Книги кои ве натерале да плачете

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Мене лично ме расплакале ,,Девојката со портокали"-Јустејн Гордер, ,,Тристан и Изолда" и ,,Тунел"- Петре М. Андреевски. :( :cry:
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
И јас на Пајажината на Климентина
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Тврдина на Селимовиќ. На секоја ебана реченица ми идеа солзи. Затоа и ја баталив, не ми се допаѓа такво нешто.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Шиндлеровата листа.
Ама не плачев дур ја читав (зошто тогаш се концентрирав на буквите :icon_lol: ), туку после, од кога ја дочитав и седнав да размислувам за неа и си направив свој филм во глава, толку реален што убив од плачење.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
“Чекори за сеќавање“...
Читави плачев. Додека не ми се замати видот од солзи не трепнував.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Сум плачела на 3 книги до сега.:kesa:

Сите книги се од Николас Спаркс. Човекот навистина го бидува за љубовни романи. Јас му симнувам капа. Тоа се ,,Чекори на сеќавање" ,,Страници за нашата љубов" и ,,Порака во шише"

А порано си велев мене книга да ме расплаче нема шанси, ама ете имало приказни кои можат да ме трогнат. Пред се тука ми се допаѓа што не се книги за идеална љубов и нема големи идеализирања и превеличувања, туку тоа се реални љубовни приказни како во секојдневниот живот, кои Спаркс толку добро ги вклопил во книги што е зачудувачки.

Плус за оние кои не сакаат книги да читаат за сите обие 3 бестселери има и филмови. Самите филмови се сместени во листите на најромантични филмови воопшто. Вреди да се погледнат ,,The notebook" ,,Message in a bottle" и ,,A walk to remember". Па и додека ги гледав филмовиве плачев :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.942
Убав избор Росонерка, ама покрај тоа што ги прочитав книгите што ги имаш наведено, а ги гледав и филмовите некако само кога ја читав „Страници на нашата љубов“ ме растажи.

Имам пуштено солзи на „Богородичната црква во Париз“ поради Квазимодо и неговиот несреќен живот. Повеќе ме погодуваат сурови животни приказни отколку љубовни истории. Исто така ме растажиле и ми предизвикале гнев настани од „Папата Јована“. Сигурно има уште ама не можам да се сетам сега, ако ми текне подоцна ќе се надополнам.
 
С

Сатори

Гостин
Во принцип мразам да плачам и тоа прави да ми биде непријатно.Но повторно, емоциите исто така многу многу не се присутни во мене, па и тоа ретко се случува.
Имам плачено на книга, сепак, Stealing heaven од Marion Meade.Најтрогателната приказна на која што сум налетала, не поради големината и силата на љубовта, туку поради кршењето на духот на девојката која што ја сметам за хероина и и се восхитувам од истата причина.

Тажно.:(
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.612
Поени од реакции
12.935
“Чекори за сеќавање“...
Читави плачев. Додека не ми се замати видот од солзи не трепнував.
Пред да ја прочитам оваа книга не верував дека некогаш ќе пуштам солза на книга... Но се деси.... На оваа прв пат а потоа на „На прв поглед“ и „Порака во шише“. И двете негови...
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Хмм...најмногу сум плачела на Пиреј од Петре М. Андреевски.Тие што ја имаат прочитано-знаат зошто, а тие што не-им ја препорачувам.:pipi:
Сум ја читала. Додека ја читав на неколку пати ми навиреа солзи во очите, ама не плачев.

Исто и филмот The Notebook сум го гледала, ама не плачев само ми се насолзуваа очите по малку :). Стварно добар филм, кој не го гледал, да го гледа! Сега сакам книгата да ја прочитам.
„Страници на нашата љубов“ од Николас Спаркс така беше? :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Досега не сум пуштил солза ниту на книга ниту на филм... може не сум ја нашол вистинската сеуште... единствено имам просолзено од учебникот по физика кога ме погодија во око.

Ајде препорачајте некоја книга :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom