Кое чувство е подобро - кога сакаш или кога те сакаат?

Член од
31 октомври 2010
Мислења
338
Поени од реакции
58
Да се биде вљубен е НАГРАДА, тоа чувство е реткост на вистински начин, без предрасуди и со искреност, а да се биде сакан е ПРИВИЛЕГИЈА.

Најубавото е да се биде НАГРАДЕН и ПРИВИЛЕГИРАН. :))
 
S

StormRage

Гостин
Да се биде вљубен е НАГРАДА, тоа чувство е реткост на вистински начин, без предрасуди и со искреност, а да се биде сакан е ПРИВИЛЕГИЈА.

Најубавото е да се биде НАГРАДЕН и ПРИВИЛЕГИРАН. :))
се согласувам... да, но сепак да си вљубен можи да е болно за тебе...
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
24
Поени од реакции
5
Најубаво е кога двете се искомбинирани. Тешко се заљубувам така да не ми се десило до сега ја да бидам заљубена во дечко, а он во мене не. Обратната ситуација сум ја искусила ама не сакам дечко ми да ме сака ако јас не го сакам или не планирам нешто посериозно.
 
T

theTinule

Гостин
Koga sakash definitivno.
Koga te sakaat mozhe i da nemash nikakvo chustvo vo tebe.
Koga sakash e druga prikazna. Pochnuvash... t.e. me mrzi sea da objasnuvam, ne se dolovue momentot so zborovi.

Ne se sporeduva chustvoto koga sakash i (ne)chustvoto koga nekoj te saka.

Zashto ima uopshte diskusija? ^.-
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Да се биде вљубен е НАГРАДА, тоа чувство е реткост на вистински начин, без предрасуди и со искреност, а да се биде сакан е ПРИВИЛЕГИЈА.

Најубавото е да се биде НАГРАДЕН и ПРИВИЛЕГИРАН. :))
Gee. Љубов, награда и привилегија ги склопи во една реченица.

Што е подобро не знам, ама знам дека повеќе сакам да сакам, отколку да ме сака. За понатаму...ќе си се снајдам. Фала и кај вас.
 
A

Auditore

Гостин
Нормално дека е подобро чувството кога се чувствуваш сакан, со самото сакање ти посветуваат внимание, а нема човек кому не му годи тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Koga sakash definitivno.
Koga te sakaat mozhe i da nemash nikakvo chustvo vo tebe.
Koga sakash e druga prikazna. Pochnuvash... t.e. me mrzi sea da objasnuvam, ne se dolovue momentot so zborovi.

Ne se sporeduva chustvoto koga sakash i (ne)chustvoto koga nekoj te saka.

Zashto ima uopshte diskusija? ^.-
Еве хипотетички да земеме ти сакаш некого,премногу.Он не ти обрнува ни трошка внимание,го гушиш,не ти крева на телефон,те ремети пред друштво,се мува со некои полоши од тебе итн. Доаѓаш дома цела уплакана и што велиш?
а) Супер барем го сакам
б) Што малер ќе бев јас што ова ми се случи, сакам во миг да прекинам да сакам
в) Би сакала некој да ме гушне и да ми покаже љубов
 
T

theTinule

Гостин
Еве хипотетички да земеме ти сакаш некого,премногу.Он не ти обрнува ни трошка внимание,го гушиш,не ти крева на телефон,те ремети пред друштво,се мува со некои полоши од тебе итн. Доаѓаш дома цела уплакана и што велиш?
а) Супер барем го сакам
б) Што малер ќе бев јас што ова ми се случи, сакам во миг да прекинам да сакам
в) Би сакала некој да ме гушне и да ми покаже љубов
Been there, done that.
Nikad ne sum se otkazhala i nikad nema da se otkazham.
Da, mozhebi nekogash ke zaboravam na nego i ke zasakam nekoj drug, ama nikad nema da prestanam da go sakam nego, a ushte pomalku da pochnam da go mrazam.
Da, boli ponekogash, no boli samo zatoashto ochekuvam da mi se vrati.
Ljubov e koa ljubish bez uslov. Koristoljubie e koga chekash da ti se vrati.

Vo tvojata situacija, bi sakala da mozham da prostam i ushte povekje da ljubam ^^
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Been there, done that.
Nikad ne sum se otkazhala i nikad nema da se otkazham.
Da, mozhebi nekogash ke zaboravam na nego i ke zasakam nekoj drug, ama nikad nema da prestanam da go sakam nego, a ushte pomalku da pochnam da go mrazam.
Da, boli ponekogash, no boli samo zatoashto ochekuvam da mi se vrati.
Ljubov e koa ljubish bez uslov. Koristoljubie e koga chekash da ti se vrati.

Vo tvojata situacija, bi sakala da mozham da prostam i ushte povekje da ljubam ^^
Љубов е кога љубиш без услов.Глупост е кога чекаш да се врати.
Освен ако не сме дел од некоја сапуница.Колку убаво звучи вака напишано „ bi sakala da mozham da prostam i ushte povekje da ljubam“ но зарем навистина е така :) Не те сака драга моја не те сака,светот да се преврти нема да те засака и што правиме? Чекаме? Одиме со глава во ѕид? Или молкум се повлекуваме и бараме човек што ќе ни возврати? Гледаш пак идеме до точка-некој нас да не љуби.
Во темава двете страни се крајност,ниту едната ниту другата не носи среќа. Но кога веќе ги компарираме да ги отвориме картите и да видиме кое зло е поголемо.
(не дека не си во право,само разговараме)
 
T

theTinule

Гостин
Љубов е кога љубиш без услов.Глупост е кога чекаш да се врати.
Освен ако не сме дел од некоја сапуница.Колку убаво звучи вака напишано „ bi sakala da mozham da prostam i ushte povekje da ljubam“ но зарем навистина е така :) Не те сака драга моја не те сака,светот да се преврти нема да те засака и што правиме? Чекаме? Одиме со глава во ѕид? Или молкум се повлекуваме и бараме човек што ќе ни возврати? Гледаш пак идеме до точка-некој нас да не љуби.
Во темава двете страни се крајност,ниту едната ниту другата не носи среќа. Но кога веќе ги компарираме да ги отвориме картите и да видиме кое зло е поголемо.
(не дека не си во право,само разговараме)
Ideme do tochka da mozheme da bideme so nekoj koj go ljubime, a ne nekoj koj nas ne ljubi.
Koga nekoj ljubish i toj ti vozvrakja, tebe ti se pruzha mozhnost da bidesh so nego, da mozhesh da prodolzhish da go ljubish.
Koga nekoj ljubish, a toj ne ti vozvrakja, ti nemozhesh da bidesh so nego.
Mozhesh da zasakash drug, no sekjavanjata nema nikogash da izbledat, iako nikogash ne ti vozvratil. Ke gp sretnesh nekogash i nekade, pak kje ti zaigra srceto, pak kje ti tekne kolku si go ljubela, pak ke ti se vratat nekoi kakvi-takvi, ljubovni chustva za nego. Nikogash nema da bidesh ramnodushna. Ushte go sakash i pokraj toa shto ne ti vozvratil. Si mu prostila.
Se nashol nekoj koj si go zasakala i si mozhela da bidesh so nego. Sega ovoj go sakash povekje, bidejki mozhesh da ja neguvash ljubovta so nego...
Ok, zabegav mnogu.

Poubavo e da sakash.
Povekje uchish. Podobra lichnost stanuvash.

Koga nekoj tebe te saka, moze i nishto da ne smenish ili pak da stanesh egoistichna, polna so ego lichnost.

Love is all we need, sho kje reche Lennon. Da znaea site da ljubat, svetot kje beshe podobro mesto za zhiveenje :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom