Кое е според вас најубавото македонско вино?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Има винарии кои произведуваат Станушина, само колку од нив го флашираат.
Попова кула правеа вино од Станушина, ама само во тетрапак мислам дека имаа!
Автоматски споено мислење:

Убаво е да постои, да ја има, ама дека се прави бог знае какво вино од неа, не.
Секое вино си има своја публика ;) Друг муабет што нашиот пазар знае за 2-3 вина и толку! Простички сме си ние за вино, а господ дал понебје охоо! Грозје може ќе направиме, вино исто, ама за приказна и продавање сме мали и никаков фактор, за жал!
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Попова кула правеа вино од Станушина, ама само во тетрапак мислам дека имаа!
Автоматски споено мислење:


Секое вино си има своја публика ;) Друг муабет што нашиот пазар знае за 2-3 вина и толку! Простички сме си ние за вино, а господ дал понебје охоо! Грозје може ќе направиме, вино исто, ама за приказна и продавање сме мали и никаков фактор, за жал!
На кого ќе му правиме приказна? На Трајко од Новаци? На Стојан од Марвинци? За да правиш приказна, треба да имаш и туристи, вински туризам и добро развиена винска култура.
Од ова погоре, ние ништо немаме, секое вино си има публика, тоа е точно, ама ние од Вранецот не успеавме да направиме приказна, не пак од толку мала и небитна сорта како што е Станиушината.
Затоа и реков, треба да ја има, посебно во поднебја каде што дава добри резултати( Демир Капија, Неготинско), исто како што требеше да има добар Ризлинг во Битола и Куманово, Памид или Пловдина и Пино во Охрид и охридско, Прокупец во скопско итн итн.. Ама тоа се вика, реонирано лозарство, кое ние веќе одамна го немаме, а стратегија во кој правец сакаме и треба да се развива лозарството и винарството, уште помалце :)
Автоматски споено мислење:

Иначе Попова Кула правеше и бела Станушина, вино кое го продаваат како уникат и едниствено во Македонија, беше доста скапо, и никогаш не сум го пробал.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
Ја у ствари имам пиено само бела Станушина.
Едното кај Попов, а другото од Попова Кула.
и поима немам дали беше скапо, у обично шише го добивме од таму
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Според мене најубави вина има моментално кај нас Лазар. Нит Сковин, нит Попова, нит Тиквеш, нит Стоби, нит Камник, никој! Едно време имаше многу убави вина винарска визба Валандово, на 2 пати ми носеа по 1 пакет бело и црно, вториот пат благе везе немаше виното со првото. Пиев во Лазар летово прекрасно Пино Гриџио, а следниот пат пиевме бело Грашевина, мислам дека поубави вина не сум пробала одамна. Со десертот ни донесоа пенливо Фризанте, мислам дека поубаво пенливо не сум пробала никаде. Не сум тип на човек кој сака тешки вина, сакам питки, лесни, слатки, овошни вина. Алал да му е на човекот и за амбиентот и за квалитетот на храната и на вината и за услугата. Од тогаш нарачуваме кој иде од пријателиве да ни носат обавезно, на убаво вино, сирење и чоколадо не можам да одолеам.
 
A

Avenger99

Гостин
Бербата привршува, ќе се памети како една од полошите во поглед на лозарите, и подобрите во очите на винариите. Сите лозари што имаа квалитетно грозје, си добија добра цена и сигурен откуп. Останатите го дадоа грозјето за ич пари, бидејќи и квалитетот беше таков.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
Ја у ствари имам пиено само бела Станушина.
Едното кај Попов, а другото од Попова Кула.
и поима немам дали беше скапо, у обично шише го добивме од таму
Ова не е баш така.
Сум пиел од Попова Кула Станушина, а кај Попов кој исто има такво, не сум пиел Станушина, туку Маруштина.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прв пат слушам за бела Станушина! @Avenger99 ?
Инаку кај нас имаше слична сорта на Пловдината само бело, со црни точки на зрното! Може да е тоа?
 
A

Avenger99

Гостин
Прв пат слушам за бела Станушина! @Avenger99 ?
Инаку кај нас имаше слична сорта на Пловдината само бело, со црни точки на зрното! Може да е тоа?
Има. Станушината слично како и Пловдината и Пиното подлежи на мутации. Затоа има во светот и Пино Гриџо и Пино Бланк.
Иначе и Охридското црно што до 2010 се сметаше за автохтона македонска сорта, со днк анализа е докажано дека е Станушина прилагодена на охридски климатски услови.
И кај Станушината имаш неколку мутации, и да, можеш со клонска селекција да добиеш бела Станушина, претпоставувам така добиле насад од бела Станушина во Попова Кула. Станушина и Пловдина не е иста сорта на грозје.
Иначе еве слика од Пловдината во охридско
Автоматски споено мислење:

received_2813175488917899.jpeg
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Има. Станушината слично како и Пловдината и Пиното подлежи на мутации. Затоа има во светот и Пино Гриџо и Пино Бланк.
Иначе и Охридското црно што до 2010 се сметаше за автохтона македонска сорта, со днк анализа е докажано дека е Станушина прилагодена на охридски климатски услови.
И кај Станушината имаш неколку мутации, и да, можеш со клонска селекција да добиеш бела Станушина, претпоставувам така добиле насад од бела Станушина во Попова Кула. Станушина и Пловдина не е иста сорта на грозје.
Иначе еве слика од Пловдината во охридско
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 269666
Не знам батка, ама овде имаш и Пловдина(црвена и бела) и нишевка! Посебно гроздовите горе лево се Нишевка 100%!
 
A

Avenger99

Гостин
Не знам батка, ама овде имаш и Пловдина(црвена и бела) и нишевка! Посебно гроздовите горе лево се Нишевка 100%!
Имаш повеќе сорти овде, али 80% е Пловдина. А Нишавка, претпоставувам мислиш на Прокупец, да има.
Автоматски споено мислење:

20201006_195914.jpg

Еве ти, скоро па чиста Пловдина. @fennel
 
Последно уредено од модератор:
M

Macedon1um

Гостин
Бербата привршува, ќе се памети како една од полошите во поглед на лозарите, и подобрите во очите на винариите. Сите лозари што имаа квалитетно грозје, си добија добра цена и сигурен откуп. Останатите го дадоа грозјето за ич пари, бидејќи и квалитетот беше таков.
11 денари од винариите за 23 шеќерни единици и не е баш добра цена за вранецот
 
A

Avenger99

Гостин
11 денари од винариите за 23 шеќерни единици и не е баш добра цена за вранецот
+4 денари од државата, во време на корона криза, кога под прашалник беше целокупниот откуп на грозје во државава, итоа како е добра цена.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Има повејќе ако ми е за да се почастам нешто од Бовин
Иначе за неделна/месечна употреба Кадарка , Македнско вино но само за извоз е , во МК го немам начекано иначе е ТОП
 

Kajgana Shop

На врв Bottom