Комерцијала, "фејкери" и слично

Член од
9 април 2007
Мислења
1.273
Поени од реакции
975
Темава ти е на место...јас со многу луѓе имам дебатирано на оваа тема ама никако да излезам на крај со овие шупациве...убаво викаш со слушалки да не се родиле...баш праев муабет за линкин парк со едни..и ми викаат батали тоа комерцијално срање..а копиљаци...слушнале нешто underground и се палат...па пичка ли му материна...ај нека ми објасни некој што не е комерцијала а што комерцијала...и нека ми каже дека некој не е комерцијала...се е комерцијала само тие што не ги бива се тешат со тоа..!
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
hah da...SHURA imas pravo! nikoj ne se rodil so slusalki:) u 6to go slusav eminem, i brat mi kao iskusen roker, me upati kon punk muzikata! od toas slusam punk (znaci veke 5 godini), pa ne se furam...AMA IC! znam dosta raboti za punkot i za grupite so gi slusam (toa so me interesiralo) ama ne preteruvam so falenje...koa zborime u drustvo za muzika, ili so nekoj so veke doooolgo vreme prati punk, kazuvam toa so znam, a ne da se prcam ko....moze i neso novo ke naucam:) toa e od mene! pozz
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
Абе фејкери или позери (тука се негде) ви се фаци што на пример им се свиѓа како изгледаат панкери на пример.И сеа ти не оти знаат за тоа него се праат такви панкери опасни колку коа ке го види некој да рече „еј глеј го панкерон„.И му се отвара шупакот коа ке му каЖе некој тоа.А од панк музика немаат појма.Он мисли дека ако изгледа така ке биде фраер.Поточно кАЖано фејкер или позер ти е тип што го праи тоа за да изгледа „интересно„ и демек да биде фраер.Ке се праи таков а нема врска од тоа а па и се праи демек има врска.Ке види од други панкери бендови или на нет ке најде и после готово панкер е .Го прави тоа чисто ради изглед.КОга ке му пројде меракот амин од тоа више.После рапер ке сака да биде и така натака.Ке искача со едно друштво демек ке се праи панкер а ке види после на пр дека девојчињата сакале поише рапери па ке стане рапер.Абе фората е: цело Емо е комерцијала и фејк.Тоа се прави исто од горенаведениве ствари.Мислат дека што поише се напраат ко „џанкери„ ке бидат шик.АБе и човек да си слуша турбо фолк мене ама баш ич не ми смета.Него човек што се прави нешто што не е е тоа е глупо.Секој си има право на определба и стил на Живот.Тоа ми беше муабетот.Ајт поздрав сеа

Fatty напиша:
hah da...SHURA imas pravo! nikoj ne se rodil so slusalki:) u 6to go slusav eminem, i brat mi kao iskusen roker, me upati kon punk muzikata! od toas slusam punk (znaci veke 5 godini), pa ne se furam...AMA IC! znam dosta raboti za punkot i za grupite so gi slusam (toa so me interesiralo) ama ne preteruvam so falenje...koa zborime u drustvo za muzika, ili so nekoj so veke doooolgo vreme prati punk, kazuvam toa so znam, a ne da se prcam ko....moze i neso novo ke naucam:) toa e od mene! pozz
Е тоа се поштува.Поздрав то тебе
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Недостатокот на самодоверба ги тера луѓето да наоѓаат начини да се воздигнуваат себе си и кога не треба. :nesum: Па со тоа што ќе плукаат по некој друг се обидуваат да бидат тие поголеми, а всушност се помали од мравки. Конкретно за музиката, која често го диктира и стилот на човекот, мислам дека ќе помине кога човек ќе созрее и подостари:star:. Начинот на живеење подоцна налага посебен стил, па носење тесни кожни пантолони, или реге капчиња или не знам што нема да може да се практикува.:jaj: Тогаш се гледа дали си панкер, манкер, фејкер или само ќе си останеш турбо фолкер... :eek:jea:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Многу луѓе патат од незнаење за зборот комерцијала, тоа се претежно оние самр панк рок рап дечки што едноставно ванаби лајк комшијата панкер он се тепа и купуваат облека за една сезона и ПАНКЕРИ се. Комерцијализацијата на музиката е доста нормална работа, зашто само ако се искомерцијализира би била забележана од народот. Погрешно се сваќа комерцијализација за оваа тема треба едукација сериозно. Комерцијала според самр панк рок рап дечките е нешто од кое се заработуваат многу пари дечките биле нафурани у спотови бла бла бла. Заработката на пари е профит, а нема профит без комерцијала, И СТВАРНО НЕЗНАМ ДАЛИ ИМА НЕКОЈ ШТО НЕЈЌЕ ДА ЗАРАБОТИ ПАРИ.
-Фејкери...
...исто така познати и како „позери, лигуши, смрдлиња„ кои сакаат да бидат нешто што не се. Доаѓа лето сите тие панк рок скин фаци излагаат у парк на сепариња и доаѓаат дечки гледаат четки метки и слични ствари и ОП утре се панкери па почињаат да пушат пијат се тепаат одеднаж добиваат сила „Панкери сме ние бе кој ни може„. И после таа сезона летно рано есенска ќе залади ќе неможат да седат на сепариња и тогаш обавезно сите тие самр панк рок рап метал „фејкери„ стануваат така познати „кремци„. Значи се заборава парк се забораваат сите оние андерграунд ствари небањање не миење скината облека туку се оди и се купува тоа што е модерно значи тера нова ау нешто у тој фазон. Уствари најголемата причина за оваа драстична промена е тоа што на дечките им се мува нешто макар и женско, а добро знаат дека шансите ко панкери рокери металци им се у минус.
-Женските...
... женските кои што се во панк рок рап метал фазони се уствари мали искомплексирани цури, во срце 104.4, на тело црна облека зашто поголемиот број на девојчиња што до 8мо биле срценцата кукличките на мама и тато отишле у средно виделе металци металки прошетале и си земале црна облека напишале по тетратки ранци тракатанци некои си имиња а за нив незнаат ништо и ние сме металки од денес. Ќе помине некој период значи ќе се очукуваат они секој викенд на црква лејди љубов и кај ли ти знам, ќе се чувствуваат сами, ќе сакаат да се убиваат нема да веруваат у црквата, ќе пцујат се пред нив но ќе дојде и таа кобна потреба за машко. Тогаш девојките едно време се губат а за тоа време тие си ги средуваат косите купуваат нови шминки у живи бои нова облека од познати бутици си ги враќаат нивните мили шмизларски гласчиња и идат у лов.
Така да врти сучи на крај ко што кажа Виктор сите ќе си бидат турбо фолкери и ќе си живеат среќно до крајот на својот живот
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.273
Поени од реакции
975
Јас слушам punk од седмо оделение и ретко кој од моите другари знае дека тоа слушам..си слушем за мене не за да се фалам..ама не значи тоа и дека имам предрасуди кон другите стилови...па си слушам се што ми се свиѓа...го слушам и тома здравкович, и ич не се замарам со тоа,и не глеам со потценување кон некои што слушаат турбо фолк...што случајно да не се поглупи тие...јас знам генијалец човекот чуда праи а турбо фолк слуша и што...а и многу се нервирам коа ќе ги видам уфилманиве членчиња кои сакаат да ме палат затоа што сум прашал од кај да симнам албум од linkn park и оние уфилмани у кастро што идат /не сите/ живи копии//
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
shura напиша:
Јас слушам punk од седмо оделение и ретко кој од моите другари знае дека тоа слушам..си слушем за мене не за да се фалам..ама не значи тоа и дека имам предрасуди кон другите стилови...па си слушам се што ми се свиѓа...го слушам и тома здравкович, и ич не се замарам со тоа,и не глеам со потценување кон некои што слушаат турбо фолк...што случајно да не се поглупи тие...јас знам генијалец човекот чуда праи а турбо фолк слуша и што...а и многу се нервирам коа ќе ги видам уфилманиве членчиња кои сакаат да ме палат затоа што сум прашал од кај да симнам албум од linkn park и оние уфилмани у кастро што идат /не сите/ живи копии//
HAhahahah dobar si, dobar si.Ne zbori na pamet zasto grev e toa da vregjas a toa nema vrska.Ke ti najdam link be za albumot simni si go i ostaj se od slusanje i da ti ja zatnam ustata.Kakvi lugje znachi na ova forumov.cc c c
 
Член од
30 април 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Вистина и мене преку К*Р ми е од комерцијални срања и фејкерски кучки!
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
BiG M напиша:
Вистина и мене преку К*Р ми е од комерцијални срања и фејкерски кучки!
Dobro bre drugarce a deka si Eminem fan spomna? Eminem so Underground e? :helou:
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
абе мене ме боли к*р дали некој ке каже ако сум комерцијала, ако му се свиѓа нека слуша и не ми смета ако е комерцијално сакам само да биде вистина
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Финтата е што сега е во мода да бидеш андерграунд. Слушнале една рап/метал/рок песна и се прават со сила посветени на одреден правец, а во сабота сите се цртаат пред дискач за на српско.

Да ти е страв да кажеш дека слушаш Пусикет Долс е*ате.:pos:

Ај опрајте си ги малите мозочиња, напрегнете вијугите и слушајте музика што ви се допаѓа, без разлика на тоа каква е.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Скулгрл напиша:
Финтата е што сега е во мода да бидеш андерграунд. Слушнале една рап/метал/рок песна и се прават со сила посветени на одреден правец, а во сабота сите се цртаат пред дискач за на српско.

Да ти е страв да кажеш дека слушаш Пусикет Долс е*ате.:pos:

Ај опрајте си ги малите мозочиња, напрегнете вијугите и слушајте музика што ви се допаѓа, без разлика на тоа каква е.
тачно.

а сакам да додадам и:


се гледа таквите кои се, кога оние што вистински си ја сакаме музиката ке се нацртаме на концертот или свирката, додека популарно кажано фејкерите ги нема никаде, а после тоа пак серат колку се они највечи "андерграундци"

свирката на позната американска група во четвртокот пројде со само 150 души, кај беа другите???
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Acid напиша:
Па добро бе пичка му материна, преку такво ми е од дробење за „комерцијално срање“, „фејкери“ и слично. Како може копиљаци што свират во шупи да го поганат постигнатото на тие што се навистина успешни? Зарем не е тоа еден вид на тешење?

Нормално дека ќе имаш заработка и ќе бидеш „комерцијален“ ако си успешен, во што е проблемот? Ко демек, ако почнале пари да прават некои од нивната музика веќе не им чини?

Друго... Луѓе отвараат тема за Тиесто, се радуваат што конечно ќе имаат можност да го чујат во живо мајсторството. После пола саат се јавуваат оние *вистинските* и дробат како „обичните смртници“ што не го слушаат 24/7 немаат право да идат на концерт. Тие биле „фејкери“.

Па која им е логиката бе пизда им лепа материна? Тие уште во утробата на мајка им да не биле со слушалици на уши и да не го слушале? Како постанале тие *вистински*?
Reshiv deka posle nekolku postovi nema da ja chitam cela tema....nekako se zboruvashe za istoto. Sakam samo kratko da kazam koja e razlikata pomegu onie shto gi narekuvash vistinski i fejkeri. Vistinskite ljubiteli na nekoja muzika, nema da idat eden den na Tiesto kako najgolemi fanovi, drug den na Placebo kako istite i tret den na Gothan Project pak pretstavuvajki se kako toa. Iako so seta pochit moze imaat raznobrazen vkus na muzika sepak, ako na tie taka narecheni vistinski domashnata kolekcija im sodrzi poveke od nekolku hitovi od navedenite izveduvachi togash jas ne spagam vo. Ke posetam dva od gore navedenite koncerti, ne e bitno koi. Ke gi posetam zatoa shto edniot izveduvach mi e navistina omilen, a drugiot mi e ok. Poentata e, muzikata treba da se saka zatoa shto ti pravi kejf, a ne zatoa shto ke ima koncert u Skopje i sakame da ne vidat tamu.
P.S. Ne mu zabranuvam na nikoj da ide na nekoj koncert. Seedno mi e koj ke dojde, ako jas si pominam ubavo so muzikata koja ja sakam. :)
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Iskreno.. Ja mozam da zboram samo sto e komercijala VO RAPOT.. Ne opsto za muzikata zatoa sto toa slusam.. Pa spored mene poimot komercijala i poimot fejker vo rapot se opravdani.. Zatoa sto ima decki sto do vcera slusale Ceca ali mama im rekla deka treba da bidat HARDCORE pa ajde sea rap.. E ne ide toa bas taka.. Fejkeri za mene se tie so probuvaat da mi drzat lekcii za kultura i muzika sto gi ziveam.. A plus nemaat BLAGA VRSKA OKOLU TOA.. Ili pak ide decak pomal od mene - Znaci stvarno mal :vozbud: na rap zurka.. Lanci 31546 na nego siroki farmerki NAGLASUVAM pod gz.. Pominuva se ponasa kao zvezda a ustvari prvpat gi gleda lugeto tamu i si nema poim ni za izveduvacite.. Prvpat slusa.. A kamoli za pesnite.. Sepak ne ide toa taka.. Ili pa nekoj so cel zivot slusa neso sosema treto ke se najde PO GRESKA na rap zurka i gotovo : MAMO OD DENES SUM RAPER.. Toa ti e fejker.. A komercijala se tie sto pravat muzika za slava.. Za pari.. Za vnimanie.. Sepak barem rapot ako ne dr SE PRAVI ZA DUSA.. Ne e komercijala da se kurcis kolku pari i zeni imas i kakov PIMP si???????????
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
girlll напиша:
Iskreno.. Ja mozam da zboram samo sto e komercijala VO RAPOT.. Ne opsto za muzikata zatoa sto toa slusam.. Pa spored mene poimot komercijala i poimot fejker vo rapot se opravdani.. Zatoa sto ima decki sto do vcera slusale Ceca ali mama im rekla deka treba da bidat HARDCORE pa ajde sea rap.. E ne ide toa bas taka.. Fejkeri za mene se tie so probuvaat da mi drzat lekcii za kultura i muzika sto gi ziveam.. A plus nemaat BLAGA VRSKA OKOLU TOA.. Ili pak ide decak pomal od mene - Znaci stvarno mal :vozbud: na rap zurka.. Lanci 31546 na nego siroki farmerki NAGLASUVAM pod gz.. Pominuva se ponasa kao zvezda a ustvari prvpat gi gleda lugeto tamu i si nema poim ni za izveduvacite.. Prvpat slusa.. A kamoli za pesnite.. Sepak ne ide toa taka.. Ili pa nekoj so cel zivot slusa neso sosema treto ke se najde PO GRESKA na rap zurka i gotovo : MAMO OD DENES SUM RAPER.. Toa ti e fejker.. A komercijala se tie sto pravat muzika za slava.. Za pari.. Za vnimanie.. Sepak barem rapot ako ne dr SE PRAVI ZA DUSA.. Ne e komercijala da se kurcis kolku pari i zeni imas i kakov PIMP si???????????
до негде вреѓаш многу рап фаци кои придонеле за рапот а и самата мислам ги слушаш а и јас се пронаоѓам. иначе поимот комерцијализација во буквален превод значи правење пари по било каква цена но конкретно во рапот неможам да го дефинирам тоа така а и повеќето го сваќаат како промовирање на музиката кон пошироката маса
 

Kajgana Shop

На врв Bottom