Комерцијала, "фејкери" и слично

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Комерцијална музика, најчесто слушам пасивно кога врти ан радио ама да се потегнувам да ја снимам ми е малку безпредметно бидејќи никогаш нема да се нафатам да си пуштам комерцијала кога активно сакам да слушам музика. Кога стварно сакам да слушам музика обично пуштам еден одреден правец и стварите што најмногу ми фатиле увце од тој правец, а за тоа точно како се дели и кои му се одликите ако знам добро ако не си прашувам бидејќи јас го восприемам слушањето на музика како поле во кое се истрашува да се чуе нешто ново интересно , и да се научи нешто за одреден стил на музика.
А кој априори се мисли дека е експерт во некој стил а повеќе од две групи не познава тогаш тој евлезен во некој филм дека е кул дека е „добар познавач” на тој стил музика.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Se dodeka muzikata e umetnost e ok, se dodeka se izrazuvaat stavovi, mislenja, gledishta e ok. Koga ke pocne da se pravi `umetnost` za pari, togas e loso. Pod toa podrazbiram komercijala. I bas od taa pricina odbivam da ja slusam. Mnogu me iritira koga nekoi kvalitetni muzicari, sto stvarno se posveteni i talentirani nemozat da dojdat do izraz od onie fraercinja so imaat pari i plakaat nekoj drug da im ja napravi pesnata, na kompjuter, so program `hitomat-stavis paricka, iskaca hit` i fraeri se, i poznati i slavni itn...

A za fejkeri i takvi stvari, uopste nemislam da se zamaram.
 

Mesija

Hardcore Superstar...
Член од
13 ноември 2005
Мислења
212
Поени од реакции
1
Abe kakva komercijala, taa ja unishtuva muzikata..Original muzika e taa so koja umetnikot go iskazuva ona shto mu lezi na srceto (nezavisno dali e roker, metalec,raper i sl) mene mi e vazno da , ona shto go slusham znam deka e ispeano so chustva i deka umetnikot preku svoeto sredstvo(peenje, svirenje gitara, rapuvanje) gi iskazuva svoite chustva, svoite iskustva, svoite bolki, ljubovta, srekjata, tagata, depresijata ja deli so slushatelite..

f**K Komercijala....
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Јас вака ја окаректеризирам и дефинирам.
Музиката која е направена за слушање е некомерцијална,а музиката шео е направена за продавање е комерцијална.(открив топла вода)
Иначе сега сето ти е комерција битна е искреноста спрема публиката пример елвис присли на стартот неговата искреност го доведе до крал.
Џими Хендрикс,боб дилан,иџи поп,рамонс..........., сите тие пристапиле кон тоа нивната креативен процес не го мотивира парата односно тие истите песни ќе ги створеа и со 5 долари и со милион,и обратно ако креативноста на музичарот ја подредува само кон тоа да песната им се допадне на поголем аудиториум, а не нешто да направат,е сега во ова предничат овие нашиве соседи ама то е то.
 
Член од
27 мај 2006
Мислења
74
Поени од реакции
1
Da da!

MarthaGraham напиша:
Еве типичен пример на фејкер којшто етикетира останати ради нивниот музички вкус и избор.
Дечко, поголема комерцијала у денешно време од трансот (според твојот ник претпоставувам го сакаш) нема. Така да, што е комерцијала а што не е дискутабилно.
Se soglasuvam so tebe marta g.....od prosta pricina sto e toa stvarno taka,vo pravo si....da se nadovrzam---definicijata,pretstavata za toa sto e vsusnost komercijala kaj sekoj od nas e razlicna(dosta varijabilna/promenliva stvar),trgnuvajki od tamu deka site se razlikuvame,sekoj ima svoj stav,vkus pa i mislenje....pa i da ne povtaram,na kratko sekoj bi trebalo da slusa i prai toa sto mu odgovara ,da si go vozi filmot!

drugo,hm fejkeri.....toa ti se luge sto prodavaat pufki,i opravaat krivi drini(ko so bi reklla kl.)pred tebe,zborat a ne znaat so zborat,naprazno se obiduvaat tebe da te ubedat vo raboti za koi i samite se svesni a bogami mozda i nesvesni deka se netocni...-moja def!
cist primer:eden decko mi svrte cel film deka e gadna metalcuga,sto sve ne kaza,naprai iskomentira,na kogo se pamet ne mu posoli i ja vise zabraiv...
na kraj izleze deka ustvari ne znae koi bile Judas priest:tapp: !
ehhh toa ti e....
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
KohlBass напиша:
Se dodeka muzikata e umetnost e ok, se dodeka se izrazuvaat stavovi, mislenja, gledishta e ok. Koga ke pocne da se pravi `umetnost` za pari, togas e loso.
1) Се слагам со тебе.
2)Трансер4е, неможеш да кажеш дека поп музиката екомерцијала а сите други андерграунд. Еве и ја слушам транс. Али ипак не можам да кажам дека трансот е тотално некомерцијален. Еве земи го за пример Скази. Типот е толку популарен што спотовите почнаа на КРТ тв да му ги даваат! Значи и најпропаднатата програма у МК. Не знам дали имаше прилика да отидеш у МКЦ коа дојде он у ск али је бев и беше права гунгула. Ме испоутепаа таму. Ептен гужва. На андерграунд журка никогаш нема да видиш толку народ. Затоа ти кажувам дека во секој правец на музика има и искомерцијализирани и неискомерцијализирани изведувачи. И немаш право да ги прашуваш како можат да слушаат комерцијала затоа што секој има различен вкус и секој си има право да си слуша што сака(без разлика дали званично е љубител на таа музика или сеа одеднаш му текнало да симне некоија трака).
3) Ја не сваќам што подразбирате под тој поим фејкер. Абе шо се замарате бе луѓе уопште?! Кој шо сака нека слуша, ако сака нека се праи дека слуша само за да испадне фраер, ако сака нека се носи у phard а да слуша метал... Шо е битно?! Битно слушајте си музика, на кој што му се свиѓа и готово. End of story. Сеа фејкер бил, не бил фејкер... Кои сте вие на крај краева да поставувате стандарди сто е фејкер а што не е?!
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
MarthaGraham напиша:
Еве типичен пример на фејкер којшто етикетира останати ради нивниот музички вкус и избор.
Дечко, поголема комерцијала у денешно време од трансот (според твојот ник претпоставувам го сакаш) нема. Така да, што е комерцијала а што не е дискутабилно.
mozda.....ne se raspraam..ne mi e gajle dali ti ke mislis deka ja sum fejker ili ne...a transot deka e najgolema komercijala neznam so da ti kazam....alalti vera, samo od kaj zaklju4i deka e najgolema komercijala...ako transot e komercijala......no comment.....mrzam koa nekoj kenja za trans a uopste pojma nema od trans.....
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1
2)Трансер4е, неможеш да кажеш дека поп музиката екомерцијала а сите други андерграунд. Еве и ја слушам транс. Али ипак не можам да кажам дека трансот е тотално некомерцијален. Еве земи го за пример Скази. Типот е толку популарен што спотовите почнаа на КРТ тв да му ги даваат! Значи и најпропаднатата програма у МК. Не знам дали имаше прилика да отидеш у МКЦ коа дојде он у ск али је бев и беше права гунгула. Ме испоутепаа таму. Ептен гужва. На андерграунд журка никогаш нема да видиш толку народ. Затоа ти кажувам дека во секој правец на музика има и искомерцијализирани и неискомерцијализирани изведувачи. И немаш право да ги прашуваш како можат да слушаат комерцијала затоа што секој има различен вкус и секој си има право да си слуша што сака(без разлика дали званично е љубител на таа музика или сеа одеднаш му текнало да симне некоија трака).

To4no deka ima iskomercijalizirani i neiskomerc artisti.....a toa so sekoj ima pravo da slusa so saka epten se sl0zuvam...
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
E.T. напиша:
cist primer:eden decko mi svrte cel film deka e gadna metalcuga,sto sve ne kaza,naprai iskomentira,na kogo se pamet ne mu posoli i ja vise zabraiv...
na kraj izleze deka ustvari ne znae koi bile Judas priest:tapp: !
ehhh toa ti e....
I so???
On moze ne saka heavy metal,saka, eve brutal, ok?
I od kaj togas da gi znae?
I ja pred tri godini gi doznav,malku pred prestanam da se trujam so darkness,LP,GD, i sl.mnogu poznati neverovatno dobro uskladeni grupi,krastajci,tikvi,sarmi...Pa povtorno ne gi slusaf nitu gi slusam,odvreme na vreme si pustam neso ali preferiram poise Nevermore.I so?

P.S.Toa ti go objasnuvam sekoj cas na skolo?Ne znaci deka si fejker ili nedovolno dobar poznavac na pravecot koj ti se dopaga ako ne gi znaes JP,Inkubus(na pocetok na skolska se nafura za nekoj so ne gi znael ti teknue) primer i drugi
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Уф до пред едно година две се замарав со ова срање. Укапирав дека оние уствари што не биле фејкери оние као витинските познавачи што ги има насекаде се само исфрустрирани луѓе што не знаат да уживаат во работите. И поради фактот што никој не ги ебе ни 2 посто се фураат со такви банални глупости мислејќи дека ако слушаат нешто что никој друг не го слуша дека се многу покул од другите. А никако да сватат дека ако навистина е толку оригинално уникатно тоа што тие го конзумираат би го правеле истото и другите, сеа не зборам дека само комерцијалните работи се добри има и ќе има многу неоткриени таленти насекаде па и кај нас.Иако овде сега секој втор МЕНТАЛЕЦ свири у некој бенд со некое идиотско име и нити се наштимани нити се разбира нешто од тоа штоа свират онои важно се у филм дека се кул. И што сега некој таму доктор по науки за економија на обичен студент ќе му каже а бе ти си фејкер само затоа што овој тек се заинтересирал. Па јас а и верувам еден куп други на форумов што воопшто нема ундергроунд имиџ во стил коса подолга од девојка ми или мартинка среде лето на плажа знам повеќе у врска со рокот и металот него 99% посто од оние закоравени ундергроуд педерчиња, и шо треба сеа да идам надвор и да се лупам у груди дека сум бог. А бе нека си се филмаат дека ги бива. Толку е автархичен тој ундергроунд круг што дури ми заликуваат на комунисти кој што не сакаат ништо да се промени.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
209
Поени од реакции
1
ima nekoj dobro komercijalni pesni koi posle se zaboravaat a za fejkeri da ne zborime.za ovaa tema ima mnogu da se zbori
 
Член од
11 април 2006
Мислења
122
Поени од реакции
0
^The Game^ напиша:
ima nekoj dobro komercijalni pesni koi posle se zaboravaat a za fejkeri da ne zborime.za ovaa tema ima mnogu da se zbori
Druze ja neznam kako moes ti da zboris za fejkeri koa samoto ime ti e naj fejk na svet.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
пола музика што стигнува кај нас па дури и нај нај метал да е е веке комерцијализирана
така да се е измешано
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Воопшто не обрнувам внимание на тоа дали е музиката комерцијална или не е...битно е мене да ми се свиѓа и да ми влегува во уво!
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Hardcorrrrr sto ti treba tebe hardcorrrrr,hardcorot nema nikogas da umre.Epa ne ni pomisluvajte na Fake u opste slusnete nesto drugo(HC)i slusajte ona sto e dobro i lici na muzika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom