Книги кои НЕ би ги препорачале

Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Шагринска Кожа-Оноре Де Балзак
попусто потрошени листови и мастило.
"Крпен живот" никако не би ја препорачала. Но ако некогаш ви се најде во раце, земете си турски речник, и баб ви или дедо ви до вас. Ке ви треба преведувач дефинитивно! А и плус тоа ништо посебно не се случува, нешто како шпанска серија од старо време( ама 1000 помалку интересно).:toe:
и двете се многу добри книги но очигледно вие не сте ги сфатиле , така да само сте изгубиле на време :toe:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
"Крпен живот" никако не би ја препорачала. Но ако некогаш ви се најде во раце, земете си турски речник, и баб ви или дедо ви до вас. Ке ви треба преведувач дефинитивно! А и плус тоа ништо посебно не се случува, нешто како шпанска серија од старо време( ама 1000 помалку интересно).:toe:
И баба ти на времето зборувала така, затоа имај малку почит, ти цивилизирано суштество ниедно
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
Не знам во последно време, не сум наишол на нешто многу ептен лошо, ама има една на која се сеќавам уште кога ја читав пред две години - Целестинското пророштво.
Сфаќам дека е многу популарна, преведувана и препрочитувана книга и многу пофалувана и затоа сфаќам дека е до мене, многу ми беше глупава. Само еден дел ми беше океј од книгата, друго ништо. Почетокот некако ветуваше исто така, ама понатака?... Потоа разбрав дека постои и Десеттиот увид, не се обидов да почнам да ја читам:toe:
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Ерагон. Крадено од се и сешто, од Star Wars до Lord of the Rings . Не вреди ни за хартијата на која е испринтано, камоли да се купи.
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Џејмс Патерсон - прв за Умирање
идејата на овој роман е добра, но некако не е добро напишана книгава или пак преводот на македонски е катастрофа.
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
"Крпен живот" никако не би ја препорачала. Но ако некогаш ви се најде во раце, земете си турски речник, и баб ви или дедо ви до вас. Ке ви треба преведувач дефинитивно! А и плус тоа ништо посебно не се случува, нешто како шпанска серија од старо време( ама 1000 помалку интересно).:toe:
Се надевам дека деновиве ке се вратиш и ке си го препрочиташ мислењево.
Да кажеш дека никој не би требало ова дело да го прочита е рамно на глупост и негација.Најверојатно не си ни навлегла аналитички во она што ова дело претставува.НЕ е љубовна шпанска серија , се случува многу , на еден реалистичен ,субјективен начин е претставен животот и битот на нашиот народ од еден временски период. Сите обичаи , култни верувања , митски белези се срочени во делото. Има многу поучна страна , но за жал не си ја увидела.

ПС Двете изданија кои јас ги имам прочитано имаат речник вклучено во делото
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
"Крпен живот" никако не би ја препорачала. Но ако некогаш ви се најде во раце, земете си турски речник, и баб ви или дедо ви до вас. Ке ви треба преведувач дефинитивно! А и плус тоа ништо посебно не се случува, нешто како шпанска серија од старо време( ама 1000 помалку интересно).:toe:
Ако во Крпен Живот ништо не се случува, не знам кај се случува.
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Маркиз де Сад.. 120 дена Содома. Е не можев да ја дочитам, се откажав на почеток, ме фати мачнина кога се затворија на 120 дена. Не можев да најдам причина зошто да вложам еден тон концентрација и напор за да ја дочитам. Што ќе добијам? Ене ја ми седи дома 9 години на полица, човекот од кого ја позајмив не ја сака назад да му ја вратам.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Јас на никој нема да му ги препорачам книгите, на Ог Мандино, многу глупава филозофија, книга која изгледа како тешка филозофија меѓутоа е само изџвакана книга, без никаква поента и суштина, книга само за да се продава никаква уметност немам видено во ни една од книгите, имам две прочитано и претпоставувам и другите се исти како нив.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никому, дури ни на Викторг, не би му ги препорачал книгиве:

Arnold Schwarzenegger: Man of Action - Daniel Bial

Let’s Talk About Adoption - Klibanoff

Let’s Talk about S-E-X, A read and discuss guide for people 9-12 and their parents - Gitchel and Foster

Schizophrenia: Losing Touch with Reality, Encyclopedia of Psychological Disorder

Let’s Talk About When You Think Nobody Likes You - Melanie Ann Apel

How Much is Too Much? The Effects of Social Drinking - Leonard Gross
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Во основа не препорачувам „fast food“ литература, која нуди некакви евтини филозофии, или открива не знам какви тајни и мистерии и за која оддалеку се гледа дека е наменета за ефтина забава и брза заработувачка, а притоа милиони медиокритети ја голтаат со бескрајна сериозност и воодушевување.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Не знам во последно време, не сум наишол на нешто многу ептен лошо, ама има една на која се сеќавам уште кога ја читав пред две години - Целестинското пророштво.
Сфаќам дека е многу популарна, преведувана и препрочитувана книга и многу пофалувана и затоа сфаќам дека е до мене, многу ми беше глупава. Само еден дел ми беше океј од книгата, друго ништо. Почетокот некако ветуваше исто така, ама понатака?... Потоа разбрав дека постои и Десеттиот увид, не се обидов да почнам да ја читам:toe:
Истото и мене ми се случи ... 500 луѓе ми ја препорачаја и на крајо ко ја прочитав скоро и да се разочарав :) И не ни се обидов да го побарам десеттиот увид...
Сите кажуваат како им помогнала книгата ... си го подобриле животот бла бла
Обично ме нервираат такви книги .. ми изгледаат како обична евтина политичка програма на денешните партии ... :toe:
 
Член од
8 февруари 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Исто така не ја препорачувам ни книгата Петтемина што ги среќаваш во рајот. Подосадна ја нема и на крај пак ништо не сфатив.

Здраво!
Проблемот е во книгата или во вашата концентрација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom