Кое е според вас најубавото македонско вино?

A

Avenger99

Гостин
Под менторство на проф. д-р Климе Белески. Имав среќа да ми предава неколку премети на факултет и ден денеска сме во контакт. Извонреден професионалец и прекрасен човек.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
Оф топик,некој од протокол да не се префрлил во изборот?:D
Screenshot_20201106_233725.jpg
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
Одамна не се полни виново, си го добил на подарок :P
Го најдов во визба, ај реков да зачистам малку :D
Имаа пред години едно специфично шишe и така мислам се викаше и виното, a и награда за дизајнот имаше добиено.
 
A

Avenger99

Гостин
Го најдов во визба, ај реков да зачистам малку :D
Имаа пред години едно специфично шишe и така мислам се викаше и виното, a и награда за дизајнот имаше добиено.
Да, ама тоа дури беа Еко Инвест. Шишето беше едно од најубавите во Македонија, и да Александар се викаше.
FB_IMG_1605300322330.jpg
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
19
Црвено: Т'га за југ од Тиквеш и Александар од Бовин
Бело: Жупљанка од Далвина
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.206
Поени од реакции
78.737
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Попов се добри сите црни, плус етикетите им се уметност :aplauz:
@Io Sono Interista
И Шато Сопот (Вранец поретко работат ама Каберне...околу 550 во маркети ако имаш среќа)локацијата би му дошла преко пута Бела Вода на Тиквеш, а тука негде е и уште една фемили винарија Тристо.

И Лазар, (газдата претходно беше енолог во Бовин или некој од големиве играчи) нешто поново и добро.Еригон Кратошија 14,5%, околу 500 ден. Во Веро, не знам на др.места.

Малку да разводниме од Тиквеш
Шато Сопот се вклучи и во туризмот со планински велосипедизам
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
Т'га за Југ, Витач, Бовин вранец...од италијанските St.Magdalener.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.612
Поени од реакции
34.840
Ме интересира мислење од некој што навистина разбира вино, кое сметате дека е подобро, Cabernet Sauvignon од Тиквеш (Special Selection), или Cabernet Sauvignon од Бовин?
Сакам да му пратам на еден пријател од тука да проба неколку македонски вина (мераклија на вино и ги разбира прилично), па да му пратам тоа што е подобро :)

Ги имам пиено и 2те по неколку пати, ама не сум до толку експeрт за да проценам, за мене се ок и двете, сепак друго е за некој што разбира :)
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
930
Поени од реакции
2.203
Ме интересира мислење од некој што навистина разбира вино, кое сметате дека е подобро, Cabernet Sauvignon од Тиквеш (Special Selection), или Cabernet Sauvignon од Бовин?
Сакам да му пратам на еден пријател од тука да проба неколку македонски вина (мераклија на вино и ги разбира прилично), па да му пратам тоа што е подобро :)

Ги имам пиено и 2те по неколку пати, ама не сум до толку експeрт за да проценам, за мене се ок и двете, сепак друго е за некој што разбира :)
Mene na Bovin mi e poubavo od toa na Tikves, ama ako sakas najdobro zemu mu od Kamnik nema promasaj. https://wine.mk/product/chateau-kamnik-ten-barrels-cabernet-sauvignon-reserva-2020/?lang=mk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.231
Поени од реакции
29.702
Што се мислиш, земи му од сите две (или шест). :D
Инаку јас навистина не сум репер/упатен, пошто подоста години не купувам вино (освен некое егзотично ако ми налета)... Сам си го правам. :)


Тоа што со сигурност го знам е дека Тиквеш веќе со годни го има сјeбaно квалитетот на виното, во однос на „пред Свето“ ерата. Другиве помали винарии често имаат подобри вина, ама и кај нив има многу hit and miss па зависи на што ќе налеташ. Најдобро земи од сите кандидати по две флаши и пробај го секое... Ама не наеднаш. :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom