Кое е најубавото теренско возило според вас?

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Pizza, Џиш ти кажа - дизелаш нема од Jeep оригинал. Всушност има, ама тоа се Гранд Чироки и Чироки. Чирокито од 1987/88/89 носи 2.1 ТД мотор од Рено Трафик/21/25 а подоцна се вградува 2.5ТД. Краток, со две врати и кабриолет џип со дизел не наоѓаш.

Ако ме прашуваш мене, јас би одел со Махиндрата затоа што ми е проверена и ја знам. Корандото не би го земал. Плус, мој тетин има ваква како црвената со 2.1D и троши максимум 9 литри (мерено на терен). Ако најдиш Махиндра ќе биде поевтина и со малку кеш можиш да ја дотераш и ич да не мислиш. Моторот во Махиндрата е Пежо XDP, а во Корандо вградуваат мотор на Мерцедес.

Џиш, Рокста има сега во Кавадарци купено, мислам дека ја земаа под 3000 евра, а за нестручното око тоа е Jeep.






Pizza, еве уште еден Вранглер. 4.0 1998 година, модел ТЈ, со трим пакет Сахара.

Ова http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=385558 плус ова http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=383732

Најверојатно е сликано во сервисот за Јеер/Chrysler близу Еуроимпекс (Скопје) не знам точно како се вика местото.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Најубаво Porsche Cayenne или Audi Q7 или CADILLAC ESCALADE или ...:drk::drk::drk::drk::drk:






 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Mercedes GL
Mercedes ML - повлече повеќе терет од Фрилендер 2 на снег (тест)
Mercedes GLK
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Позз ги почитувам вашите мислења и се надевам дека ќе возите едни вакви ако ви се пружи прилика.
ПС: Ако може да ѓи кажувате карактеристиките на возилата да видиме колку се јаки и слично

ДЕфинитивно најдобри за мене се
-Lexus Lx570 5.7 liter/ V8/381 hp





-Infiniti qx56 V8/400 hp





-Lincoln Navigator 5.4liter/V8/300 hp




 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
spored mene e najdobar LADA NIVA i mu nema mas isto taaka i LAND ROVER od po starite ama ladata e broj 1 vo svetot nema mash RUSSIAN MASINE

Само Лада Нива бе :P:pos2:
Незнам нешто BMW X5,X6,Audi Q7...Нешто што ке може да се искачи на планина,по кал,узгорници и удолници,ридови...
:salut:
To4no imam iskustvo so NIVA nema podobar broj 1 vo svetot za kal ugornici po kamenja ... nema kaj so nemozi da iska4i

Изменето од Џиш.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68

G Class

Defender

Niva(скапува уште во авто салонот али на терен му нема маж)

а тоа пластичните играчки како кајен и ку7 не се теренци
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
За теренц збориме или за SUV?
А знаете шо е разликата? Теренците се за на терен! Неможе ауди Q7 да биде специјализиран за на терен!
зборуваме значи за џипови како Mercedes G - class, Jeep Waranger, Land Rover Defenfer..... (па и лада нива).... и како што прочитав на еден спредбен тест, најмногу бодови освои Дефендерот (во однос цена-квалитет), некако Хамерот и G-класата се мн скапи, а Wrangerot трши мн..... а исто така на тој стест беше и BMW X6, и тој беше далеку далеку зад теренците (зборам за оff road услови)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
vozilo za planinski teren samo lada niva i onie starite ruski dzipovi UAZ mislam deka se vikaa kaj sakas tamu ke ispadnat,za niv nema los teren sekade odat kaj so sakas
moze do nekade i land rover kako na mvr so imaat specijalcite i tie se dobri
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
vozilo za planinski teren samo lada niva i onie starite ruski dzipovi UAZ mislam deka se vikaa kaj sakas tamu ke ispadnat,za niv nema los teren sekade odat kaj so sakas
moze do nekade i land rover kako na mvr so imaat specijalcite i tie se dobri

браво бе брат,јас работам на планина,веруј нема подобри на секакви услови.........колку пати сме влечеле од тие другите новите фрееландер,ваков ландер,нема врска,на тие меѓуоскиното им е големо и лесно легнуваат на некои места додека другиве со помало се пофлексибилни како бубашваби се,секаде излеват

voa e realnosta


 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
e so vakvo odime vo suma se vozime 8 coveka i do sea ne ne izneverilo nikade ni na sneg ni na kal,samo na prasina e slab,ne za drugo ne dihtuva vleva od sekade:pos2:

 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Ова е многу грдо,ама оди сегде,буквално,затоа е убаво,нема да те остави на цедило,како вистински другар!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom