Комерцијала, "фејкери" и слично

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Па добро бе пичка му материна, преку такво ми е од дробење за „комерцијално срање“, „фејкери“ и слично. Како може копиљаци што свират во шупи да го поганат постигнатото на тие што се навистина успешни? Зарем не е тоа еден вид на тешење?

Нормално дека ќе имаш заработка и ќе бидеш „комерцијален“ ако си успешен, во што е проблемот? Ко демек, ако почнале пари да прават некои од нивната музика веќе не им чини?

Друго... Луѓе отвараат тема за Тиесто, се радуваат што конечно ќе имаат можност да го чујат во живо мајсторството. После пола саат се јавуваат оние *вистинските* и дробат како „обичните смртници“ што не го слушаат 24/7 немаат право да идат на концерт. Тие биле „фејкери“.

Па која им е логиката бе пизда им лепа материна? Тие уште во утробата на мајка им да не биле со слушалици на уши и да не го слушале? Како постанале тие *вистински*?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Ostaj ziti Gospod :icon_mad: Jas za fejkeri do skoro voopsto nemav slusnato. Toa mi go objasni sestra mi (taa e metalka) i mi kaza deka fejkeri bile tie sto se pravele metalci a "nemale vrska od metal". Toa istoto ke vi go potvrdat ako slucajno otidete na kanal #mkmetal - jas ednas otidov tamu i ke mi dadea BAN zatoa sto ne znaev sto e tocno "open source". I mi vikaat "Ti si fejker i ne si za tuka!", a jas otidov tamu za da najdam edno devojce :raz: Abe gore-dolu site imame po nesto "anti-fejkersko" vo nas. Pr. da receme tebe ti e omilena grupa Coldplay. I slucajno vo CD-shop gledas nekoj partalav, nikakov kupuva CD od niv i si vikas "Au zarem ovoj i jas imame ist muzicki vkus?" - toa e toa!
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Lele stvarno ej...
pred nekoe vreme si simnav edni traki do Infected mushroom zaso mi se svigjaa, i u drustvo praime muabet za muzika neso, i jas kazuvam koi traki sum gi simnala i tuka odma se ubaci edna drugarka koja e demek epten po transot i e najgolemata "transerka" vo svetot i pocna da me bombardira so prasanja "e od kaj gi znaes ti niv", "aj kazi kakov e transot psiho ili dark", "aj kazi so znaes za goa trance", "koi drugi traki gi imas doma", "aj kazi ova aj kazi ona..."!
se nakurciv do kraj!:icon_mad:
Ne smees da slushas muzika eeej....
prednost u turbo folkot e so tuka nikoj ne te prasuva EJJJ A ZNAES OVA I OVA bla bla...ili ako otides na koncert kaj bilo koja yu zvezda ne ti go tupat kurot za toa.
A od pankeri, metalci, transeri so se praat deka znaat se za taa muzika mi e preku .!. !
Ili sea si kupuvam trans cd, i me gledaat na koso i potsmev samo zaso sum od glava do peti oblecena vo rozevo/crveno/zolto a ne vo nivnite boi i nacin na nosenje...
Ako mora prvo da citame 10 knigi za da mozeme da ja slushame taa muzika, ili da menjame imidz skroz na skroz...ne fala, pre bi srpsko i makedonsko!

A za onie koi svirat po garazi...
pa dobro oni barem sekogas im se svirkite vo zivo,
vezbaat sami, se ide na niven grb pa ako uspeat bravo!
Deni te chuva e dobar bend...:wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Тие шо не се фејкери ваљда од роџење биле "оригинаљи". Испаднале од утробата на мајка им, и веднаш ги знаеле на памет сите песни од нивните омилени музичари. Исто како што и во сите раперски шесни се труби за "лажни рапери".

П.С. Нека се потсетат на времето кога првпат влегле во дискотека, кога првпат купиле албум од некого...
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Cekajte...prvo da razjasnime...sto e toa "fejker"....so e toa...covek sto slusa nekoja muzika na primer metal a nema blaga veza od metal muzika. gluposti. jas bi go narekol "fejker" onoj sto ne slusa metal a se pravi deka znae u kurac sve za metal muzika i za metal bendovi. e toa ti e veke vistinski "fejker". a za nekoj so slusa metal muzika a ne znae nekoi osnovni fakti ne e "fejker" nego...kako da go narecam..... Promising....zasto ke ja svati deka ne znae mnogu i ke proba da go nadogradi svoeto znaenje vo ovoj slucaj so metal muzikata. sepak NAJGOLEMOTO ZNAENJE NA SVETOT E DA ZNAES DEKA NISTO NE ZNAES!!!
TNX Cicko Sokrat :music3:
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
A u vrska so komercijalata...neli site ustvari koi sakame da postigneme nesto so nasata muzika sme na nekoj nacin komercijalci....go mislam toa ne vo negativna smisla kako sto go mislat skoro site drugi koi mislat deka ako izlezes na TV vednas si komercijalec. gluposti. sto e ustvari fintata ako sviris vo nekoja garaza i nikoj ne znae deka postois... i so...togas si andergraund? Bullshit. Andergraund ke bides ako ne snimis reklama za pepsi ili coca cola i posle da se "kurcis" deka te imalo na TV. ako veke odrzis dva-tri koncerta, izlezes na TV, te zapoznaat skoro site, toa ti e samo moznost da si ja ostvaris celta so koja si pocnal da se bavis so muzika. da im pokazes na site deka ne pravis muzika samo za da bides slaven i da te vidat tvoite na TV pa da se gordeat so tebe. da pokazes deka pravis muzika zatoa sto sakas da pravis muzika i deka toa go pravis od se srce, i deka toa te ispolnuva i toa da im go preneses na slusatelite i na site drugi.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
не можеш така да паушализираш за таа проблематика, ејсид...

има луѓе кои успеале, и другите им завидуваат, па се обидуваат да ги дискредитираат...

ама има и такви кои немаат ВООПШТО квалитет, туку едноставно станале тоа шо се (збораме за музички „ѕвезди“) само поради тоа шо имале доволно пари, познавале некого, се ебале со „вистинскиот човек во вистински момент“, или имале вистински „стас“, или којзнае каква друга причина...

да не брмчам за Тиесто, не го почитувам, ама не сум ни многу многу запознат со неговата музика или миксање, два различни света се то...

има еден куп диџеи и продуценти, со чија работа сум запознат, а кои абер немат ни со миксање ни со праење музика

и поарно да прекинат со нивните дејности, подобро за човештвото...

и не само диџеите... се однесува скоро на секого во музичката бранша...

или праиш музика заради музиката, и ако се направат пари со тоа, супер (ако не, останало задоволството)

или ПРАВИШ НЕШТО КО МУЗИКА, ЗА ПАРИ

за мене се „фејкери“ тие шо сакат само да прат пари или да манипулират со луѓето преку музиката...

едноставно, намирисале пари во бизнисот, сватиле дека на тој начин ќе добијат полесно нешто да дупнат, или се палат на слава и оставаат нивните „менаџери“ да прават мајмуни од нив, секој со своја цел, едните за едно, другите за друго...

и како човек кој се занимава толку долго со музика, мислам дека имам доволно познавања да дадам мислење за „колегите“, иако тоа ретко го правам...

а за случките шо вие ги спомнавте...

пред неколку години бев прашан од едни скопски „фаци“ „шо вртам“...

реков: Техно

- хаус или гоа?

јас пак реков: Техно

- да, ама хаус или гоа

се обидов да објаснам дека техно е техно, хаус е хаус, гоа е гоа...

откако бев исмејан како „фејкер“, секој си отиде по својот пат...

јас назад за Германија, да си се тешам со другите „фејкери“ ко мене, а славните „едуцирани“ „вистински“ технаџии останаја да јадат гомна, и за мене, и други...

е истите тие фаци, тие се најголемите фејкери

и јадењето гомна им е еден од начините да стигнат да вртат по клубови, а не нивниот квалитет...

а криви се луѓето, конзументите...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
еве една дефиниција што значи позер или фејкер

Posers
People that try to pretend to be someone or part of some media ideal in order to fit in. People that have dreads, body piercings, and tattoos for the sake of being "cool" or look "hard-ass" are considered as posers.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Добро Ејсид...полека брат.
Има некои шо стварно претеруваат...Според мене фејкери не се луѓе што им се допаднала некоја музика па штотуку почнале интензивно да ја слушаат....
Никого досега не сум нарекла така (зборуам за фанови) а дефиницијата ми е човек што крека на големо за одреден вид на музика или бенд/артист а всушност првпат слушнал за нив (истотака разбрал и дека е многу кул да ги слушаш) затоа што смета дека ако го прави тоа ќе привлече внимание или ќе ги придобие одредена група на луѓе.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Serdarot напиша:
пред неколку години бев прашан од едни скопски „фаци” „шо вртам”...

реков: Техно

- хаус или гоа?

јас пак реков: Техно

- да, ама хаус или гоа
LEEEELEEEE TESKI IDIOTI!E na vakvi najvise pizdam i ko ke ti predava nekoj za metalot i ke go prasas so slusas:Metal!,a so od metal:Paaa Metalika,Green Day,RCHP,Avril i slicno e togas mi ide da go oteram ne u tri u trista i tri lepi MATERINI!!!AAAAAAAAAu zdivev i spizdav sekad mi se desava koa diskutiram za vakvi nesta:kajg:
Ah NIKOGES nema da mu go prostam ili zaboravam toa na onoj Vlatko od Moral koa izjavi deka Doors bile foliranti isto kao Nirvana ili obratno ali bitno "ubav" toj na majka koa ke go sretnam vratceto ke mu go svitkam KUTI SI ZLATEN AKO NEMAS NISTO PAMETNO DA KAZIS(on kao demek staro rokeriste a do vcera majkamu gazot mu go brisese PEDERISTE!!! UF ete pak se nakurciv)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Serdarot напиша:
пред неколку години бев прашан од едни скопски „фаци“ „шо вртам“...

реков: Техно

- хаус или гоа?

јас пак реков: Техно

- да, ама хаус или гоа
winner :je:
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
ic ne se zamaram za toa koj sto misli za mene.. slusam sto mi se slusa...
turbo folk... rock.. baladi obozavam ... makedonski pesni nekoi... hitcinja koi mi se svigjaat bez obzir dali se trance rock retro turbo folk i ostalo...
 
N

NightFuneral

Гостин
Тоше напиша:
Tha-Bitch i jas taka cesto simnuvam razlicni nesta, kako ke mi dojde. Pr. mi se svidjala nekoja balada pa ke ja simnam ili pak nekoj tezok folk pa i toj ke si go simnam, a sestra mi (NightFuneral na forumov) pa mi vika "Tebe ne znam vo koja kategorija da te smestam?". Inace za metal, bolje ne vlagajte na #mkmetal, toa e eliten kanal i ke te baniraat ako otkrijat deka si fejker.
Abe ubav ti li najde za mkmetal da zboris???Muhahahahaha.....abe aj sea so e ova,barem ne potenciraj iminja na kanali,da ne si go dobies.Se shalam.Za pozeri ja bi trebalo da zboram a ne ti,uste ne go znaes toj film.:star:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
The_Grim напиша:
Cekajte...prvo da razjasnime...sto e toa "fejker"....so e toa...covek sto slusa nekoja muzika na primer metal a nema blaga veza od metal muzika. gluposti. jas bi go narekol "fejker" onoj sto ne slusa metal a se pravi deka znae u kurac sve za metal muzika i za metal bendovi. e toa ti e veke vistinski "fejker". a za nekoj so slusa metal muzika a ne znae nekoi osnovni fakti ne e "fejker" nego...kako da go narecam..... Promising....zasto ke ja svati deka ne znae mnogu i ke proba da go nadogradi svoeto znaenje vo ovoj slucaj so metal muzikata. sepak NAJGOLEMOTO ZNAENJE NA SVETOT E DA ZNAES DEKA NISTO NE ZNAES!!!
TNX Cicko Sokrat :music3:
Баш!! Ептен се согласувам...и јас многу пати на форумов се расправам со некои луѓе кои што се гледа колку се фејк али и самите не се свесни за тоа, посебно раперчињата. Го слушаат 50 Сент и 2пак (посебно па него амаааан) и мислат дека сета ја знаат дека само во тоа е рапот. Се праат као демек кој знае што знаат за рапот и ептен се уфилмани. Да си слушаат рап а да не се дигаат на високо тогаш не би ги нарекла фејк. Али кога се унесени у филм а да ги прашаш некоја рап песна за што се расправа, не знаат да ти кажат.
Така да како што си кажа Грим, ако не знаеш доволно за нешто, признај си и никој не ти се смее, нема глупи прашања, али не се прави дека сета ја разбираш пошто одма се познава и одма ти се додава етикета “фејкер“
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
ThA-BiTcH напиша:
Lele stvarno ej...
pred nekoe vreme si simnav edni traki do Infected mushroom zaso mi se svigjaa, i u drustvo praime muabet za muzika neso, i jas kazuvam koi traki sum gi simnala i tuka odma se ubaci edna drugarka koja e demek epten po transot i e najgolemata "transerka" vo svetot i pocna da me bombardira so prasanja "e od kaj gi znaes ti niv", "aj kazi kakov e transot psiho ili dark", "aj kazi so znaes za goa trance", "koi drugi traki gi imas doma", "aj kazi ova aj kazi ona..."!
se nakurciv do kraj!:icon_mad:
Ne smees da slushas muzika eeej....
koja e taa,so se razbira tolku mnogu od IfMsh...lele so sheta po zemjavaaaaa...kako i da e...ja mislam deka nikoj ne e sfe znaen...pa ni ja pa ni nekoj si rajko trajko petko koj i da e..ina4e od mene imas golema 10ka so gi slusas infected Mushroom stvarno se dobri, se nadevam deka i drugite go imaat istoto mislenje ....slusaj si..i4 ne gi ebaj drugite..neka serat so sakaat...i mene mi imaat kenjano mnogu mina za transot, bombardirano so sekakvi prasanja, ne potpagam na nivno nivo za da se raspravam....ali koj gi ebe...si slusam to so mi se sviga.....


BTW: za imidzot-na4inot na oblakanje ne e merilo so muzika slusas i kolku ja slusas i kolku ja poznavas.....Faker-nerazjasnet poim za mene :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom