Кога, како и колку учите?

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Од кога ке си дојдам од школо повторам го тоа шо сме го училе у школото, и од часо шо сум слушала и дома неколку пати прочитам и научено ми е.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво луѓе. Многу ми претставува задоволство да правам муабет на оваа тема. Затоа, сакам да прашам(некои поискусни-што мислат дека би ми помогнало нивното размислување воедно и совет), како да научиш лекција без гк-мк шо би се рекло, значи да не биде напамет. Јас досега сум учел на следниот начин- значи ги вадам битните работи од лекцијата во тетратка и учам од неа, шетаајќи низ соба и говореејќи на глас. Мислам дека е заблудно да учам на глас, едноставно имам желба да "научам да учам" само со читање и со максимална концентрација. Мислам дека нема корист ако ја прочиташ лекцијата многу пати а сепак без концентрација, барем вака со пишењево у тетратка и после тоа раскажување на истото ми иде у глава а и концентрацијата е на ниво.. сепак ке повторам мислам дека е заблудно.. Можеби не сум у право, да размениме размислувања... Благодарам однапред народе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom