Кое чувство е подобро - кога сакаш или кога те сакаат?

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
јас не можам да разберам како може да биде поубаво да бидеш сакан од некого отколку самиот ти да го чувствуваш тоа чувство, т.е. да сакаш...не велам дека тоа претставува егоизам но едноставно, не можам да разберам...:toe:
па нели љубовта е најубавото чувство на свет...а љубовта ја чувствуваме кога сакаме а не кога не сакаат...како може тоа чувство кога сме сакани да биде подобро од љубовта? значи, сепак...постојат и поубави чувства од љубовта или како? :)
Епа, замисли вака...
Ситуација бр. 1: Ти сакаш некој, но таа љубов не ти е возвратена и ти патиш, се мачиш, ти се кине душата, плачеш од мака цело време...
Ситуација бр. 2: Има некој кој те сака, но ти не го чувствуваш истото кон него... едноставно, не си во состојба да му ја возвратиш љубовта...
И, во која ситуација преферираш да се најдеш?
Кога тебе би ти била посмирена душичката и би се чувствувала поубаво?

:smir:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Епа, замисли вака...
Ситуација бр. 1: Ти сакаш некој, но таа љубов не ти е возвратена и ти патиш, се мачиш, ти се кине душата, плачеш од мака цело време...
Ситуација бр. 2: Има некој кој те сака, но ти не го чувствуваш истото кон него... едноставно, не си во состојба да му ја возвратиш љубовта...
И, во која ситуација преферираш да се најдеш?
Кога тебе би ти била посмирена душичката и би се чувствувала поубаво?

:smir:
Не ми се верува :)
Пред некое време отворив тема за тоа што е подобро, дали да сакаш некого или да бидеш сакан мислејќи на ситуациите кои ти ги спомна сега, но темата ми ја споеја заедно со оваа :nesum:
А мислам дека има разлика кога зборуваме за тоа кое чувство е подобро и која ситуација...За чувство веќе кажав, кога некој ме сака може да чувствувам било што ама што и да е-нема да е поубаво од љубовта.
Ако треба да одберам во која ситуација би се чувствувала подобро (еве сега самата си одговарам на мојата пропадната тема :)) би одбрала да бидам со некој што ме сака, така би се чувствувала (барем) посмирено-како што велиш ти, и нема да се измачувам со невозвратената љубов.


Но постои и ситуација бр. 3 :)
Ти сакаш некој, не ти е возвратена љубовта но ти се помируваш со тој факт и не патиш :) напротив, среќна си што си ја почувствувала љубовта.
Оваа ситуација (за жал) скоро секогаш доаѓа после првата :) но најдобра е од сите три. :pipi:
 
M

**MEMORY**

Гостин
Најубаво е да сакаш и да те сакаат.
Но барем според мене најубаво е да бидеш сигурен во тоа што го сакаш. Па има ли поубаво од тоа да чувствуваш љубов, на секое помислување на него/неа да ти леткаат пеперутки во стомакот, да не знаеш за досада затоа што постојано ти шета некој во мислите, едноставно твојот живот да има смисла?!?! Сакајте се!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Не ми се верува :)
Пред некое време отворив тема за тоа што е подобро, дали да сакаш некого или да бидеш сакан мислејќи на ситуациите кои ти ги спомна сега, но темата ми ја споеја заедно со оваа :nesum:
А мислам дека има разлика кога зборуваме за тоа кое чувство е подобро и која ситуација...За чувство веќе кажав, кога некој ме сака може да чувствувам било што ама што и да е-нема да е поубаво од љубовта.
Ако треба да одберам во која ситуација би се чувствувала подобро (еве сега самата си одговарам на мојата пропадната тема :)) би одбрала да бидам со некој што ме сака, така би се чувствувала (барем) посмирено-како што велиш ти, и нема да се измачувам со невозвратената љубов.


Но постои и ситуација бр. 3 :)
Ти сакаш некој, не ти е возвратена љубовта но ти се помируваш со тој факт и не патиш :) напротив, среќна си што си ја почувствувала љубовта.
Оваа ситуација (за жал) скоро секогаш доаѓа после првата :) но најдобра е од сите три. :pipi:
Јас не би можела да бидам со некој што ме сака за да не се измачувам со онаа љубов која не ми е возвратена,баш напротив-уште повеќе ќе мислам на него, а воедно ќе ме мачи и тоа што сум со некој на кој не можам да му возвратам на ист начин и мислам на некој друг.

Исто така,премногу емотивна сум и не би можела толку лесно да се помирам со фактот дека некој на некој за кој што сум била спремна се` да жртвувам не му значам ништо.И тоа чувство не би можела да го наречам ЉУБОВ, туку само САКАЊЕ...ЉУБОВТА е нешто многу посилно.Кога ќе се спомне љубов ме асоцира на 2 души како едно, хармонија, взаемни чувства, а тоа ни од далеку не е ни приближно слично на САКАЊЕТО.
Затоа не би можела да бидам среќна бидејќи сум ја почувствувала љубовта,зашто не било тоа-тоа.

Ме сфаќаш,нели?:)
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Не знам...Има различни мислења...Обожавам да сакам,убаво ми е! Сакам и да си легнам,да гледам низ прозор,да си размислувам,да плачам,да се смеам...Сам...Среќен сум кога ја сакам,знам дека постои,па и тоа некогаш ми е доволно...
 

**The Beauty**

and the beast
Член од
4 февруари 2007
Мислења
552
Поени од реакции
11
Да ме сакаат..
Иначе топ е комбинацијата кога чуствата се обострани, али ако морам да бирам, подобро е да ме сакаат..
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Нема човек кој не би сакал да биде сакан.
Меѓутоа има некоја магија во тоа да човек да сака.Барем така е кај мене.Ако нема љубов во мене,јас се осеќам мизерно и празно.Макар и да не е возвратено,кога сум заљубена се чувстувам полна со елан.Е сега факт е дека знае и да биде сето тоа болно,но никогаш не би се откажала од можноста да сакам.Значи во секој случај бирам да САКАМ.

Али најубава варијанта е да сакаш и да бидеш сакан.:pipi:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Нема човек кој не би сакал да биде сакан.
Меѓутоа има некоја магија во тоа да човек да сака.Барем така е кај мене.Ако нема љубов во мене,јас се осеќам мизерно и празно.Макар и да не е возвратено,кога сум заљуберна се чувстувам полна со елан.Е сега факт е дека знае и да биде сето тоа болно,но никогаш не би се откажала од можноста да сакам.Значи во секој случај бирам да САКАМ.

Али најубава варијанта е да сакаш и да бидеш сакан.:pipi:
Oва е тоа што и јас сакам да го кажам. Има поубо чувство од тоа да сакаш?..Да знаеш дека си толку голем човек, дека твојот живот е исполнет со љубов, дека си полн со љубов..
Со самото тоа што сакаш, автоматски дознаваш и каква личност си.
Со сакањето гледаш колку си способен да сакаш, колку си спремен да сакаш и да се жртвуваш.
Знаат да сакаат само несебичните луѓе. Тие на кој саканата личност им е поважна, од било што. Малце себично е да велиш дека сакаш да бидеш сакан..Такви сме..И никогаш нема да се смениме, се дур не видиме каква е убавината на љубовта и колку е прекрасно кога некој сакаш, па и да не ти е возвратена љубовта. И да не ти е возвратена, ништо не губиш. Пак добиваш. Барем знаеш дека можиш искрено да сакаш и дека имаш осетено љубов некогаш во животот. Во тоа е големината..Да сакаш..:zaljubena:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
najubavo e i da si sakan i da te sakaat definitivno! vo drugite slucai ako sakas samo ti bolno e, a ako te sakaat ubavo e normalno no sepak nesto sekogas ke fali tamu1
najdobro e vozvratena ljubov
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Па според мене е поубаво да сакаш. Тоа чувство буди нешто во секого, нешто кое ни самиот не може да го разбере. Но знае дека е тука. Еден вид на мала мистерија ако ме разбирате. Искрено, ни сам не знам зошто ми се допаѓа тоа чувство кога сакам некоја, но ете...
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Ednoto bez drugoto ne odat. Poubavo cuvstvo od toa da sakas i da si sakan mi se cini nema. Jas koga sakam sakam mnogu, i ocekuvam ni poveke ni pomalku tuku kolku sto davam tolku i da dobivam od partnerot.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Ниедно чуство не е подобро
ЗОШТО -

1. кога сакаш , цветаш цел, исполнета душа, полно срце, сонце секој ден , насмевка и среќа , = но ДОАЃА момент љубовта те Повердува .!
и повредува, и повредува и повредува и ...

2. знаеш дека те сакаат, насмеан си , среќен , има некој што мисли, живее , се буди за тебе, те сака, те чува , се грижи за тебе, = но ДОАЃА момент кога таа љубов Tи лично, го повредуваш, таа/ тој му ја повредуваш љубовта, повредуваш повредуваш .....

Секогаш во љубовта има победници и поразени, Кратко траат победниците на врвот, се додека не ги повреди некој, и паднат во кошницата на поразени, со скршено срце и суета

Љубовта повредува, секогаш и не бира : пол , години , машко , женско, ти дава да ја чуствуваш и во еден момент, те напушта :pipi:
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Кулминација е кога ги доживуваш и кога уживаш во двете одеднаш. Ако ги анализираме одделно можеме да забележиме дека ”пеперутките” различно се доживуваат.Кога знаеш дека си сакан - тогаш си задоволен, што не значи дека чувствуваш некоја потреба за сразмено возвраќање на истото нели? А кога сакаш.. тогаш е друго.:)

[/FONT][/FONT]
Najverojatno koga sakate vie.Koga ve sakaat a vie ne mozete da vozvratite e grdo i prazno cuvstvo posebno ako ja pocituvate i sakate(prijatelski) taa licnost.I sekako ne sakate da ja povredite.
a koga vie sakate ,duri i da znaete deka ne vi se vozvrateni custvate, vo tekot na denot nesto ke ve izlaze deka taa ljubov e vozmozna i za sekunda ..barem za sekunda ...ste srekni!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom