Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.923
Поени од реакции
39.419
Па не мора кавијар, ама не треба да се задоволуваме со минимумот, секој треба да има право да јаде што сака, само да не збеснува сега не се бунам за платата, работиме на случајот да имаме поудобен живот.
Има многу како тебе, живеете од месец за месец зошто трошите на путовања, инстаграми, јадење кавијари, и после други ќе ви бидат криви зошто платата не е 2,000 евра и зошто немате леб да јадете. Твојот мајндсет е проблемот, а не платата. Секој треба нозете да ги пушта колку што му е долга чергата, ако сакаш да глумиш буржоазија а немаш со што, треба да ги сносиш последиците.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Па не мора кавијар, ама не треба да се задоволуваме со минимумот, секој треба да има право да јаде што сака, само да не збеснува сега не се бунам за платата, работиме на случајот да имаме поудобен живот.
Prijatele daj objasni shto e za tebe pristoen zhovot.

Vaka mu doajgash kako nekoj katolicki pop shto drzhi misa.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.540
Има многу како тебе, живеете од месец за месец зошто трошите на путовања, инстаграми, јадење кавијари, и после други ќе ви бидат криви зошто платата не е 2,000 евра и зошто немате леб да јадете. Твојот мајндсет е проблемот, а не платата. Секој треба нозете да ги пушта колку што му е долга чергата, ако сакаш да глумиш буржоазија а немаш со што, треба да ги сносиш последиците.
Од кај знаеш ти, дури и да ме познаваш лично, колку заработувам, а колку трошам? Не јадам по скапи ресторани, не преплаќам ниту предмети ниту облека. За доживувања и патувања трошам многу пари, но пак на крајот на денот, ми остануваат доста. Плус, во некои земји сеслични цените како во Скопје. И да не се, пре би платил 5 евра пиво во Минхен, отколку 2 евра во Скопје. Познавам луѓе околу мене кои навидум “немаат” пари за патување, ама затоа патики од 150 евра се океј, 100 евра за комар, 50 евра за цигари се океј, “морам да имам телефон од 500 евра”, “не се возам со автобус ниту со точак, кола си е кола”, а платата едвај 25.000.

Епа не оди бе така
Автоматски споено мислење:

Prijatele daj objasni shto e za tebe pristoen zhovot.

Vaka mu doajgash kako nekoj katolicki pop shto drzhi misa.
Па тоа е индивидуално. За тебе тоа што е пристојно, за некој е стискање и обратно.

Значи јас можам да јадам леб и да си правам дома некои брзи и евтини јадења, и да го истерам месецот, но не сакам да го правам тоа.

Некој има идеја за пристоен живот, а мене тоа да ми е луксуз. Ако заработува повеќе, тоа е нормално за него. За мене цигари и комар се непотребен луксуз, за некого се забава, и што да му речам сега?

Еве братот погоре вика дека му требаат 80.000 за да истера месец. Мене ми требаат 25.000 пример.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Од кај знаеш ти, дури и да ме познаваш лично, колку заработувам, а колку трошам? Не јадам по скапи ресторани, не преплаќам ниту предмети ниту облека. За доживувања и патувања трошам многу пари, но пак на крајот на денот, ми остануваат доста. Плус, во некои земји сеслични цените како во Скопје. И да не се, пре би платил 5 евра пиво во Минхен, отколку 2 евра во Скопје. Познавам луѓе околу мене кои навидум “немаат” пари за патување, ама затоа патики од 150 евра се океј, 100 евра за комар, 50 евра за цигари се океј, “морам да имам телефон од 500 евра”, “не се возам со автобус ниту со точак, кола си е кола”, а платата едвај 25.000.

Епа не оди бе така
Za Toa pivoto od 5€ vo München da go piesh treba i da stasash do tamu.
A toa vo najmala raka koshta kolku i lebot za mesec dena na 4 clenovi semejstvo.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.540
Za Toa pivoto od 5€ vo München da go piesh treba i da stasash do tamu.
A toa vo najmala raka koshta kolku i lebot za mesec dena na 4 clenovi semejstvo.
Па добро, имам за да стигнам. Немам пари за во скап хотел, такси или скапи ресторани, но можам да си дозволам да прошетам.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.540
Ti si ja promashil poentata na temava .
Не, туку вие сте ја промашиле поентата на животот, ако мислите дека е грев да шетате по 2-3 пати годишно.

Исто и за трошоците во Скопје, штета е да мислите дека тој што купува за јадење од надвор или јаде кашкавал наместо урда, пршута наместо салама е буџован и курчало,
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.059
Поени од реакции
12.334
Не, туку вие сте ја промашиле поентата на животот, ако мислите дека е грев да шетате по 2-3 пати годишно.

Исто и за трошоците во Скопје, штета е да мислите дека тој што купува за јадење од надвор или јаде кашкавал наместо урда, пршута наместо салама е буџован и курчало,
Ми се допаѓа комунистичката идеологија што ја имаш :)
Смрт на капитализмот, слобода на народот :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Не, туку вие сте ја промашиле поентата на животот, ако мислите дека е грев да шетате по 2-3 пати годишно.

Исто и за трошоците во Скопје, штета е да мислите дека тој што купува за јадење од надвор или јаде кашкавал наместо урда, пршута наместо салама е буџован и курчало,
Ne prijatele ne e grev da shetash.
Ama toa ne spakga vo normalen zhivot.

Covekov pogore spordebeno so Kanada imal potreba od 80000 denari mesecno za cela familija, a tebe SAM 25000 shto znaci 100 000 ( 1500€) denari mesecno za 4 clenovi.

Svajcash sega???
Koj normalen vo Makedonija mozhi da si go dozvoli toa?
Osven tatini sinovi !

I ne me sporeduvaj mene zatoa shto jas lebot go vadam i jadam na zapad.

I da Prshuta koshta 1Kg 25€ a 1Kg Salama i 7-8€. Sega ti gledaj i pak praj se na budala
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.373
Правен беше овој муабет наназад на темава, најпрво мора барем отприлика да се дефинира до каде е границата на пристојност, а каде на луксуз.Овие две работи се ептен ралативни.
Jas porano prasav, sega pak ke si prasam.
Dali odrzavanje svalerka spagja vo luksuz :cautious:
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
594
Поени од реакции
405
Ne prijatele ne e grev da shetash.
Ama toa ne spakga vo normalen zhivot.

Covekov pogore spordebeno so Kanada imal potreba od 80000 denari mesecno za cela familija, a tebe SAM 25000 shto znaci 100 000 ( 1500€) denari mesecno za 4 clenovi.

Svajcash sega???
Koj normalen vo Makedonija mozhi da si go dozvoli toa?
Osven tatini sinovi !

I ne me sporeduvaj mene zatoa shto jas lebot go vadam i jadam na zapad.

I da Prshuta koshta 1Kg 25€ a 1Kg Salama i 7-8€. Sega ti gledaj i pak praj se na budala
Ако стигнавме 25000 денари за еден човек, да се пари за татини синови и богати, да се отпишеме и како нација и како држава.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.540
Ne prijatele ne e grev da shetash.
Ama toa ne spakga vo normalen zhivot.

Covekov pogore spordebeno so Kanada imal potreba od 80000 denari mesecno za cela familija, a tebe SAM 25000 shto znaci 100 000 ( 1500€) denari mesecno za 4 clenovi.

Svajcash sega???
Koj normalen vo Makedonija mozhi da si go dozvoli toa?
Osven tatini sinovi !

I ne me sporeduvaj mene zatoa shto jas lebot go vadam i jadam na zapad.

I da Prshuta koshta 1Kg 25€ a 1Kg Salama i 7-8€. Sega ti gledaj i pak praj se na budala
Тоа што не можеш да си го дозволиш, не значи дека е невозможно. И јас не можам да си дозволам да возам Тесла, па има луѓе што можат.

Нормален живот е релативна работа. На запад работиш како доктор или програмер? Ако работиш и зимаш под 2500 нето, живееш скромно. Познавам луѓе кои заработуваат по 5-6.000 евра и ништо не им фали. Познавам и луѓе кои зимаат 2000 нето во Германија, и истите плукаат по државата. Ама тоа е до човекот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Ако стигнавме 25000 денари за еден човек, да се пари за татини синови и богати, да се отпишеме и како нација и како држава.
Da be prijatele!
1500€ mesecno vo Makedonija mislsh deka ima sekoj?

I temava e kolku Pari se potrebni za pristoen makedonski zhivot a ne kolku sakash.
I zatoa ne ti e potreben internet so 250mbit i 2500den mesecno, ne ti treba tel predplata od 1500den mesecno x 4 ne ti treba sekoj vtor den kafeana, ne e prshuta pristoen zhivot , ili sekoja vtora nedela München, berlin,pariz.... ne ti treba kola od 10000PS , i ushte mnogu raboti shto ovde gi pishuvate kako sonishta..

I da se vratam na prviot post shto go pishav na temava, podzatvori gi ocite i inaku ce go gledash zhivotot.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.191
Поени од реакции
3.540
@kano у реду е Ендру Тејт, не може сите дс имаме 5 фирми во Индонезија, Сингапур и Австралија и да сме финансиски независни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom