Кои се најплатените професии во Македонија?

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Па затоа и пропаѓа државата а вие тука ми се чудите за пензии додека на овие погоре шо пишавте не им се намалат платите или скратат привилегиите ќе биде гадно за останатите луѓе во РМ.

Тука да не ми се налути некој зборам за оние шо работат во фирми каде има монопол.

Информатичарите не ги ставам тука они се поштени и чесно работат.
Tokmu taka Ljupco, se dodeka politicarive nasi pred se( i edni i drugi), gi imaat tie beneficii, bonusi, luksuzi, visoki plati, besplatni setanja po stranstvo, sluzbeni avtomobili, sluzbeni apartmani, jadenje, pienje, oblekuvanje, mobilni, gorivo, cuvari, soferi, sekretar/k/i, zamenici i.t.n. i seto toa na drzavna smetka, bogami nema nisto da ostane za obicniot rabotnik, a mnozinstvoto se obicni rabotnici bez nikakvi privilegii i beneficii na rabotnoto mesto, pa duri i zasluzenata plata im e znak(?) dali kje si ja zemat, redovno.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
A koj e pa toj: pratenik, minister, gradonacalnik, direktor, sovetnik, doktor, hirurg, profesor, sudija, inspektor, policaec, carinik, revizor i.t.n. sto ne zel nekad MITO, makar i nesto najsitno ?? zarem ima takov, na planetava zemja !!!!!!!!!!!!!!!!!
Vo sekoja rabota postojat nekakvi benefiti, moze ne paricni, ama vo bilo kakov drug pogled, jadenje, pienje, castavanje, druzenje, steknuvanje novi prijatelstva, koi mozebi kje ti se najdat vo idnina i.t.n.
Inaku Mitoto e losa rabota i nezdrava navika, megjutoa nikad nema da se iskoreni, neznam za nadvor kako e po svetot, ali kaj nas mitoto i potop da ima, mitoto pak kje prezivee, takvi ni se site institucii, platite se niski, a i mentalitetot na narodot e bas takov, LEVA RAKA-DESEN DZEP.
Ок, кога зборевме за најплатени се подразбира најголемо мито :) За да добиеш дозбола за градба или да ти дадат нотарски печат пример без 30 илјади евра мито не поминуваш :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Најплатена професија во Македонија е работа кај близок роднина. (Со четири часа работно време по принцип нишај врата земај плата).

И со основно образование да си ако газдата ти е близок роднина можеш месечно да бидеш платен од 600 до 1.000 евра.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Најплатена професија во Македонија е работа кај близок роднина. (Со четири часа работно време по принцип нишај врата земај плата).

И со основно образование да си ако газдата ти е близок роднина можеш месечно да бидеш платен од 600 до 1.000 евра.
Taka e be druze, kolku ima totalno nepismeni ropaci, a sto zimaat ogroooomni plati, breeeeeeejjjjjj !!
Ama ako vujko ti e vladika, ti kje bides pop, ne za dzabe se reklo toa. Ako imas blizok rodnina na nekakva povisoka drzavna funkcija ili ako imas nekoj rodnina biznismen so dobro razraboten privaten biznis, epa togas neveruvam deka kje ima zima za tebe !!
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
k
Абе друже, имаше еден податок преседателот на РМ, земал околу 50.000 денари а во споредба во РЕК просечна плата е 40.000 илјади, сепак не треба да ги потценуваме функциитеи одговорностите што ги имаат политичарите. Како и што кажав претходно најплатени се оние кои се најпрофитабилни а во нашиот случај Телеком и Банкарскиот сектор, е сега овие се работни места каде што реално полесно можеш да влезеш и да ја земаш таа плата. Можеби повеќеплатено е пилот на авиот ама не е лесно да стигнеш до таму, исто како и што не е лесно да си политичар или премиер или пратеник или не знам што. Е сега професорите и политичарите можеби имаат и некои легално-нелегални извори меѓутоа тоа нема врска со темата и со исплатената нето плата.
Ako ne se lazeme predsedatelska plata e 80000tisuca ako gresam popravete me ama taka znam
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Za 2011 godina najgolema plata isplatena kako bese onaj covekot vo Alaloid eden kup pari sho zede:D e toa ti e ubajna :D inace jas sum od bitola i kaj nas REK e definitvno najubavo i najisplatlivo mesto.. obicen rabotnik so reshenie zema bruto plata od 60 tina iljadi .. ubajna :Dama ako REK propadne, propadna i Bitola...:D
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Najvise ti se isplka, da ja izbegas od tuka, tek togas ke mozes dostoinstveno da ja predstavuvas Makedonia u svetot!
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Najvise ti se isplka, da ja izbegas od tuka, tek togas ke mozes dostoinstveno da ja predstavuvas Makedonia u svetot!
hahha vo pravo si.vidi gi makedoncive od dijasporata..nie sme za Makedonija, nie sme makedoncii,ja sakame Makedonija ova ona...Pa ako ja sakas so majka si baral tamu be? so ne si dojdis tuka?..I jas taka znam..da sum vo Avstralija da zarabotvam 4-5 iljadi dolari mesecno (ili poveke) i jas ke sedam tamu ke si go prcham i ke jadam lajna za Makedonija...ela dojdi tuka i raboti i i zivej so 8 iljadi mesecno da te vidam...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
A што не ојш бе малечко? Чекаш некој да те однесе ? Дека ке го прчиш таму и ке земаш 4-5000 мало морген , за тие пари ке го солупиш кожичето од грбо .
А што се однесува до најплатеноста во Македонија , ИТ секторот и неколку успешни предпријатија растур прават а кој највеке заработува во МК тоа е друга приказна ...
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
A што не ојш бе малечко? Чекаш некој да те однесе ? Дека ке го прчиш таму и ке земаш 4-5000 мало морген , за тие пари ке го солупиш кожичето од грбо .
А што се однесува до најплатеноста во Македонија , ИТ секторот и неколку успешни предпријатија растур прават а кој највеке заработува во МК тоа е друга приказна ...
aham a taka se odese TI ko so velis..sea jas odluciv i sega ke zaminis... da bese taka be batec lesno site dosega ke zamineja.. ;) a ako tamu ti pagja kozickata za 5 iljadi dolari ko so velis tuka za 5 iljadi DENARI so ke prajs? ke go drvis???
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
A што не ојш бе малечко? Чекаш некој да те однесе ? Дека ке го прчиш таму и ке земаш 4-5000 мало морген , за тие пари ке го солупиш кожичето од грбо .
А што се однесува до најплатеноста во Македонија , ИТ секторот и неколку успешни предпријатија растур прават а кој највеке заработува во МК тоа е друга приказна ...
јас бев бе друже и грешиш многу... нема да ти се баш сољупи кожичката од грбот, затоа што таму се вреднува човекот и неговиот труд а пред се НЕГОВОТО ЗДРАВЈЕ... додек тука во мк, баш сите се ДЕРИКОЖИ...

што се однесува до нај платената професија кај нас...? секој професионалец во работата кој има високо позитивно раб. искуство од минимум 15 години во тој сектор има нај висока плата... плус мал милион бонуси како моб. телефон на сметка на форма, службено возило, шетање низ државава и околинава со платени рачуни за смештај и храна по избор и да не набројувам...

некој пиша партиски идиод со книшка... ене ги, такви ги набутаа по администрацииве ширум државава да работат и зимаат од 9 до 12 илјадарки... тешко дека се нај платени... колку работат толку и добиваат уствари... за нишање врата тоа е уствари и сериозно добра висока плата...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
ОК ,друже и јас бев и се слагам скоро со се што си напишал ама тоа за дрвењето , на трепките да ми се обесиш нема да ме убедиш дека без работа има таква плата . Фер однос да ! Нормално плакање да ама дека ке се курназиш таму , тешко!!!
по вториот пасус пак сме тука , на било кој професионалец во приватно му излегува како минимум околу 800- 1000 евра (ама за вистински , не ми лафи тоа си знам .
Третото , не зборев за лепачи на плакати , 3-4 степеници погоре ....
Ивица , никој нема да те викне од дома , за да одиш на страна треба основа ( јазик , образование , храброст и среќа троа ) , ако мислиш да одиш надвор за да си го пополниш буџетот за извесно време , само ке се мачиш . Одењето во странство бара трипати да си го прекршиш животот преку коленици е сега важно е и кој како е скроен .
 
S

smoki.smoki

Гостин
Имам еден другар работи на багер по градилишта 30.000 плата и си се вози цел ден :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom