Кога, како и колку учите?

Член од
15 јули 2007
Мислења
665
Поени од реакции
2
Ucam pred test i pismena KAMPANJSKI!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Ucam koga ke me fati zelba,a 5 dena pred ispit i po 15 saata na den...Za idnite studenti: ucete sekoj den po malce za da ne ucite kako mene !
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Pa po nekoj predmeti kako sto e preveduvanje i morfologija ucam redovno i najcesto od predavanja,a za ostanatite nedela pred ispit.
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
па јас учам секогас кога ке требада поправам некоја 4-ка а за грогите оценки не уцам
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Учам кога ке имам испит. Учам онолку колку што е потребно да го разберам нештото (некогаш се 15 минути, некогаш 2-3 часа). Не се оптеретувам со мисли од типот леле учев само 15 минути ништо не знам.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Учам кампањски по потреба ама тоа само важи за оние предмети со не ги сакам ама другите посебно од природните науки ги учам редовно за тие и не треба лупање многу глава прочитам запамтам ..., ама македонски и историја леле нема шанси тоа да учам...
 
Член од
10 август 2007
Мислења
103
Поени од реакции
0
учам само пред тест и пред испрашување:toe:
 
V

Viktoranius

Гостин
па учам кога како...то ес сакам да кажам дека не сум расположен секогаш за ученје па...не обракам многу внимание на тоа
 

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
Пробал некој да се снима и потоа слушајќи се самиот да повторува или учи?

Има ли ефект?
Немам пробано ама сум гледал на ТВ на Дискавери и нема никаков ефект тој метод. Само мит.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Пробал некој да се снима и потоа слушајќи се самиот да повторува или учи?

Има ли ефект?
Сум пробала да. Нема ефект, барем кај мене, исто како песна да слушаш тоа што си го снимал и не обраќаш внимание доволно, а ако научиш ќе биде на памет наученото од тоа што постојано си го слушаш тоа сниманото. Од книга во рака нема подобро. :read:

Инаку учам најчесто во периодот 8-9 најчесто или во текот на вечерта кога вистински сакам да научам добро, секогаш седната, зашто ако легнам ќе заспијам. :) И читам на глас, подобро паметам така и после си повторувам додека не сум сигурна дека сум научила. Не ми треба многу време за да научам, лани не учев повеќе од 15 минути ама па и не доучував :) Пола саат секогаш е доволен за добро да научам, секако зависи и по кој предмет, ама сепак не можам да ги сфатам учениците што учат по час-два за една лекција. :nesum:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
ден пред тест или скоривање и учам 1 сат МАКСИМУМ
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Дур бев во средношколски клупи учев пред одмор :) и секогаш научував ама финтата е во тоа што слушав проф. коа раскажува и си знаев :) а ко тргнав на фах. пошо учев бугарија лани а таму нема ко тука колоквиуми само испити 3 дена пред испит учи учи тиква бучи :) а сега во Данска незнам како ќе учам пошто учам дизајн и комуникации и прв семестар имам фотошоп и хтмл а тоа го знам :) така да нема да учам
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
Кога?-Кога ке имам за учење
кАКО?-од тетратка што сум запишал на час
Колку?_зависи од предметот во просек едно 40 мин а за тест или писмена 2 сати
 

Kajgana Shop

На врв Bottom