Кое е најубавото теренско возило според вас?

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
e so vakvo odime vo suma se vozime 8 coveka i do sea ne ne izneverilo nikade ni na sneg ni na kal,samo na prasina e slab,ne za drugo ne dihtuva vleva od sekade:pos2:
тоа што го имате се вика УАЗ Хунтер, a e наследник на постариот брат

кој го користеа русите во втората светска војна :) ги има уште се тркалаат, му ставаат мотори од мерцедес ама ја немаат моќта на УАЗ или Нива, да не споменувам дека делови во музеј треба да бараш ако се расипе нешто.

Инаку погледни го клипот кај мене на профил :) Во Лада нива сум пораснат. Добар теренец е, ама лошо возило за по пат.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
е баш такво исузу имав играчка ко мал, се чудевме што кола е оти освен фичо, голф, 1300, 101,128 и лада не знаевме друго

едит:можам да кажам и дека имаше одлични теренски способности :D
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Na treto mesto go stavam SsangYong Actyon (doduse, ovoj ima samo reduktor, ama ne i blokada na diferencijal, taka da ne znam dali bas vleguva vo konkurencija):







Honorable mention: Hummer H1, Jeep Grand Cherokee, Kia Sorrento (stariot model).
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Na treto mesto go stavam SsangYong Actyon (doduse, ovoj ima samo reduktor, ama ne i blokada na diferencijal, taka da ne znam dali bas vleguva vo konkurencija):







Honorable mention: Hummer H1, Jeep Grand Cherokee, Kia Sorrento (stariot model).
другар, ова не ти се теренци (освен Hummer H1)
 

clip87

Mivec fq400
Член од
27 септември 2008
Мислења
67
Поени од реакции
0
ja ne znam kako moze voopsto da ja sporeduvate ladata so ostanatite dzipovi...kako prvo nema nisto ubavo vo nea,edino mozes da ja upotrebuvas za ako ides u suma drva da seces ( da ja uletas i da se sibas u drvata za da gi butkas,poso celata e od celik)...zastita odnosno bezbednost nikakva...i red drugi raboti sto e stvarno smesno da se sporeduva so drugite ostanati terenci kako BMW,Mercedes,Range Rover i ostanatite.razmislete malce zasto kosta ladata 8-9 iljadi evra a range roverot 60 000
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
ja ne znam kako moze voopsto da ja sporeduvate ladata so ostanatite dzipovi...kako prvo nema nisto ubavo vo nea,edino mozes da ja upotrebuvas za ako ides u suma drva da seces ( da ja uletas i da se sibas u drvata za da gi butkas,poso celata e od celik)...zastita odnosno bezbednost nikakva...i red drugi raboti sto e stvarno smesno da se sporeduva so drugite ostanati terenci kako BMW,Mercedes,Range Rover i ostanatite.razmislete malce zasto kosta ladata 8-9 iljadi evra a range roverot 60 000
Е баш затоа се споредува, затоа што е 10 пати поевтина а е 100 пати подобра на терен од овие што ги наброја. Рака на срце, Ренџ Роверот е колку толку способен теренец, овие другите се шминка. Лично јас не сум фан на ниту едно ладино возило (види јузернејм), меѓутоа фактите не можат да се побијат. Да споредуваш Нива и Уаз 469, Нива и Пајеро (од осумдесетите), Нива и Дифендер или во краен случај Нива и Вранглер (87-96) е друга работа. Овој моабет сме го правеле 100 пати, разграничите меѓу теренци и СУВови/Кросовери. Свати го одговоров добронамерно, само посочувам некои работи :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Е баш затоа се споредува, затоа што е 10 пати поевтина а е 100 пати подобра на терен од овие што ги наброја. Рака на срце, Ренџ Роверот е колку толку способен теренец, овие другите се шминка. Лично јас не сум фан на ниту едно ладино возило (види јузернејм), меѓутоа фактите не можат да се побијат. Да споредуваш Нива и Уаз 469, Нива и Пајеро (од осумдесетите), Нива и Дифендер или во краен случај Нива и Вранглер (87-96) е друга работа. Овој моабет сме го правеле 100 пати, разграничите меѓу теренци и СУВови/Кросовери. Свати го одговоров добронамерно, само посочувам некои работи :)
По кои критериуми точно го судиш ова?

Eve, da da receme, po prisustvo/otsustvo na blokada na diferencijalot? Sto uste? Reduktor? Hill Descent Control?

BTW, za onoj sto me kritikuva pogore, Actyon-ot ima reduktor, Sorento isto, Grand Cherokee da se kaze deka ne e terenec e smesno - gi ima idvete (reduktor i blokada na dif)...
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
сите овие теренци шо ги кажавте можат лајна да јадат за ова :

ни лада нива ни нишо, Pinzgauer-от е права ствар

а ако се осврнам на најубав во смисол најличен џип дефинитивно одам со :

:vozbud:
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Ако не знаеш да го возиш Pinzgauer-от се превртува ко плавуша,така загина еден другар во војска:toe:
 
С

Спенсер

Гостин
сите овие теренци шо ги кажавте можат лајна да јадат за ова :

ни лада нива ни нишо, Pinzgauer-от е права ствар
:pos2::pos2::pos2: во право си... кој друг теренец ке се искачи како ова??? добро,сепак ова е армиско возило,дизајнирано за воени зони...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom