Книги кои НЕ би ги препорачале

Член од
23 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Poslednata nova god e edna od najtop knigite sto gi imam procitano. Nevobicaena kontroverzna sovremena .
i neznam zaso tolku ja kritikuvate smrt vo venecija?
mi se dopadna toa sto e razlicna od site lektiri , pozadi navidum ''pedofilijata na ebaniot asenbah kon deteto'' ima i mn podlaboki svari koi gi imal na um pisatelot koga ja pisuval knigata.preku navidum pedofilijata tomas man saka da ni go prestavi umetnikot,negovata priroda da analizira ,da se vdahnuva vo sekoj lik gledajki go naokolu,na sekoj minuvac,na sekoj pejsaz davajki ocenka za negovata estetika.e sega bas vo momceto ja naoga taa estetika koja za nego kako umetnik e vrvot .spored mene ne se raboti za relacija maz i maz ili neso seksualno tuku ednostavno tipot mu se voshituva na momceto kako objekt, kako umetnicko delo ,kako slika
e sega greskata na pisatelot e sho mnogu ke go zatupi i taa estetika ke ja pretvori vo pederska pedofilija samo poradi toa sto ima nedostatok na sodrzina vo prikaznata.jbg
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Шагринска кожа. Иако има симболика сепак нема некоја поука јака која заслужува да ја прочиташ цела.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
"Поле". Ја почнав, стигнав до 50 страна според принципот "прочитај 1 ред прескочи 5", надевајќи се дека ќе почне да се дешава нешто. И ништо не се деси. Ко учебник по физика да читав. Кошмар. Не ја препорачувам.
 

Ovce_Pole-9

^Tennis Lover^
Член од
12 декември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
''Смртта на Иван Илич''.Не би ви ја препорачала да ја читате посебно ако се наоѓате во некој раздразнет период од животот или ако сте под тешка депресија.Значи вака отприлика:се опишува фазата низ која поминува еден човек(судија по се изгледа беше)Иван Илич,кој имал прескасен живот,добар статус,фамилија,но на крај се разболува и потоа се опишува во детали неговото страдање и тоа истакнувам уште еднаш ВО ДЕТАЛИ.Главниот лик ќе биде приморан да го напушти своето работно место и болеста го турка во постела од која веќе нема ни да стане,и потоа цело време се прашува зошто ова нему му се случува и доаѓа до заклучок дека погрешно го изживеал својот живот и поради тоа Господ го казнил,всушноста тој е престрашен од смртта и на крајот после толку страдање доаѓа пресудниот час кога смртта доаѓа по него и наеднаш го снемува тој страв од смртта,бла бла бла...Јас барем вака до доживеав делото...
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Не знам зошто сте толку против Коељо настроени.
Исто и против сите лектири?!!?
Од лектирите, најлоша дефинитивно ,,Малиот принц,, :Кога имав 6 години во една книга за џунглата видов слика од змијата Боа.
Зошто на деца од 4 одделение им даваат вакви книги?!?!
А инаку никогаш, во никој случај не би препорачала книги како таа што е спомната во првиот пост.Книги како ,, Моќта на потсвеста,, , ,,Водич за состаноци,, , ,,Инстант дечко,, или било што, што ги има близначките Олсен на корица.
Исто не би ја препорачала ,,Небесна и земна љубов,, -авторот си измислува зборови при пишувањето а и стилот е како читанка за 1 одделение
,,Мојот таен живот,, - нема да коментирам ништо за книгава освен дека попрепорачливо е да читате еротска колумна или playboy.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Брокер ...
убава тема глупаво предадена ..
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.474
Поени од реакции
28.725
Шагринска Кожа-Оноре Де Балзак
попусто потрошени листови и мастило.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Не знам зошто сте толку против Коељо настроени.
Исто и против сите лектири?!!?
Од лектирите, најлоша дефинитивно ,,Малиот принц,, :Кога имав 6 години во една книга за џунглата видов слика од змијата Боа.
Зошто на деца од 4 одделение им даваат вакви книги?!?!
А инаку никогаш, во никој случај не би препорачала книги како таа што е спомната во првиот пост.Книги како ,, Моќта на потсвеста,, , ,,Водич за состаноци,, , ,,Инстант дечко,, или било што, што ги има близначките Олсен на корица.
Сосема се согласувам. Освен за "Малиот принц". Книгата е убава, ама точно е тоа дека не е за деца од 4 одделение. Јас кога ја прочитав тогаш ми беше многу ужасна, одвај ја читав, со сила. После неколку години повторно ми дојде в раце и многу ми се допадна, ептен.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Нема поука??
Не дека нема, но поуката е прилично плитка и средношколска, веројатно затоа и се чита во прва година :smir: А и во прва, ако си малце посозреан, книгата ќе ти биде губење време :toe:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Не знам зошто сте толку против Коељо настроени.
Исто и против сите лектири?!!?
Од лектирите, најлоша дефинитивно ,,Малиот принц,, :Кога имав 6 години во една книга за џунглата видов слика од змијата Боа.
Зошто на деца од 4 одделение им даваат вакви книги?!?!
А мене па не ми е јасно каде во делот ,,Вртење во круг со шваљерот на жена ти која ја бараш по секти"("Захир"), наоѓате нешто налик интелегентно, а па камо ли метафизика, тајните на животот, фасцинатно...

"Малиот принц" е една од ретко добра книга. Јас препорачувам да се чита еднаш на 6 години. И секој пат ќе ја сфаќаш различно, во зависност од тоа колку си се развила ко личност. За разлика од "Малечката Фадета", која мене ми беше за лектира во 3 година гимназија.
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
НЕ би ја препорачал Дијанетика зашто е состав на група која е секта.
Будење зашто е многу контрадикторна и ке речете вов кога ке ја прочитате ама после ке најдете милион контрадикторности.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
"Крпен живот" никако не би ја препорачала. Но ако некогаш ви се најде во раце, земете си турски речник, и баб ви или дедо ви до вас. Ке ви треба преведувач дефинитивно! А и плус тоа ништо посебно не се случува, нешто како шпанска серија од старо време( ама 1000 помалку интересно).:toe:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
НЕ би ја препорачал Дијанетика зашто е состав на група која е секта.
Будење зашто е многу контрадикторна и ке речете вов кога ке ја прочитате ама после ке најдете милион контрадикторности.
Добар дел од дијанетика е заснована на медицински факти, може и некој педер да ја напишал, ама таја е пак со факти(поголемиот дел)! Инаку самата книга си е доста комплицрана и бара некои поголеми општи познавања и мислам дека некои помлади читатели(како мене:)) не би можеле да ја раберат во целост само од едно читање!

Шагринска Кожа-Оноре Де Балзак
попусто потрошени листови и мастило.
Коментар од најголемиот просветен писател во XVIII век?:tapp: Сигурно ни си ја прочитал/а а само ја имаш препишано од некој кој незнаел добро да ја раскаже.

Иначе, да се вратам на темата, книга која дефинитивно не ја препорачувам, потенцирам: на луѓе со мал лексикон и без искуство за книги надвор од школските лектири е ,,Тајните на Марија Магдалена‘‘!

"Крпен живот" никако не би ја препорачала. Но ако некогаш ви се најде во раце, земете си турски речник, и баб ви или дедо ви до вас. Ке ви треба преведувач дефинитивно! А и плус тоа ништо посебно не се случува, нешто како шпанска серија од старо време( ама 1000 помалку интересно).:toe:
Безразлика, крпен живот дава информации за тоа како живееле луѓето во некој период во македонија, ни дава реални податоци за тоа какви биле обичаите, какви биле ограничувањата на луѓето, пишано со доста реални параметри, во книгата има и љубов, и баратски поделби, омраза, злоба, дури и иновација(ако добро памтам, за првото девоче во македонија што идело да учи....)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom