Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Знам дека ова зависи од апетитите на човекот, но без разлика секој субјективно може да образложи што е за него пристоен живот и колкави примања би му биле потребни за тоа. Јас генерално стојам на ставот дека човек секогаш треба да цели на високо и секогаш кога ќе има можност да го поправа квалитетот на живот. Во оваа тема да не навлагаме во можностите, да се сконцентрираме на прашањето колку е потребно за една фамилија да има пристоен живот и да образложиме зошто.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.409
Поени од реакции
62.005
Многу зависи од тоа дали имаш решено станбено прашање, кола и дали имаш заштеда на страна. Доколку првите 3 не се решени, околу 2000-2500Е месечно. За да можеш да отплаќаш кредити, тековни трошоци, и да си дозволиш саглам одмор, преку лето и зима, без да мора да се стискаш за било што друго.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Многу зависи од тоа дали имаш решено станбено прашање, кола и дали имаш заштеда на страна. Доколку првите 3 не се решени, околу 2000-2500Е месечно. За да можеш да отплаќаш кредити, тековни трошоци, и да си дозволиш саглам одмор, преку лето и зима, без да мора да се стискаш за било што друго.
И да не мора да зимаш кредит за да одиш на одмор :)

Иначе би додал преку годината, покрај едно убаво летовање и едно зимување, барем една 4-5 дневна пролетна или есенска шетанција низ светот.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
И да не мора да зимаш кредит за да одиш на одмор :)

Иначе би додал преку годината, покрај едно убаво летовање и едно зимување, барем една 4-5 дневна пролетна или есенска шетанција низ светот.
Ова не мислам дека повеќе му доаѓа во луксузирање него во неопходност.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Нешто што исто треба да се земе предвид кај нас е тоа што имаме речиси 0 владина поддршка за вонредни немили ситуации, смрт на блиски, болести, домови пример такви работи. Колку само трошоци одат на такви ствари. Па дури и за пораѓање, колку само звучи депресивно фактот што сме во ситуација да има билборди што ти нудат кредити за пораѓај на дете да можеш да си дозволиш во приватна болница, наместо некоја пијаница да ти ги утепа жената и детето.

А за ствари како лечење, старински домови, погреби и чуда да не збориме. Ова е трошок кој за жал уште го гледаме како табу, ама треба на истиот да се мисли, и ти ако сакаш да живееш удобен живот, треба да си осигураш резерва од финансии кои би ги искористил за вакви потреби.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Ова не мислам дека повеќе му доаѓа во луксузирање него во неопходност.
Тоа зависи од критериумите што ќе си ги поставиш. Во ситуацијата во која се наоѓа Македонија, тоа личи на луксуз. Но по мене тоа треба да биде норма за пристоен живот на едно семејство.

Па дури и за пораѓање, колку само звучи депресивно фактот што сме во ситуација да има билборди што ти нудат кредити за пораѓај на дете да можеш да си дозволиш во приватна болница, наместо некоја пијаница да ти ги утепа жената и детето.
Пред некоја година на еден колега сестра му ја умреа во Систина на пораѓај, така да не би се крстел ни во приватните болници кај нас ...
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Статистички гледано, според Сојузот на синдикати, кошницата за месец август 2021 година изнесувала 34,342 денари, за 4 члено семејство o_O

Мене не ми е јасно дали овие зборуваат за преживување или за нормален пристоен живот. Затоа што 4 члено семејство нема теоретски шанси да води нормален живот со 34,342 денари.
Зарем според статистика нормален живот е само јадење и плаќање сметки и толку. Па 4 члено семејство само за тие потреби не им стигнува кошницава.
Очигледно хигиената, превозот, облека, културни посети, одржување на здравјето, одмор веќе се смета за луксуз, а не за потреба за водење на нормален живот.

Тој што ја правел статистикава би сакала да земе 34,342 денари месечно за 4 члено семејство и да видиме дали би преживеал или би водел нормален пристоен живот.
Исто се однесува и за говедата седнати во Собрание, би сакала 3 месеци да земаат минималец, па да видат како се живее со минимална плата на која се толку горди.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Статистички гледано, според Сојузот на синдикати, кошницата за месец август 2021 година изнесувала 34,342 денари, за 4 члено семејство o_O

Мене не ми е јасно дали овие зборуваат за преживување или за нормален пристоен живот. Затоа што 4 члено семејство нема теоретски шанси да води нормален живот со 34,342 денари.
Зарем според статистика нормален живот е само јадење и плаќање сметки и толку. Па 4 члено семејство само за тие потреби не им стигнува кошницава.
Очигледно хигиената, превозот, облека, културни посети, одржување на здравјето, одмор веќе се смета за луксуз, а не за потреба за водење на нормален живот.

Тој што ја правел статистикава би сакала да земе 34,342 денари месечно за 4 члено семејство и да видиме дали би преживеал или би водел нормален пристоен живот.
Исто се однесува и за говедата седнати во Собрание, би сакала 3 месеци да земаат минималец, па да видат како се живее со минимална плата на која се толку горди.
Овие статистики се глупост. Кај е облеката, кај е школувањето, кај се одмори, кај се излегувањата на децата (еве немора на родителите). Еве на пример за 4 члено семејство само режиски трошоци би биле околу 5-6000 месечно. За хигиена, без дополнителна козметика уште 2000 и да речеме за превоз уште 2000 ти остануваат уште 24000. На ова ако ги одземеме годишните трошоци како на пример данок на имот, регистрација на кола. Кога ќе поделиме месечно ќе испадне под 22000. И тоа тука не рачунаме кирија, кредит за стан, лизинг, глупости, чуда. Пристоен живот, жими чиндо. БЕДА.

Не е тоа пристоен живот, туку они го преставуваат како пристоен живот за да луѓето не се бунат.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Статистички гледано, според Сојузот на синдикати, кошницата за месец август 2021 година изнесувала 34,342 денари, за 4 члено семејство o_O

Мене не ми е јасно дали овие зборуваат за преживување или за нормален пристоен живот. Затоа што 4 члено семејство нема теоретски шанси да води нормален живот со 34,342 денари.
Зарем според статистика нормален живот е само јадење и плаќање сметки и толку. Па 4 члено семејство само за тие потреби не им стигнува кошницава.
Очигледно хигиената, превозот, облека, културни посети, одржување на здравјето, одмор веќе се смета за луксуз, а не за потреба за водење на нормален живот.

Тој што ја правел статистикава би сакала да земе 34,342 денари месечно за 4 члено семејство и да видиме дали би преживеал или би водел нормален пристоен живот.
Исто се однесува и за говедата седнати во Собрание, би сакала 3 месеци да земаат минималец, па да видат како се живее со минимална плата на која се толку горди.
ne sum gledal do sega kako se racuna ovaa potrosuvacka kosnica, ama od video za vo Srbija
https://youtu.be/cY_NXqbgGWs?t=138

kaj niv vleguvaat i drugi raboti (osven hrana i pijaloci) - rekreacija, obrazovanie, transport, zdravstvo i drugo.
bi trebalo da ima na nekoj oficijalen sajt kaj nas kako ja presmetuvaat.

34k za 4 cleno semejstvo koe ne e vo Skopje (so reseno stanbeno prasanje) tesko, ama ajde nekako.
ovaa suma e minimalna ili prosecna? ili samo edna objavuvaat?

iako vo ogromen del zavisi od nacinot na zivot, ajde da poednostavime deka zboruvame za 4 clena familija
(2 roditeli i 2 deca, valjda sega za sega, toa e najcesto kaj nas), so reseno stanbeno prasanje.
prihodi za semejstvoto od 40 do 60k mesecno bi bile za pristoen zivot.
mnogu e poprakticno da se presmetuva godisno, odkolku mesecno (iako pointuitivno ni e mesecnoto).
50k x 12 meseci, 600k godisni prihodi od plati.
35k mesecno da odat na taa kosnicka (ishrana, higiena, odrzuvanje na dom, transport itn)
35k x 12=420k na trosoci. ostanuvaat 180k.
ne e bas najrealno za mkd uslovi, ama aj da probame
eden leten i eden zimski odmor (60k + 60k = 120k), i ostanuvaat uste 60k od godisniot budzet,
koi bi bile nekoja rezerva za neplanirani trosoci, zasteda ili za nekoja investicija.

ocigledno, vrz osnova na okolnosti, moze da se podesi raspredelba na trosoci, ama grubo bi rekol
ova bi bilo esapot za prosecno makedonsko semejstvo da ima pristoen zivot.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Рата од кредит за стан / кирија - 250 евра
Сметки, струја, вода, претплата два телефони, ТВ, влез - 120 евра
Рата за кола - 120 евра
Претплата државна градинка - 30 евра
Џепарлак другото дете за у школо - 100 евра
Гориво - 60 евра.

Ова ти се фиксни трошоци без храна, излегувања, алишта, обувки, екскурзии, непредвидени трошоци.

На семејство од четири члена им требаат сигурно 1,600 евра месечно.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Се под 1500 евра месечно за 4 членови е мучење. Тој што израчунал дека 34,000 денари месечно се доволни за 4 члено семејство, има некоја дијагноза. Пристоен живот со 500 евра сам немаш, а не па 4 души.

Доста голем дел од жителите во Скопје, немаат решено станбено прашање. Односно имаат, но се на кредити. Значи сметки, рати, кредити и остали битни давачки што мора да се подмират секој месец, само у нив ќе ти летнат 1000 евра.

Одмор во лето од 10 дена и одмор во зима од барем недела дена, не е луксуз туку е потреба. 365 дена се мучиш како црнец и пак имаме луѓе каде немаат доволно да одвојат за одмор. Некое ново парче облека во 2/3 месеци и патики на 6 месеци, исто не е луксуз туку е потреба. Ама и тоа тешко.

Скопје башка со цените станува Монако. За една вечер да излезеш и да се опуштите со другарите/колегите во кафана па кафич/диско, 50 јурци ти летаат како од шала.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Субјективно е, а и дефиницијата на пристоен живот се менува од година во година.
Некој погоре спомна џепарлак. Јас на пример до факултет немав никаков џепарлак и ништо не ми фалеше...Во тоа време кола имаа само богаташи, се рачунаше за луксус.Додуша се наоѓаа југа и стокецој за до на нива. Тоа време никој не требаше приватно да оди на лекар, (не дека нешто вршеше работа државното) пошо приватно не постоеше баш и тој трошок го немаше...Компјутер сакал имал сакал немал беше, мобилни не постоеја...Имавме нинтендо од 1000 денари. Толку коштаа и патики најк од на пазар. НА одмор не одевме никаде...Глупости се тоа викаше татко ми, хехе...
Паметам мајка ми имаше 6000 денари плата, а татко ми 9000. И пак ко лордови се осеќавме, се имавме што ни требаше, најадени, напиени, облечени, на зима топло... Што повеќе од тоа.
А сега денешно време треба компјутер, мобилен, интернет, кола, сметки за мобилен и интернет, давачки за паркинг за регистрација...
Струјата е каде каде поскапена, сметките се поскапени, даноците се повисоки, додадени се некакви си нови сметки како гробарина и слично. Некогаш за фиксен телефон со неограничено зборување сметката беше 200 денари...Кирија во скопје беше 6000 денари...

Е сеа треба да дефинираме пристоен живот. Пример еден колега од на работа вика нему му било пристојно да доаѓа на работа со кола не послаба од волво с90 (тоа он вози), се друго му било испод чест...ЈАс за истата работа со иста плата на работа одам со точак или автобус,... Кола не поседувам, живеам пристојно ама ми се смеат дека сум бил стипса...Мада тоа не ми значи ништо што ми се смеат.
Она што сакам да кажам е дефиницијата на пристојно е малку субјективна, ама коа ќе достигниш одредени примања веќе се што е над тоа не ти ни прави некоја разлика во секојдневен живот...Кола не купувам па макар и на лото добил...
Инаку сам сум без фамилија... Така да и трошоците ми се минимални.
По моја проценка со овој лајфстал што го имам, а живеам исто квалитетно како кога бев дете на горе опишаниот начин без луксузни одмори, непотребни трошења и глупости, во Скопје би трошел некои си 250 евра сосе трошоци, но без кирија. Е сеа сите би ми се смееле, ама што ги тркалам...

А за фамјилија од повеќе од 1 член е башка. Тука ако не поставиш граници можеш и дебело во кредити да заглавиш... Ако исполнуваш желби за одење Грција, Бороец, кола ваква онаква, мобилни, компјутери, приватни клиники дрн дрн ни 10 000 евра месецот не те спасуваат....
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Со 500 евра не можеш да имаш никаков пристоен живот. Тоа се вика преживување.
Башка што треба да си сменат сега со кризава и покачувањето на цените на скоро се, бар во 700 евра.

Пристоен живот јас го сфаќам ко да си дел од некоја средна класа. Покрај преживувачките фактори, стан, кола, јадење, пиење, сметки, тука мора да ставиш и одмори, излети, шетања ваму таму, облека, дотерувања, сите здравствени ствари од пораѓај па се до протези на деца, активности на деца надвор од школо, градинка, итн, итн. Во глобала, да имаш некаква финансиска стабилност во која нема да мора да бираш меѓу приоритети секој ден.
Во државава, ова не можеш да го имаш без минимум 2000к месечно. Дури и тогаш си во некоја ниска средна класа, зашто треба да имаш и некаква заштеда. Така што, се согласувам со кој пиша погоре, некои си 2000-2500 вака грубо гледано.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
ne sum gledal do sega kako se racuna ovaa potrosuvacka kosnica, ama od video za vo Srbija
https://youtu.be/cY_NXqbgGWs?t=138

kaj niv vleguvaat i drugi raboti (osven hrana i pijaloci) - rekreacija, obrazovanie, transport, zdravstvo i drugo.
bi trebalo da ima na nekoj oficijalen sajt kaj nas kako ja presmetuvaat.

34k za 4 cleno semejstvo koe ne e vo Skopje (so reseno stanbeno prasanje) tesko, ama ajde nekako.
ovaa suma e minimalna ili prosecna? ili samo edna objavuvaat?

iako vo ogromen del zavisi od nacinot na zivot, ajde da poednostavime deka zboruvame za 4 clena familija
(2 roditeli i 2 deca, valjda sega za sega, toa e najcesto kaj nas), so reseno stanbeno prasanje.
prihodi za semejstvoto od 40 do 60k mesecno bi bile za pristoen zivot.
mnogu e poprakticno da se presmetuva godisno, odkolku mesecno (iako pointuitivno ni e mesecnoto).
50k x 12 meseci, 600k godisni prihodi od plati.
35k mesecno da odat na taa kosnicka (ishrana, higiena, odrzuvanje na dom, transport itn)
35k x 12=420k na trosoci. ostanuvaat 180k.
ne e bas najrealno za mkd uslovi, ama aj da probame
eden leten i eden zimski odmor (60k + 60k = 120k), i ostanuvaat uste 60k od godisniot budzet,
koi bi bile nekoja rezerva za neplanirani trosoci, zasteda ili za nekoja investicija.

ocigledno, vrz osnova na okolnosti, moze da se podesi raspredelba na trosoci, ama grubo bi rekol
ova bi bilo esapot za prosecno makedonsko semejstvo da ima pristoen zivot.
Летен одмор со хотел за 4 лица ќе поминеш за 60к?

Знам дека ова зависи од апетитите на човекот, но без разлика секој субјективно може да образложи што е за него пристоен живот и колкави примања би му биле потребни за тоа. Јас генерално стојам на ставот дека човек секогаш треба да цели на високо и секогаш кога ќе има можност да го поправа квалитетот на живот. Во оваа тема да не навлагаме во можностите, да се сконцентрираме на прашањето колку е потребно за една фамилија да има пристоен живот и да образложиме зошто.
Дефинирај пристоен живот?
Ако зборуваме за реална средна класа: да не се стегаш за ништо од поглед на храна, да возиш пристојно возило (ново, или пак не постаро од 10 години), 2 одмори во годината во хотел (не со пиперки, домати и компири во гепек, и да се чадиш на шпоре по 3 пати на ден), пристојно облечени и скоцкани сите (не брендови и луксуз), тогаш околу 1700-2000 евра со вклучена рата за стан/куќа, или 1400-1500 ако имаш веќе исплатен/наследен кров над глава. Ако сакаш и да штедиш за зло време, стави уште мин. 150-200 евра месечно.

Разложени трошоци:
60тина евра интернет, тв, мобилни телефони (само услуга).
40тина евра на месечно ниво амортизација за мобилни уреди, со интенција да смениш уреди од пониска класа (200 евра уред) на секои 2 години.
50тина евра на месечно ниво амортизација за лаптопи, со математика да се промени уред за секој член на секои 4 години (ниеден нема да биде за гејминг, чисто офис/нет).
300 евра рата за куќа/кола
200 евра дали ќе биде рата, или ќе биде пресметана амортизација и губење на вредност за возилот, т.е собирање пари за ново.
250 евра месечно за одмор (летен одмор околу 1500 евра годишно + 1500 зимски (иако овој е поскап, особено ако скијаш) (со математика за децата до 15 години да е бесплатно, или намалена цена)).
400 евра за храна
50-100 евра гориво
200-400 евра заеднички ручек за семејството 2-4 пати месечно во ресторан (ете демек да не готвите нон стоп сами дома).
стоматолози 30-40 евра само за нормални работи (пломбирање, поправка, чистење забен камен).
суплементи/лекови 50тина евра најобични работи (минерали, витамини, чат пат нешто стандард апчиња).
50-100 евра месечно непланирани медицински трошоци (импланти, операции и сл).
150-200 евра струја, вода, влезови, даноци на имот
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Летен одмор со хотел за 4 лица ќе поминеш за 60к?


Дефинирај пристоен живот?
Ако зборуваме за реална средна класа: да не се стегаш за ништо од поглед на храна, да возиш пристојно возило (ново, или пак не постаро од 10 години), 2 одмори во годината во хотел (не со пиперки, домати и компири во гепек, и да се чадиш на шпоре по 3 пати на ден), пристојно облечени и скоцкани сите (не брендови и луксуз), тогаш околу 1700-2000 евра со вклучена рата за стан/куќа, или 1400-1500 ако имаш веќе исплатен/наследен кров над глава. Ако сакаш и да штедиш за зло време, стави уште мин. 150-200 евра месечно.

Разложени трошоци:
60тина евра интернет, тв, мобилни телефони (само услуга).
40тина евра на месечно ниво амортизација за мобилни уреди, со интенција да смениш уреди од пониска класа (200 евра уред) на секои 2 години.
50тина евра на месечно ниво амортизација за лаптопи, со математика да се промени уред за секој член на секои 4 години (ниеден нема да биде за гејминг, чисто офис/нет).
300 евра рата за куќа/кола
200 евра дали ќе биде рата, или ќе биде пресметана амортизација и губење на вредност за возилот, т.е собирање пари за ново.
250 евра месечно за одмор (летен одмор околу 1500 евра годишно + 1500 зимски (иако овој е поскап, особено ако скијаш) (со математика за децата до 15 години да е бесплатно, или намалена цена)).
400 евра за храна
50-100 евра гориво
200-400 евра заеднички ручек за семејството 2-4 пати месечно во ресторан (ете демек да не готвите нон стоп сами дома).
стоматолози 30-40 евра само за нормални работи (пломбирање, поправка, чистење забен камен).
суплементи/лекови 50тина евра најобични работи (минерали, витамини, чат пат нешто стандард апчиња).
50-100 евра месечно непланирани медицински трошоци (импланти, операции и сл).
150-200 евра струја, вода, влезови, даноци на имот
Субјективно е што сметаме за пристоен живот, затоа секој ќе си го објасни тоа. Јас го делам мислењето дека 2000-2500 е во рамките на тоа што му треба на едно семејство да има пристоен живот. Значи не збориме како е, туку како треба да биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom