Колку странски јазици знаете?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сакам да научам Свахили, Шоса и Кирунди, не за друго, онака, од курташак. А и Африкаанс.
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
`AnGe|4E` напиша:
Pa veke 9 godini ucam francuski,ete sea duri i vo sonot pocnav da zboruvam duri:pos: Angliskiot super go vladeam.Holandski isto taka znam da komuniciram,a temelno gramaticki ne tolku,ama sepak znam da menvam glagoli :icon_lol: :pehar:
Ми звучиш како во Белгија да си...

Значи освен екс ју од светските говорам:
Англиски - Одлично:pehar:

Француски - Добро:)

Холандски - Лошо:(
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
bugarski i srpski za stranski jazici li se rachunaat?:pos: Emi znachi bugarski,srpski:kez: angliski,shvedski,norveshki ucham i islandski...Ucham i turski :je:
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
angliski go znam kako majcin jazik,i znam i malce germanski,ama ic ne go sakam toj jazik i ne sakam da go ucam,ama moram.imam uste 2 godini za megunarodna diploma na angliski,pa posle se upisuvam na grcki i italijanski
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Знам англиски,руски и по нешто германски:icon_lol:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Pa maj4in jazilk-makedonski...osven toj perfektno go znam angliskiot,srpskiot potoa dosta dobro znam bugarski i spanski..onaka si go znam francuskiot i u4am gr4ki
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Знам англиски, македонски, спрски, хрватски... :)
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
англиски, малку германски и малку шпански
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Екс - ју, потоа англиски без никаков проблем. Учам и германски на школо веќе 6 години, ама џабе. Планирам уште годинава да завршам со англискиот и да идам на италијански.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Англиски перфект, Српски, малце Шпански и Македноски нормално:)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Македонски - мајчин
Англиски ко втор мајчин
Германски ко трет мајчин јазик пошто студирам во германија.
Бугарски, Српски,Хрватски,Босански граматички не знам точно да ги зборам ама се разбирам со лушето потполно. Понекој збор занм да гукнам на Турски,Грчки али во никој случај реченици да склопувам, колку да се разбереш со народ, А желба имам малку да научам шпански и последователно Италијански.
И не се буните за германскиот јас ви тврдам дека македонскиот јазик е потврд или покрут од германскиот и башка не ни е лесна граматиката ама ич.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Српски, бугарски, шпански и англиски не баш перфектно. :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Makedonski
Srpski
Hrvatski
Bosanski
Srpsko-Hrvatski
Crnogorski
Angliski
Grcki
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Аман, бе, што е ова сите грчки запнале?! :(

Во СиВи-то официјално ми пишува дека, покрај мајчиниот македонски, одлично зборувам англиски и сите екс-ју јазици, дека бугарскиот ми е на средно ниво, рускиот го познавам пасивно, а француски и албански на основно ниво, иако француски божем 4 години го учам.
Криво ми е за француски и руски, со троа напор можев одлично да ги совладам, ама - памет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom