Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Da prijatelce, jas licno i personalno se nacrtav 280€ kaj BMW Service zaradi taa defektna kapacka na moete BMW shto go imav 3 Meseci predhodno polovno kupeno.
I pederite mi go nacukaja so fintata Pumpata defektna a bila smenata pred 6 meseci kako shto Mi kazha i pokazha smetka predhodniot sopstvenik i bila pod Garantie ama pederite i toa ne mi go kazhaja i duplo naplatiha.

Dvata pati defektna zaradi Vakumot shro se stvara vo rezervoarot ako kapackata NE DISHI zaradi defekten ventil.

I posle 3 Meseci doznav za seta Mafija od pismoto shto go dobiv direkt od BMW za Rückrufaktion da pojdam vo nekoj Service i gratis das ja smenat Kapackata.
Od togash se beshe vo red.
Не треба да диши капачката, треба да е херметички затворена. Гасовите од резерварот идат у моторот да согорат преку вакум црева.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.957
Поени од реакции
6.260
Не треба да диши капачката, треба да е херметички затворена. Гасовите од резерварот идат у моторот да согорат преку вакум црева.
Nemoj da pishuvash vakvi glupisti ce ti se smeat.
Sekoj rezervoar ima ventil na nekoi e pisebno postaven na nekoi na kapackata
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.957
Поени од реакции
6.260
Ти пишуваш глупости. EVAP систем е тоа го има во сите модерни бензинци.
Aj procitaj si ushte ednash.
I kapak na se ovde pishuvame za postari vozila

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Aj procitaj si ushte ednash.
I kapak na se ovde pishuvame za postari vozila

он никаде не пиша каква кола е тоа. Иначе последниве 20 години тој систем е инсталиран у коли, ако не и више. Само тој систем може за капачето проблем да направи, пошто му треба вакум да работи. Така да не треси зелени.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.706
Поени од реакции
18.226
он никаде не пиша каква кола е тоа. Иначе последниве 20 години тој систем е инсталиран у коли, ако не и више. Само тој систем може за капачето проблем да направи, пошто му треба вакум да работи. Така да не треси зелени.
Шкода Фабија 1.2 HTP 2008 ма, го има истиот мотор на Поло и Ибица. (60 коња или 44Kw)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Шкода Фабија 1.2 HTP 2008 ма, го има истиот мотор на Поло и Ибица. (60 коња или 44Kw)
тебе не ти е до тоа. Не може да се оштети пумпа за гориво од тоа шо нема вакум у резерварот. Некои електрични проблеми сигурно имаш или едноставно срање делови. А за бомбините, тоа е нормално на ВАГ возила, у глобала срање бомбини ставаат они. Така да боље Опел да си зел него тоа количе. ВАГ не го бива за бензин.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.957
Поени од реакции
6.260
он никаде не пиша каква кола е тоа. Иначе последниве 20 години тој систем е инсталиран у коли, ако не и више. Само тој систем може за капачето проблем да направи, пошто му треба вакум да работи. Така да не треси зелени.
Aj procitaj pogore shto napishav,ANA UBAVO CITAJ.

1. praj mnogu glasno puffff
2. Ventil vo Kapackata

I razmisli shto kako raboti toj ventil vo Kapackata i shto se slucuva koga ce se otvori a shto koga ce bidi defekten i ne se otvora.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.706
Поени од реакции
18.226
тебе не ти е до тоа. Не може да се оштети пумпа за гориво од тоа шо нема вакум у резерварот. Некои електрични проблеми сигурно имаш или едноставно срање делови. А за бомбините, тоа е нормално на ВАГ возила, у глобала срање бомбини ставаат они.
Знам, се сомневам и ја на тоа, а ја ставаа неколку пати на дијагностика и као ми кажа имаш некои мали ситници ама ништо страшно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.957
Поени од реакции
6.260
тебе не ти е до тоа. Не може да се оштети пумпа за гориво од тоа шо нема вакум у резерварот. Некои електрични проблеми сигурно имаш или едноставно срање делови. А за бомбините, тоа е нормално на ВАГ возила, у глобала срање бомбини ставаат они. Така да боље Опел да си зел него тоа количе. ВАГ не го бива за бензин.
Slabo citanjevo!!!!
Ne zatoa shto nema Vaakum tuku zatoa shto ina PREGOLEM Vaakum
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Slabo citanjevo!!!!
Ne zatoa shto nema Vaakum tuku zatoa shto ina PREGOLEM Vaakum
он ја возел со пун резервоар, каква врска има вакумот кога пумпата е у гориво? Вакумот се ствара над горивото. Тоа има смисла да ја возел со празен резервоар и таа да работела на празно, но не е така у случајов.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.957
Поени од реакции
6.260
он ја возел со пун резервоар, каква врска има вакумот кога пумпата е у гориво? Вакумот се ствара над горивото. Тоа има смисла да ја возел со празен резервоар и таа да работела на празно, но не е така у случајов.
Drugar kako se troshi benzinot zaradi defekt na ventilot na kapackata rasti i Vakumot.
I toj Vakuum ne dozvoluva da go usisuva pumpata i ta raboti pod opteretuvanje i podolgo od normalno. Primer:
Zemi eden Shpriz za inekcii i koga klipot e pritisnat do kraj zatvori go dupceto i probaj da go otvorash klipot i vidi shto se slucuva.

I to tvojot EVAP e sprecuvanje na oteovnite gasovi da izleguvast nadvor. Zatoa koristi i MAL Vaakum. A pro otvoranje na ventiolt od kapackata ima vshmukuvanje i zatoa shtetnite gadovi ne izleguvast i se e vo red .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.931
Поени од реакции
39.442
Drugar kako se troshi benzinot zaradi defekt na ventilot na kapackata rasti i Vakumot.
I toj Vakuum ne dozvoluva da go usisuva pumpata i ta raboti pod opteretuvanje i podolgo od normalno. Primer:
Zemi eden Shpriz za inekcii i koga klipot e pritisnat do kraj zatvori go dupceto i probaj da go otvorash klipot i vidi shto se slucuva.

I to tvojot EVAP e sprecuvanje na oteovnite gasovi da izleguvast nadvor. Zatoa koristi i MAL Vaakum. A pro otvoranje na ventiolt od kapackata ima vshmukuvanje i zatoa shtetnite gadovi ne izleguvast i se e vo red .
Нема никаков вентил на капачето. Баш на овој систем имаш два вентила. Еден што ги пушта гасовите у мотор и друг за вентилација да не дојде тоа шо збориш. И нему треба двата да му откажат за да се деси тоа шо збориш. Што е невозмошно. Настрана што чек енџин ќе му јавува ни стоп и би бил свесен дека има проблем.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.052
Поени од реакции
2.595
Околу 2000 евра за просечно семејство мислам дека се доволни да се помине месецот убаво

1000 за храна, сметки и останати работи околу домаќинството
500-600 за отплаќање стан/куќа/кола
400-500 за одмори, излегувања, хоби и сл
 

Kajgana Shop

На врв Bottom