Колоидна сребрена вода

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.900
Поени од реакции
3.262
Ја имам пиено за прочистување уринарен тракт... Можеби ми помогна, а можеби и јас се убедив себеси дека дејствува. Како и да е, 600 денари е мало полулитарско шише... Веројатно би требало да е веродостојно.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.054
Поени од реакции
4.135
Colloidal silver is a suspension of submicroscopic metallic silver particles in a colloidal base. Long-term use of silver preparations can lead to argyria, a condition in which silver salts deposit in the skin, eyes, and internal organs, and the skin turns ashen-gray. Many cases of argyria occurred during the pre-antibiotic era when silver was a common ingredient in nosedrops. When the cause became apparent, doctors stopped recommending their use, and reputable manufacturers stopped producing them. The official drug guidebooks (United States Pharmacopeia and National Formulary) have not listed colloidal silver products since 1975.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Имаше на рипли на една жена која користела таблети(или ваква колоидна сребрена вода) кои содржат вакво "лековито" сребро и посинела кожата и ептен лошо изгледаше како дух. И неможеше да се излечи. Па пијте вие :baeh:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Ne znam ima li nekoj po strucen da ni objasni za srebroto i srebrenata voda pa da dade nekoja nasoka da ne lutaat lugeto. Od edna strana licno jas imam mnogu pozitivno mislenje zatoa sto go osetiv efektot na srebrenata voda, procitajte pogore. Od druga strana postoi odredena somnitelnost vo mene. Barajki niz internetov za ovaa problematika se sretnav so sto li ne, kako i statiite od FDA, wikipedia, no koga ke pomislis deka ako navistina srebroto vo koloidna forma gi ima svojstvata koi gi deklariraat proizvoditelite, togas stanuva zbor za unistuvanje na profitot na ogromni farmaceftski proizvoditeli, pa si pomisliv deka poveke od sigurno e deka bi go stitele svoeto proizvodstvo pa makar i na smetka na lugeto, oti denesnite golemi proizvoditeli ne biraat sredstva i nacin kako da dojdat do profit. Prijatelka koja ima zavrseno medicina se sekava deka instrumentite so koi rabotele gi miele so srebrena voda ili srebren nitrat, barem taka se izrazi kolku sto mozam da se setam, za dezinfekcija. Kolku e toa tocno ne znam. Znam samo deka eden dermatolog koj raboti privatno po salonite za ubavina niz makedonija, gi otstranuva golemite bemki po teloto i posle tretmanot preporacuva i nastojuva da se premackuva mestoto so srebrena voda. Ja posetiv web stranata na imunifarm.com i najdov kontakt telefon na direktorot na firmata od Strumica. Se javiv cisto onaka i probav da vidam dali ja preporacuvaat za se i sesto i barav da mi objasni dali ke mi pomogne srebrenata voda vo smaluvanje na mojata nelesna tezina, toj mi odgovori deka voopsto ne ja preporacuva da se konsumira za taa namena i mi zvucese dosta korektno. Dojdov do moe licno ubeduvanje deka covekot ne e profiterski raspolozen, zosto veke ja imam praveno taa finta i na drugi proizvodi od tipot na aloe vera i sl. pa site poveke ili pomalku sakaa da me ubedat da go kupam nivniot proizvod. Taka da toa e moeto istrazuvanje do momentov so ovaa interesna tema.
nema sigurno da zastanam ovde pa seto ona sto ke go iskopam kako informacija interesna za ovaa problematika ke go napisam.
Многу си загрижен пријателе за оваа тема... Олабави малце :smir:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Многу си загрижен пријателе за оваа тема... Олабави малце :smir:
како нема да биде загрижен кога,е или комерцјалист или газдата шо го произведува ова преварантско пијалаче,лингури шарлатани и преваранти нормално дека ке го брани ништото тоест ветер и магла кога продава и си навлекува и убедува офци по форумиве

Potpolno se soglasuvam so tebe. Cudno mi e sto koga dojdov do maticniot lekar i se konsultirav so nego toj ednostavno mi ja zalepi so to a sto doma ne se ostaval bez 2 sisinja srebrena voda a na pacientite nikogas ne im ja preporacal da si ja kupat. Verojatno zatoa sto zimaat procent od onie lekarstva sto gi prepisuvaat, barem jas taka si mislam.
Си мислиш ти лингур еден,матичен лекар зима процент од лекарства шотиги препишуав како можеш бе толку низок да бидеш бе офчар еден, и да помислиш воопшто дека некој ке ти поверува и дека има доволно глупи задати веруваат??? абе никој не те става на Кур*т а камоли нешто повеќе дај биди си паметен и гитла иди продавај алхемија на друго место ајдеееееее
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
127
Colloidal silver is a suspension of submicroscopic metallic silver particles in a colloidal base. Long-term use of silver preparations can lead to argyria, a condition in which silver salts deposit in the skin, eyes, and internal organs, and the skin turns ashen-gray. Many cases of argyria occurred during the pre-antibiotic era when silver was a common ingredient in nosedrops. When the cause became apparent, doctors stopped recommending their use, and reputable manufacturers stopped producing them. The official drug guidebooks (United States Pharmacopeia and National Formulary) have not listed colloidal silver products since 1975.
Имаше на рипли на една жена која користела таблети(или ваква колоидна сребрена вода) кои содржат вакво "лековито" сребро и посинела кожата и ептен лошо изгледаше како дух. И неможеше да се излечи. Па пијте вие :baeh:
Во мојот пост напишав од кои варијанти на колоидно сребро се добива а од кои не се добива argyria ама очигледно сте го прескокнале без да го прочитате.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Во мојот пост напишав од кои варијанти на колоидно сребро се добива а од кои не се добива argyria ама очигледно сте го прескокнале без да го прочитате.
Прочитав, прочитав. Него зборот ми беше голем ризик е којзнае што ставаат, можеби ќе налеташ баш на сребрениот протеин:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
како нема да биде загрижен кога,е или комерцјалист или газдата шо го произведува ова преварантско пијалаче,лингури шарлатани и преваранти нормално дека ке го брани ништото тоест ветер и магла кога продава и си навлекува и убедува офци по форумиве


Си мислиш ти лингур еден,матичен лекар зима процент од лекарства шотиги препишуав како можеш бе толку низок да бидеш бе офчар еден, и да помислиш воопшто дека некој ке ти поверува и дека има доволно глупи задати веруваат??? абе никој не те става на Кур*т а камоли нешто повеќе дај биди си паметен и гитла иди продавај алхемија на друго место ајдеееееее
Шо се правиш толку паметен, седиш на интернет по цел ден и цело време трескаш глупости. Оди фати си некоја женска прво па после може да разговараме. И не им се смеј на маките на луѓето затоа што не ти посакувам никогаш во животот да имаш потреба од сребрената вода да ја пиеш. Само да ти кажам дека вујко ми го правеа операција во Белград на ВМА и некој си примариус д-р м-р му препорача да пие сребрена вода а не му препорача ниту од кој производител ни од каде а дали е корисна за здравјето или не е ич не ме заболе само ти кажувам што јас знам. А ти слободно можеш да продолжиш да јадеш бурек на форумов колку сакаш оти колку што прочитав ме испровоцира да ти пишам оти многу ги вреѓаш луѓето.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
so ve gledam smesni. Jas ja koristam srebrenata voda zatoa sto imam nekoj gabicki po nozete(stapalata) i uzasno mi smrdea nozete ama otkako ja koristam za premackuvanje na nozete seto toa e proslost,poveke ne mi e sram koga odam na gosti da se sobujam i da se osekam kako covek.
tolku imam da kazam
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Многу форум почетници што ја пробале водата се собраа на темава :helou:

колку интересно... :vozbud:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
127
Прочитав, прочитав. Него зборот ми беше голем ризик е којзнае што ставаат, можеби ќе налеташ баш на сребрениот протеин:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
Да е за мене прво би прочитал на нет се што може да најдам, потоа би одбрал проверен произведувач и би си го порачал преку нет.

На линкот што го постирав има се за различниоте форми и дури и некои линкови каде е вршено тестирање на одредени производи. главно се американски но одредено знаење ќе се добие.

Од мачкање мислам нема врска што се користи, нема да поплави кожата.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Шо се правиш толку паметен, седиш на интернет по цел ден и цело време трескаш глупости. Оди фати си некоја женска прво па после може да разговараме. И не им се смеј на маките на луѓето затоа што не ти посакувам никогаш во животот да имаш потреба од сребрената вода да ја пиеш. Само да ти кажам дека вујко ми го правеа операција во Белград на ВМА и некој си примариус д-р м-р му препорача да пие сребрена вода а не му препорача ниту од кој производител ни од каде а дали е корисна за здравјето или не е ич не ме заболе само ти кажувам што јас знам. А ти слободно можеш да продолжиш да јадеш бурек на форумов колку сакаш оти колку што прочитав ме испровоцира да ти пишам оти многу ги вреѓаш луѓето.
Колку сум удостоен немаш поим си креирал акаунт само задами реплицираш мене:vozbud:

so ve gledam smesni. Jas ja koristam srebrenata voda zatoa sto imam nekoj gabicki po nozete(stapalata) i uzasno mi smrdea nozete ama otkako ja koristam za premackuvanje na nozete seto toa e proslost,poveke ne mi e sram koga odam na gosti da se sobujam i da se osekam kako covek.
tolku imam da kazam
иначе стилов на пишување тие буквално ист, со една разлика во погорниот пост пишуваш латиница а во подолниот кирилица истите грешки ги имаш во двата исти начин на пишување, и изразување епа види сега ти то од сребрената вода кедае сигурно

Многу форум почетници што ја пробале водата се собраа на темава :helou:

колку интересно... :vozbud:
недае интересно ова исто како со пхд био пирамида,кога се појавија одеднаш десетици задоволни и презадоволни муштерии, кој имаа по еден или по два поста и сите се искинаа од фалење на био пирамидата:vozbud:

so ve gledam smesni. Jas ja koristam srebrenata voda zatoa sto imam nekoj gabicki po nozete(stapalata) i uzasno mi smrdea nozete ama otkako ja koristam za premackuvanje na nozete seto toa e proslost,poveke ne mi e sram koga odam na gosti da se sobujam i da se osekam kako covek.
tolku imam da kazam
Ај пак мирисниси ги чорапите жити мајка
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
тука на форум не функционира маркетиншка пропаганда.
 
T

theTinule

Гостин
Имаше на рипли на една жена која користела таблети(или ваква колоидна сребрена вода) кои содржат вакво "лековито" сребро и посинела кожата и ептен лошо изгледаше како дух. И неможеше да се излечи. Па пијте вие :baeh:
Ја не гледав на рипли али слушнав некој ми кажа...жената користела многу повеќе оптколку што треба мислам дека...

Викаат стварно помагала...и пошо порано богатите јаделе со сребрен прибор затоа не се разболувале богатите семејства...па демек и водава е лековита...ја користат некои пријателки на мајка ми..и она едно време ни ја даваше и ништо не се деси...

Лично, не верувам дека многу многу помага...тоа е обична вода со додадено малце тежок метал кој не се исфрла од телото...па дури и мислам дека е штетна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom