Кои се македонските муслимани (торбешите)?

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Кога биле Словените една етничка заедница ?
Slovenite bile posebna etno grupa od koja nastanale gore navedenite narodi toa nemozjes da go negiras posto zapisano e vo svetska Istorija a i genetici i ligvisticki e dokazjano

Етно-религиозни групи ? Тоа само кај вас посто и и никаде на друго место. Можеби и кај Босанците.
Gresis Etno religiozna grupa bile Bogomilite koi kako takvi bile ISTREBUVANI. Etno religiozna grupa se i Evreite. Do pred 20 godini a i den denes vo Makedonija Makedocite se tretiraat kako etno religiozna grupa od samata crkva ne od mene i od samiot narod Ako Makedocite muslimani i Makedoncite hristijani se isti narod zosto ima potreba da se naglasuva nivnata religiska opredeba neli e glupo:uvo:

Кој е тој словенски етнос и како вие како Торбеши(Богомили) по што се одделувате ?
Slovenski opsto slvoenski posto Makedonija ne postoela nikako nacija ni kako drzava a ni kako narod vo toa vreme nemalo Makedonski znaci bilo slovenski e sega sto citas megju redovi toa e tvoj problem vikaajsi i dalje issshhhhhh
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Slovenite bile posebna etno grupa od koja nastanale gore navedenite narodi toa nemozjes da go negiras posto zapisano e vo svetska Istorija a i genetici i ligvisticki e dokazjano
Обратно, од наведените народи кои отсекогаш овде биле присутни подоцна настанал само терминот “Словени“, а во посебната тема која ја отворив тоа е докажано и научно, и археолошки, антрополошки, лингивстички, етнолошки и генетски.

Вие не сте никаква посебна етно-религиозна група, вие сте Македонци муслимани, исто како и етно-религиозната група на Македонци православни или католици, будисти, евангелисти, методисти, атеисти.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Дали албанците што ја имаат религијата од Турците се со етнички турски елементи тогаш? Или исламот вие го измисливте?
Кога ти веќе како млад дечко, си дозволуваш оваква компромитација на својата интелектуална физиономија, што да правам, тоа е.

Албанците (односно дел од нив), не примиле Турска религија, затоа што не постои Турска религија, туку постои религија која се манифестира на турски начин, истата се доживува така, и се внесуваат свои (турски) етнолошки елементи.
Албанците го примиле исламот, само формално, т.е. формата, а не и суштината, и неколку елементи кои ги носеле турците во овие краишта. И самите албанци, важеле за народ кој не се потчинува на религиските закони, па во еден дел од Албанија, каде владеело феудалното албанско семејство Дукаѓини, се формирал закон (над црковно-христијанскиот), кој е уникатен и засебен, и кој дава печат на непокорност од туѓите влијанија.

И Македонците (без разлика на религија) и Албанците (исто без разлика на религија) освен албанците кои мигрирале за јужна Италија, попримиле многу елементи од турците, како што и Турците попримиле, зеле, многу елементи од Балканските народи. Доволно е да се каже дека е земен само Фезот и Чифтелијата (тамбурата) и е пренесена низ тие места накај Монголо-Туркменските народи.

Читај, учи, не се брукај.

Торбеши во западна Македонија се исто што и Потури во источна Македонја и немаат ниту А во етносот со Албанско ами ги имаат тие посебности кои ги имале сите муслимани и со тие евалуирале одкако ги примиле.
Ако гледаш низ оваа слика:



и го читаш текстот од овој линк

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0C892A943C301042B548E0EC7B1A4401

...ќе видиш дека она што го зборувам јас, е многу евидентно и само човек со посебни потреби нема да може да го согледа...

од што почна се да е Албанско луѓе почнаа да прашуваат и гипсот да не е албански.
Гипсот, т.е. кечето, е античка капа, која има многузначења, но истата ја носат античките митолошки ликови и божества, значи има антички корени и значење.
Истата таа, најдобро е зачувана кај албанскиот народ (денес) и кај некои други народи како Црногорците и Македонците (во разноразни големини и бои).

Учи, оти млад си.

џипс, џипс?? јо бе!!...шкиптар!
Ова е она, идиотско, во твојот лик. Ем не знајш, ем сакаш да бидиш мангуп. Многу ниско, претерано.

толку се слични што кога ќе ставиш црногорска жена до албанска и то облечени со исти алишта никако да ги раздвоиш и двете се високи ко врби крај река....абе од километар се разликуваме.
Кој простотитал бе дете ни го даваш. Ем не знајш, ем ќор, ем етнолог. WC-ата не се денес исчистени, терај и не замарај тука. Не пикај го газот кај шо се мерат пенисчишта.

Оди, метлата, ти останала нефатена денес.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ne dojdenici vo 10ti vek nego Imeto Torbesh poteknuva od togash i nema nikakva vrska so nametnatoto znacenje okolu menavanje na verata.
Тука беше напишано дека сте дојдени како Богомили од Тракија. Ако вие не сте договорени од кај сте не е тоа мој проблем.

Podelbite se napraveni mnogu odamna uste koga ne oteravte vo Planinite neli sega e suvisno toa da se poprava . I den deneska se slucuvaat podelbi , samo jas neznam i nemozjam da svatam kako samo virtuelno se slagate deka sme isti narod ama realno begate ko od Krst
Јас не памтам дека сум ВЕ отерал у планини? Како да не приметам таква работа? Сепак контролирај се што збориш и биди прецизен во изразувањето, вака само обвинуваш без докази.

За остатокот значи признаваш дека е направена поделба, мило ми е што си свесен за тоа. Е сега дали е сувишно да се поправа тоа не е мое и твое да кажеме туку на владата и на државата. Може не е касно да се спречат поделбите, се е можно ако се има воља и јака свест.

Не се доискажа во реченицата но приметувам дека вие (Торбешите на форумов) сте единствените којшто Христијанството го ставате како некоја ексклузивност на Македонците. Не е така и пробај да се ослободиш од остатоците на комунизмот. Доаѓаат нови времиња, знам дека сте исфрустрирани ама некаква промена во свеста има така да се повеќе прифаќаат дека етносот не мора да биде ексклузивно поврзан само со една вера, нешто што на пример ти сега го правиш.

Да имаше државата јасна политика како со вас и да ве интегрира како составен дел на нацијата сега немаша да ги имаме муабетиве ама ете засега нема ни желба а ни стратегија.

Без разлика што имаш изнакажано и куп неточни работи нема да ти спорам пошто ја сваќам вашата фрустрација, моментално во Македонија на никого не му е убаво.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Тука беше напишано дека сте дојдени како Богомили од Тракија. Ако вие не сте договорени од кај сте не е тоа мој проблем.
A Trakija kaj e znaes li ???? Znaci 100km istocno ili zapadno ne e nekoj razlika mislam se razbirame

Јас не памтам дека сум ВЕ отерал у планини? Како да не приметам таква работа? Сепак контролирај се што збориш и биди прецизен во изразувањето, вака само обвинуваш без докази.
Ti ne ama tvoite predci pred 10 veka da tie ne oteraaa a posto ti se izjasnuvas za nivni naslednik jas vinata so pravo ti ja prefrlam tebe... Prosti ali ne zaboravaj ja pamtis li, nie prostuvame ama ne zaboravame toa bi bilo predavstvo . I ke te prasam i tebe kazimi edna vojna vo koja sme bile na Ista strana poslednive nekolku stotici godini
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
A Trakija kaj e znaes li ???? Znaci 100km istocno ili zapadno ne e nekoj razlika mislam se razbirame
И од целиот мој пост ти баш за Тракија се фати :). Јас тебе те разбирам предобро ама ти мене ич :).

Да ти кажам дека македонско население е преселено многу порано и во Тракија веројатно нема да имаш поим, ајде барај малку по историја барем да има смисол муабетов :).

Почнувам да се сомневам дали си ти воопшто од Македонија или само се правиш Торбеш :).
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
A tie od Trakija kaj otidoa da ne isceznaa pa Makedonskoto naselenie e preseleno vo Trakija a sega vo Trakija nema ni trag od Makedonci i dvajcata ne se razbirame ne sme na ista frekfrencija izgleda ama sepak mozje da se debatira so tebe posto i si samo kriticen za razlika od ostala raja
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
И од целиот мој пост ти баш за Тракија се фати :). Јас тебе те разбирам предобро ама ти мене ич :).

Да ти кажам дека македонско население е преселено многу порано и во Тракија веројатно нема да имаш поим, ајде барај малку по историја барем да има смисол муабетов :).

Почнувам да се сомневам дали си ти воопшто од Македонија или само се правиш Торбеш :).
Koj rece deka mora da sum od Makedonija za da bidam Torbesh torbeshite ne zjiveat samo vo Makedonija i ne se pravam toa sum
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Koj rece deka mora da sum od Makedonija za da bidam Torbesh torbeshite ne zjiveat samo vo Makedonija i ne se pravam toa sum
Ахам, значи немаш македонско потекло а зборуваш во името на Торбешите од Македонија. Па што не кажа одма :).

Да си кажеше одма дека не си од Македонија сосема ке беше сватливо зашто правиш грешки со многу факти а со тоа што немаш македонско потекло ти си апсолутно неквалификуван да разговараш што правеле моите и твоите предци, тоа ти е ваљда јасно :).

И не знам зашто се срамиш да си го кажеш потеклото, па може ќе ни биде интересно да ги чуеме обичаите од твојот крај, зашто страв?

И нели ќе ми објаснеше со факти како моите предци ги терале твоите во планина, не заборавам јас што сум прашал, ама ако немаш одговор нема проблем не се лутам :).
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Абе какви факти какви бакрачи...ќе си земат аргументи од тие што моментално се сметаат за најјаки на овие простори кои пак и туѓи перја ќе стават само за да покажат сличност со околината и со тоа некој автохтон континуитет.

По мотото ако вие со вашите аргументи докажавте дека сте тукашни тогаш и ние сме....поради тоа што имаме сличности.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ти не ми пиша по пп од каде си нели? Така да не станува збор за чаталење туку за ФАКТИ!

А тие се дека зборуваш во името на Торбешите од Македонија, немаш македонско потекло а вистинското не го кажуваш? Што треба да помислам за твојот кредибилитет за валидна дикусија?

Освен тоа веќе трет пат одбиваш да одговориш со ФАКТИ како и кога моите предци ги терале твоите во планина? Јас не сум ти крив што тврдиш од памет без докази и нормално дека ќе те прашам од каде си или сакаш напамет да збориме?

Веќе не те прашувам гледам дека немаш одговор ама не зборувај веќе во името на Торбешите од Македонија, нема поента.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
na pp mozjes da me prasas sto sakas A toa deka gi terale procitaj go dekretot na Negos za progonstvo i ubiistvo na site eretici Bogomilite
Се е тоа во ред ама каква врска има Негош со Торбешите во Македонија? Ако сметаш дека има тогаш пиши го декретот или дај линк да не збориме на празно.

Декрети против Богомилите имаат напишано многу балкански царства или кралства со исклучок на Босанското. Сум читал дека и во Самуиловото биле толерирани ама немам сега извор.

Само како прво, темата не е Богомилското движење туку Торбешите во Македонија и второ нема никаков доказ дека мнозинството Муслимани со македонски јазик се по потекло Богомили (по религија) туку напротив за повеќето се знае точно кога прешле во Ислам од Христијанство затоа што имаат сопствени преданија а за тоа ни свердочат и турските дефтери во Архивот на Македонија. Гледаш Турците биле многу прецизни за религијската припадност на населението така да ти препорачувам прво да ги прочиташ па да продолжиме со факти за историјата на Торбешите во Македонија.

Ако продолжиме како до сега можеме и за Асирците во Ирак да дискутираме, на исто ќе му дојде :).
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Историскиот надрилекар ги избистри сите води па сега и торбешката за на крај ја измати својата и го покаже своето ратоборно потекло.

Уште да можеше да се вратиш во времето кога Михаило Атаилиота го виде пра-дедоти како го преминува јонското море по наредба од византискиот заповедник на Сицилија (Манијак) кој пак во желба да го заземе Константинопол од византиците ги собрал ратоборните групации кои таму биле донесени од Арапите, кои пак нивната татковина ја зазеле во 8. век.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Историскиот надрилекар ги избистри сите води па сега и торбешката за на крај ја измати својата и го покаже своето ратоборно потекло.

Уште да можеше да се вратиш во времето кога Михаило Атаилиота го виде пра-дедоти како го преминува јонското море по наредба од византискиот заповедник на Сицилија (Манијак) кој пак во желба да го заземе Константинопол од византиците ги собрал ратоборните групации кои таму биле донесени од Арапите, кои пак нивната татковина ја зазеле во 8. век.
Јо бе јо, јо бе к*ри, јо.

За тебе, надрилекар у секаков смисол. Зошто? Оти имам на се да ти го затнам муцето.

Еве ти за болдот: http://albanianhistory.net/texts15/AH1038.html

Јавиму се сега на дедоти, зашо запишувал толку лошо, коа фалсификувал историја.
Торбешите не гибај ги, не за друго, немаш ум толку.

А уште побитно е тоа, дека нема потреба да решаваме историски ивенти, туку да дебатираме. И јас имам став, а ти твојот рудиментиран, моеш да му кажеш на толпата антиквизирани плебејци, од каде што патем потекнуваш ти.

Она што ти не знаеш, а е конвенционално правило во однос на која било наука, е она што, прво мора да имаш УМ за да бараташ со некоја наука. Ако немаш ум, не можеш, па дури и сите историски документи да ги фалсификуваш ти со пријателите по крв Срби. ;)

Се е тоа во ред ама каква врска има Негош со Торбешите во Македонија? Ако сметаш дека има тогаш пиши го декретот или дај линк да не збориме на празно.

Декрети против Богомилите имаат напишано многу балкански царства или кралства со исклучок на Босанското. Сум читал дека и во Самуиловото биле толерирани ама немам сега извор.

Само како прво, темата не е Богомилското движење туку Торбешите во Македонија и второ нема никаков доказ дека мнозинството Муслимани со македонски јазик се по потекло Богомили (по религија) туку напротив за повеќето се знае точно кога прешле во Ислам од Христијанство затоа што имаат сопствени преданија а за тоа ни свердочат и турските дефтери во Архивот на Македонија. Гледаш Турците биле многу прецизни за религијската припадност на населението така да ти препорачувам прво да ги прочиташ па да продолжиме со факти за историјата на Торбешите во Македонија.

Ако продолжиме како до сега можеме и за Асирците во Ирак да дискутираме, на исто ќе му дојде :).
Silen, богомилите, се оние монофизитни верници кои од секогаш барале апроксимација на нивната доктрина со соседни или други религии.

Кај торбешите проблемот или не е проиблем тоа воопшто, е она идентификацијата. Идентот, е нешто со што менуваш се, па дури и припадност. Кај нас, во Македонија, по грешка се праи еден идентитетски синкретизам, и воедно народот се идентификува и со Македонштина и со Христијанство (православие). Така било пред 19 век, така е и сега (пример).

Има "нации" кои својата нација, ја изградиле врз основа на религиски примат. Тоа е примерот со Грците. Морало да си Православен (анти Муслиман во тоа време 1820 година) за да бидеш Грк. Значи нацијата е изградена од Албанци, Грци, Македонци, Бугари, Турци (христијани) итн.
Но тоа не е пример со нив. Пример е и со Македонија. И тука се инкорпорираат разни народи, како Ерменци, Татари, некој Турчин итн.

Денес, се раѓа нов идентитет а тоа е оној Исламо-Торбешки, кој е сосема во ред и за кој не знае со сигурност е разгранување на Македонскиот етнос или на други.
 
Член од
7 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
. Ти тоа што го збориш си има веќе име и дефинитивно не е етнос. Почнува на Ј- а завршува на -аничар.
Смешно Redneck Rebel,зато што јаничарите биле "деца кои насилно биле земени како данок"и тие биле носени во турција,и таму останувале,тие не се враќале на овие простори,така да друже не држи место,,а не ја имаме таа чест како јаничарите,зашто тие биле најпривилогованите деца..Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom