Колку странски јазици знаете?

Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
Во денешниот свет се повеке се става акцент на јазиците. За успешна комуникација, за бизнис, за вработување се бара знааење на повеке јазици. Јас знам англиски, 7 год. учев германски (ама два збора не знам да кажам) и италјански. Колку јазици знаете и дали за нешто ви послужиле во животот?
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Англискиот ми е втор мајчин јазик, фигуративно нели. и знам да читам германски ама малце разбирам, сакам и deutche да учам.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Toreador напиша:
Англискиот ми е втор мајчин јазик, фигуративно нели. и знам да читам германски ама малце разбирам, сакам и deutche да учам.
Isto i jas!Germanski ucam ama isto kako da ne ucam!
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Знам македонски, српско-хрватско босански, турски со примеси на југоисточен диалект, англиски цепам добро, па ондак малку француски си знам, па нешто талијански, па шпански од хороро ТВ новелите, за да на крај морам да научам и германски.
Полиглота бе, нема што. Јазикот ми е универзалец. :)
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
vlatko напиша:
Isto i jas!Germanski ucam ama isto kako da ne ucam!
Имаше варијанта и за француски, ама некако ми е јазикот повеќе женски. Сакам девојка кога се додвара на француски. А за мушки, што знам...некако ми е геј. Затоа избрав германски. Го учев 2-3 месеца ама после прекинав ради школо. Најсмешен збор ми беше putze(n). :pos:
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
Што ви е бе? Најшмекарски е италјански, онака на женска да и збориш...абе готово у несвес паѓа.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
filip_sk напиша:
Што ви е бе? Најшмекарски е италјански, онака на женска да и збориш...абе готово у несвес паѓа.
Da! :je: Плус и онака италијански и некако интересен за слушање. ха!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.154
Поени од реакции
34.176
Македонски, српски, бугарски, англиски, (малку) германски и желба за шпански! :wink:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Се од Ацид ама знам и шпански (не знам многу да зборвам ама го разбирам и можам да поврзам неколку реченици..) и сеа сакам да престанам со германскиов (поглуп јазик амин, тешка граматика и дебилен изговор) па ќе учам италијански, ем полесен ем поубав! и плус малце знам..
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
МаРиНа`Ох напиша:
Се од Ацид ама знам и шпански (не знам многу да зборвам ама го разбирам и можам да поврзам неколку реченици..) и сеа сакам да престанам со германскиов (поглуп јазик амин, тешка граматика и дебилен изговор) па ќе учам италијански, ем полесен ем поубав! и плус малце знам..
И ја исто мислам за германскиот....германскиот ми оди ама одбивен ми е :icon_neut :icon_roll
Иначе англиски знам...српски и остало...а за шпански учење, серииве барем за тоа можат да послужат.
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
Еј Acid гледај шпански серии и ке научиш шпански ......
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Француски и шпански, доста ми се за тука : само тие два се зборат :pos:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.981
Поени од реакции
664
Angliski znam dosta dobro, go ucam od IV-to oddelenie do den-denes, sum odel na kursevi, lani go poloziv FCE :je:
Pokraj toa znam i spanski (od seriite), germanski tek-tuk po nesto osnovno sto e, znam i bugarski :baeh: i srpsko-hrvatski

A sakam da naucam romanski, grcki i albanski
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
makedonski i usovrsheno angliski i srpski
 

Kajgana Shop

На врв Bottom