Колку читате?

Член од
25 август 2005
Мислења
98
Поени од реакции
2
kakvo citanje be?Toa e gubenje vreme i mnogu mi e dosadno dur gi citam Lektirene u skolo so ke ni gi dada.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Zero Cool напиша:
kakvo citanje be?Toa e gubenje vreme i mnogu mi e dosadno dur gi citam Lektirene u skolo so ke ni gi dada.
Губење време?
А да седиш и по цел ден да зјапаш во монитор не е губење време? Затоа ќе имаме генерации што една реченица нема да знаат правилно да сврзаат.

За мене - читам многу и уживам во читањето, убавината на книгата не може да се спореди со денешните современи начини на примање информации.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945

Imam nekolku knigi da gi procitam ova leto taka da letoto mi e najubav period za citanje posto nadvor e toplo za izlaganje a toa mene mi odgovara... :) sea prva sto ke ja procitam ke bide Ognjena Kapija na srpski e ali jbg ke ja procitam radi toa sto sakam pojce da se zapoznaam so Spartanskata disciplina i bitki :)

 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
porano citav mnogu sekojdnevno a sega jok ..... nemam mnogu slobodno vreme, ali letoto e pred mene i mora da se procita nekoja kniga posto ke padnam vo formata :baeh:
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Многу.Обично пред спиење читам,ама и преку ден наоѓам време.Отрпилика 150-200 страници дневно (весници и списанија не се бројат).
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Zero Cool напиша:
kakvo citanje be?Toa e gubenje vreme i mnogu mi e dosadno dur gi citam Lektirene u skolo so ke ni gi dada.
Pa, ne gi citaj lektirite, ni ja ne gi citam, znam deka se dosadni. (Zavsriv sega so skolo, nema vise lektiri, fala bogu). Zemi citaj nekoi drugi knigi.
 
Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
walker_girl напиша:
Губење време?
А да седиш и по цел ден да зјапаш во монитор не е губење време? Затоа ќе имаме генерации што една реченица нема да знаат правилно да сврзаат.

За мене - читам многу и уживам во читањето, убавината на книгата не може да се спореди со денешните современи начини на примање информации.


e se sloznam so walker_girl...ako citas knigi ke se polnish so razni informacii i znaenja a od visenje pred monitor nisto osven sho ke si nastetis samiot na sebe...:salut:
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
e so e mnogu mnogu e :)
sala nastrana uzivam so knigi i gleam so e mozno poveke
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
ne voopsto ne e izlisno citenjeto na knigi. bas e dobro ti go zgolemuva vokabularot, ti go podobruva ancinot na izrazuvanje. a za vreme, covek ako saka da cita ke najde vreme i pokraj site negovi obvrski. mnogu e ubavo cuvstvoto koga citas nekoja interesna kniga, koga seto toa ke go zamislis vo svojata glava, koga ke sozdades film od toa...

inaku da, citam redovno, mislam sekogas koga imam slobodno vreme zemam nekoja kniga od bibilioteka i si citam...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Читам онака, ко0га имам потреба, или кога ќе слушнам некоја добра книга. Имам периоди кога онака вистина ќе се засилам, и оп нагло ќе се сопнам. Зборував за книги. Инаку читам многу од нет, од весници, форуми ... И да, читањето е навистина убаво, и во никој случај излишено!
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Читам книги и тоа многу. Го сметам тоа за убав начин на збогатување на речникот, едноставно помага и при оформување нови мислења.
Морам да го искритикувам тоа што сега може да се најдат лектирите на CD. Го сметам ова за паразитско а воедно и децата нема да имаат навика за читање понатаму...
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Многу читам. Книгите се полни со мудрост.Ти го збогатуваат речникот, полни се со информации, друго е кога нешто ќе се види, друго е кога тоа нешто ќе се прочита
kniga
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Читам многу и тоа книги, редовно весници, на компјутер, прирачници по природа сум љубопитен и сакам да знам за многу области
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
вистинсиот љубител на книгата секогаш ке најде време за неа.читам многу затоа што ниеден филм или седење пред компјутер не може да го замени задоволството кога се чита книгата.
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Се помалку и помалку читам книги, ама секој ден сум на интернет, читам списанија... и то. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom