Кои градови се сакaат меѓу себе?

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Јас најмногу ги сакам Битолчани, и Кочанчани.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
centar so aerodrom :vozbud: .
vaka skopjani se dobrodojdeni od zenskite vo site gradovi , no docekani na noz od maskite vo istite , ne vikam deka od site samo sto ima mnogu kreteni koisto nemozat da si go prifatat faktot deka dosol nekoj od drug grad i mu ja sobral zenskata. dodeka pak najgolemo rivalstvo ima pomegu, skopje-bitola, skopje-prilep , skopje-ohrid, skopje-kumanovo, prilep-bitola , i tako dalje
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Охрид со Битола, Велес, Куманово, Прилеп, Кочани,..
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
зато шо сте кренати и ко ке дојте кај нас се понашате ко да имате сина крв, а ние некој смрдени говна да сме.
чест на исклучоци
Не си во право. Ниеден (јас што знам) го нема тој став. Баш напротив, многу луѓе од другиве градови патат од комплекс на помала вредност, за којшто нема апсолутно никаква причина... но... тука јас ништо не можам.

lol тешко дека ви љубоморат.

А ги мразам заради тоа што другите помали градови ги нарекуваат провинции, поради тоа што не сите ама 90% се однесуваат како да живеат во некоја голема светска метропола, кога ќе одат во друг град се прават фраери! Ама реков не сите немојте да ме натепате сега :nesum:
Прво... ако ги мразиш Скопјани ради таа причина... стварно треба спрема тебе да се однесуваат издигнато, пошто причината ти е премногу ниска. (нема лутиш, нели? искрено ти кажувам).

Второ, како тоа се праат фраери? Со тоа што зборат скопски? Имаш двајца типци на сред Струмица коишто не ги знаеш, и единствено се разлкикуваат по тоа што едниот збори на струмички, а другиот на скопски дијалект. Автоматски, овој што не збори струмички се праи фраер!? Па и Струмичани (или било кои други) кога ќе дојдат во Скопје си зборат на нивниот дијалект, нели? Што си е најнормално :)

Абе знаете ли дека во Скопје нема чисти Скопјани.Сите имаат потекло од некоја провинција.Правите Скопјани се одселиа во Белград на времето.Не значи јас ако се родам во Америка и поживеам малку таму дека сум Американец кога моите се Македонци.
:tapp::tapp::tapp: <- толку


За муабетине со провинција... Можеби треба да се нарекуваат провинции, можеби не, поради тоа што Македонија е премногу мала (под знак прашалник е дефиницијата за провинција), но, во никој случај провинција нема деградирачко значење.

Што се однесува до сакањето... факт е дека градовите во внатрешноста се многу поблиски отколку Скопје со било кој друг град. А, најголемиот дел од луѓето коишто плукаат врз Скопје и Скопјани десна рака би дале да живеат и работат во Скопје (не, не го величам Скопје.. не го сакам којзнае колку... таква е реалноста).
 
F

fantomX

Гостин
ја како прилепчанец си ја поштувам битола најмногу, а би ги клал охрид, струмица, штип(имам другар од таму) и кочани
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Со Охрид и Прилеп, супер луѓе. Скопје ај излишно е да коментирам. НЕ ве ставам сите во ист кош, ама повеќето што сум ги запознал не вредат. Не се мачете да реплицирате, има секакви знам ама така стекната е омразата и тешко ќе се изгубим колку и да се трудиме.


Поздрав.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Прво... ако ги мразиш Скопјани ради таа причина... стварно треба спрема тебе да се однесуваат издигнато, пошто причината ти е премногу ниска. (нема лутиш, нели? искрено ти кажувам).

Второ, како тоа се праат фраери? Со тоа што зборат скопски? Имаш двајца типци на сред Струмица коишто не ги знаеш, и единствено се разлкикуваат по тоа што едниот збори на струмички, а другиот на скопски дијалект. Автоматски, овој што не збори струмички се праи фраер!? Па и Струмичани (или било кои други) кога ќе дојдат во Скопје си зборат на нивниот дијалект, нели? Што си е најнормално :)
Не си сфатил, причината не е таа причината е што ме нервираат луѓе кои навредуваат.
Не кажав никаде ништо за дијалектот. А примерот не ти држи место, сеедно ми е како зборувале типци што ќе ги сретнам на улица. Не ги селектирам според тоа луѓето. Единствено мое мислење е дека Скопјани не се согласуваат најдобро со Струмичани (генерално земено).
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
ме нервираат луѓе кои навредуваат.
Единствено мое мислење е дека Скопјани не се согласуваат најдобро со Струмичани (генерално земено).
Сакаш да кажеш дека исклучиво Скопјани навредуваат? Или исклучиво Струмичани? :toe: Мислам дека тоа нема везе со тоа од кој град си.

За согласувањето... јас се согласувам со сите Струмичан(к)и што ги знам :)

он топик:

Јас сеуште стојам на тврдењето дека другите градови се негативно настроени кон Скопјани... имам и примери да го поддржам тврдењето... али да не замарам ептен :) ...
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Факт е дека жителите на одредени други градови се негативно настроени кон Скопјани. Повеќе од очигледно е дека кога ќе се запознаат со некој што ќе има друг однос кон нив веднаш ќе го сменат мислењето. Најчесто предрасудите од типот "па тие се вакви,такви онакви, не мразат и понижуваат," потекнуваат од една личност која имала некое лошо искуство со друга личност. И по дефолт сега сите жители се такви, иако немале можност да се запознаат со ниеден жител.
Кога веќе реално зборуваме Скопјани се тие што треба да бидат навредени од лицемерието на сите други.
секоја чест на некои исклучоци
 
F

fantomX

Гостин
Кога реално би зборувале, ги има многу скопјани кои мислат дека тие се главни, се друго е ништо. Секоја чест за исклучоците. Само би навел, кога победа вардар играа во прилеп, комитите викаа прилеп е село, одете си на тутун, кога играше победа со хамбургер во скопје,исто, еден мој другар беше на некое организирано патување во скопје со деца од цела македонија, кога ги прашале скопјаните дали биле во прилеп, си шепотеле ,,што бараме во тоа селото, лично кога со возав нис скопје, кога не видоа оти сме со пп регистрација не отепаа со свирење,итн,итн,итн... Јас лично имам другари во скопје и сум немал искуство некој да ме понижува но од овие работи што ги наведов доволно зборува што мислат поголемиот број скопјани за останатите градови, секако секоја чест на исклучоците
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.022
Поени од реакции
607
Јас на одмор лани се запознав со многу скопјани и никој не ме омаложуваше,(уште то му требаше и:violent1::pos:)а иначе разбрав се затепали мои другари со скопјани и го папале овие од ск :pos2:.
Мене досега никој ме нема дискриминирано и ако ме знај шо следва:pishtoldz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom