Колоидна сребрена вода

Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
Еве да ги допишам четвртото, петтото итн...
Мене јасно ми е дека ти или некој твој близок ја конзумираат водава и си истражувал од интернет претежно и пишуваш овдека за да си ја исчистиш совеста дека нема да ти се појави некој страничен ефект, што искрено не ти посакувам таква работа.
НО, јас овие две слики ги ставив како пример. Ако човеков заболел од аргирија конзумирајки сребрен нитрат, тогаш има повеќе од 100 примери каде луѓе заболуваат од аргирија конзумирајки сребрена колоидна вода. И притоа да те потсетам дека на пишав ОД ПРЕДОЗИРАЊЕ !!! И ова не се мои зборови туку на еминентни светски лекари. Така да не ме обвинувај мене заради негативните ефекти од сребрената колоидна вода затоа што јас не ја препорачувам ниту ја произведувам со цел да си ја очистиш совеста, туку информирај се подобро. При твојот следен евентуален пост, запомни реков ОД ПРЕДОЗИРАЊЕ САМО!!! Поздрав.
Која совест да си ја прочистам?
Па јас не живеам во свет каде ми велат дека вакцината која на некој ќе му донесе 15 милјарди долари е добра!!!
Си слушнал ли за милјардер кој произведува сребрена вода а веќе во светот ја конзумираат преку 50 милиони.Ако ти сретна 100 примери на АРГИРИЈА од сребрена вода тогаш да не јадеме и моркови зашто во светот има илјадници луѓе со АРГИРИЈА од конзумирање морков
За твоја информација (за да може утре и ти без страв да ја конзумираш) има :
1. КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА обично со 5-10 ппм позитивни сребрени јони (се добива со електролиза во строго контролирани услови и чиста вода при што се испуштаат позитивни сребрени јони и која нема лимитирана горна граница на конзумирање (СЗО) и за која нема никакви докази дека некој добил АРГИРИЈА или друга нус појава ((ФДА))
2.КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА со 30-100 ппм позит. сребрени јони (сребрен нитрат која се добива со електролиза на недобро прочистена вода обично во домашни услови и од која при ПРЕДОЗИРАЊЕ може да дојде до АРГИРИЈА)
3.КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА со над 200 ппм сребрени честички(сребрен прав кој се добива со нова нано технологија и треба внимателно да се конзумира а се препорачува за надворешна употреба)

По многу ноќи истражување дојдов до заклучот дека единствен адут на фармацевтските компании е овој човек кој рака на срце уште е жив а од револуционерните откритија на медицината (пеницилин и др) и ден денес умираат ЛУЃЕ и тоа „смртни казни“ потпишани од истите тие „еминентни лекари“ кој ТИ ги спомнуваш и ја напаѓаат водата.
Моли се на бога јас да сум во право а не ти , па со една голтка сребрена вода навистина да ги уништиш бактериите што те нападнале а не и на најмала настинка да се враќаш од аптека со полно кесе ХЕМИЈА како да се враќаш од супер маркет.

http://s189535770.onlinehome.us/pott...dal-silver.pdf

http://pottersforpeace.org/wp-conten...dal-silver.pdf

http://academicjournals.org/SRE/PDF/...%20et%20al.pdf

Оваа се линкови од реномирани универзитети а снимката за “СИНИОТ ЧОВЕК“ прегледај ја цела и ислушај ја. Па човекот 40 години ја конзумирал и уште ја конзумира.
 
E

emission

Гостин
Pa stom Nivea i Oral B ja imaat implementirano vo svoeto proizvodstvo togas vredi li da se spori ili dokazuva dejstvoto na srebroto. Pa ovie dva giganti od firmi sigurno ne se zezaat so toa neli?
Како што почнав да ја читам темава на ова место мислев и да реплицирам, ама при крајот гледам само јузери со помалку од 25 мислења пишуваат меѓу себе и се утепаа фалејќи ја водава. Без разлика дали има корисно дејство водата , сепак тука се поигрува со интелигенцијата на форумџиите, нешто слично како што правеа оние кибритчиите дваесет души преваранти се обидуваат да најдат некој доволно наивен да им поверува.

Од толку реномирани доктори барем неколку требаше да се најдат што ја откриле „чудотворноста “ оваа вода и да се презентира линк до нивно мислење , а не мислења од типот на „братучедка ми еден доктор од Србија и го препорача и сум многу задоволен“.
Не бе брат од други аптеки ( Еурофарм, и други приватни) во Зегин има српска која не е испитана во РЗЗЗ.
Сакаш да кажеш дека само таа што ја рекламираш е испитана а други не се ?
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Која совест да си ја прочистам?
Па јас не живеам во свет каде ми велат дека вакцината која на некој ќе му донесе 15 милјарди долари е добра!!!
Си слушнал ли за милјардер кој произведува сребрена вода а веќе во светот ја конзумираат преку 50 милиони.Ако ти сретна 100 примери на АРГИРИЈА од сребрена вода тогаш да не јадеме и моркови зашто во светот има илјадници луѓе со АРГИРИЈА од конзумирање морков
За твоја информација (за да може утре и ти без страв да ја конзумираш) има :
1. КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА обично со 5-10 ппм позитивни сребрени јони (се добива со електролиза во строго контролирани услови и чиста вода при што се испуштаат позитивни сребрени јони и која нема лимитирана горна граница на конзумирање (СЗО) и за која нема никакви докази дека некој добил АРГИРИЈА или друга нус појава ((ФДА))
2.КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА со 30-100 ппм позит. сребрени јони (сребрен нитрат која се добива со електролиза на недобро прочистена вода обично во домашни услови и од која при ПРЕДОЗИРАЊЕ може да дојде до АРГИРИЈА)
3.КОЛОИДНА СРЕБРЕНА ВОДА со над 200 ппм сребрени честички(сребрен прав кој се добива со нова нано технологија и треба внимателно да се конзумира а се препорачува за надворешна употреба)

По многу ноќи истражување дојдов до заклучот дека единствен адут на фармацевтските компании е овој човек кој рака на срце уште е жив а од револуционерните откритија на медицината (пеницилин и др) и ден денес умираат ЛУЃЕ и тоа „смртни казни“ потпишани од истите тие „еминентни лекари“ кој ТИ ги спомнуваш и ја напаѓаат водата.
Моли се на бога јас да сум во право а не ти , па со една голтка сребрена вода навистина да ги уништиш бактериите што те нападнале а не и на најмала настинка да се враќаш од аптека со полно кесе ХЕМИЈА како да се враќаш од супер маркет.

http://s189535770.onlinehome.us/pott...dal-silver.pdf

http://pottersforpeace.org/wp-conten...dal-silver.pdf

http://academicjournals.org/SRE/PDF/...%20et%20al.pdf

Оваа се линкови од реномирани универзитети а снимката за “СИНИОТ ЧОВЕК“ прегледај ја цела и ислушај ја. Па човекот 40 години ја конзумирал и уште ја конзумира.
Добро, в ред, мене ме убеди. Кажи ми само каква мерка ти е таа ппм. ЗА процентуална застапеност во водата или?
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
партс пер милион (parts per milion). За застапеност ама не процентуална туку реална во милион.
а инаку не сакам јас да те убедам сакам сам да се убедиш.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
партс пер милион (parts per milion). За застапеност ама не процентуална туку реална во милион.
а инаку не сакам јас да те убедам сакам сам да се убедиш.
Аха, епа добро тогаш не си ми јасен. За првава опција што ја кажа викаш дека е со 5-10 ппм или што и да е, и викаш НЕМА ГОРНА ГРАНИЦА НА КОНЗУМИРАЊЕ,а за втората варијанта што ја спомна со до 100 ппм, викаш може да се добие аргирија од предозирање. Епа ако испиеш 10 дл од онаа првата и 100 дл од втората тогаш тоа ти е ИСТО, нели? И како тогаш не си можел да добиеш аргирија од првата варијанта. Нема смисла.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
Како што почнав да ја читам темава на ова место мислев и да реплицирам, ама при крајот гледам само јузери со помалку од 25 мислења пишуваат меѓу себе и се утепаа фалејќи ја водава. Без разлика дали има корисно дејство водата , сепак тука се поигрува со интелигенцијата на форумџиите, нешто слично како што правеа оние кибритчиите дваесет души преваранти се обидуваат да најдат некој доволно наивен да им поверува.

Од толку реномирани доктори барем неколку требаше да се најдат што ја откриле „чудотворноста “ оваа вода и да се презентира линк до нивно мислење , а не мислења од типот на „братучедка ми еден доктор од Србија и го препорача и сум многу задоволен“.
Сакаш да кажеш дека само таа што ја рекламираш е испитана а други не се ?
Што сте запнале доктори да ви ја препорачат , нека ви ја препорача некој што навистина му помогнала а за релевантност ( да не испадне дека јас рекламирам некоја вода оти сум со помалку од 25 мислења)нема јас да ти кажам , ја кажав на сестра ми а таа на комшиката.Сестра ми со години се мачеше со кожени болести а сега веке не.
Тебе како на тешка „ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА“ затоа што имаш повеќе од 25 мислења сигурно ќе ти текне без ние да ти кажеме.
Последно нешто за сребрената вода пред 2 недели на НАША ТВ имаше документарка каде потврдија дека во Русија е регистрирана како лек и излезе еден научник и кажа дека е единствен природен антибиотик

Аха, епа добро тогаш не си ми јасен. За првава опција што ја кажа викаш дека е со 5-10 ппм или што и да е, и викаш НЕМА ГОРНА ГРАНИЦА НА КОНЗУМИРАЊЕ,а за втората варијанта што ја спомна со до 100 ппм, викаш може да се добие аргирија од предозирање. Епа ако испиеш 10 дл од онаа првата и 100 дл од втората тогаш тоа ти е ИСТО, нели? И како тогаш не си можел да добиеш аргирија од првата варијанта. Нема смисла.
А бе за тоа ти кажав да бараш на интернет,
разликата е во СРЕБРЕНИОТ НИТРАТ , тој реагира со кожата како КАРОТЕНОТ кај морковот. До сребрен нитрат се доаѓа кога сребрените позитивни јони ќе дојдат до допир со негативни јони на одредени соли кои ги има во секоја вода за тоа и напоменав во строго контролирани услови и со екстра чиста вода а не со вода од чешма како што направил СИНИОТ ЧОВЕК.
обично во продажба се води со 5-10 ппм СРЕБРЕНИ ЈОНИ и се користи за внатрешна-орална употреба.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.862
Поени од реакции
10.224
Од толку реномирани доктори барем неколку требаше да се најдат што ја откриле „чудотворноста “...
Ех тие доктори. Повеќето од нив да ги праша човек за макробиотика, исхрана, фитнес, кардио...ќе се чудат, осим ако самите не пробале нема да знаат што да одговорат. Сум ги потпрашувал за многу работи...одговори немам добиено или имам ама више се за у чек дис аут.

Инаку ако овие од сликиве си играле со дозите (како што разбрав 3 литри...кофа вода да испиеш па ќе се здрвиш) и времетраењето на користење (ако има такви препораки за време на користење) тогаш добро е што не мочале сребро. Мислам дека преувеличуваат пошто кај нас (и не само кај нас) знам дека луѓе ја користат па ако се јавеа вакви случаи веднаш ќе дознаевме од А1.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
710
Поени од реакции
543
вака сега,јас имам првут и после мнгоу време почна појака фаза на првут.ми се појави црвенило и почна да ме чеша.порано не беше вака.
но и покрај носот и во ушите ми се појави љупење на кожата,дерматитис,себореа.докторките од кожно викаат дека не се лечело туку било одраз на стресен живот.па кој денес има мирен и реласирен живот????

така да мене сега ме интересира,од колку партс пер милион (parts per milion) треба да користам јас за надворешна употреба?
и дали лечи од хемороиди,надворешно да се премачкуват?
 
V

VeniVidiVici

Гостин
вака сега,јас имам првут и после мнгоу време почна појака фаза на првут.ми се појави црвенило и почна да ме чеша.порано не беше вака.
но и покрај носот и во ушите ми се појави љупење на кожата,дерматитис,себореа.докторките од кожно викаат дека не се лечело туку било одраз на стресен живот.па кој денес има мирен и реласирен живот????

така да мене сега ме интересира,од колку партс пер милион (parts per milion) треба да користам јас за надворешна употреба?
и дали лечи од хемороиди,надворешно да се премачкуват?
Доколку не си пробала, те молам обиди се со КЕТОКОНАЗОЛ.
Го има во форма на шампон против првут и себореичен дерматитис, со 1 и 2% процентуална застапеност. Најдобар е за оваа намена.
Исто така го има и во форма на таблети, но за нив ти советувам најпрво да се консултираш со лекар.Поздрав.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
вака сега,јас имам првут и после мнгоу време почна појака фаза на првут.ми се појави црвенило и почна да ме чеша.порано не беше вака.
но и покрај носот и во ушите ми се појави љупење на кожата,дерматитис,себореа.докторките од кожно викаат дека не се лечело туку било одраз на стресен живот.па кој денес има мирен и реласирен живот????

така да мене сега ме интересира,од колку партс пер милион (parts per milion) треба да користам јас за надворешна употреба?
и дали лечи од хемороиди,надворешно да се премачкуват?

Јас не сум ја користил за кожени болести ама знам дека помага за псореаза а тоа е најлоша фаза на кожена болест.
 
Е

експерт

Гостин
вака сега,јас имам првут и после мнгоу време почна појака фаза на првут.ми се појави црвенило и почна да ме чеша.порано не беше вака.
но и покрај носот и во ушите ми се појави љупење на кожата,дерматитис,себореа.докторките од кожно викаат дека не се лечело туку било одраз на стресен живот.па кој денес има мирен и реласирен живот????

така да мене сега ме интересира,од колку партс пер милион (parts per milion) треба да користам јас за надворешна употреба?
и дали лечи од хемороиди,надворешно да се премачкуват?
Ако имаш првут и кожни болести голема е веројатноста да имаш недостаток на А витамин. Земи си мултивитамини.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Кој куп глупости.
Ги жалам луѓето кои потпаѓаат на вакви глупи пропаганди, ко биопирамида, разни чуда за лечење на болести, био енергии и слични бесмислици.
Науката нека е со вас.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
53
Поени од реакции
1
Кој куп глупости.
Ги жалам луѓето кои потпаѓаат на вакви глупи пропаганди, ко биопирамида, разни чуда за лечење на болести, био енергии и слични бесмислици.
Науката нека е со вас.

Нека се куп глупости ама ќе те замолам да направиш еден тест:
Земи во една чаша став сребрена вода а во друга обична од чешма.
После стави во двете неколку капки од јогурт и внимавај која ќе се расипа.
Оваа ти е тест да видиш каков антибиотик е сребрената вода
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
722
Поени од реакции
104
Нека се куп глупости ама ќе те замолам да направиш еден тест:
Земи во една чаша став сребрена вода а во друга обична од чешма.
После стави во двете неколку капки од јогурт и внимавај која ќе се расипа.
Оваа ти е тест да видиш каков антибиотик е сребрената вода
Е баш ова претпоставеново антибиотично дејство ме загрижува. Од ова што го прочитав колоидната сребрена вода лечи све и свешто, односно има широк спектар на дејство. Знаеш ли дека кај еден човек на кожата, во устата, во плунката, во желудникот и цревата си живеат од 500 до 1000 типови бактерии и габички, од кои некои се многу корисни, например при варење на храната. Како се однесува колоидната сребрена вода спрема „добрите бактерии“, како например Lactobacillus bulgaricus, која ја има во јогуртот? Убива све што е микроорганизам или?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
710
Поени од реакции
543
Доколку не си пробала, те молам обиди се со КЕТОКОНАЗОЛ.
Го има во форма на шампон против првут и себореичен дерматитис, со 1 и 2% процентуална застапеност. Најдобар е за оваа намена.
Исто така го има и во форма на таблети, но за нив ти советувам најпрво да се консултираш со лекар.Поздрав.
машко сум,го имам пробано кетоконазол,црвен шампон,но не ми помага ништо.дали јас незнам како да го користам?????? докторката рече да го користам 2 пати неделно.....ми даде после тоа една течност лосион аскуам ко алхохол но ништо не ми помогна.тоа лосионот ми рече да го ставам после миење на косата со кетоконазолот. џабе.
па си мислев дека со колоидната вода ако се премачкам би завршил работа?

Јас не сум ја користил за кожени болести ама знам дека помага за псореаза а тоа е најлоша фаза на кожена болест.
ова збориш дека си ја користел колоидната вода за лечење на псореаза?
и ти помогнала?

Ако имаш првут и кожни болести голема е веројатноста да имаш недостаток на А витамин. Земи си мултивитамини.
природно каде се наоѓа витаминот А,во кој овошја и јадења?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom