Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
28 август 2013
Мислења
3.999
Поени од реакции
11.981
Одржавање жена ти е лускуз тежок а за швалерка веќе да не збориме, ако си нелој директор или пратеник може...
Има и жени што одржуваат мажи, па дури и швалерки. Ако на некој му се погодат и двете, нема да има ни потреба за некакви месечни примања.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
936
Поени од реакции
3.699
tebe SAM 25000 shto znaci 100 000 ( 1500€) denari mesecno za 4 clenovi.

Svajcash sega???
Koj normalen vo Makedonija mozhi da si go dozvoli toa?
Тоа е почетна плата за јуниор програмер ако работиш за странска фирма, прочепкај малце

Во една Словенија минмална, значи минимална не просечна, плата е 1200евра
Тоа што ние сме вукојебина со афрички плати и најнизок стандард во Европа а народот тука е навикнат да крпи крај со крај е само наш интерен проблем

Т.е. парите што нормално треба да одат за плати си ги крадат од сдс и претходно дпне, за жал огромен процент од народот тука живее во илузија и нема претстава како живеат во другите Европски држави и нема појма дека се наоѓа во економската црна дупка на Европа у компанија со "држави" ко Албанија па трпењето и преживувањето му изгледа нормално а комфортен живот му звучи чудно
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Владе стар прч манастирски.Овоа ти е веќе ултра луксуз.:D
Da ne ispadni da sme generacija :cautious:
Автоматски споено мислење:

Одржавање жена ти е лускуз тежок а за швалерка веќе да не збориме, ако си нелој директор или пратеник може...
Prasanjeto bese dali svalerka spagja vo luksuz ili ne. Citam tuka lugjeto se rasfrlaat kako jadenje 5 pati vo nedelata po kafani e norma, a ne luksuz, pa kako odmori na egzoticni destinacii nekolku pati vo godinata ne bilo luksuz tuku norma. Od druga strana kola bilo luksuz, pusenje cigari bilo luksuz itn itn itn.
Jas sum po prizemen pa si rekov da prasam dali odrzavanje na svalerka spagja vo luksuz ili ne. Ete ti kako zena, sto mislis okolu toa. Luksuz e ili ne, vaka sporedeno so drugite raboti.
P.s kako toa odrzuvannje na zena e luksuz. Pa ne e toa Alfa, zena e. Ke si raboti, ke si se odrzava, ne e invalid gospod da cuva.
Generalno odrzavanje svalerka mnogu povekje kosta otkolku zena, sigurno go znaes toa ;)
Автоматски споено мислење:

Тоа е почетна плата за јуниор програмер ако работиш за странска фирма, прочепкај малце

Во една Словенија минмална, значи минимална не просечна, плата е 1200евра
Тоа што ние сме вукојебина со афрички плати и најнизок стандард во Европа а народот тука е навикнат да крпи крај со крај е само наш интерен проблем

Т.е. парите што нормално треба да одат за плати си ги крадат од сдс и претходно дпне, за жал огромен процент од народот тука живее во илузија и нема претстава како живеат во другите Европски држави и нема појма дека се наоѓа во економската црна дупка на Европа у компанија со "држави" ко Албанија па трпењето и преживувањето му изгледа нормално а комфортен живот му звучи чудно
Vo Slovenija, svalerka e luksuz ili onaka ja pokriva kosnickata. Ete si go prosetal svetot, zapoznaen si, se znae li sto za tamu gore :cautious:
 
Последно уредено:

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Vo Slovenija, svalerka e luksuz ili onaka ja pokriva kosnickata. Ete si go prosetal svetot, zapoznaen si, se znae li sto za tamu gore :cautious:
Во зависност од жената, ако нема потреба од швалерка е луксуз, ако има потреба од швалерка тогаш не е.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Во зависност од жената, ако нема потреба од швалерка е луксуз, ако има потреба од швалерка тогаш не е.
Kako toa? Ako imas potreba da jadis vo luksuzni restorani 5 pati nedelno e potreba, ako ne luksuz ?
Zenata ne ti gotvi adekvatno sprema tvojot prefinet vkus. Ti bi jastog, a ta bezveze nesto sarmi i podvarok.
I kako toa nemas potreba od svalerka ?
Skopen si :cautious: .
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
391
Поени од реакции
1.244
Јадење по меани... Нема поубо коа ќе си дојдеш дома да бидеш пречекан со топла манџа и топла путка.
Другар реално младиве жени веќе не готват дома,иди меѓу 14-17 часот во маркети како Веро ,Тинекс каде има готова храна види што е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.014
Или со некоја крнтија да се ебаваш и секој втор месец да ја поправаш, пак исто ти се фаќа.
Зависи каква крнтија, тие премиум брендовите што ги спомнав погоре се најчесто крнтии кога ќе дојдат во мкд, без разлика што коштаат 10-15к. Рачунај тоа се возила кои нови коштаат по 70-100к евра, никој и никаде не ти дава такво возиило за по 5-7к ако ја бива (толку се горе, со сите давачки и профити стануваат по 10-15).
Пак обичните возила се поефтини за одржување дури и како крнтии од тие премиум возилата, и тоа почнувајќи од гуми (најчесто помал дијаметар), па се до механички и електрични делови.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.620
Поени од реакции
18.094
Зависи каква крнтија, тие премиум брендовите што ги спомнав погоре се најчесто крнтии кога ќе дојдат во мкд, без разлика што коштаат 10-15к. Рачунај тоа се возила кои нови коштаат по 70-100к евра, никој и никаде не ти дава такво возиило за по 5-7к ако ја бива (толку се горе, со сите давачки и профити стануваат по 10-15).
Пак обичните возила се поефтини за одржување дури и како крнтии од тие премиум возилата, и тоа почнувајќи од гуми (најчесто помал дијаметар), па се до механички и електрични делови.
Било која постара кола е крнтија. У последниве 6 месеца три пати ми рикна пумпата за гориво, укочени задни амортизери и оштетени одбојници, изгореа сите бомбини па ај смена на нив плус свеќици, плус акумулаторот отиде со предните светла и едно задно штоп светло плус брисачи и стандард филтрите и уље и гуми, а да и одлепена шофершајбна. Над 1000 евра дадов, осеќам пумпата пак ќе отиде а и расплињачата треба да се мења.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.629
Поени од реакции
8.514
Било која постара кола е крнтија. У последниве 6 месеца три пати ми рикна пумпата за гориво, укочени задни амортизери и оштетени одбојници, изгореа сите бомбини па ај смена на нив плус свеќици, плус акумулаторот отиде со предните светла и едно задно штоп светло плус брисачи и стандард филтрите и уље и гуми, а да и одлепена шофершајбна. Над 1000 евра дадов, осеќам пумпата пак ќе отиде а и расплињачата треба да се мења.
Рачунај пола од ова мајстори те сјебале, тешки превари се кај и да отидеш....а врска немаат. Не може електронска пумпа за бензин да рика три пати у година дена....освен ако не ја оставаш сува, да врти на празно. Или напонот ти е преку 15 V спрема тоа што го опиша, светла изгорени, акумулатор, бомбина....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.620
Поени од реакции
18.094
Рачунај пола од ова мајстори те сјебале, тешки превари се кај и да отидеш....а врска немаат. Не може електронска пумпа за бензин да рика три пати у година дена....освен ако не ја оставаш сува, да врти на празно. Или напонот ти е преку 15 V спрема тоа што го опиша, светла изгорени, акумулатор, бомбина....
Не ја оставам, ради страв од тоа пун го држам реззервоарот (инаку на плин е и за да префрли на плин мора некоја температура да постигне дур работи на бензин, Ланди Ренѕо систем ијам, постар) и нивното објаснување беше дека цело време е полн резервоарот и дека колата не ми е гаражирана кога ја оставам и возам летно време надвор на високи температури и постојано полн резервоар под дејство на високи температури таа заштитната гума на телото од пумпата се топи и пумпата се заебува и дури и фрла гориво надвор и ми препорачаа да не ми биде толку пун резервоарот, за да на крај ми кажат абе друже ова е 10 пати чачкано, односно мењана пумпата без тело, треба цела пумпа, со све тело, да се смени. Инаку се слагам за мајсторите, на еден му реков смени ги сите бомбини он само една сменил, изгорената, а другите ги оставил а ми наплати за три, све да му ебам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.731
Поени од реакции
5.776
Не ја оставам, ради страв од тоа пун го држам реззервоарот (инаку на плин е и за да префрли на плин мора некоја температура да постигне дур работи на бензин, Ланди Ренѕо систем ијам, постар) и нивното објаснување беше дека цело време е полн резервоарот и дека колата не ми е гаражирана кога ја оставам и возам летно време надвор на високи температури и постојано полн резервоар под дејство на високи температури таа заштитната гума на телото од пумпата се топи и пумпата се заебува и дури и фрла гориво надвор и ми препорачаа да не ми биде толку пун резервоарот, за да на крај ми кажат абе друже ова е 10 пати чачкано, односно мењана пумпата без тело, треба цела пумпа, со све тело, да се смени. Инаку се слагам за мајсторите, на еден му реков смени ги сите бомбини он само една сменил, изгорената, а другите ги оставил а ми наплати за три, све да му ебам.
Ova pogore se shto ti rekle e cist idiotizam.
Tebe kako i na mnogu drugi postari BMWina najverojatno ti e defektna kapackata shto ja odvrtuvash za da stavish gorivo (Ima ventil shto otvora na pritisok) . A za da ja proverish, napolni gorivo cel rezervoar i ne otvoraj ja dodeka ne go potroshish barem pola gorivo i koga ce ja otvorish kapackata praj mnogu glasno puffff.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.731
Поени од реакции
5.776
Da prijatelce, jas licno i personalno se nacrtav 280€ kaj BMW Service zaradi taa defektna kapacka na moete BMW shto go imav 3 Meseci predhodno polovno kupeno.
I pederite mi go nacukaja so fintata Pumpata defektna a bila smenata pred 6 meseci kako shto Mi kazha i pokazha smetka predhodniot sopstvenik i bila pod Garantie ama pederite i toa ne mi go kazhaja i duplo naplatiha.

Dvata pati defektna zaradi Vakumot shro se stvara vo rezervoarot ako kapackata NE DISHI zaradi defekten ventil.

I posle 3 Meseci doznav za seta Mafija od pismoto shto go dobiv direkt od BMW za Rückrufaktion da pojdam vo nekoj Service i gratis das ja smenat Kapackata.
Od togash se beshe vo red.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom