Кои градови се сакaат меѓу себе?

Vikuska

I know the pieces fit...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
879
Поени од реакции
7
detelina напиша:
Па не ми е јасно (кога никој од овие што живеат во внатрешноста не го сака Скопје и Скопјани) зошто им е врв у кариера да дојдат овде, да почнат да студираат, да се омажат и да останат тука а? Зашто сите изнакупија станови овде, шо не си седат таму од кај шо се????
zatoa sto lugeto od periferijata gledaat deka nema nekoi golemi moznosti za ziveenje vo svoite gradovi zaradi nevrabotenosta a ne deka go sakaat skopje. a inaku lugeto od periferija ne go sakaat skopje zasto lugeto od periferija rabotat najteska rabota i pak ne gledaat air od taa rabota. zosto skopje postojano se gradi a nasive gradovi nova zgrada nemaat videno so godini? barem za prilep i prilepcani zboruvam. bas mi e milo za temava konecno mozev da go iskazam ona sto me zasega
 
П

Паспарту

Гостин
kokko напиша:
Пред некој ден на Телма мислам беше гледав една емисија за старите улици на Скопје во тесното централно подрачје.Меѓу другото во емисијата имаше интервјуа со постари жители на Скопје.И знаете ли што беше чудно.Сите што ѓи интервјуираа како стари Скопјани Кажуваа за себе дека дошле од некаде.Кој од село кој од друг град,ама ни еден некажа дека се е родил во Скопје камоли дека и неговите предци се родени во Скопје.Земете од историја ,кога Скопје станало град?Па тоа било најголемата провинција над провинциите.Битола бил велеград.(Јас не сум од таму),Велес итн.А Скопје настанало град на истиот принцип како што се настанати Австралија и САД,од криминалци и авантуристи.
се извинувам што каснам една година со одговоров но сега ја видов темата и мора да му одговорам на овој малоумников! скопје може било провинција над провинциите, но работата е што БИЛО, А СЕГА НЕ Е! а ти ако си го :drk: на чорбаџиски градови од пред 100 години тоа е твој проблем и на твојот мозок
 

baldzi

Fascination Never Ends!
Член од
16 јуни 2006
Мислења
176
Поени од реакции
3
Strumica so Stip,Radovis,Gevgelija,Valandovo ,Bogdanci i so site drugi gradovi od taa strana na Vardar :salut: a za drugite gradovi posebno Skopje-teska rabota :nenene:
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
site gi mrzat Skopjani neznam zaso,valjda im se ljubomorni
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
mackomk напиша:
site gi mrzat Skopjani neznam zaso,valjda im se ljubomorni
Абе ви се чини дека сите ве мразат, а нема причина за љубомора.... А инаку меѓусебно се сите градови од малешевијата...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.395
Поени од реакции
46.886
Многу ми е смешно тоа што од другите градови не мразат нас Скопјаните.''Да даде господ да врати 63'' ,''Скопјанишчана педеришта'' и слични реченици ме бутаат у несвест поготово кога доаѓаат од луѓе на кои им е јасно дека кога-тогаш ке мора да дојдат во Скопје за имаат за леб поради нивната неспособност-тие што имаат мозок не се ни замараат со Скопје и неговиот настанок.Немам потекло од Скопје и затоа не ме вреѓаат вакви муабети.''кој мрази-нека му стои''
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
CyberBop напиша:
Абе ви се чини дека сите ве мразат, а нема причина за љубомора.... А инаку меѓусебно се сите градови од малешевијата...
Нема причина да ги мразат граѓаните,ама имаат причина да го мразат(љубоморат) градот поради развиеноста :smir:
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.022
Поени од реакции
607
оф топик
Јас порано го мраев ск поточно комити:smir: ама сега не толку,демоде ми е некако сега грци и Албанци многу
он топик
Битола најмногу си живеј со Охрид и Прилеп за другите незнам.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Велес не го мириса Скопје ногу-ногу, у контекст со глупиот наслоф на темава.
Ја лично го обожавам како град, посебен ми е, таму има многу повеќе шанси, таму има многу повеќе работни места, таму има многу повеќе урбан шмек и сонце за сите.
Но народијата скопска не ја обичам и не ме интересира, секако дека имаме сите ист македонски менталитет ама таму е нешто сосема трето од моево провинцијалско гратче, и тоа, промената не е на подобро!
ја така си мислам и ич не ми чуе за "туф, љубоморите!"-коментари на скопјаните, бидејќи ја воопшто не ги мразам, само често ме разочаруваат и засмејуваат. И не умислувајте дека сите на кои како Скопјани не им се допаѓате, ви љубоморат.

Има подобар живот од вашиот и надвор од границите на Скопје :).


Иначе, со Битола, Штип, Куманово, јеее!
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Малоумно е да се рече дека некој град се мрази со некој друг. Можам да мразам луѓе но не и градови. Можам да мразам размислување но не и потекло.
Не мразам ниеден град, не мразам граѓани. Мразам поединци, кои можат да бидат и во моја близина, без разлика.
Целата држава ни е колку еден кварт во Њујорк, и пак има место за отцепување и предрасуди.

На ви еден скопски бацкец на сите:peace:!:pos:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Goddess of Chaos напиша:
Велес не го мириса Скопје ногу-ногу, у контекст со глупиот наслоф на темава.
Ја лично го обожавам како град, посебен ми е, таму има многу повеќе шанси, таму има многу повеќе работни места, таму има многу повеќе урбан шмек и сонце за сите.
Но народијата скопска не ја обичам и не ме интересира, секако дека имаме сите ист македонски менталитет ама таму е нешто сосема трето од моево провинцијалско гратче, и тоа, промената не е на подобро!
ја така си мислам и ич не ми чуе за "туф, љубоморите!"-коментари на скопјаните, бидејќи ја воопшто не ги мразам, само често ме разочаруваат и засмејуваат. И не умислувајте дека сите на кои како Скопјани не им се допаѓате, ви љубоморат.

Има подобар живот од вашиот и надвор од границите на Скопје :).


Иначе, со Битола, Штип, Куманово, јеее!
Еве бидејќи поранешниот пост беше одговор на друг член,да се надоврзам на ова што го кажа Гадес Оф Кеос. Секад,ама баш секад кога сум идел било каде на зимување или летување морало во истиот хотел да има скопјани,прво Гевгеличаните малку ќе почнат да провоцираат како Скопјани педери,ама јужуали Скопјаните се поголемите па ги замолчуваат на Гевгеличаните. Јас си стојам настрана,бидејќи воопшто не ги мразам Скопјаните. За градот и нема што да се коментира,во Скопје бар имаш шанси да опстанеш за разлика од многу македонски провинции. Е сега,за љубоморењето,мислам дека Скопјан(к)ите го прават толку свесно,иако не го мислат тоа. Натпреварувањето постои кога ќе се здружат едните против другите,ама проблемот е што секој од нив се смета за подобар,па кој и да нападне,другиот ќе се одбрани со тоа "ни љубоморат",е сега за што ни љубоморат,едните ќе речат за градот,другите па за нивната убавина,трети за дечкото/девојката итн. па така да тоа ни љубоморат,или па на мене да ми кажат "ми/ни љубомориш/љубоморите" воопшто нема да го земам при срце бидејќи тоа е начин да бидеш над нив и обратно они да бидат над вас,а тоа е така бидејќи нормално е дека секој сака да владее :)

Инаку Гевгелија-Струмица-Богданци-Дојран. Бар така сметам :)
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
Ние од Струмица многу си се имаме со оние од Дебар, Гостивар и Тетово :pos2::pos2: Не шала на страна, иначе за тоа да го мразам Скопје како град не го мразам баш ми се допаѓа иако е малку во хаос а може така да ме нервираат некои што се прават демек види јас ова.. види јас она... али такви ги има секаде.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
А клик хелп може ли?!?!? Какво е ова прашање дали се сакаат градовите меѓу себе, секој човек има свое мислење за одредено нешто, слободна земја можам да кажам дека пример Кичево е шкарт глуп дегенски град (ДАВАМ ПРИМЕР НЕ МИСЛАМ ТАКА), и се појауваат луѓе кои што ме подржуваат во тоа, а и луѓе кои што ме прават будала за тоа. Ако мене некој ми згрешил од некој град, незначи дека јас треба да го мразам целиот град, мислам хелоу:) од игла ќе праиме локомотива.....И стварно не ми е јасно ги мразиме Скопјани, сте не упознале ли бе, ја не викам не и јас мразам многу Скопјани што ми згрешиле ги пцујам и плукам ако ги најдам и ќе ги тепам, ама не се сите исти. Има разлика од јајце до јајце а камоли од човек до човек
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Skopje-Bitola
Skopje-Tetovo
Skopje-Prilep

Bar sta se meni ti4e :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom