Константинопол | Мегалополис на Византија

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.639
Поени од реакции
23.649
Ма имам јас и повеќе од доволно прочитано за тој дел Албанија на Кавказ.
Еден пред тебе ги нарече грузијците, шиптaри, пошто работел со нив Италија, па ги видел, затоа во множина се обратив и ве замолив да не ги мешате. Шкипе се нарекуваат себеси Албанија пошто наводно Птоломеј во Антика во некоја списа ги спомнал како Албани. А не затоа што бараат потекло на Кавказ. Они сметаат дека се староседелци овде.

Фактот шо на бугар се истрчавте да ми истискате лајкој (според кој и Византија е бугарска, и Украина, и Рсуија и Сонцето и според кој НИЕ а не ТИЕ, сме биле нарекувани Вулгари), ме тера да се одјавам од темава.
Со почит.
Лајкот беше заради тоа што тој убаво ти ја долови реалноста дека немало никакви братства - единства и комонвелти од Визнатија кон сите останати наоколу. Башка контрадикторен си сам на себе. Прво викаш Византија сите ги сакала заради религијата а до друга страна кажуваш како истата таа Византија војувала против твојата света земја Грузија. Зоната на интереси секаде била во прв план. Низ целава историја од антика до денес во Украина се манифестора ова.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.652
Поени од реакции
6.100
Брат Византија била императив кој не прашува за братства и единства - сама против сите. Тоа е мотото на големите ламји и денес (САД, Русија).

Она што ти утна да разбериш е тоа што - на Бугарот му е криво што никогаш нема да имаат Византиски културен манјдсет во нивните гени, за нив тоа е далечна Империја. Некој против кој што се бореле. Тотално спротивно на Македонците. Братства можи немало. Ама Ана пишува со восхит за бројните балкански народи во нејзината книга - со исклучок на бугарите. Со нив не е така кротка.

Србите ги обожава, веќе ги гледа како средновековен ентитет, важен сегмент на империјата. Не, не биле сите вулгари.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.639
Поени од реакции
23.649
Инаку продолжи си со описите на архитектурните зданија. Мене ми се интересни за читање.
Пукај сега со црквите па после тоа чекам нешто за тврдината 7 кули (Yedi Kule) и за аквадуктот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.377
Брат Византија била императив кој не прашува за братства и единства - сама против сите. Тоа е мотото на големите ламји и денес (САД, Русија).

Она што ти утна да разбериш е тоа што - на Бугарот му е криво што никогаш нема да имаат Византиски културен манјдсет во нивните гени, за нив тоа е далечна Империја. Некој против кој што се бореле. Тотално спротивно на Македонците. Братства можи немало. Ама Ана пишува со восхит за бројните балкански народи во нејзината книга - со исклучок на бугарите. Со нив не е така кротка.

Србите ги обожава, веќе ги гледа како средновековен ентитет, важен сегмент на империјата. Не, не биле сите вулгари.
Тебе многу работи ти се измешани.

The 12th-century author Anna Komnene considered the name Ohrid as a barbarous term for the ancient lake of Lychnidos; neither she, however, nor Michael of Devol, in his supplement to Skylitzes, who mention both the lake and the city of Lychnidos, equate Ohrid with the city of Lychnidos
Да земеш чекич и да го бутнеш Бугаров од плоштад

1648148714625.png

1648148761877.png
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.652
Поени од реакции
6.100
Константинопол - Мегалополис на Византија
самиот наслов кажува дека темава се фокусира на Византија - држава која ги управувала животите на балканските народи цел Милениум - илјада години.
Овде дебатираме за Византија и каде ние како Македонци се наоѓаме во нејзиниот склоп. Пошто за нас се пишува на ГОЛЕМО и ептен на ШИРОКО во книгата на една од најинтелектуалните ликови од ова Царство.
Тој факт, средновековен оригинал - го побива ставот на бугарите дека Македонија, Македонците се комплетно нов термин - претходно буквално никогаш неслушнат и невиден во историјата на овај полуостров - до Тито хаха.

Бугаров е пријавен во неколку наврати? Зошто модераторите не реагираат? Сето е офтопик до офтопик. Уствари шо уопште се прашувам, зборуваме за ликови кои се скрос леви. Неможат топик да погодат а не пак да останат на него, тоа е сложена геометрија за нив.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.774
Поени од реакции
18.377
Самава тема е грчка пропаганда, смешно е ти мене да ме пријавуваш. Остани си доследен на хвалоспевите и дај вовед на грчки и на темава исклучиво грчки ако може да се пишува.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.921
Поени од реакции
80.622
Па само Ерменија има повеќе историја од нив а на нас може да ни се фатат. Не знам зошто толку ги фураш и си опседнат со нив? Нема потреба :toe:
Јако.
Ти најде некому да советуваш да не се опседнува со нешто и да не го фура?

:lolzz:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.427
Поени од реакции
4.924
Константинопол - Мегалополис на Византија
самиот наслов кажува дека темава се фокусира на Византија - држава која ги управувала животите на балканските народи цел Милениум - илјада години.
Овде дебатираме за Византија и каде ние како Македонци се наоѓаме во нејзиниот склоп. Пошто за нас се пишува на ГОЛЕМО и ептен на ШИРОКО во книгата на една од најинтелектуалните ликови од ова Царство.
Тој факт, средновековен оригинал - го побива ставот на бугарите дека Македонија, Македонците се комплетно нов термин - претходно буквално никогаш неслушнат и невиден во историјата на овај полуостров - до Тито хаха.

Бугаров е пријавен во неколку наврати? Зошто модераторите не реагираат? Сето е офтопик до офтопик. Уствари шо уопште се прашувам, зборуваме за ликови кои се скрос леви. Неможат топик да погодат а не пак да останат на него, тоа е сложена геометрија за нив.
Кај си читал жив ти све дека Јустиниан бил македонец? Баш би сакал да знам.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.427
Поени од реакции
4.924
1. Скопје и пошироко не биле македонска територија, туку Дарданска или Трачанска
2. Јустиниан први бил латинизиран илир или трачан
Пиши и извор на сајтов ако можеш.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.652
Поени од реакции
6.100
Сега иди уништувачот на Православни Цркви за да не проветли на темата Византија. Малку беше бугаро.

Гарант ќе ломоти на темата Илирија.

Дека Илирско - Македонските релации биле сензационални и цветале во рамките на Византија (овие две племиња често се здружувале и против грците, тоа го направиле и против Алексис Комненос) тоа е точно.

Но Империјата од старт си имала предоминанто Старо - Македонски примат. Само види кај е лоциран главниот град - Константинопол е одма десно од Солун, практично на 2 чекори скокнале.

Дека Македонците негувале врска со Илирските племиња, тоа е точно.

Ама пунче како да ти кажам а да не те увредам - во Црно-Горците (самото презиме Џуканович се ти кажува) и во Србите има 10 пати појче Илирско отколку во вас.

Стар Римски поет (уште од римската република) рекол дека Илирите се црномурести и претерано високи - ми смрди на Црногорци и Срби,тој шо бил Подгорица и Белград ги знај дека и по 2 метра се извишуваат и по тоа делат од другите народи. Со оглед на тоа дека сите Светилишта на Косово (кои им ги турнавте) им се од Среден Век (ко нашите во Охрид), тоа значи дека тие живееле таму во периодот на Византија. Се исселиле во Белиот Замок (Белград) - Кастелобланко на Венецијански и Вајзен-грихенланд (бела-грција) во германски срдновековни извори, само кога АвстроУнгарија почнала да го ослободува северот од Турците. Тогаш нагло бегаат од Косово на север, под тие несреќни околности ви го оставија. Ама таа приказна не е завршена.

А тоа што сте се осмелиле да туркате Светиња, место каде што е домот на богот на соседна нација, рано ви е. Ќе ве втаса.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.427
Поени од реакции
4.924
Сега иди уништувачот на Православни Цркви за да не проветли на темата Византија. Малку беше бугаро.

Гарант ќе ломоти на темата Илирија.

Дека Илирско - Македонските релации биле сензационални и цветале во рамките на Византија (овие две племиња често се здружувале и против грците, тоа го направиле и против Алексис Комненос) тоа е точно.

Но Империјата од старт си имала предоминанто Старо - Македонски примат. Само види кај е лоциран главниот град - Константинопол е одма десно од Солун, практично на 2 чекори скокнале.

Дека Македонците негувале врска со Илирските племиња, тоа е точно.

Ама пунче како да ти кажам а да не те увредам - во Црно-Горците (самото презиме Џуканович се ти кажува) и во Србите има 10 пати појче Илирско отколку во вас.

Стар Римски поет (уште од римската република) рекол дека Илирите се црномурести и претерано високи - ми смрди на Црногорци и Срби,тој шо бил Подгорица и Белград ги знај дека и по 2 метра се извишуваат и по тоа делат од другите народи. Со оглед на тоа дека сите Светилишта на Косово (кои им ги турнавте) им се од Среден Век (ко нашите во Охрид), тоа значи дека тие живееле таму во периодот на Византија. Се исселиле во Белиот Замок (Белград) - Кастелобланко на Венецијански и Вајзен-грихенланд (бела-грција) во германски срдновековни извори, само кога АвстроУнгарија почнала да го ослободува северот од Турците. Тогаш нагло бегаат од Косово на север, под тие несреќни околности ви го оставија. Ама таа приказна не е завршена.

А тоа што сте се осмелиле да туркате Светиња, место каде што е домот на богот на соседна нација, рано ви е. Ќе ве втаса.
Скоро сите извори го претставуваат како латинизиран илир, ме интересира кај најде извор дека бил македонец?
И има илирско кај србите и црногорците, никој не вика не.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.652
Поени од реакции
6.100
Преку глава од тоа уништавачите на Византија да се ложат по темава. Грозни бугари и албанци се сметаат себе компетентни да говорат на оваа тема. Какви бесрамници. Не ве плаши ли бога?

Еве слики од наследници на Јустинијан (илири а?) како се пезлат по крстови.
Од 2000та до 2004та се уништени вкупно 150 Цркви на Косово, овие на сликите се понови. Гревот е поголем затоа што 80% од Црквите биле Средновековни Оригинали - по архитектура типично доцно византиски стил како нашите во Охрид. Никаков почит за Култура и еден од наједнемските архитектонски стилови во Европа.
Срам да ви е. Господ ќе ви врати.

Да имаше барем капка крв од Јустинијан и барем нешто Илирско во вас, немаше да гледаме вакви слики. Избагале Илирите од вас, во 18ти и 19ти век сето е заминато Белград.


А ти златен пуно, сонувај ја уште Македонија. Ќе ја имате Македонија - само преку Грција и Србија мртви. Слушај ми го зборот. Работам на ова.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.690
Поени од реакции
9.272
1. Скопје и пошироко не биле македонска територија, туку Дарданска или Трачанска
2. Јустиниан први бил латинизиран илир или трачан
Пиши и извор на сајтов ако можеш.
Дај ти извор дека Скопје некогаш бил Дарданска територија.
Еве ти малку поголем извор:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom