Колоидна сребрена вода

Член од
22 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Sakam da vi dadam eden primer na licno iskustvo so ovaa koloidna voda. Vnuka mi imase problem so nekakva bakterija na nokteto i ne i rastese nokot na palecot. Ne znam sto ne probavme, dodeka edna prijatelka ne mi preporaca da probame da go tretirame nokteto so srebrena voda. Bidejki nemase sto vke da se izgubi pa otidovme do aptekata i ja najdovme ovaa srebrena voda srebrena kapka. Za vas ako e laga za mene e vistina, na detevo pocna da mu se oformuva nokteno tkivo za samo 4 tretmani, potocno 4 pati go mackavme nokteto od srebrenata voda i vidi cudo! Se zainteresirav za srebrenata voda i za srebroto kako metal i ona sto go najdov e deka podobro sredstvo za unistuvanje na bakteriite od srebroto nema. Taka da ako ova vi e od nekakva polza kako iskustvo vi go prenesuvam so cista odgovornost i vi preporacuvam ako imate nesto sto mislite deka srebrenata voda moze da vi pomogne slobodno probajte navistina nema sto da izbubite.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
интересна тема...

има многу информации на интернет кои не се во полза на оваа вода ама кој ќе знае што е вистината.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Pa stom Nivea i Oral B ja imaat implementirano vo svoeto proizvodstvo togas vredi li da se spori ili dokazuva dejstvoto na srebroto. Pa ovie dva giganti od firmi sigurno ne se zezaat so toa neli?
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Линковите што се против имаат конкретни црвсти докази за токсичноста и се со конкретни имиња и презимиња на реномирани научни институции...

FDA регулаторот во Америка е со голем кредибилитет исто... поголем од оние што ги спомна.

FDA дефинитивно не се зеза со американските плаќачи на данок :smir:

а кај нас е малце поинаку... :vozbud:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Nejzinoto dejstvo = PLACEBO.
Taa cudotvorna voda nikogas ne e naucno posebno dokazana. Mozda blaaaaaga dezinfekcija pravi no nisto posebno. Lugevo denes pobudalea, ko pijani za plot (od maka, jasno) kupuvaat se i sesto na ardost na proizveduvacite. Go slusam Matic na MTV koj dudla za alkalnata voda i promovira se nesto, sega VIVA TAP, a samiot toj jade po 2 tepsii burek za pojadok:vozbud:

Mi bese zbor-NE VERUVAM vo nikakvi cudotvorni vodici, filtri so meleni skolki za procistuvanje voda, aloi, germaniumi, nonio i sto ne, e mene bas nikoj ne moze da me dudla i srekna sum poradi toa.:pipi:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
705
Линковите што се против имаат конкретни црвсти докази за токсичноста и се со конкретни имиња и презимиња на реномирани научни институции...

FDA регулаторот во Америка е со голем кредибилитет исто... поголем од оние што ги спомна.

FDA дефинитивно не се зеза со американските плаќачи на данок :smir:

а кај нас е малце поинаку... :vozbud:
LOL ..ako im veruvas na FDA i na nekakvi potplateni medicinski lica

ustvari ti ke bides prviot sto ke zastane na red za novata vakcina za svinskiot grip :)
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Па не е само FDA туку една купа други... дури и wikipedia е на исто мислење:vozbud:

Инаку за грипот и вакцините нема шанса да се боцкам со сомнителен коктел...

Скоро сите што се разболеа се излекуваа.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Незнам колку знаете за оваа чудотворна вода "Колоидна Сребрена Вода"?

Чепкајки по гугле ја најдив http://www.imunifarm.com Фирмата е од Струмица а производот го имаат речиси во сите аптеки во македонија

Водата е чудо, речиси и нема болест што не ја лекува.

Прогуглав по интернетот и најдив 1000ци примери за то дека оваа вода навистина дејствува.

Па ја купив пред два дена..

Дали вие имате некое мислење или знаење за овој вид на вода.
Па племе ти ебам преварантско кого лажеш бе лингур еден мрсулав ова тие ко сара вита и сите останати мочки кој ги продавате ај сега кажиси шоси во таа фирма комерцјалист газда син на газдата шо лајно си му дати се плукнам во преварантот,може не пиеме сребрена вода мам непиеме ни нафта бе мрсулко,сребро во овода ајде бе значи сите други метали и минерали ги извадивте од водана и успеавте да го оставите само среброто о море лингур кого најде бе ај мрш
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Тоа „чудотворна“ ќе ми го објасни некој онака по стручно... Медицински?
Што прави водата? На што делува? Со што е богата? Со сребро?

За што се пие? Мислам, освен за тоа дека „штити од свински грип“ - пошто не штити.
не сум баш сигурен дали е добро да се пие секој ден како профилакса...

можеби некој стручен ке може да ги објасни линковите подолу и релацијата со сребрената вода


http://www.clspress.com/tox.html

http://cira.ornl.gov/documents/SILVER.pdf

http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=5966.php

http://ec.europa.eu/research/environment/pdf/hylanderhaxton_not_2906_en.pdf


од друга страна има и вакви натписи:

http://answers.google.com/answers/threadview/id/548538.html
Медицински, среброто има бактерицидно дејство, не знам дали си купил некогаш Ацид од тие ханзапластите со посребрено памуче. Инаку сега куќиштата на сите лаптопи ги условно кажано посребруваат за да не собираат толку многу бактерии односно да се уништуваат бактериите на нив.

Инаку така орално внесување на долги периоди не е и до толку нештетно бидејќи сепак среброто е тежок метал кој ако почне да се акумулира во оргнизмот ќе почне да ги има истите ефекти како и другите тешки метали.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
127
Секој што планира да користи колоидно сребро би му препорачал да ја прочита прво статијава (на англиски, авторот е лекар) и да ги провери дадените линкови и референци за да се информира која форма на колоидно сребро му е достапна на пазарот.

(Ако ви побара имеил за регистрација можете и некој лажен да искуцате колку да ве пушти до статијата.)

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/02/07/new-guidelines-released-for-safe-usage-of-colloidal-silver-supplements.aspx

Има три вида колоидно сребро:

Ionic silver (јонизирано сребро)
Silver protein (сребрен протеин)
True colloidal silver (вистинско колоидно сребро)

Првите две се најчесто на пазарот (најевтини се за производство) а втората може во неправилни дози да предизвика трајно поплавување на кожата.

Третата варијанта е најретка, најскапа, најдобра, не предизикува argyria (поплавување на кожата) но се сомневам дека воопшто ја има на македонскиот пазар.

Се препорачува колоидното сребро орално да не се зема на своја рака без супервизија на квалифициран лекар, хомеопат, натуропат итн.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Секој што планира да користи колоидно сребро би му препорачал да ја прочита прво статијава (на англиски, авторот е лекар) и да ги провери дадените линкови и референци за да се информира која форма на колоидно сребро му е достапна на пазарот.

(Ако ви побара имеил за регистрација можете и некој лажен да искуцате колку да ве пушти до статијата.)

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/02/07/new-guidelines-released-for-safe-usage-of-colloidal-silver-supplements.aspx

Има три вида колоидно сребро:

Ionic silver (јонизирано сребро)
Silver protein (сребрен протеин)
True colloidal silver (вистинско колоидно сребро)

Првите две се најчесто на пазарот (најевтини се за производство) а втората може во неправилни дози да предизвика трајно поплавување на кожата.

Третата варијанта е најретка, најскапа, најдобра, не предизикува argyria (поплавување на кожата) но се сомневам дека воопшто ја има на македонскиот пазар.

Се препорачува колоидното сребро орално да не се зема на своја рака без супервизија на квалифициран лекар, хомеопат, натуропат итн.
Potpolno se soglasuvam so tebe. Cudno mi e sto koga dojdov do maticniot lekar i se konsultirav so nego toj ednostavno mi ja zalepi so to a sto doma ne se ostaval bez 2 sisinja srebrena voda a na pacientite nikogas ne im ja preporacal da si ja kupat. Verojatno zatoa sto zimaat procent od onie lekarstva sto gi prepisuvaat, barem jas taka si mislam.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ne znam ima li nekoj po strucen da ni objasni za srebroto i srebrenata voda pa da dade nekoja nasoka da ne lutaat lugeto. Od edna strana licno jas imam mnogu pozitivno mislenje zatoa sto go osetiv efektot na srebrenata voda, procitajte pogore. Od druga strana postoi odredena somnitelnost vo mene. Barajki niz internetov za ovaa problematika se sretnav so sto li ne, kako i statiite od FDA, wikipedia, no koga ke pomislis deka ako navistina srebroto vo koloidna forma gi ima svojstvata koi gi deklariraat proizvoditelite, togas stanuva zbor za unistuvanje na profitot na ogromni farmaceftski proizvoditeli, pa si pomisliv deka poveke od sigurno e deka bi go stitele svoeto proizvodstvo pa makar i na smetka na lugeto, oti denesnite golemi proizvoditeli ne biraat sredstva i nacin kako da dojdat do profit. Prijatelka koja ima zavrseno medicina se sekava deka instrumentite so koi rabotele gi miele so srebrena voda ili srebren nitrat, barem taka se izrazi kolku sto mozam da se setam, za dezinfekcija. Kolku e toa tocno ne znam. Znam samo deka eden dermatolog koj raboti privatno po salonite za ubavina niz makedonija, gi otstranuva golemite bemki po teloto i posle tretmanot preporacuva i nastojuva da se premackuva mestoto so srebrena voda. Ja posetiv web stranata na imunifarm.com i najdov kontakt telefon na direktorot na firmata od Strumica. Se javiv cisto onaka i probav da vidam dali ja preporacuvaat za se i sesto i barav da mi objasni dali ke mi pomogne srebrenata voda vo smaluvanje na mojata nelesna tezina, toj mi odgovori deka voopsto ne ja preporacuva da se konsumira za taa namena i mi zvucese dosta korektno. Dojdov do moe licno ubeduvanje deka covekot ne e profiterski raspolozen, zosto veke ja imam praveno taa finta i na drugi proizvodi od tipot na aloe vera i sl. pa site poveke ili pomalku sakaa da me ubedat da go kupam nivniot proizvod. Taka da toa e moeto istrazuvanje do momentov so ovaa interesna tema.
nema sigurno da zastanam ovde pa seto ona sto ke go iskopam kako informacija interesna za ovaa problematika ke go napisam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom