Колку читате?

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Која е последната книга што сте ја прочитале?
Колку време е поминато од претходната?
Дали читањето на книги е излишно?

Јас велам не. Книгата е нешто посебно и не може (сеуште) да биде заменето од дигиталните средства за преставување на информација. Чувството кое го има човек кога ја држи во рака, ги прелистува страниците е специфично чувство.
Вчера вечер ја дочитав Пијанистка -од Елфриде Јелинек.. прекрасна книга, баш онака кул за односите помеѓу половите, со акцент на равноправноста на жената. Да не навлегувам, ако некој друг ја има прочитано, можеме да си зборуваме :)

Ваши мислења? Трендот на читање на книги, ја губи ли битката во информатичкото општество? Има ли воопшто човек време покрај сите обврски да седне и чита книги? И вреди ли тоа?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Никола напиша:
Трендот на читање на книги, ја губи ли битката во информатичкото општество?
Kaj mene definitivno ja gubi, pogolemo zadovolstvo mi e da se informiram preku TV ili Kompjuter so razni dokumentarci, ili drugi pouchni raboti.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Сеуште сум љубител на класичната книга, ништо не може да го замени чуството на држење на книгата, мирисот на хартијата, положбата на читање...
Понекогаш читам и на компјутерот, но тоа е премногу заморно и некомотно.
Практикувам и принтање од компјутерот на некои книги, само за да можам покомотно да читам и уживам. Нема послатко од заспивање со книга на стомак :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.377
Читам многу, ама читам на интернет, читам весници, собирам информации.. Не сум некој љубител на класичната книга. :?
Читањето е многу корисно и во никој случај излишно.
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Последна книга што сум ја прочитал е Итар Пејо од Стале Попов :D

Неееее толку одамна, туку зимава, многу забавна ми е и си ја читам повремено, да им се праам фраер на децата од маало, да им раскажувам за Итар Пејо и Настрадин Оџа и да ми се восхитуваат :lol:
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
2
Knigi ne citam ic mozam na prsti da izbrojam sto sum procital do sega. Koga ke pomislam kakvi drugi elektronski raboti ima za zabava i pominuvanje na slobodno vreme knigata ne mi e ni na posledno mesto na listata. :lol:
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
zavisi na periodi.....obicno citam kasno navecer ...obozavam knigi....posledno ja citav The Orientalist....ja zavrshvi pred 2-3 nedeli i sega mrza mi e . :lol: citam za zivotot na Rumi na internet vo posldno vreme
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Е, Никола, Никола! Добро си прашуваш. Сосема на место.
Во моментов ја читам Choke, или ми ти Загрцнат од Chuck Palahniuk.
Баш гледав на филмскион форум дека многумина го поштуваат Fighters Club, а нешто не ми се верува дека ја прочитале книгата. Ја напишал истиов човек, како и Diary. Таа ја исчитав летоска. Многу фин, горчлив еден хумор.
За жал, поедноставно им е на луѓето, поготово малите луѓе, да ја сочекаат екранизацијата, па дури и да се работи за Хари (с)Потер. Пократко, полесно, подиректно ја восприемаат содржината - кој ќе тепа време на читање. Не бо го третирала тој проблем како изгубена битка со информатиката. Напротив. Ја на нет си пазарам книги, а богами знам да запринтам некоја. :wink:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Abe da im e polesno na malite i na golemite luge da citaat na net ili bilo sto drugo deka bas i za citanje se nema vreme. Samoto tempo na zivot ni go nametnuva toa, jebi ga. Barem licno jas ... a sakam da citam da, i citam ama vo granicite na moznosta :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Е баш книга од тој Chuck Palahniuk читав пред некое време Преживели во српски превод, инаку Survivor на трета страна.. книгата е лудница, ќе ја побарам и таа твојата. Фајт Клаб е супер како и на филм така и на книга. Човекот има огромна моќ да ни ги промени и поремети мислењата и престави некоја друга реалност :roll:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Дајде некоја препорака за добра книга. Ама стварно што ви оставила впечаток. Само да не биде некој бест-селер. Па после да и дадеме критика... Многу сакам да читам препораки, од било која тематика може да биде...

Во глобала ми се чини дека македонецот е далеку од начитан човек..

Знаете што ме нервира, во излог на топ-рафтовите стојат книги со српски наслови, јас сум србин по мајка, значи не дека ми смета.. ама што сакаме кога ни 5% од светската литература ја немаме на мајчин јазик.

Еве на пример Алкеснадар-синот од сонот ја немаа преведно ни една издавачка куќа па морав да ја купам на српски пред некое време.. Александар-син сна. Тоа е тоа, како сакаме да си го збогатиме јазикот а книжарниците ни се полни со немакедонска литература. Длабоко не сум навлезен во проблематиката и сигурно не е се така црно.. ама ќе се согласите дека нема голем избор..
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
gerard напиша:
Еве на пример Алкеснадар-синот од сонот ја немаа преведно ни една издавачка куќа па морав да ја купам на српски пред некое време.. Александар-син сна. Тоа е тоа, како сакаме да си го збогатиме јазикот а книжарниците ни се полни со немакедонска литература. Длабоко не сум навлезен во проблематиката и сигурно не е се така црно.. ама ќе се согласите дека нема голем избор..
Друидот од Синдидун - ако веќе си во Александровски филм, ќе ти се допадне. Ем е на македонски преведена. Оригиналот е на спски, авторот е Владислав Бајац, а за преводот е одговорна извесна Јадранка Владова. А, за тоа ќе дискутираме кога ќе ја прочиташ книгата, да не те полнам однапред со предрасуди.
 
Член од
11 април 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
Никола напиша:
Која е последната книга што сте ја прочитале?
Колку време е поминато од претходната?
Дали читањето на книги е излишно?
Imperial Earth - Arthur C. Clark, сеуште ја читам т.е. скоро сум пред крај, и финае можам да кажам, додека некои други веќе кажале дека е помеѓу десетте најдобри НФ романи некогаш напишани.

Од претходната книга не помина многу време, да не кажам онолку време колку што ми беше потребно да јадам, отидам до библиотека и се вратам назад.

Секако дека ќитањето не е излишно, а секој што мисли дека е излишно само покажува дека неговото мислење е излишно и секоја понатамошна дискусија со тој лик во иднина би била излишна исто онака како што и неговото мислење е излишно.

Некој некогаш кажал дека книгата е душевна храна, а јас само би се согласил.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Jas vcera na pool sum se optegnal i sum se zadlabochil za Russian Revolution.

Interesno beshe :)
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
Јас конечно ја земав Кодот на да Винчи. Ми ја испофалија ептен. Е ми останува уште да седнам и да ја прочитам. Се надевам дека е интересна и дека за брзо време ќе ја прочитам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom