Колоидна сребрена вода

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
130
Прво се користи и за надворешна употреба(нели)...а кога станува збор за пиењето на истата, медицината познава позитивна употреба на благородните метали..Дневната потреба на возрасен организам за среброто е 300 микрограми..што мислиш колку го има во среберната вода......среброто ги убива микроорганизмите..на келиско ниво..зато ашто е во течна сотојба и најлесно стигнува до нив..А труењето..па ако претераш и со аспирин..ќе завршиш во болница...
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
Па побарај бе на нет за тешки метали ке најдеш колку сакаш,а уствари велес мал примертие, и друго што прочитав на еден линк за колоиднава вода, продавачот тврди дека среброто небило тежок метал:pos2::pos2::pos2: мислам во ред е но ако некој самиот сака дасе труе нек се труе али нее во ред дасе лаже народ поготово ако некој го продава тој производ значи за денар некој луѓе се подготвени се да сторат па и убиства но не брзо убиство туку споро и болно со труење а си пиел сребрена вода а си биел вода загадена со жива олово цинк железо итн исто тисе фаќа нема исфрлање од организмот има само таложење епа види сега ти дали ке пиеш или нема:pos2:
Ne mi e jasno samo dali ti si glup ili glup se pravis? Aj prvo procitaj za koloidna forma( da znaes sto znaci toj izraz , pa posle praj muabet). Inace taa voda vo Veles ili bilo koja zagadena ne e zagadena od koloidni metali tuku tie se prisutni fizicki ne so joni.Inace citaj malce sekoj metal vo koloidna forma se koristi za razni celi vo medicinata.Ubavo ti velat ako imas nekoja strana so takvi informacii zakaci gi a ne ni prodavaj tuka fizika.
Ako navistina te interesira , ke ti postiram jas nekoja strana ama stvarno ako imas procitano nesto negativno ovoj pat TE MOLAM kazi mi kade, se raboti za zdravje ne za zaebancija.

Eve vi nekolku strani vo koi ubavo se objasnuva sto kako e :

http://s189535770.onlinehome.us/pottersforpeace/wp-content/uploads/brief-history-of-colloidal-silver.pdf

http://pottersforpeace.org/wp-content/uploads/colloidal-silver.pdf

http://academicjournals.org/SRE/PDF/PDF 2007/Aug/Iroha et al.pdf
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
И јас ја користам сребрената вода и сум МНОООООГУ задоволна од неа.
Јас ја пијам за непцата и за усната шуплина воопшто.
Сестра ми имаше акни цел живот( и тоа големи) , а сега скоро и се исчистени.
Една пријателка имаше габична инфекција на нозете, за 7 дена користење и помина.
Јас ја користам за непцата, а сопругот за желудникот.
Ама ние си купивме апаратче за правење сребрена вода,ос руско производство е , и многу функционално.
А најважно од се е тоа што ќерка ми која оди во градинка од 8 месеци , е здрава .Ниту еднаш се нема разболено, дури педијатарот не ми веруваше дека оди на градинка.
( на неа и даваме по малку да се напие, голтка или две)
Купивме еден а сега г0 користиме повеќе семејства.
Пресметавме дека подобро да си го купиме
апаратчето кое кошта 12000 денари , отколку да купуваме
сребрена вода по 800 денари.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
710
Поени од реакции
543
Има штетност како нема тешка ментална ретардација предизвикува кај тој што ја пие.
ај бе немо иди у курац маму ти јебем простачка.што кур се правиш газда на формот,иди кај татко ти прај се газда.тууууууу да ти ебам будалата.

ама ја претера

п.с.не сум ја прочитал темава за колоидна вода до пола сум ама овој немо не кур ми се качи.ај да продолжам да ја дочитам темава

И јас ја користам сребрената вода и сум МНОООООГУ задоволна од неа.
Јас ја пијам за непцата и за усната шуплина воопшто.
Сестра ми имаше акни цел живот( и тоа големи) , а сега скоро и се исчистени.
Една пријателка имаше габична инфекција на нозете, за 7 дена користење и помина.
Јас ја користам за непцата, а сопругот за желудникот.
Ама ние си купивме апаратче за правење сребрена вода,ос руско производство е , и многу функционално.
А најважно од се е тоа што ќерка ми која оди во градинка од 8 месеци , е здрава .Ниту еднаш се нема разболено, дури педијатарот не ми веруваше дека оди на градинка.
( на неа и даваме по малку да се напие, голтка или две)
Купивме еден а сега г0 користиме повеќе семејства.
Пресметавме дека подобро да си го купиме
апаратчето кое кошта 12000 денари , отколку да купуваме
сребрена вода по 800 денари.
бела по колку пиете вие возрасните а колку мало дете?јас имам 5 години дете.
пред јадење или после јадење пиете?
опиши ми малку те молам
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
Macci :
eve ti nekolku soveti kako da ja koristis srebrenata voda :
3-5 pati na den goltka ubavo zuburkaj ja ,niz upatstvata pisuva 20-30 sek. ama spored onaa sto go citav na internet moze i do 1-1,5 min. kako po efikasno.
jas imam kerka 18 meseci , veke 8 meseci pie od sisence so cucla (fala mu na boga do sega se nema razboleno nitu ednas) taka da slobodno mozes da davas na tvoite deca.
Sto se odnesuva do aparatce jas kupiv od germanija zaedno sose merac za kvalitet na voda, nikogas ne uspeav da ja destiliram vodata do nivo koe e potrebno po upatstvoto (conductivity below 1) i celo vreme mi ispagase srebren nitrat namesto coloidna srebrena voda taka da sega kupuvam gotova stvarno e poskapa barem znam deka e proverena (mislam deka makedonskata e proverena vo RZZZ)
Pozdrav
 
Член од
23 март 2009
Мислења
710
Поени од реакции
543
Macci :
eve ti nekolku soveti kako da ja koristis srebrenata voda :
3-5 pati na den goltka ubavo zuburkaj ja ,niz upatstvata pisuva 20-30 sek. ama spored onaa sto go citav na internet moze i do 1-1,5 min. kako po efikasno.
jas imam kerka 18 meseci , veke 8 meseci pie od sisence so cucla (fala mu na boga do sega se nema razboleno nitu ednas) taka da slobodno mozes da davas na tvoite deca.
Sto se odnesuva do aparatce jas kupiv od germanija zaedno sose merac za kvalitet na voda, nikogas ne uspeav da ja destiliram vodata do nivo koe e potrebno po upatstvoto (conductivity below 1) i celo vreme mi ispagase srebren nitrat namesto coloidna srebrena voda taka da sega kupuvam gotova stvarno e poskapa barem znam deka e proverena (mislam deka makedonskata e proverena vo RZZZ)
Pozdrav
фала за одговорот,
милиш на колоидна вода купена од зегин?
од каде купуваш?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
710
Поени од реакции
543
ОВА човеков потемнел од сребренава вода?
у јеботе....језиво.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Водава е добра за дезинфекција и САМО ЗА НАДВОРЕШНА УПОТРЕБА.
Предозирање води до ваква состојба:болест каде целото тело ви станува сребрено и е неизлечива. Прошарајте низ google малце и ке ви стане јасно.
 
S

smart ass

Гостин
LOL ..ako im veruvas na FDA i na nekakvi potplateni medicinski lica

ustvari ti ke bides prviot sto ke zastane na red za novata vakcina za svinskiot grip :)

Полека...јас:)


antibiotic and it is proven that has efficiency against 650 viruses, bacteria and infectious fungus which in different tests destroys them in shortest time.
Само 650???

Среброто....антибиотик ЛОЛО.

Па на линкот пишува дека додека имало дифтерија(то е од амеба) гинеле војници,а оние кои пиеле од сребрени чаши не ги фаќало дифтерија....не држи вода,бидејќи среброто е инертен елемент....не реагира така лесно.

Лаги....

Па побарај бе на нет за тешки метали ке најдеш колку сакаш,а уствари велес мал примертие, и друго што прочитав на еден линк за колоиднава вода, продавачот тврди дека среброто небило тежок метал:pos2::pos2::pos2: мислам во ред е но ако некој самиот сака дасе труе нек се труе али нее во ред дасе лаже народ поготово ако некој го продава тој производ значи за денар некој луѓе се подготвени се да сторат па и убиства но не брзо убиство туку споро и болно со труење а си пиел сребрена вода а си биел вода загадена со жива олово цинк железо итн исто тисе фаќа нема исфрлање од организмот има само таложење епа види сега ти дали ке пиеш или нема:pos2:
Јок..среброто не е тежок метал,така тврди продавачот....

како не им е срам брее..на маката на луѓето пари да прават...имаат ли осет ахххх...

Водава е добра за дезинфекција и САМО ЗА НАДВОРЕШНА УПОТРЕБА.
Предозирање води до ваква состојба:болест каде целото тело ви станува сребрено и е неизлечива. Прошарајте низ google малце и ке ви стане јасно.

Абе...сум видел рани од плускавичари....ама ова..ЛОЛ.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Имаше и на рипли за жена која заболела од водава:jaj:
Не би ја консумирал у никој случај.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
фала за одговорот,
милиш на колоидна вода купена од зегин?
од каде купуваш?
Не бе брат од други аптеки ( Еурофарм, и други приватни) во Зегин има српска која не е испитана во РЗЗЗ.
Поздрав

Водава е добра за дезинфекција и САМО ЗА НАДВОРЕШНА УПОТРЕБА.
Предозирање води до ваква состојба:болест каде целото тело ви станува сребрено и е неизлечива. Прошарајте низ google малце и ке ви стане јасно.
Убаво е кога човек ќе праша , ќе слушне , ќе прочита ама уште поубаво е кога ќе РАЗБЕРЕ.
прво : Гледајте го овој човек кога е гостин кај Опра и кога признава дека конзумирал до 3л (????) дневно сребрен нитрат( не колоидна сребрена вода туку сребрен нитрат овде барајте ја разликата). Сребрениот нитрат лесно се врзува со кожата и доаѓа до АРГИРИЈА (истата таа болест се добива и од премногу конзумирање на морков).
и Човекот признава дека од кога конзумира Сребрена вода ( се дели на колоидна сребрена вода , сребрен нитрат и сребрен прав) ниту еднаш не се разболел ни од најобична настинка.
второ : Сребрената вода не се сега пронајдена , примерите за во црква се само поттик кон размислување дека со такво мало количество на сребро (сепак се испуштаат јони од чашата во водата ама во ептен мали количини) пак се стопира ширење на зарази.Веќе кога сте читале сигурно сте сретнале литература (кога велам литература мислам на книги од реномирани физичари, медицинари итн) каде се објаснува дека до 30 години од 20 век (30 години се поврзуваат со целосна монополизација на фармацијата од страна на фамилијата Рокфелер) среброто во сите форми (колоидно , итн) се користело во Воената медицина како исклучително успешно.
трето : Кој е интересот на Jane Burgermeister да на HRT изјави дека единствен лек против свински грип е конзумирање на витамини и КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА (не сребрен нитрат)

има и четврто , петто и многу повеќе ама те молам ти си ги допиши
Поздрав
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Убаво е кога човек ќе праша , ќе слушне , ќе прочита ама уште поубаво е кога ќе РАЗБЕРЕ.
прво : Гледајте го овој човек кога е гостин кај Опра и кога признава дека конзумирал до 3л (????) дневно сребрен нитрат( не колоидна сребрена вода туку сребрен нитрат овде барајте ја разликата). Сребрениот нитрат лесно се врзува со кожата и доаѓа до АРГИРИЈА (истата таа болест се добива и од премногу конзумирање на морков).
и Човекот признава дека од кога конзумира Сребрена вода ( се дели на колоидна сребрена вода , сребрен нитрат и сребрен прав) ниту еднаш не се разболел ни од најобична настинка.
второ : Сребрената вода не се сега пронајдена , примерите за во црква се само поттик кон размислување дека со такво мало количество на сребро (сепак се испуштаат јони од чашата во водата ама во ептен мали количини) пак се стопира ширење на зарази.Веќе кога сте читале сигурно сте сретнале литература (кога велам литература мислам на книги од реномирани физичари, медицинари итн) каде се објаснува дека до 30 години од 20 век (30 години се поврзуваат со целосна монополизација на фармацијата од страна на фамилијата Рокфелер) среброто во сите форми (колоидно , итн) се користело во Воената медицина како исклучително успешно.
трето : Кој е интересот на Jane Burgermeister да на HRT изјави дека единствен лек против свински грип е конзумирање на витамини и КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА (не сребрен нитрат)

има и четврто , петто и многу повеќе ама те молам ти си ги допиши
Поздрав
Еве да ги допишам четвртото, петтото итн...
Мене јасно ми е дека ти или некој твој близок ја конзумираат водава и си истражувал од интернет претежно и пишуваш овдека за да си ја исчистиш совеста дека нема да ти се појави некој страничен ефект, што искрено не ти посакувам таква работа.
НО, јас овие две слики ги ставив како пример. Ако човеков заболел од аргирија конзумирајки сребрен нитрат, тогаш има повеќе од 100 примери каде луѓе заболуваат од аргирија конзумирајки сребрена колоидна вода. И притоа да те потсетам дека на пишав ОД ПРЕДОЗИРАЊЕ !!! И ова не се мои зборови туку на еминентни светски лекари. Така да не ме обвинувај мене заради негативните ефекти од сребрената колоидна вода затоа што јас не ја препорачувам ниту ја произведувам со цел да си ја очистиш совеста, туку информирај се подобро. При твојот следен евентуален пост, запомни реков ОД ПРЕДОЗИРАЊЕ САМО!!! Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom