав Германија имаат и по 2 метра. Јас тотално разбирам зошто важни блакански луѓе се опседнувале со нив.

Tako Natsvlishvili - метро и 90.






Kakhaber Kaladze






Назад во Византија. Не го влечкам појче офтопиков, имам цркви за постирање.
Сериозно не си слушнал за кавкаска Албанија ? :confused:

Сега ти мене низгледа не ме читаш што напишав :
Инаку во средниот век синоним за убавина била Албанската жена ( не на качациве жените туку од регионот Албанија во северна Грузија и регионот околу денешен Сочи во Русија).
Овие балканскиве само го имат преземено името Албанија за интернационална употреба. Самите се нарекува шкипи.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Ма имам јас и повеќе од доволно прочитано за тој дел Албанија на Кавказ.
Еден пред тебе ги нарече грузијците, шиптaри, пошто работел со нив Италија, па ги видел, затоа во множина се обратив и ве замолив да не ги мешате. Шкипе се нарекуваат себеси Албанија пошто наводно Птоломеј во Антика во некоја списа ги спомнал како Албани. А не затоа што бараат потекло на Кавказ. Они сметаат дека се староседелци овде.

Фактот шо на бугар се истрчавте да ми истискате лајкој (според кој и Византија е бугарска, и Украина, и Русија и Сонцето и целиот Простор, веројатно и Господ Бог, лик според кој НИЕ а не ТИЕ, сме биле нарекувани Вулгари), ме тера да се одјавам од темава.

Ана Комнина не нарекува Македонци. Себе си, се нарекува Романка, иако презимето и е Комненос и горе долу ти открива што всушност била по потекло.
Со почит.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom